tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Transseksualistka pokieruje batalionem Bundeswehry

Transseksualistka pokieruje batalionem Bundeswehry
Foto: PAP/EPA | Video: bundeswehr.de Bundeswehra ma być otwarta na przedstawicieli mniejszości seksualnych - zapowiadała szefowa niemieckiego resortu obrony (wideo archiwalne)

Podpułkownik Anastasia Biefang zaczęła karierę 23 lata temu jako mężczyzna. Od środy będzie dowódcą batalionu techniki informacyjnej w brandenburskim Storkow. Jej historię opisują niemieckie media.

Podpułkownik Anastasia Biefang nie jest osobą, która ginie w tłumie - pisze niemiecki dziennik "Die Welt". Nawet gdyby chciała, to przy wzroście 187 cm, byłoby to trudne. Po latach pracy w federalnym ministerstwie obrony została nowym dowódcą 381. Batalionu Techniki Informacyjnej w Storkow. Będzie jej podlegać około 750 osób.

- Najpiękniejszą rzeczą w tym wyzwaniu jest to, że znowu mam do czynienia z innymi ludźmi - mówi o swoich nowych obowiązkach.

Jak piszą niemieckie media, Biefang pochodzi z rodziny o żołnierskiej tradycji. Jej ojcem jest zasłużony żołnierz.

"Byłam nieszczęśliwa, nie chciałam dłużej tak żyć"

Jej kariera wojskowa wyglądała zupełnie tradycyjnie: podstawowa służba wojskowa, szkolenie oficerskie, studium pedagogiczne, odbyła szkolenie uprawniające ją do pracy w sztabie generalnym.

W czasie gdy pokonywała kolejne szczeble kariery, coraz jaśniejsze stawało się jednak dla niej, że czuje się kobietą, a nie mężczyzną. Coraz gorzej czuła się w swoim ciele.

Dwa lata temu Biefang opowiedziała swoim przyjaciołom o tym, co przeżywa. Odradzali jej zmianę płci ze względu na rozwijającą się karierę.

- Byłam nieszczęśliwa, nie chciałam dłużej tak żyć - opowiada 43-letnia dzisiaj Biefang.

Odwagi dodał jej jednak fakt, że nie była pierwszym transseksualnym żołnierzem w niemieckiej armii.

Nie spodziewała się, że od razu zostanie zaakceptowana przez przełożonych jako kobieta. Podkreśla jednak, że ułatwili jej drogę. - Nie ukrywam się przed Bundeswehrą - podkreśla.

Jak pisze "Die Welt", po podjęciu decyzji o zmianie płci, Biefang - jeszcze jako mężczyzna  - rozstał się z żoną, podjął terapię hormonalną, poddał się operacjom.

- Chciałam pokazać, że gdy obie strony - pracodawca i pracownik, są na to gotowe, można łatwo przejść przez cały proces - mówi Biefang, dodając, że nie wyobraża sobie pracy w żadnym innym zawodzie.

"Jesteśmy niczym przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Bundeswehry"

Z nowego dowódcy cieszy się oficer prasowa batalionu, która podkreśla, że "zaledwie pięć procent żołnierzy u nas to kobiety".

Dla Biefang nowy jest natomiast także profil obowiązków.

- Jesteśmy niczym Telekom: przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Bundeswehry - tłumaczy dotychczasowy szef brandenburskiego batalionu podpułkownik Thorsten Niemann, który w środę odejdzie ze stanowiska. Spora część personelu to specjaliści IT, którzy obsługują połączenia i przesył danych Bundeswehry na terenie Niemiec i za granicą.

Nowa praca Biefang związana jest nie tylko z nadzorem żołnierzy-specjalistów informatycznych.

- Pod koniec 2014 roku podpisaliśmy z miastem Storkow porozumienie, żeby oficjalnie zacieśnić współpracę - tłumaczy odchodzący dowódca. Od tego czasu wspólnie organizowane są przyjęcia noworoczne, wydarzenia przygotowywane ze związkiem strzelectwa czy strażą pożarną. Podpułkownik Niemann podkreśla, że wsparcie i akceptacja ze strony mieszkańców są duże.

Biefang mówi, że możliwość współpracy z mieszkańcami regionu budzi w niej podekscytowanie i radość. Pierwsze oficjalne wydarzenie już pod przewodnictwem odbędzie się 2 listopada. Będzie to uroczysta przysięga rekrutów na rynku w Storkow.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

15 minut nierównej walki. Zobacz najdłuższe parkowanie na świecie

To nie było zwykłe parkowanie, to było wybitnie skomplikowane parkowanie. Mimo wszystko zakończyło się sukcesem. Zobacz ToTeraz.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

"Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

Emmerson Mnangagwa, który w piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent Zimbabwe na miejsce Roberta Mugabego, powrócił w środę do kraju i wystąpił publicznie w Harare. - Jesteśmy dziś świadkami początku nowej, rozwijającej się demokracji - obwieścił. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »