tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

Szef niemieckiej FDP: partia jest otwarta na dialog z Moskwą

Szef niemieckiej FDP: partia jest otwarta na dialog z Moskwą
Foto: kremlin.ru Jak mówił Lambsdorff (FDP), negocjacje na temat powstania nowego rządu Merkel jeszcze się nie rozpoczęły

Polityk niemieckiej FDP Alexander Graf Lambsdorff powiedział w czwartek, że polityka jego partii wobec Rosji jest "mocno zakotwiczona" w instytucjach zachodnich - UE i NATO, a równocześnie otwarta na dialog z Moskwą.

W przyszłym rządzie Niemiec liberałowie mogą objąć Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Polityka Wolnych Demokratów wobec Rosji opierała się zawsze na zakotwiczeniu w instytucjach zachodnich - Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. Stojąc twardo na na tym fundamencie, sygnalizowaliśmy zawsze gotowość do dialogu z Rosją na różne tematy, także te, co do których istnieją różnice zdań - powiedział polityk FDP podczas spotkania z dziennikarzami zagranicznymi w Berlinie.

"Bezpieczeństwo lepsze i gorsze"

- Taką politykę wobec Rosji będziemy kontynuowali w przyszłości - zaznaczył Lambsdorff zastrzegając, że negocjacje na temat powstania nowego rządu Angeli Merkel, nie mówiąc o podziale stanowisk, jeszcze się nawet nie rozpoczęły.

Jeżeli rząd partii chadeckich CDU/CSU z FDP i Zielonymi powstanie, teka ministra spraw zagranicznych przypadnie albo liberałom, albo Zielonym. Lambsdorff wymieniany jest nieoficjalnie jako jeden z możliwych kandydatów na to stanowisko.

Polityk podkreślił, że jego partia popiera stacjonowanie Bundeswehry na Litwie w ramach działań zmierzających do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - W Europie nie może istnieć bezpieczeństwo lepsze i gorsze - zauważył. - Popieramy też wszystkie działanie służące wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski - dodał.

Lambsdorff wyjaśnił, że FDP popiera sankcje nałożone na Rosję, zarówno te będące reakcją na aneksję Krymu, jak i wprowadzone przez UE ze względu na destabilizowanie przez Moskwę Ukrainy.

- To wszystko nie wyklucza rozmów na inne tematy - zastrzegł polityk FDP. Wskazał w tym kontekście na walkę z islamskim terroryzmem. - Fundamentalna różnica zdań w sprawie Krymu nie może być przeszkodą w dialogu na inne tematy - wyjaśnił.

"Takie projekty musimy realizować wspólnie"

Inny polityk FDP Michael Link powiedział, że Nord Stream nie może być wyłącznie kwestią niemiecko-rosyjską. - Takie projekty musimy w Europie realizować wspólnie - zaznaczył. - Słabą stroną gazociągu jest jego bilateralny, a nie europejski charakter - ocenił.

Link był do niedawna dyrektorem Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR). W latach 2012-2013 był wiceszefem MSZ.

Lambadorff jest wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, należy do Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. W wyborach parlamentarnych 24 września zdobył mandat do Bundestagu i podjął decyzję o włączeniu się w politykę niemiecką.

Polityk FDP krytykował wcześniej politykę migracyjną kanclerz Merkel i zarzucał jej pomijanie stanowiska krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Niepokój co do intencji FDP wywołały w sierpniu wypowiedzi na temat Rosji szefa FDP Christiana Lindnera. Polityk opowiedział się za zamrożeniem konfliktu o Krym w celu umożliwienia Rosji zmiany jej imperialnej i agresywnej polityki. Jego zdaniem Zachód powinien umożliwić Moskwie powrót do grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, G8.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Przebiega tuż przed jadącym autobusem, by zdążyć na tramwaj. O krok od tragedii

Skrajna lekkomyślność i brak uwagi mogły doprowadzić do tragicznego wypadku na przystanku w Szczecinie. Zobacz TOTERAZ.

Gazociąg, Trójkąt Weimarski, Rosja. Prezydent o rozmowach z Merkel

Wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich, przy okazji wizyt w Warszawie kanclerz Angeli Merkel i szefa MSZ Heiko Maasa, znalazły się wszystkie tematy z agendy naszych relacji, między innymi kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz sytuacja w Rosji - wyjaśniał we wtorek prezydent Andrzej Duda. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka nie musi oznaczać zastrzyków. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, których badania potwierdziły, że szczepionka podana w formie tabletki też może zadziałać. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Tatarzy totalnie zbojkotowali rosyjskie wybory na Krymie" - napisał na Facebooku Refat Czubarow, szef samorządu krymskich Tatarów. "Medżlis narodu tatarskiego jest wdzięczny za totalny bojkot przez ludność krymskich Tatarów bezprawnych wyborów 18 marca, zorganizowanych przez rosyjskich okupantów na Krymie" - dodał Czubarow. zobacz więcej »

Polscy studenci stworzyli innowacyjnego satelitę. Wyleci w kosmos na Falconie 9

Ma rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie selekcjonera Adama Nawałkę - z takim celem na zgrupowanie we Wrocławiu przyjechali piłkarze czekający na występ w pierwszej reprezentacji Polski. - Nie ma dużo czasu, trzeba jak najwięcej wycisnąć z meczów z Nigerią i Koreą - podkreślił Przemysław Frankowski. zobacz więcej »

Samoloty Sił Powietrznych Peru (FAP) przelatują nad Costa Verde (Fot. STR/PAP/EPA) czytaj dalej »