tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory samorządowe 2014

Nie wystarczy im boisko, scena, teatr czy gotowanie. Celebryci na start

Nie wystarczy im boisko, scena, teatr czy gotowanie. Celebryci na start
Foto: tvn24, Wikipedia, mat. prasowe Polscy celebryci walczą w wyborach samorządowych

Sława przyciąga jak magnes, dlatego komitety wyborcze chętnie goszczą na swoich listach kandydatów znanych i lubianych. Nie inaczej jest i w tym roku. Paweł Kukiz, Marek Citko, Szymon Ziółkowski, Katarzyna Bujakiewicz, Krystyna Prońko - znają ich wszyscy, ale o głosy wyborców ubiegać się będą w swoich regionach. Kto, gdzie i o jaki mandat walczy - sprawdziliśmy.

Celebryci pojawiają się na listach partii i komitetów przy okazji każdych wyborów. Niektórzy z nich dla polityki porzucają sport czy aktorstwo. W majowych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim ubiegali się pływaczka Otylia Jędrzejczak i bokser Tomasz Adamek. Bezskutecznie.

W tegorocznych wyborach lokalnych wśród ponad 71 tys. kandydatów do samorządowych stanowisk są zarówno sportowcy, muzycy, aktorzy, jak i osoby znane z telewizyjnych programów.

Sportowcy

Polityka samorządowa jest najbliższa ludziom, bo ma najbardziej realny wpływ na to co się dzieje dookoła. Chcę zająć się głównie sportem i turystyką.

Szymon Ziółkowski, złoty medalista w rzucie młotem z IO w Sydney

Sportowcy wydają się mieć najsilniejszą reprezentację w wyborach samorządowych. Złoty medalista z Sydney w rzucie młotem Szymon Ziółkowski kandyduje do sejmiku województwa wielkopolskiego.

- Na pewno na razie nie zamieniam sportu na politykę. Chcę jeszcze wystartować w moich szóstych igrzyskach, w Rio de Janeiro. Na razie będę starał łączyć się sport i politykę - mówił na antenie TVN24 Ziółkowski. Dlaczego ubiega się o mandat?

- Ludzie mają prawo do uprawiania sportu tam, gdzie mieszkają - tłumaczył młociarz, który kandyduje z listy urzędującego prezydenta Poznania. Z poparciem Ryszarda Grobelnego startuje także olimpijka Aneta Konieczna. Kajakarka, która z Pekinu przywiozła srebrny medal, chce zostać poznańską radną.


Z kandydatów, którzy wsławili się grą w piłkę nożną, można by stworzyć minikadrę. Do rady sejmiku województwa podlaskiego chce się dostać legendarny Marek Citko, który w 1996 roku trafił do bramki Anglików na Wembley. Piłkarz startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast radnym Białegostoku chce zostać Marek Wasiluk, były piłkarz Cracovii i aktualny obrońca Jagiellonii Białystok. Zawodnik startuje z listy Platformy Obywatelskiej. Z listy tej samej partii o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego powalczy Dariusz Dziekanowski, piłkarz i 63-krotny reprezentant Polski. Jednak popularny "Dziekan" to nie jedyna dawna piłkarska gwiazda, która swoich sił próbuje w lokalnej polityce. Jego reprezentacyjny kolega Jan Furtok, będzie próbował po raz trzeci dostać się do rady miasta Katowic. Legenda GKS Katowice startuje z listy ugrupowania Forum Samorządowe i Piotr Uszok.

Źródło: Materiały wyborcze Dariusz Dziekanowski chce być radnym sejmiku województwa mazowieckiego

Reprezentantem mniej popularnego sportu w tych wyborach jest Adam Wojtacki, 26-letni akrobata i reprezentant Polski, który z ramienia Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego chce zostać radnym warszawskiego Targówka.

Źródło: pawelranda.pl Wicemistrz olimpijski w wioślarstwie chce zostać wrocławskim radnym
Przedstawicielką sportów zimowych w tegorocznych wyborach samorządowych jest panczenistka Natalia Czerwonka. Wicemistrzyni olimpijska z Soczi kandyduje z listy Bezpartyjnych Samorządowców.

Na listach wyborczych znalazło się także miejsce dla żużlowców. Z list prezydenta Poznania wojewódzkim radnym chce być były zawodnik, a dziś menedżer Unii Leszno Adam Skórnicki. Z kolei o miejsce w opolskim sejmiku ubiega się Jerzy Szczakiel, żużlowa gwiazda lat 70. i pierwszy polski indywidualny mistrz świata w tej dyscyplinie. Startuje z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sportowcy-samorządowcy pojawili się też w stolicy Dolnego Śląska. W fotelu miejskiej radnej po raz kolejny, chce zasiąść Renata Mauer-Różańska, złota medalistka w strzelectwie letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie i Sydney. Na początku listopada zawodniczka oficjalnie zakończyła karierę. Z polityki jednak nie rezygnuje i startuje z komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą. Z poparciem tego samego tworu o głosy wrocławian powalczy Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski z Pekinu w wioślarstwie. Radnym chce zostać także Mirosław Łopatka, były reprezentant Polski w koszykówce.

O głosy opolan miał walczyć Bartłomiej Bonk, brązowy medalista olimpijski z igrzysk w Londynie. Sportowiec chciał być miejskim radnym z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie powalczy, bo miejska komisja wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji części list wyborczych komitetu, z którego miał startować olimpijczyk.

Artyści

O byciu samorządowcem marzą też gwiazdy szklanego ekranu. Wśród nich znalazła się aktorka Katarzyna Bujakiewicz. Widzowie w całej Polsce znają ją z ról w serialach "Na dobre i na złe", "Magda M." i "Lekarze" oraz filmów "Poranek kojota", "Zróbmy sobie wnuka", czy "Listy do M.". - Chcę mieć realny wpływ na to, co się dzieje w moim ukochanym mieście, szczególnie w dziedzinie kultury i sztuki. Zależy mi na tym, by Poznań był wyraźnie zaznaczony na kulturalnej mapie Polski. Od pierwszego roku studiów pracuję w teatrze, dlatego znam jego strukturę, problemy, mocne i słabe strony. Tą wiedzą i doświadczeniem chcę się podzielić - deklaruje w liście otwartym przesłanym do poznaniaków Bujakiewicz. Aktorka startuje z list prezydenta Poznania do sejmiku województwa wielkopolskiego.

Po raz kolejny w warszawskiej radzie miasta ma zamiar zasiąść Anna Nehrebecka-Byczewska, aktorka znana Polakom m.in. z kultowego filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia Obiecana". Artystka startuje z listy Platformy Obywatelskiej.

W wyborach samorządowych startuje też Paweł Kukiz, były lider zespołu Piersi i działacz społeczny. Powalczy o mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego jako kandydat komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. - Wątpię, żebym dostał się z ostatniego miejsca. Gdyby tak się stało, chciałbym pełnić funkcję trybuna ludu, mieszkańcy województwa mogliby do mnie przychodzić z bieżącymi sprawami - wyjaśniał Kukiz. I podkreślał, że swoją ewentualną dietę przekaże na promowanie jednomandatowych okręgów wyborczych.

Oglądaj
Kukiz startuje na radnego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Wideo: K. Połosak/TVN24 Wrocław Kukiz startuje na radnego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Kolejnym z muzyków, który chce odnieść wyborczy sukces, jest Maciej Molęda. Pod koniec lat 90. na listach przebojów królowała piosenka "Mogę wszystko" zespołu L.O. 27. Napisał ją Molęda, który po raz kolejny chce zostać warszawskim radnym, tym razem Targówka.

W 1983 roku Krystyna Prońko śpiewała "Jesteś lekiem na całe zło". Teraz sama chce być lekiem na problemy mieszkańców stolicy. Z Targówka kandyduje do rady Warszawy. Czym chce się zająć artystka, gdy już zostanie radną? - Z racji mojego zawodu i czterdziestu paru lat pracy kultura to będzie główny temat. Chcę zająć się też infrastrukturą drogową i lasami warszawskimi - wyjaśniała Prońko na antenie TVN24. Zastrzegła jednak, że scena polityczna jej "nie kusi". - W miejscu, w którym mieszkam, jest po prostu parę rzeczy do załatwienia. Chciałabym też, żeby w Warszawie powstała sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia - przyznała piosenkarka.

