tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

NATO żąda "pełnych danych" od Rosji po otruciu byłego szpiega

NATO żąda "pełnych danych" od Rosji po otruciu byłego szpiega
Foto: NATO/Flickr ((CC BY-NC-ND 2.0) | Video: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Ślady w sprawie otrucia Skripala prowadzą do Rosji (materiał "Faktów z Zagranicy" z 13.03.2018)

Państwa NATO wyrażają głębokie zaniepokojenie wykorzystaniem środka paraliżującego na terytorium Sojuszu - oświadczyła w środę w specjalnym komunikacie Rada Północnoatlantycka, najważniejszy organ decyzyjny NATO.

Wyrażając "głębokie zaniepokojenie pierwszym przypadkiem użycia bojowego środka paraliżująco-drgawkowego na terytorium Sojuszu od chwili jego powołania (w sierpniu 1949 r. - red.)", Rada zaoferowała władzom w Londynie pomoc w dochodzeniu w sprawie ataku, jaki 4 marca dokonano w Salisbury na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala i jego córkę.

"Jakiekolwiek zastosowanie broni chemicznej uważane jest przez NATO za zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa" - głosi komunikat Rady.

NATO żąda "pełnych danych"

W komunikacie państwa sojusznicze NATO wzywają Rosję do udzielenia odpowiedzi na pytania skierowane do niej przez Wielką Brytanię oraz dostarczenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) "pełnych danych" na temat środka Nowiczok, który według władz brytyjskich został użyty w ataku. W komunikacie podkreśla się również, że atak ten stanowi "jawne naruszenie" międzynarodowych norm i umów.

Państwa NATO przypominają, że Konwencja o zakazie broni chemicznej, której sygnatariuszem jest również Rosja, zakazuje produkcji, rozwijania, składowania, przekazywania i nabywania oraz stosowania broni chemicznej. Zobowiązuje też sygnatariuszy do udzielania informacji o posiadanej broni tego rodzaju i jej zniszczenia oraz udostępniania danych na temat przemysłu chemicznego.

Rada Północnoatlantycka przypomniała również, że NATO wielokrotnie potępiało użycie broni chemicznej w Syrii i apelowało o pociągnięcie do odpowiedzialności przeprowadzających te ataki.

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że jest "wysoce prawdopodobne", że to Rosja stoi za próbą otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii.

Ujawniła, że w przeprowadzonym 4 marca w Salisbury ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU, użyto środka paralityczno-drgawkowego typu Nowiczok, który był w przeszłości produkowany i wykorzystywany przez Rosję. Londyn zażądał od Moskwy wyjaśnień, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Na wniosek MSZ Wielkiej Brytanii w środę wieczorem odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym państwa członkowskie zostaną poinformowane przez stronę brytyjską o ustaleniach śledztwa w sprawie ataku.

Również w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że złoży wniosek, by sprawa ataku na Skripala i jego córkę stanęła na porządku dziennym unijnego szczytu 22-23 marca w Brukseli.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów.

W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Śmiertelne potrącenie przez autonomiczny samochód. Policja publikuje nagranie

To pierwsza śmiertelna ofiara pojazdu "bez kierowcy". Po zdarzeniu firma przerwała testy swoich samochodów. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi restrykcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji. Taryfy obejmą eksport chińskich produktów o wartości 50 miliardów dolarów. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie uznała w czwartek za bezprawne wybory prezydenta Rosji przeprowadzone na zaanektowanym przez nią w 2014 roku i należącym do Ukrainy Krymie. Deputowani oświadczyli, że wybory nie oznaczają zmiany statusu okupowanego przez Rosję półwyspu. zobacz więcej »

Codziennie dowoził 4-letnią pasażerkę do szkoły. Teraz zmienia trasę

Dla Johna był to ostatni kurs na tej trasie. Kierowca postanowił wręczyć prezent swojej ulubionej pasażerce. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »