tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezydent "rozmontowuje powoli demokrację". Masowe protesty i akcja "czyszczenia" ulic

Rządowa, brutalna akcja "czyszczenia" ulic z manifestujących w Nikaragui. Zginęło 10 osób. W sumie od początku protestów, według różnych źródeł, śmierć poniosło około 300 osób. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Od kilku miesięcy przez Nikaraguę przetaczają się protesty przeciwko rządzącemu państwem małżeństwu Ortegów - prezydentowi Danielowi Ortedze i jego żonie Rosario Murillo, która jest wiceprezydentem.

- Chcemy sprawiedliwości, a rząd, zamiast z nami rozmawiać, zabija nas - mówiła jedna z protestujących.

Rządzącym zarzuca się nadużywanie władzy, korupcję i prześladowanie przeciwników politycznych. Pokojowe demonstracje są krwawo tłumione. W ostatni weekend w ramach rządowej akcji "czyszczenia" ulic z manifestujących zginęło 10 osób. Od początku protestów, według różnych źródeł, od 300 do 350.

Dla Daniela Ortegi sprawa jest jasna - protesty to spisek inspirowany przez Stany Zjednoczone. - To nic innego jak próba zamachu stanu. Jeśli ci zamachowcy chcą rządzić naszym krajem, będą musieli wygrać wybory - komentował Ortega.

"Prezydent stworzył sobie prywatne bojówki"

- Wojsko powoli zaczyna buntować się przeciwko prezydentowi. Prezydent stworzył sobie prywatne bojówki finansowane z budżetu państwa i to jest ogromnym problemem, dlatego, że to są ludzie, którzy nie nie mają żadnych zahamowań - oceniła doktor Marta Osuchowska, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Brak zahamowań widać było chociażby po ataku na duchownych biorących udział w protestach.
Kościół, do tej pory wspierający Ortegów, teraz staje po drugiej stronie. - Zwracam się do wszystkich, którzy nadal chcą zabijać, do prezydenta Ortegi i jego żony - żadnej śmierci więcej! Ani w mieście Masaya, ani nigdzie więcej - zaapelował biskup pomocniczy Managui Silvio Baez.

W czasie jednej z demonstracji zorganizowanej w Managui, stolicy kraju, 200 manifestujących studentów schroniło się w kościele przed uzbrojonymi siłami rządowymi. Gdy próbowali uciec, zostali zaatakowani.

Sytuację udało się opanować po interwencji duchownych - młodzież ewakuowano.

"Rozmontowuje powoli demokrację"

Daniel Ortega jest byłym przywódcą lewicowej partyzantki, która w 1979 roku roku obaliła rządy dyktatora Anastasio Somozy. Teraz, po 11 latach własnych rządów, sam nazywany jest dyktatorem.

- Stopniowo prezydent przejmował coraz większy obszar władzy poprzez sądownictwo, media, sektor prywatny. Klasyczna dyktatura - tłumaczyła doktor Osuchowska.

- Rozmontowuje powoli demokrację w Nikaragui. Zmienił prawo tak, że może startować na wszystkie kolejne kadencje - ocenił z kolei Maciej Okraszewski, dziennikarz i autor bloga "Dział zagraniczny".

Jak podkreślili eksperci, krajem rządzi prywatny klan polityczno-gospodarczy Ortegów. Ich dzieci pracują na ważnych stanowiskach w państwowych spółkach.

- Potrafi swoje dzieci na chwilę mianować osobistymi doradcami, żeby nie musiały płacić za lot państwowym samolotem - zauważył Okraszewski.

Wspominana żona prezydenta jest wiceprezydentem i jego najważniejszym doradcą.

- Spowodowała powstanie kultu ojca narodu, swojego męża - wyjaśniała doktor Osuchowska.

Jednak jak każdego dnia pokazują protestujący, ten kult chyba właśnie dobiega końca. Chociaż Daniel Ortega już zapowiedział, że nie odejdzie ze stanowiska do końca obecnej kadencji, czyli do 2022 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Defilada Niepodległości »

Oglądaj
Przejazd czołgów Leopard 2A5
Przejazd czołgów Leopard 2A5

Zużywasz dużo wody? Jest sposób, by ją zaoszczędzić

Zadaniem tej nakładki jest zmiana strumienia wody w strumień mgły. Według producenta, w ten sposób używa się 98% mniej wody. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Zarzuty dla sprawcy ataku w Londynie

Zarzuty dla sprawcy ataku w Londynie

Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie. Ranne zostały trzy osoby. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Igloo, które ogrzeje cię bez prądu

Oto urządzenie, które wykorzystuje ciepło świeczki, żeby ogrzać cały pokój! Specjalnie zaprojektowana kopuła z gliny przyda się każdemu, komu ciągle zimno. Zobacz TOTERAZ

Ludzie obsypani konfetti podczas tradycyjnej procesji "Alfabegues" w miejscowości Betera, Hiszpania. Fot: Biel Alino/PAP/EPA czytaj dalej »