tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Netanjahu chwali Orbana: prawdziwy przyjaciel Izraela

Netanjahu chwali Orbana: 
prawdziwy przyjaciel Izraela
Foto: PAP/ EPA/DEBBIE HILL Orban i Netanjahu spotkali się w Jerozolimie

Z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu tak samo patrzymy na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył w czwartek w Jerozolimie premier Węgier Viktor Orban. Netanjahu nazwał go "prawdziwym przyjacielem Izraela".

Węgierski premier zapewnił na wspólnej konferencji prasowej, że razem z Netanjahu zgadzają się, iż najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo.

Wyraził przekonanie, że Europa cierpi obecnie z powodu migracji i terroryzmu, wobec czego należy wystąpić przeciwko tym zjawiskom.

Orban o zerowej tolerancji dla antysemityzmu

Orban ocenił, że w Europie pojawiły się intensywne formy współczesnego antysemityzmu, który nasila się w Europie Zachodniej, a słabnie w Europie Środkowej. Zapewnił przy tym, że na Węgrzech nadal panuje zerowa tolerancja dla antysemityzmu.

Zaznaczył, że obywatele pochodzenia żydowskiego na Węgrzech znajdują się pod ochroną rządu.

Netanjahu ze swej strony ocenił, że węgierski rząd sprzeciwia się antysemityzmowi i stwierdził, że węgierscy Żydzi żyją bez lęku. Podkreślił też, że radykalny islam jest dla świata zagrożeniem, a największym wrogiem w świecie islamskim jest Iran.

Orban zwrócił też uwagę na ścisłą dwustronną współpracę gospodarczą. Podkreślił, że na Węgrzech działa 200 izraelskich firm, przede wszystkim w branży nowoczesnych technologii, które dają pracę 5 tysiącom osób.

Chcą bliżej współpracować gospodarczo

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto, który spotkał się z ministrem współpracy regionalnej Izraela Cachim Hanegbim, powiedział wcześniej, że obie strony chciałyby pięciokrotnie zwiększyć budżet powstałego w zeszłym roku funduszu innowacyjnego, który wynosił 2 mln euro.

Szijjarto ocenił, że dwustronna współpraca gospodarcza ma też znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Węgier. Jego zdaniem odkryte u wybrzeży Izraela złoże gazu szacowane na 800 mld metrów sześciennych "będzie oznaczać nowe fakty i nową rzeczywistość" z punktu widzenia zaopatrzenia Europy Środkowej w gaz, gdyż jeden ze szlaków dostaw wieść będzie do tego regionu.

Władzom Węgier zarzucano podsycanie antysemityzmu podczas kampanii skierowanej przeciwko urodzonemu w tym kraju amerykańskiemu finansiście żydowskiego pochodzenia George'owi Sorosowi. W czasie prowadzonej od kilku lat ostrej kampanii przeciwko Sorosowi, którego fundacja Open Society finansuje liczne organizacje pozarządowe, władze Węgier oskarżały go m.in. o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pierwsza taka wizyta. Prezydent leci do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym, spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią. zobacz więcej »

Zużywasz dużo wody? Jest sposób, by ją zaoszczędzić

Zadaniem tej nakładki jest zmiana strumienia wody w strumień mgły. Według producenta, w ten sposób używa się 98% mniej wody. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Lekarze do wynajęcia" mogą sporo zarobić. Nowe zjawisko w służbie zdrowia

"Lekarze do wynajęcia" mogą sporo zarobić. Nowe zjawisko w służbie zdrowia

Coraz więcej młodych włoskich lekarzy, którzy nie znaleźli zatrudnienia w placówkach publicznej służby zdrowia z powodu blokady etatów, współpracuje z nią, korzystając z pośrednictwa zakładanych przez siebie spółdzielni i agencji. Podróżują po całym kraju. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Premier w bazie wojskowej na Łotwie: ważne, żebyśmy byli przygotowani

Premier w bazie wojskowej na Łotwie: ważne, żebyśmy byli przygotowani

Święto Wojska Polskiego jest nie tylko polskim świętem, ale także świętem sojuszniczych wojsk polsko-łotewskich, które podczas polsko-bolszewickiej wojny stawiały czoło komunistycznej nawale - mówił w środę na Łotwie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodawał, współcześnie ważne jest, "żebyśmy byli przygotowani, żebyśmy byli zwarci, żebyśmy byli jak najlepiej uzbrojeni". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Igloo, które ogrzeje cię bez prądu

Oto urządzenie, które wykorzystuje ciepło świeczki, żeby ogrzać cały pokój! Specjalnie zaprojektowana kopuła z gliny przyda się każdemu, komu ciągle zimno. Zobacz TOTERAZ

Ludzie obsypani konfetti podczas tradycyjnej procesji "Alfabegues" w miejscowości Betera, Hiszpania. Fot: Biel Alino/PAP/EPA czytaj dalej »