Oglądaj
Krystyna Prońko i Szymon Ziółkowski o swoim starcie w wyborach
Wideo: tvn24 Krystyna Prońko i Szymon Ziółkowski o swoim starcie w wyborach

Inny znany kandydat to satyryk Andrzej Rosiewicz, który z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej ubiega się o miejsce w sejmiku województwa mazowieckiego. Kolejnym znanym z estrady w tych wyborach jest Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita". Satyryk w radzie miejskiej Wrocławia zasiada nieprzerwanie od 1998 roku. Tym razem startuje z listy komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą.

Znani z telewizji

Źródło: mat. wyborczy Leszek Wodnicki znany z Masterchefa chce być radnym
Prezydentem Grudziądza chce zostać poseł Janusz Dzięcioł, który w 2001 roku wygrał pierwszą polską edycję programu Big Brother. Polityk do wyborów startuje z koalicji firmowanej własnym nazwiskiem.

Magdalena Masny, którą w latach 90. znali wszyscy fani teleturniejów w Polsce, chce zostać radną Sopotu z komitetu Kocham Sopot. Masny, która kiedyś odkrywała literki w programie "Koło Fortuny", już kilka razy próbowała zaistnieć w polityce. Startowała zarówno w wyborach do Sejmu, jak i tych do europarlamentu.

Na liście wyborczej prezydenta Krakowa znalazł się były dziennikarz i prezenter radiowy, obecnie nauczyciel języka angielskiego w prywatnej szkole Brian Scott.

Gwiazda serialu W11 Sebastian Wątroba chce zostać radnym Krakowa z komitetu Łukasza Gibały "Kraków Miastem Dla Ludzi".

O samorządowe stanowiska ubiegają się też znani widzom z 2. edycji programu "Masterchef" kucharze Leszek Wodnicki i Maria Ożga. Wodnicki na plakacie wyborczym twierdzi, że "potrafi nie tylko gotować" więc chce być radnym Szczecina. Z kolei według Ożgi, która startuje do rady powiatu tarnogórskiego, "w polityce też musi być smacznie".

Radną warszawskiego Śródmieścia chce natomiast zostać superniania Dorota Zawadzka, ulubienica rodziców i poskromicielka ich pociech. Znana z telewizji psycholog startuje z list Warszawy Społecznej.

Źródło: wybory2014.warszawaspoleczna.pl Znana superniania startuje w wyborach

Wyborcy już 16 listopada zdecydują, czy celebryci będą rządzić. Na razie kandydaci wciąż walczą o głosy.

A JAK WALCZĄ? ZOBACZ PERŁY KAMPANII

CZYTAJ WIĘCEJ O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory samorządowe 2014

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bero_gero
bero_gero

Citko, człowiek który był przykładem dla wielu małych dzieciaków którzy chcieli zostać piłkarzami, a teraz startuje z listy PiS. Typowa historia "od bohatera do zera".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   obserwatorpl300

   ... nie wystarcza cieple posadki i kontrakty - zachciewa sie luksusu , panie ... .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zdzichu123

     do brania pieniążków za friko to chętnych pełno ale doświadczenia zero ! do roboty by się wzieli a nie bałamucili ludzi !!!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Sebek 1

       Widać że nawet ich do koryta ciągnie....w końcu pieniądz podatnika nie śmierdzi...By Żyło Się Lepiej.....

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         korleta

         wszyscy celebryci niech sie zajmia tym co sie zajmowali, a nie szukaja pieniedzy ? co oni sie znaja na polityce jak swinia na gwiazdach !

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

           Okazja do "szczerej dyskusji". 
Kolacja Junckera i premierów V4

           Okazja do "szczerej dyskusji".
           Kolacja Junckera i premierów V4

           Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności. zobacz więcej »

           INFORMACJE SPORTOWE »

           Gołe klaty, mięśnie i... szczeniaki. Tak powstaje kalendarz w dobrej sprawie

           Australijscy strażacy pozują dla poparzonych dzieci. ZOBACZ TOTERAZ.PL.

           Były przywódca Chin Jiang Zemin czyta dokument podczas kongresu partii komunistycznej. (Wu Hong/PAP/EPA) czytaj dalej »