tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie ma w Rosji nikogo, kto miałby odwagę sprzeciwić się Putinowi"

"Nie ma w Rosji nikogo, kto miałby odwagę sprzeciwić się Putinowi"
Foto: AP/RIA Novosti/EAST NEWS | Video: TVN24 Biznes i Świat Na Kremlu Putina boją się wszyscy - mówi były premier Rosji

Putin jest inteligentny, jego współpracownicy są inteligentni. To wyszkoleni w KGB ludzie, którzy wyczuli, że Rosjanie mają syndrom postimperialny, postradziecki. Stąd ich poparcie dla polityki prezydenta - ocenił w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Federacji Rosyjskiej Michaił Kasjanow. Jego zdaniem Władimir Putin postawił na szowinizm i wojnę, bo po 2008 r. i inwazji na Gruzję "Zachód zachował neutralność i Putin zrozumiał, że ma wolną rękę". Aneksja Krymu i inwazja w Donbasie to tego efekt.

Michaił Kasjanow był premierem Rosji w latach 2000-2004, za prezydentury Putina, a w ostatniej dekadzie działa aktywnie jako opozycjonista. Otwarcie krytykuje politykę Władimira Putina i jest jednym z tych rosyjskich polityków, których objęto całkowitym, niepisanym zakazem występów w telewizji.

Putin "stworzył" Rosji wrogów

Gość TVN24 Biznes i Świat stwierdził w wywiadzie, że Rosja początku XXI wieku i obecnie "w sensie psychologicznym znajduje się w innym stuleciu" i z kraju reformującego się i budującego demokrację parlamentarną zamieniła się w kraj "szowinizmu" odwracający się od Zachodu.

- Już dawno temu, w 2004-2005 roku Putin zdecydował, że swojej popularności i sukcesu reform nie wykorzysta, by rozpocząć kolejne i poprawić jakość życia Rosjan, tylko by wzmocnić władzę. Biesłan, zbrodnię na dzieciach w szkole w Osetii (1 września 2004 r. islamscy terroryści uwięzili w szkole ponad tysiąc osób i w efekcie nieudanego szturmu specnazu zginęło prawie 400 z nich - red.), Putin wykorzystał do zmiany polityki. Oznajmił, że jesteśmy otoczeni przez wrogów i musimy bronić naszych granic. W rezultacie tego, nazwijmy to, ducha mobilizacji, zaczął wywierać silną presję na otoczenie polityczne w Rosji. Odwołał wybory regionalnych gubernatorów, nakazał ponowną rejestrację partii politycznych, potem zniszczył same partie. Potem działalność na rzecz praw człowieka zaczęto określać mianem zagranicznej agentury i to była ta zupełnie inna polityka, której efektem stała się wojna z Gruzją - tłumaczył Kasjanow.

Putin po Gruzji zobaczył, że "ma wolną rękę"

Były premier Federacji Rosyjskiej wyjaśnił, że gdy w 2008 r. Rosja dokonała inwazji na Gruzję, "Zachód był neutralny, a po niej wrócił do "business as usual" z Kremlem. - I Putin z tego wyciągnął lekcję: jest zezwolenie na moje działania. Zrozumiał, że Zachód dał mu wolną rękę, i że może robić co chce. Ukraina i Krym to rezultat tej postawy - dodał.

W jego ocenie, kluczem do sukcesu Putina we własnym kraju i wytłumaczeniem dla ogromnego poparcia społecznego w trakcie aneksji Krymu było zrozumienie przez niego i ludzi z jego otoczenia, że Rosjanie po kilkunastu latach od upadku ZSRR zaczęli cierpieć na "syndrom postimperialny, postradziecki".

To wtedy na szczytach władzy, a następnie w mediach "zaczęli to kultywować, zaczęli propagować szowinizm, który widać w rosyjskiej telewizji". - Kiedy się to ogląda, to widać, co się dzieje. W rezultacie tego, nawet ci ludzie, którzy nienawidzą Putina, popierają jego politykę aneksji Krymu. Oni wierzą, że Krym zawsze był częścią Rosji, bo znają tylko część jego historii. Wierzą, że to było nieuczciwe wobec Rosji, że Krym przestał być częścią Federacji - wyjaśniał Kasjanow.

Putin jak Mussolini. W Rosji "ujednolicona wizja wszystkiego"

To, co budzi największy strach wśród "15 proc. myślących Rosjan" przeciwstawiających się "85 proc. pozostałych" - jak stwierdził polityk - to zupełnie podporządkowanie się ekipy skupionej wokół Kremla oraz armii woli Władimira Putina.

- Nie ma w Rosji nikogo, kto miałby odwagę sprzeciwić się Putinowi w zamkniętym gronie i nie ma ani jednego generała, który odważył się powiedzieć Putinowi, że nie podporządkuje się jego decyzjom, nie wyda rozkazów wymarszu do walki na Ukrainie. Wszyscy tacy generałowie zniknęli. Wszyscy są posłuszni, każdy ogląda się na Putina i na to co powie. To czysty reżim autorytarny - ocenił Kasjanow, rozwijając: - A teraz już pojawiają się elementy jak w reżimie Mussoliniego. Teraz zaczęło się wprowadzanie, narzucanie ujednoliconej wizji wszystkiego. Teraz my jako demokratyczna opozycja jesteśmy nazywani piątą kolumną, zdrajcami narodu. To stosowanie moralnej opresji. Ludzie boją się, myślą jak przeżyć. To dzieje się naprawdę. Nie spodziewaliśmy się, że to się stanie po 20 latach budowania demokracji. To jak w Związku Radzieckim, jak w reżimie faszystowskim. To nie do przyjęcia, ale mam nadzieję, że ludzie się obudzą i nie pozwolą na takie rzeczy i że wrócimy na drogę budowania normalnego państwa demokratycznego - mówił gość TVN24 Biznes i Świat.

Oglądaj
Były premier Rosji: Putin myśli, że wszystko jest na sprzedaż
Wideo: TVN24 Biznes i Świat Były premier Rosji: Putin myśli, że wszystko jest na sprzedaż

Dodał, że najbardziej przeraża go fakt czerpania wiedzy o świecie przez młodych ludzi z telewizji, która jest kontrolowana przez państwo. - Widać też wyraźnie, że mamy całkowity podział w społeczeństwie; 80, nawet 85 procent ludzi i pozostałe 15 procent. Te 15 procent to ci najlepiej wykształceni, z dużych miast, to ta zawsze wiodąca warstwa dla rozwoju każdego kraju. W tej grupie znajdują się też młodzi, którzy z internetu czerpią alternatywne informacje, ale większość młodych jest jednak wychowanych w intensywnej propagandzie państwowej telewizji, państwowego radia, reszty państwowych mediów - zauważył.

Myśli, że "wszystko jest na sprzedaż"

Równocześnie jednak Kasjanow zaznaczył, że Putin "nie jest przywódcą podobnym do Stalina" i nie będzie chciał wojny z Zachodem. - Putin to człowiek KGB. To oznacza prowokacje, wywieranie presji, zawieranie transakcji i tym podobne. Swoimi działaniami wywiera na Zachód presję i stwarza problemy po to, by uznano, że jego reżim jest uczciwy, normalny - powiedział były premier.

Problem dla Rosji i Zachodu wynika jednak głównie z tego, że - zdaniem Kasjanowa - "Putin nie zrozumiał, że Zachód wyznaje pewne wartości, których nikt nie może się wyrzec". - Te wartości to wolność, demokracja, prawa człowieka. On wierzy, że wszystko na tym świecie jest na sprzedaż, a problemem jest jedynie cena. Jest gotów ją wystawić, ale dziwi się, że nie dostaje tego, czego chce. Taka jest właśnie mentalność ludzi służb, z KGB - powiedział.

Sankcje burzą "zwartość" kremlowskiej ekipy

Kasjanow mieszkający na co dzień w Moskwie wyjaśnił też, że sankcje nałożone przez Zachód na ludzi Putina oraz sankcje sektorowe skierowane przeciwko koncernom wydobywczym i obsługującym je bankom "działają".

- Sankcje są skierowane w dwie strony: przeciwko tym, którzy współdecydują o polityce rosyjskiej i realizują decyzje Putina. Oni odczuwają je boleśnie. Mają zakaz podróży, zamrożone konta w Europie i Ameryce i to ma skutek taki, że burzy zwartość ekipy Putina. I jest drugi kierunek sankcji, tak zwane sankcje sektorowe. Sankcje są skierowana przeciwko państwowym instytucjom, których Putin użył do wzmocnienia swojej siły. (… ) Spadły zdolności wydobycia ropy, więcej, musiano zatrzymać projekty eksploatacji, a z powodu innych trendów w innych regionach świata cena ropy zaczęła spadać. Sankcje zatrzymały też przypływ zagranicznego kapitału do Rosji. Dla Putina i jego ludzi zacznie wkrótce stanowić problem, aby utrzymać stabilność makroekonomiczną. Trudno mu będzie spełnić obietnice podwyżki rent, emerytur i pensji. A nawet będzie mu trudno zrealizować bieżące zobowiązania wobec obywateli i to wpłynie na zdolność Putina do kierowania krajem - stwierdził Kasjanow.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (35)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
WACEK1
WACEK1

Po ostatnim wpisie zastanawiam się czy Putin jest człowiekiem ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   WACEK1
   WACEK1

   Wszystko jest możliwe , bo Putin to bardzo chory człowiek.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Mapanari
     Mapanari

     Rosja jest jednym z wielu miejsc na ziemi gdzie nie ma mowy aby system demokratyczny mógł istnieć.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jawotr
       jawotr

       Taki osąd to zwykłe głupstwo świadczące o marnej wyobraźni, jakże podobne do twierdzenie że Ukraina nie może być niepodległym krajem.
       Wszystkie narody są zdolne do przyjęcia demokracji, co nie znaczy że wszędzie byłoby to łatwo osiągnąć. Tylko nacjonalistyczne zaślepienie i rasizm może być podstawą do poglądu jakoby jedni rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         syriusz1

         Znamy tę mentalność sąsiadów, przez ponad 40 lat jej doświadczaliśmy. Niestety, niektórzy nasi rodacy, zwolennicy agresji Rosji na Ukrainę, teraz powolną na Mołdawię nie przyjmą tego do wiadomości. Zapomnieliśmy jakimi zasadami kierują się rządzący Rosją, kiedyś Związkiem Radzieckim, przytaczanie, że dzięki Leninowi odzyskaliśmy rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Kadron
           Kadron

           Ciekawe czy buduje już sobie mauzoleum ,by jak Egipscy faraonowie pozostać wiecznie żywym. Będzie ślicznie wyglądał w formalinie.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Bob 202

             Czyli : nie ma w Rosji nikogo kto miałby odwagę sprzeciwić się KGB.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               CHŁOP z jajami
               CHŁOP z jajami

               Putin szkolił Ukraińców a ci nadal nie pojmują. Wojna hybrydowa może działać w wielu kierunkach gdy jest na terenie Ukrainy to dlaczego nie na terenie Rosji?Prężenie muskuł nic nie daje.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 kostka rubika
                 kostka rubika

                 W Rosji, władza zawsze trzymała ludzi żelazną ręką. Widocznie po upadku związku radzieckiego brakowało im tego, a teraz są szczęśliwi.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Elfek

                   Putin naśladuje Stalina, kult jednostki wraca. Póki co Rosja ze wszystkich sąsiadów zrobiła sobie wrogów których od lat terroryzuje.
                   Jak długo może istnieć taki stan rzeczy?

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     3
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     ziolko

                     Rosjanie posiadają mentalność niewolnik. Musi ktoś nimi kierować bo sami nie umieją rzeczywistości interpretować.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       szaszapek
                       szaszapek

                       JAK ONI MAJĄ INTERPRETOWAĆ RZECZYWISTOŚĆ, JAK OD STRZAŁÓW Z AURORY ONI NIE WIEDZĄ CO TO JEST.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Sprawdź, czym oddychasz

                         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                         Media: prezydent Zimbabwe otrzymał immunitet, zgodził się odejść

                         Media: prezydent Zimbabwe otrzymał immunitet, zgodził się odejść

                         Robert Mugabe zgodził się ustąpić i napisał list rezygnacyjny - poinformowała amerykańska CNN. Na mocy osiągniętego porozumienia z armią, która przeprowadziła w połowie listopada bezkrwawy zamach stanu, wieloletni przywódca wraz z żoną mają otrzymać pełny immunitet. zobacz więcej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Budowa podziemnego cmentarza w dzielnicy Givat Shaul w Jerozolimie. ABIR SULTAN/PAP/EPA czytaj dalej »