tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef NATO: Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna

Szef NATO: Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna
Foto: mil.ru Rośnie napięcie po ataku na Skripala. Materiał "Faktów" TVN z 17 marca

Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jako coraz większe zagrożenie wskazał przy tym między innymi modernizację rosyjskiego arsenału atomowego.

Dokonana z użyciem broni chemicznej próba otrucia na terytorium Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Skripala i jego córki łamie zapisy międzynarodowych porozumień, ale "przede wszystkim potwierdza (...), że Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna i agresywna" - ocenił Stoltenberg.

"Eskalacja przez deeskalację"

Jako przykład wskazał nielegalną aneksję Krymu, destabilizację wschodniej Ukrainy, stacjonowanie rosyjskich wojsk na obszarach formalnie należących do Gruzji i Mołdawii, liczne cyberataki i kampanie dezinformacyjne.

Zaznaczył przy tym, że przed Sojuszem rysują się już "kolejne zagrożenia, takie jak modernizacja rosyjskich sił zbrojnych i rosyjskiej broni nuklearnej".

Jak tłumaczył Stoltenberg, NATO dąży do świata bez broni atomowej i popiera kontrolowanie arsenałów jądrowych, a wszelkie ich użycie uważa za bardzo nieprawdopodobne, obawia się jednak, że "Moskwa inaczej zapatruje się na możliwe zastosowanie broni atomowej".

- W swojej doktrynie (strona rosyjska) jasno wskazała, że jest gotowa użyć broni atomowej w regionalnym konflikcie, co nazywa 'eskalacją przez deeskalację'. Dostrzegamy zagrożenie, że rosyjski rząd może stopniowo odchodzić od stosowania broni konwencjonalnej na rzecz broni jądrowej, zarówno w doktrynie wojskowej, jak i podczas manewrów i przy rozwijaniu potencjału zbrojnego - dodał, zaznaczając, że "obniża to próg zastosowania broni atomowej przez Moskwę".

NATO "gotowe do akcji"

Jako NATO musimy znaleźć na to odpowiedź - powiedział szef Sojuszu.

- Musimy nadal poprawiać gotowość bojową i zdolności. (...) Rosja nie powinna się łudzić: jesteśmy zawsze gotowi do reakcji na zbrojny atak na jednego z sojuszników. Chcemy wiarygodnie odstraszać. Nie chcemy wojny, naszym celem jest deeskalacja - dodał.

Na pytanie, czy po ataku na Skripala odbędą się w NATO konsultacje, Stoltenberg odparł, że rząd w Londynie dotychczas o to nie poprosił.

- Musimy reagować w odpowiedni sposób. Przekazaliśmy Moskwie silny sygnał jedności, to bardzo ważne - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Tysiąc chórzystów oddaje hołd zmarłemu Avicii śpiewając jego utwór

Artyści wykonują jeden z jego największych hitów,"„Wake me up". Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Gibkie i zwinne. Tancerki-niedźwiadki z wrocławskiego ZOO

Pole dance to ich powołanie. Kora i Mania, niedźwiedzice z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, postanowiły zorganizować na swoim wybiegu nietypowe show. Zobacz TOTERAZ

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »