tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zderzenie czterech strykerów na Litwie. 13 żołnierzy w szpitalu

zobacz więcej wideo »
Zderzenie czterech strykerów 
na Litwie. 13 żołnierzy w szpitalu
  • Manewry Saber Strike odbywają się w państwach bałtyckich i PolsceManewry Saber Strike odbywają się w państwach bałtyckich i Polsce
  • Polacy desantują się na litewską plażęPolacy desantują się na litewską plażę
  • Desant Amerykanów na litewską plażęDesant Amerykanów na litewską plażę
  • Ćwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniachĆwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w...
  • Ćwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniachĆwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w...
Foto: kariuomene.kam.lt | Video: United States Army Europe Manewry Saber Strike odbywają się w państwach bałtyckich i Polsce

Cztery amerykańskie wozy opancerzone Stryker zderzyły się w czwartek w centralnej części Litwy, na drodze Preny-Kowno. W wypadku rannych zostało 13 amerykańskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni na obserwację do szpitala w Kownie – podała litewska armia.

Do wypadku doszło przed południem, podczas przemieszczania się kolumny pojazdów wojskowych USA w ramach odbywających się na Litwie ćwiczeń NATO Saber Strike.

Według wstępnych informacji, w wypadku nie ucierpieli cywile. Sprawę bada policja wojskowa litewskiej armii.

Rannych zostało 13 amerykańskich żołnierzy, którzy trafili do szpitala.

Źródło: kariuomene.kam.lt Żołnierze trafili do szpitala w Kownie

Amerykańskie kolumny na Litwie

Na Litwę z Polski, w nocy ze środy na czwartek, wjechały pierwsze z ponad 1 200 pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA uczestniczących w manewrach Saber Strike.

Przekraczanie polsko-litewskiej granicy w Budzisku-Kalwarii (Kalvarija) i Ogrodnikach-Lazdijai potrwa przez trzy najbliższe noce. W nocy ze środy na czwartek na teren Litwy miało wjechać 15 kolumn, w każdej po około 30 samochodów.

Żołnierze USA poruszają się w dwóch kierunkach. Część - drogą Via Baltica udaje się na ćwiczenia odbywające się na Łotwie, część – na poligony litewskie w centrum i na wschodzie kraju.

Saber Strike

Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike rozpoczęły się 3 czerwca na Litwie, która jako państwo gospodarz jest głównym rejonem manewrów. Działania odbywają się także na Łotwie, w Estonii i w Polsce. Ćwiczenia potrwają do 15 czerwca. Bierze w nich udział ponad 10 tysięcy żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych. U.S. Army jest też organizatorem ćwiczenia.

Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy. W ćwiczeniach biorą udział wielonarodowe grupy bojowe NATO, stacjonujące w regionie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Żołnierze mają sprawdzać i doskonalić działania logistyczne, w tym przerzut wojsk, oraz działania typowo bojowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »