tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

"Dobrze przemyślałam tę kampanię i przeprowadziłam ją tak, jak zaplanowałam"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek po posiedzeniu władz CDU, że nie dostrzega żadnych błędów w kampanii wyborczej. Blok partii chadeckich CDU i bawarskiej CSU wygrał wybory do Bundestagu, uzyskał jednak wynik najgorszy od 1949 roku.

- Nie dostrzegam, co moglibyśmy zrobić inaczej - powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie. Jak zaznaczyła, podejmując na jesieni 2016 roku decyzję o ponownym kandydowaniu, zdawała sobie sprawę, że będzie to "bardzo ciężka" kampania, a jej polityka "będzie kwestionowana".

- Dobrze przemyślałam tę kampanię i przeprowadziłam ją tak, jak zaplanowałam, i dzień po (wyborach) nie oceniam jej inaczej niż wczoraj, przedwczoraj czy dwa tygodnie temu - odpowiedziała Merkel, pytana o osobiste konsekwencje rozczarowującego wyniku.

Wśród problemów, których jej rządowi nie udało się do końca rozwiązać, Merkel wymieniła migrację, integrację uchodźców, ale także braki w infrastrukturze na obszarach wiejskich.

Merkel "nie otworzyła granic, ponieważ granice były otwarte"

Kanclerz powiedziała, że jest osobiście odpowiedzialna za polaryzację, do jakiej doszło w niemieckim społeczeństwie, czego przejawem były złość i nienawiść okazywane jej na wiecach wyborczych.

- Pomimo to uważam fundamentalne decyzje, które podjęto i za które jestem w szczególny sposób odpowiedzialna, za słuszne - podkreśliła.

Merkel podkreśliła, że "nie otworzyła granic, ponieważ granice były otwarte", a jej decyzja, by ich nie zamykać była lepszą odpowiedzią na falę uchodźców niż "wysłanie na granicę armatek wodnych".

Zaznaczyła jednak, że sytuacja z roku 2015, gdy do Niemiec przyjechał niemal milion migrantów, nie może się powtórzyć.

Merkel chce "dobrego i stabilnego rządu"

Merkel zapowiedziała, że będzie starała się odzyskać zaufanie wyborców, którzy głosowali na antymigrancką Alternatywę dla Niemiec (AfD). Ponad milion osób, które cztery lat temu głosowały na CDU, oddało w niedzielę głosy na AfD.

Zastrzegła, że dobry wynik eurosceptyków, którzy uzyskali 12,6 procent poparcia, nie będzie miał żadnego wpływu na jej politykę zagraniczną.

Merkel zapowiedziała podjęcie rozmów o utworzeniu nowego rządu nie tylko z FDP i Zielonymi, lecz także z SPD. Moim celem jest "dobry i stabilny rząd" - zaznaczyła. Socjaldemokraci zapowiedzieli jednak przejście do opozycji.

Merkel odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy wobec słabego wyniku wyborczego zasługuje nadal na tytuł "filaru stabilności w Europie", jak nazywały ją media po brexicie i zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Merkel poinformowała, że zaproponowała szefowi klubu parlamentarnego CDU/CSU Volkerowi Kauderowi zachowanie tej funkcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Merkel z wizytą w Warszawie

Merkel z wizytą w Warszawie

Współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej po brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny - te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. zobacz więcej »

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »