tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Antoni Macierewicz wycofuje wnioski o awanse generalskie

zobacz więcej wideo »
Antoni Macierewicz wycofuje wnioski o awanse generalskie
 • 06.11.2017 | Kolejne święto bez nominacji. Brakuje generałów do współpracy w ramach NATO06.11.2017 | Kolejne święto bez nominacji. Brakuje generałów...
 • Wiceszef MSWiA o decyzji prezydenta ws. nominacji generalskichWiceszef MSWiA o decyzji prezydenta ws. nominacji generalskich
 • Ujazdowski: Andrzej Duda nie robi niczego, czego nie robili poprzednicy, domagając się kooperacji w sprawie nominacji generalskichUjazdowski: Andrzej Duda nie robi niczego, czego nie robili...
 • Czy prezydent podpisze 11 listopada nominacje generalskie? "Wnikliwie przegląda wnioski"Czy prezydent podpisze 11 listopada nominacje generalskie?...
 • Rzecznik prezydenta: nie ma jeszcze decyzji w sprawie nominacji generalskichRzecznik prezydenta: nie ma jeszcze decyzji w sprawie...
 • Bartosz Kownacki komentuje brak nominacji generalskichBartosz Kownacki komentuje brak nominacji generalskich
 • Spór o nominacje generalskieSpór o nominacje generalskie
 • Generał Skrzypczak o nominacjach generalskichGenerał Skrzypczak o nominacjach generalskich
Foto: Adam Chelstowski/FORUM | Video: Fakty TVN Kolejne święto bez nominacji generalskich [Materiał "Faktów" TVN, 06.11.17]

W trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich" - podkreślono.

"Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach" - czytamy w komunikacie rzeczniczki prasowej MON ppłk Anny Pęzioł-Wójtowicz.

 

"Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie.

Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich.

Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach".

Ministerstwo Obrony Narodowej

Brak nominacji generalskich w święto Wojska Polskiego

W sierpniu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oświadczyło, że prezydent nie wręczy 15 sierpnia w święto Wojska Polskiego nominacji generalskich i admiralskich.

- W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich - argumentowało BBN.

Uzasadniało, że "w ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

14 wniosków o awans na stopnie generalskie

Na początku października resort obrony poinformował, że do prezydenta wpłynęło z MON 14 wniosków o awans na stopnie generalskie.

10 listopada szef BBN Paweł Soloch poinformował, że 11 listopada nie będą wręczone nominacje generalskie. Pan prezydent zwrócił się o dodatkowe informacje w tej sprawie - dodał. Podkreślił, że brak nominacji w Święto Niepodległości nie oznacza, że w ogóle ich nie będzie.

Andrzej Duda poinformowali, że wręczenie nominacji nastąpi w późniejszym terminie. - Nominacje generalskie będą wręczone w odpowiednim czasie, wtedy kiedy modernizacja i rozwój polskiej armii zostaną w odpowiedni sposób zaplanowane. Mam konkretne oczekiwania. Mam nadzieję, że szef MON w odpowiednim czasie je zrealizuje - mówił prezydent 10 listopada w programie "Poranek Siódma9", emitowanym na antenie rozgłośni katolickich.

Różnice poglądów

Między BBN a MON są różnice poglądów w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia wojskiem. Dotyczą one m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur. Chodzi o przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych. Zarówno ośrodek prezydencki jak i MON uważają, że należy zmienić dotychczasowy, obowiązujący od 2014 r. system, który wprowadził dwa główne dowództwa, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania, nie dowodzenia.

Koncepcja MON nie przewiduje jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponuje zarazem powołanie Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.

Prezydent Andrzej Duda będzie gościem "Kawy na ławę" w niedzielę o 10.45 w TVN24

Oglądaj
08.08.2017 | Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"
Wideo: Arleta Zalewska/Fakty TVN 08.08.2017 | Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Erdogan chce otworzyć ambasadę w Jerozolimie Wschodniej

Erdogan chce otworzyć ambasadę w Jerozolimie Wschodniej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił w niedzielę, że jego zamiarem jest otwarcie ambasady Turcji w Jerozolimie Wschodniej. Uczynił to kilka dni po spotkaniu przywódców państw muzułmańskich, którzy wezwali do uznania Jerozolimy Wschodniej za stolicę Palestyny. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Grał w chowanego, zamknął się w sejfie. Rodzina nie znała kodu

Ta historia wydarzyła się naprawdę w jednym z niemieckich domów. Na szczęście zakończyła się dobrze. Zobacz TOTERAZ.