tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Dwa koalicyjne scenariusze". Prognozy ekspertów po niemieckich wyborach

zobacz więcej wideo »
"Dwa koalicyjne scenariusze". Prognozy ekspertów po niemieckich wyborach
 • Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas ciągnąć za uszy"Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas...
 • Angela Merkel składa przysięgę i obejmuje urząd kanclerzaAngela Merkel składa przysięgę i obejmuje urząd kanclerza
 • Niemcy. Umowa koalicyjna podpisanaNiemcy. Umowa koalicyjna podpisana
 • Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów
 • Zjazd CDU w BerlinieZjazd CDU w Berlinie
 • Spotkanie partyjne CDUSpotkanie partyjne CDU
 • "Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie""Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel...
 • Rokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 latRokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 lat
 • Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla niemieckiej demokracji Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla...
 • Całe przemówienie Angeli Merkel Całe przemówienie Angeli Merkel
 • Merkel: mamy misję tworzenia rządu Merkel: mamy misję tworzenia rządu
 • "Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali""Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali"
 • W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"
 • Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w NiemczechWstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech
 • Duże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wynikówDuże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wyników
 • Rozpoczęły się wybory do BundestaguRozpoczęły się wybory do Bundestagu
 • Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich...
 • 26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale tylko trochę26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale...
Foto: CARSTEN KOALL / PAP/EPA | Video: Fakty TVN Angela Merkel świętuje czwarte zwycięstwo z rzędu (materiał z "Faktów" TVN z 24.09.2017)

Wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech był dosyć przewidywalny. Teraz pojawia się pytanie, jaką koalicję zdecyduje się zawiązać Angela Merkel. Wizja najbliższej politycznej przyszłości Niemiec została przedstawiona w najnowszej analizie opublikowanej przez Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

W ostatniej analizie PISM dotyczącej wyników niemieckich wyborów parlamentarnych pojawiają się dwa koalicyjne scenariusze. Pierwszy zakłada kontynuację tzw. "wielkiej koalicji" CDU/CSU i SPD. Jak podkreśla autor opracowania, Sebastian Płóciennik, jest on jednak mało prawdopodobny, ze względu na deklarację przywódcy socjaldemokratów, Martina Schulza, który oficjalnie ogłosił, że jego partia przechodzi do opozycji.

"Drugi scenariusz to tzw. "Jamajka”, czyli koalicja CDU/CSU, Zielonych oraz liberalnej FDP (Wolna Partia Demokratyczna - red.)” - czytamy w komentarzu PISM. Zdaniem autora tekstu utworzenie wspólnego rządu przez te partie będzie wyzwaniem przede wszystkim ze względu na znaczne różnice programowe, jak podkreśla Płóciennik, zwłaszcza między liberałami i Zielonymi. "Najbardziej spójna programowo koalicja, czyli CDU/CSU-FDP, z którą poważnie liczono się przed wyborami, nie dojdzie do skutku, głównie ze względu na słabszy, niż oczekiwano, wynik chadeków” - czytamy w analizie.

Gorzkie zwycięstwo

Mimo zdobycia najwyższego poparcia w niedzielnych wyborach, Angela Merkel swoje zwycięstwo przyjęła z umiarkowaną satysfakcją. Jak zaznacza autor analizy, CDU/CSU spodziewało się wyniku "wyraźnie powyżej 35 proc". Oznacza to, że koalicja straciła prawie 10 punktów procentowych poparcia w porównaniu do wyborów sprzed czterech lat.

"CDU/CSU utraciła ok. miliona wyborców na rzecz AfD, która swój główny przekaz zbudowała na ostrej krytyce decyzji Merkel z 2015 r. o otwarciu granic dla uchodźców” - zaznacza Płóciennik. Jego zdaniem na wynik wyborów mogła wpłynąć również opublikowana przed niedzielnymi wyborami ekspertyza przygotowana przez Bundestag, w której stwierdzono, że ta decyzja kanclerz Niemiec mogła być naruszeniem prawa. Jest to kolejny dowód na to, jak duży wpływ na kształt europejskiej sceny politycznej wywiera kryzys migracyjny.

Jak zauważa autor, nawet "ostrożny, pozbawiony ryzykownych pomysłów program wyborczy, sukcesy gospodarcze oraz rosnąca pozycja Niemiec w Europie nie wystarczyły, by powtórzyć znakomity wynik (CDU/CSU-red.) z 2013 r. (41,7 procent)".

To dopiero początek?

"AfD wygrała dzięki krytyce polityki imigracyjnej prowadzonej przez wielką koalicję" - stwierdza autor analizy. Jego zdaniem znaczącą rolę w ich drodze do zwycięstwa odegrały głosy osób rozczarowanych rosnącymi nierównościami dochodowymi w Niemczech, a także "zwolenników konserwatywnego modelu społecznego” i obrońców "niemieckiej tożsamości".

Jednak aby zapewnić sobie większe poparcie w wyborach w 2021 roku AfD będzie musiała, zdaniem Płóciennika, rozszerzyć swój program i zaproponować bardziej szczegółowe rozwiązania niemieckich problemów. Osiągnięcie tak ambitnego celu jak zwycięstwo w następnych wyborach do Bundestagu wymaga również jedności i zgodności w partii, której radykalny charakter sam w sobie stwarza ryzyko sporów wewnętrznych.

"Efekt Schulza" nie zadziałał

W komentarzu PISM czytamy, że 20-procentowy wynik SPD to "dotkliwa porażka" dla Martina Schulza, który do końca miał nadzieję na zwycięstwo. Zdaniem autora tekstu socjaldemokratom nie pomogła krytyka obecnej sytuacji socjalnej w Niemczech zawarta w programie partii, wsparta atakami na CDU/CSU, która według niego "wypadała mało wiarygodnie po całej kadencji współrządzenia z chadekami".

Teraz partia przejdzie do opozycji, gdzie zdaniem Płóciennika stworzy nowy program.

Polityka zagraniczna po wyborach

Według PISM istniejące koalicyjne perspektywy nie zapowiadają gruntownych zmian w polityce zagranicznej RFN, choć "niewykluczone są nowe akcenty”.

Niemiecka dyplomacja zdaniem autora analizy skupi się przede wszystkim na osiągnięciu kompromisu z Francją w sprawie reform w strefie euro. "Niemiecki rząd zapewne poprze reformy instytucjonalne, ale nie zgodzi się na osłabienie dyscypliny fiskalnej ani na znaczące mechanizmy transferowe – nie tylko z powodu twardego stanowiska FDP, ale także ze względu na obawy przed dalszym wzmocnieniem eurosceptycznej AfD" - czytamy w komentarzu PISM.

Przewiduje się również, że nowy rząd będzie dążyć do polepszenia relacji z Moskwą, jednak zniesienie sankcji za aneksję Krymu i konflikt w Donbasie są raczej mało prawdopodobne wobec nieprzestrzegania przez Rosję porozumień mińskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Merkel znów zwycięża

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

- Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, to doprowadzi to do katastrofy w naszych dwustronnych stosunkach. Potrzebujemy koalicji między naszymi państwami, sojuszu dwóch silnych państw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. zobacz więcej »

Kasowniki zawodzą, a i tak je nagrodzili

Miało być nowocześnie, ale we wrocławskiej komunikacji coś poszło nie tak. Zainstalowano nowe kasowniki, które się psują. Nie przeszkodziło to jednak, by nowemu systemowi przyznać główną nagrodę w konkursie. zobacz więcej »

W Białymstoku przedszkolaki zamieniają się w policjantów. Mają nawet swój komisariat

Mają sygnalizator, znaki, przejścia dla pieszych, a nawet kącik kryminalistyczny, gdzie dzieci poćwiczą na własnej skórze odbitki linii papilarnych! Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE SPORTOWE »

Niecodzienny pomysł na remont łazienki i ozdobienie starych kafelków

Jak kreatywnie zrobić remont w toalecie, nie naruszając kafli na jej ścianach? Zobacz TOTERAZ.

Najnowsze dzieło Banksy'ego na murze Houston Bowery, Nowy Jork, USA. Fot. Jason Szenes/PAP/EPA czytaj dalej »