tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Trump zdradzi strategię wobec Iranu. "Groźba nowej wojny" i "globalnego chaosu"

Donald Trump ma ogłosić w piątek nową strategię wobec Iranu i wypowiedzieć się na temat dalszego uczestnictwa USA w umowie z 2015 roku. Szef irańskiego parlamentu oświadczył, że bez USA układ się załamie. Przed skutkami ewentualnego wycofania się Waszyngtonu z porozumienia ostrzegł niemiecki minister spraw zagranicznych. O negatywnych konsekwencjach mówią także między innymi Chiny.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma ogłosić w piątek nową strategię USA wobec Iranu.

W zeszłym tygodniu Trump oświadczył, że Iran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami z 2015 roku i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego uczestnictwa USA w tej umowie.

Laridżani: bez USA układ się załamie

Przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani oświadczył w piątek, że jeśli Stany Zjednoczone wypowiedzą porozumienie nuklearne, będzie to oznaczało tego układu.

Laridżani, niegdyś główny negocjator do spraw nuklearnych, wypowiedział się w tym duchu na międzynarodowym forum parlamentarnym w Petersburgu. Dodał, że wycofanie się Waszyngtonu z układu może doprowadzić do globalnego chaosu - pisze agencja TASS.

Iran ma nadzieję, że Rosja odegra rolę w rozwiązaniu sytuacji wokół porozumienia nuklearnego - powiedział Laridżani na spotkaniu z przewodniczącym Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Wiaczesławem Wołodinem.

W zeszłym tygodniu szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że historyczne porozumienie powinno zostać zachowane w obecnej formie, a udział USA w tym układzie będzie znaczącym czynnikiem.

Szef MSZ Niemiec: groźba nowej wojny

W piątkowym wywiadzie dla gazet należących do Redaktionswerk Deutschland (RND) niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział, że skutkiem wyjścia Stanów Zjednoczonych z porozumienia mogłoby być ponowne podjęcie przez Iran prac nad bronią atomową.

Według Gabriela Izrael odebrałby to jako bezpośrednie zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa i zagroziłby uderzeniami militarnymi.

- Powróciłaby groźba nowej wojny - ostrzegł szef niemieckiej dyplomacji.

Zdaniem Gabriela niebezpieczeństwo atomowego wyścigu zbrojeń dotyczy całego świata.

- Niektóre kraje mogą potraktować fiasko umowy z Iranem jako bodziec do przyspieszenia zabiegów o pozyskanie własnej broni atomowej - powiedział polityk niemieckiej SPD.

- Jeżeli umowa z Iranem zostanie zerwana, można będzie pożegnać się z nadzieją na zawarcie umowy z Koreą Północną - ostrzegł Gabriel.

Pekin: umowa gwarancją pokoju i stabilizacji

Do respektowania porozumienia wzywają także Chiny.

- Uważamy, że ta umowa jest ważna w celu zagwarantowania międzynarodowego systemu nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, a także pokoju i stabilizacji w regionie. Mamy nadzieję, że wszystkie strony będą dalej respektowały to porozumienie i wprowadzą je w życie - oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Na mocy porozumienia z 2015 roku Iran zgodził się na ograniczenie swego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Gdyby Trump ogłosił wycofanie się z porozumienia, Kongres USA miałby 60 dni, żeby zdecydować, czy ponownie nałożyć sankcje gospodarcze na Iran.

W ostatnim czasie administracja Trumpa, która jest niechętna umowie podpisanej za prezydentury Baracka Obamy, nałożyła szereg sankcji na Iran, które nie są powiązane z jego działalnością nuklearną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Owoc obrany w kilka sekund. Zrobi to za ciebie automatyczna obieraczka

Jest praktyczna i wygląda zjawiskowo! Zobacz TOTERAZ.

Podłoga pełna zabawek. Ten tatuś ma sposób, jak je szybko posprzątać

Każdy, kto ma dzieci lub młodsze rodzeństwo na pewno nieraz potyka się o ich zabawki. Jak je posprzątać? Jak najszybciej. Na przykład tak, jak robi to ten tatuś. Zobacz TOTERAZ.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas finału mundialu. (Sputnik/Alexiei Nikolsky/Kremlin/Reuters/Forum) czytaj dalej »