tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Święto kina niezależnego w Krakowie. "Widzów z roku na rok nam przybywa"

Festiwal filmowy Netia Off Camera w Krakowie
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • "Dzięki Bogu jest miejsce na wszystko""Dzięki Bogu jest miejsce na wszystko"
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • "Wieża. Jasny dzień" głównym laureatem Netia Off Camera"Wieża. Jasny dzień" głównym laureatem Netia Off Camera
 • Cały wywiad z Romanem PolańskimCały wywiad z Romanem Polańskim
 • Tarantino nakręci film o zabójstwie żony Polańskiego. "To mnie zaskoczyło dość nieprzyjemnie"Tarantino nakręci film o zabójstwie żony Polańskiego. "To mnie...
 • Cała rozmowa z Romanem PolańskimCała rozmowa z Romanem Polańskim
 • Roman Polański o "Prawdziwej historii"Roman Polański o "Prawdziwej historii"
 • "Kraków wielkim kinem plenerowym". Wycieczka festiwalowym szlakiem"Kraków wielkim kinem plenerowym". Wycieczka festiwalowym...
 • Święto kina niezależnego w KrakowieŚwięto kina niezależnego w Krakowie
 • Ewelina Woźnica o Festiwalu Netia Off CameraEwelina Woźnica o Festiwalu Netia Off Camera
 • Alicja Myśliwiec o Festiwalu Netia Off Camera Alicja Myśliwiec o Festiwalu Netia Off Camera
 • Rzecznik Festiwalu Netia Off Camera o kinie offowymRzecznik Festiwalu Netia Off Camera o kinie offowym
Źródło: Uwaga TVN Festiwal filmowy Netia Off Camera w Krakowie

Już po raz jedenasty Kraków na kilka dni stał się światową stolicą kina niezależnego. Filmy prezentowane w ramach tegorocznej edycji festiwalu Netia Off Camera obejrzało już prawie 40 tysięcy widzów. Materiał "Uwagi" TVN.

Netia Off Camera to ponad sto dobrze wyselekcjonowanych filmów, do tego koncerty i spotkania z twórcami polskiego i światowego kina.

ZOBACZ CAŁE WYDANIE "UWAGI TVN"

Filmowy Kraków

- Widzów z roku na rok nam przybywa. Myślę, że też dlatego, że wychodzimy trochę bardziej w miasto z tym festiwalem. Wychowaliśmy sobie publiczność. Myślę, że nasi widzowie wiedzą już, czego się po nas spodziewać. Mam nadzieję, że te filmy, które wybieramy, będą na bardzo konkretnym poziomie – mówi Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu Netia Off Camera.

Miłośnicy kina podczas festiwalu mają okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi aktorami. Na festiwalu występują w roli gwiazd, ale także widzów filmów konkursowych.

- Zawsze jest to dla mnie zawsze bardzo ważne wydarzenie. Ten początek maja zawsze rezerwuję, żeby być tu, w tym pięknym otoczeniu w Krakowie, kiedy tak naprawdę Kraków staje się stolicą kina off-owego – mówi aktorka Magdalena Lamparska i dodaje: - Kino niezależne wytycza drogi kinematografii. Mam takie poczucie, że widzowie są również głodni autentycznych historii.

Aktorzy i zaproszeni na festiwal goście zgodnie podkreślają znaczenie autorskiego, niezależnego kina w dzisiejszym świecie.

- Dzięki Bogu jest miejsce na wszystko - na superprodukcje i produkcje komercyjne, ale też właśnie na to kino, które porusza ważne tematy i problemy, często kontrowersyjne. Takie, które gdzieś w nas zostaje i po obejrzeniu takiego filmu, który nie jest czystą rozrywką, jest powód do myślenia, jakiś temat, który w nas zostaje  – mówi Małgorzata Kożuchowska, aktorka i gość krakowskiego festiwalu.

Festiwal opanował Kraków

Projekcje filmów w ramach festiwalu odbywają się w kilku krakowskich kinach studyjnych, ale nie tylko. Widzowie mogą uczestniczyć w pokazach plenerowych, na barce czy na Bulwarach Wiślanych.

Na Placu Szczepańskim powstało miasteczko festiwalowe, w którym odbywają się spotkania z aktorami, reżyserami, producentami filmowymi. Każdy ma możliwość uczestniczenia w rozmowie, podzielenia się z twórcami swoimi spostrzeżeniami po obejrzeniu ich filmów.

Najbardziej wyczekiwanym momentem festiwalu była uroczysta premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego "Prawdziwa historia". To adaptacja światowego bestselera Delphine de Vigan. To thriller psychologiczny o przyjaźni znanej pisarki z tajemniczą czytelniczką.

- Uwielbiam, jak jest tak snuta opowieść, że każde zmrużenie oka, każdy grymas twarzy tutaj jest środkiem wyrazu. To jest fantastyczne Ten film wciąga i myślę, że praca przy takim filmie to tak, jakby człowiek był w hipnozie. To się bardzo rzadko zdarza, żeby aktor mógł zagrać coś takiego – mówiła po projekcji Anna Dymna, aktorka.

Szansa dla młodych filmowców

Netia Off Camera to nie tylko premiery i spotkania z uznanymi twórcami, ale także konkursy, w których początkujący filmowcy walczą o nagrody.

W konkursie polskich filmów fabularnych można wygrać 300 tysięcy złotych. W konkursie międzynarodowym nagrodą jest aż 100 tysięcy dolarów. Nagrody mają pomóc młodym filmowcom rozwijać skrzydła i spełniać twórcze marzenia.

- Pamiętam, jak w zeszłym roku mój kolega z Gwatemali dostał tę nagrodę. On był tak szczęśliwy, że się rozpłakał. Często ludzie mają kłopot, żeby w ogóle zamknąć budżet i chodzi bardzo często o takie kwoty. Nie mogą zamknąć budżetu i nie mogą przez trzy lata rozpocząć produkcji filmu, bo brakuje im właśnie takiej kwoty - mówi Małgorzata Szumowska, reżyserka i przewodnicząca jury konkursu głównego.

Zwycięzców konkursu polskich filmów fabularnych i konkursu głównego oraz laureatów nagród dla najlepszej aktorki i aktora poznamy w sobotę 6 maja na uroczystej gali zakończenia festiwalu. Filmy w krakowskich kinach i na projekcjach plenerowych będzie można oglądać do niedzieli 7 maja.

Podziel się:

Polub stronę Netia Off Camera 2018:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje