tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Filmowa edukacja seksualna według Anji Rubik

Wśród filmów wybranych przez Anję Rubik jest "120 uderzeń serca" Robina Campillo
 • "120 uderzeń serca" reż. Robin Campillo"120 uderzeń serca" reż. Robin Campillo
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • "Wieża. Jasny dzień" głównym laureatem Netia Off Camera"Wieża. Jasny dzień" głównym laureatem Netia Off Camera
 • "Dzięki Bogu jest miejsce na wszystko""Dzięki Bogu jest miejsce na wszystko"
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • Cały wywiad z Romanem PolańskimCały wywiad z Romanem Polańskim
 • Tarantino nakręci film o zabójstwie żony Polańskiego. "To mnie zaskoczyło dość nieprzyjemnie"Tarantino nakręci film o zabójstwie żony Polańskiego. "To mnie...
 • Cała rozmowa z Romanem PolańskimCała rozmowa z Romanem Polańskim
 • Roman Polański o "Prawdziwej historii"Roman Polański o "Prawdziwej historii"
 • "Kraków wielkim kinem plenerowym". Wycieczka festiwalowym szlakiem"Kraków wielkim kinem plenerowym". Wycieczka festiwalowym...
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • Ewelina Woźnica o Festiwalu Netia Off CameraEwelina Woźnica o Festiwalu Netia Off Camera
 • Alicja Myśliwiec o Festiwalu Netia Off Camera Alicja Myśliwiec o Festiwalu Netia Off Camera
 • Rzecznik Festiwalu Netia Off Camera o kinie offowymRzecznik Festiwalu Netia Off Camera o kinie offowym
Źródło: Festival de Cannes Wśród filmów wybranych przez Anję Rubik jest "120 uderzeń serca" Robina Campillo

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Netia Off Camera pojawi się sekcja #SEXEDPL. Jest to filmowe nawiązanie do głośnej kampanii edukacyjnej zainicjowanej przez Anję Rubik.

WSZYSTKO O TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU NETIA OFF CAMERA

Głównym celem kampanii medialnej #SEXEDPL, w której wzięły udział znane postacie ze świata kultury i polityki, często dzieląc się swoimi intymnymi doświadczeniami, jest edukacja Polek i Polaków na tematy związane z szeroko pojmowaną sferą seksualną.

Analogicznie, starannie wybrane przez polską supermodelkę i programerów Netia Off Camera filmy, poruszają kwestie wokół wiedzy erotycznej, społecznego aktywizmu, odkrywania własnej tożsamości i orientacji. Uświadamiają również nie tylko przyjemności, jakie wiążą się samym seksem, ale i wynikające z niego ewentualne ryzyka.

Festiwalowa publiczność w ramach sekcji #SEXEDPL zobaczy "Piękny kraj" Francisa Lee, "120 uderzeń serca" Robina Campillo i "Let’s Talk About Sex" Jamesa Houstona.

Przeglądowi towarzyszy dyskusja z udziałem Anji Rubik oraz zaproszonych ekspertów.

"Piękny kraj"

"Piękny kraj" Francisa Lee to powieść o Johnnym, który zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w północno-wschodniej Anglii.

Gdy choruje jego ojciec, na bohatera spadają dodatkowe obowiązki, skutecznie blokując mu jakąkolwiek inną życiową drogę. Wykańczającą fizyczną pracę chłopak odreagowuje codziennym upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem.

Kiedy na farmę do pomocy przyjeżdża imigrant zarobkowy z Rumunii Johnny, początkowo nie jest z tego powodu zachwycony. Obcy narusza jego terytorium, wzbudzając w bohaterze niechęć i agresję. Z czasem zaczyna się to jednak zmieniać. Johnny powoli odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na pastwiskach zbliża mężczyzn do siebie i daje bohaterowi nadzieję na zmiany.

Po premierze podczas Berlinale 2017 natychmiast zaczęto obwoływać świetny debiut Francisa Lee nową "Tajemnicą Brokeback Mountain". Oba filmy łączą z pewnością znakomite kreacje aktorskie (w "Pięknym kraju" główne role grają Josh O’Connor i Alexandru Secareanu) oraz natura, odgrywająca za każdym razem niebagatelną rolę. Tutaj za sprawą zdjęć Joshuy Jamesa Richardsa jest ona pokazana w sposób naturalistyczny aż do bólu. Poruszające kino o pokonywaniu uprzedzeń, przełamywaniu barier i uczuciu z pozoru skazanym na porażkę.

"120 uderzeń serca"

Francuski reżyser i scenarzysta Robin Campillo, który przed kilkoma laty za sprawą "Eastern Boys" triumfował na naszym festiwalu, zdobywając główny laur konkursu "Wytyczanie Drogi", wraca do Krakowa z nowym filmem.

Opowiada tym razem o rzeczywistości, jaką dane mu było poznać, przenosząc akcję do Francji początku lat 90. Czasu, kiedy rozszalała się epidemia AIDS, zbierając kolejne ofiary - przy cichym przyzwoleniu rządu oraz koncernów farmaceutycznych. Campillo koncentruje się na mechanizmach funkcjonowania organizacji ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power), w której zresztą sam aktywnie przez jakiś czas działał.

"Let's Talk About Sex"

Do dokumentu cenionego australijskiego fotografa mody oraz reżysera Jamesa Houstona dobrze pasowałby tytuł jednego z kultowych dzieł Woody’ego Allena: "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać".

Houston koncentruje się na problematyce seksualności amerykańskich nastolatków, ukazując pewną ambiwalencję, która temu tematowi towarzyszy. Z jednej strony żyjemy w czasach, gdzie przesyconymi erotyką treściami jesteśmy wręcz bombardowani, z drugiej publiczna debata na te tematy wciąż mieści się w sferze tabu.

Reżyser przekonuje, że największą cenę płacą za to nastolatki. Efektem braku rzetelnej, spójnej edukacji na dużą skalę są nieplanowane ciąże w bardzo młodym wieku, choroby przenoszone drogą płciową oraz zakażenia wirusem HIV.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie potrwa do 6 maja.

Podziel się:

Polub stronę Netia Off Camera 2018:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje