tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Politycy przekuwają historię na broń"

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił w środę, że Niemcy nie pogodzą się z aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję. Słowa te padły w przemówieniu, które Steinmeier wygłosił w Tallinie z okazji 78. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Frank-Walter Steinmeier zwrócił uwagę na zdarzające się coraz częściej przypadki, gdy "politycy przekuwają historię na broń". - Widzimy, że szczególnie kierownictwo rosyjskie świadomie buduje obraz swego kraju w kontraście, a nawet wrogości do Zachodu - powiedział niemiecki prezydent. Zaznaczył, że Zachód nie dąży do zaostrzenia relacji z Rosją i nie pragnie "konfrontacji pamięci".

"Niemcy nie pogodzą się z hybrydową wojną"

- Niemal 10 lat temu zainicjowałem projekt, w którym estońscy, łotewscy, litewscy, niemieccy, polscy i rosyjscy historycy wspólnie badali skutki paktu Hitlera ze Stalinem. Ten projekt po paru latach utknął w miejscu – powiedział prezydent. - Zamiast (współpracy - red.) jesteśmy coraz częściej świadkami tego, że politycy przekuwają historię na broń. Niestety dostrzegamy takie próby także w Unii Europejskiej - dodał.

- Nie chcemy ani konfrontacji politycznej, ani też konfrontacji na polu pamięci politycznej – powiedział Steinmeier. Podkreślił, że "od upadku, jakim był pakt Hitlera ze Stalinem, poprzez oswobodzenie się, aż po osiągniętą wspólnotę w Unii Europejskiej, ta narracja jest naszą narracją, ale nie jest ona skierowana przeciwko komukolwiek".

Prezydent stwierdził też, że Niemcy nie pogodzą się z hybrydową wojną prowadzoną przez Rosję oraz sprzeczną z prawem międzynarodowym aneksją ukraińskiego Krymu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »