tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Netanjahu o Jerozolimie: wiele państw pójdzie w ślady USA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził w czwartek, że wiele państw pójdzie w ślady USA, które dzień wcześniej uznały Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Izraelska armia zapowiedziała, że rozmieści dodatkowe siły na Zachodnim Brzegu Jordanu.

- Chciałbym ogłosić, że nawiązaliśmy już kontakty z innymi krajami, które również wydadzą oświadczenie o uznaniu (nowego statusu Jerozolimy - red.) - powiedział szef izraelskiego rządu, nie wymieniając jednak żadnego z tych państw.

"Już czas"

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że jak tylko amerykańska ambasada zostanie przeniesiona do Jerozolimy, a nawet wcześniej, wiele innych ambasad również się tam przeniesie. Już czas - dodał Netanjahu.

Również w czwartek izraelska armia ogłosiła, że rozmieści dodatkowe siły na Zachodnim Brzegu Jordanu w obliczu protestów ludności palestyńskiej przeciw decyzji USA.

Kilka dodatkowych batalionów zostanie skierowanych na te terytoria, a inne siły zostaną postawione w stan gotowości - poinformowała wojskowa rzeczniczka, podkreślając, że działania te zostały podjęte "w ramach przygotowania izraelskich sił zbrojnych na możliwe zdarzenia".

Decyzja Trumpa

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, oraz że zarządził przeniesienie amerykańskiej ambasady do tego miasta z Tel Awiwu. Oczekuje się, że zajmie to 3-4 lata.

Decyzja ta spotkała się z krytyką wielu państw, między innymi Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Iraku, a radykalny ruch palestyński Hamas wezwał do "nowej intifady", czyli palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Najprawdopodobniej w piątek w tej sprawie zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Zgodnie z ustawą podpisaną w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona na władzach USA ciąży obowiązek przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Prezydent może jednak odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy. W związku z obawami, że zagroziłoby to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »