NATO kończy misję w Libii

 
NATO kończy operacjęaf.mil

W poniedziałek o godz. 23.59 po siedmiu miesiącach NATO zakończy w Libii misję "Zjednoczony Obrońca". W ramach tej operacji samoloty Sojuszu wspierające powstańców walczących z reżimem Muammara Kaddafiego pilnowały strefy zakazu lotów nad krajem i zezwalał "obcym wojskom, w tym siłom NATO na podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony libijskich cywilów".

Decyzję o zakończeniu działań w Libii podjęto w ubiegły piątek na nadzwyczajnym spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej, po potwierdzeniu informacji o śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego oraz opanowaniu przez siły powstańcze Libii większości terytorium kraju.

"Rada Północnoatlantycka [najważniejszy organ decyzyjny NATO - red.] potwierdziła decyzję podjętą w zeszłym tygodniu: Operacja w Libii zakończy się 31 października" - ogłosił w piątek na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. "Rozpoczęliśmy tę operację szybciej niż kiedykolwiek. Prowadziliśmy ją ze skutecznością, elastycznością i precyzją u boku wielu partnerów z regionu i spoza niego, a kończymy ją w sposób przemyślany i kontrolowany. Nasza wojskowa praca dobiegła końca" - dodał szef Sojuszu.

Jak podkreślił, przed Libijczykami wciąż jest jeszcze dużo pracy. "Trzeba zbudować nową Libię, opartą na pojednaniu, prawach człowieka i zasadach państwa prawa; Libię demokratyczną, dla wszystkich jej mieszkańców. Ale świat jest z nimi" - napisał Rasmussen.

Siedem miesięcy kontroli

31 marca NATO rozpoczęło operację "Zjednoczony Obrońca" w Libii na podstawie rezolucji 1970 oraz 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Druga rezolucja upoważniała Sojusz m.in. do użycia "wszelkich środków" niezbędnych do ochrony ludności cywilnej, ale wykluczała jakąkolwiek obecność wojskową na terytorium Libii. Operacja NATO polegała w istocie na kontrolowaniu nałożonego na Libię embarga ONZ na dostawy broni i strefy zakazu lotów nad Libią oraz na działaniach mających na celu ochronę ludności cywilnej.

Od początku operacji do wstrzymania działań 24 października NATO przeprowadziło ponad 26,1 tys. lotów. Siły NATO skontrolowały także ponad 3 tys. okrętów pływających u wybrzeży Libii. Według danych Sojuszu z powodu podejrzeń o łamanie embarga na dostawy broni zatrzymanych zostało w sumie 11 statków.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: af.mil