tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

"Dobrze przemyślałam tę kampanię i przeprowadziłam ją tak, jak zaplanowałam"

"Dobrze przemyślałam tę kampanię i przeprowadziłam ją tak, jak zaplanowałam"
Foto: PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH Partia Angeli Merkel wygrała wybory parlamentarne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek po posiedzeniu władz CDU, że nie dostrzega żadnych błędów w kampanii wyborczej. Blok partii chadeckich CDU i bawarskiej CSU wygrał wybory do Bundestagu, uzyskał jednak wynik najgorszy od 1949 roku.

- Nie dostrzegam, co moglibyśmy zrobić inaczej - powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie. Jak zaznaczyła, podejmując na jesieni 2016 roku decyzję o ponownym kandydowaniu, zdawała sobie sprawę, że będzie to "bardzo ciężka" kampania, a jej polityka "będzie kwestionowana".

- Dobrze przemyślałam tę kampanię i przeprowadziłam ją tak, jak zaplanowałam, i dzień po (wyborach) nie oceniam jej inaczej niż wczoraj, przedwczoraj czy dwa tygodnie temu - odpowiedziała Merkel, pytana o osobiste konsekwencje rozczarowującego wyniku.

Wśród problemów, których jej rządowi nie udało się do końca rozwiązać, Merkel wymieniła migrację, integrację uchodźców, ale także braki w infrastrukturze na obszarach wiejskich.

Merkel "nie otworzyła granic, ponieważ granice były otwarte"

Kanclerz powiedziała, że jest osobiście odpowiedzialna za polaryzację, do jakiej doszło w niemieckim społeczeństwie, czego przejawem były złość i nienawiść okazywane jej na wiecach wyborczych.

- Pomimo to uważam fundamentalne decyzje, które podjęto i za które jestem w szczególny sposób odpowiedzialna, za słuszne - podkreśliła.

Merkel podkreśliła, że "nie otworzyła granic, ponieważ granice były otwarte", a jej decyzja, by ich nie zamykać była lepszą odpowiedzią na falę uchodźców niż "wysłanie na granicę armatek wodnych".

Zaznaczyła jednak, że sytuacja z roku 2015, gdy do Niemiec przyjechał niemal milion migrantów, nie może się powtórzyć.

Merkel chce "dobrego i stabilnego rządu"

Merkel zapowiedziała, że będzie starała się odzyskać zaufanie wyborców, którzy głosowali na antymigrancką Alternatywę dla Niemiec (AfD). Ponad milion osób, które cztery lat temu głosowały na CDU, oddało w niedzielę głosy na AfD.

Zastrzegła, że dobry wynik eurosceptyków, którzy uzyskali 12,6 procent poparcia, nie będzie miał żadnego wpływu na jej politykę zagraniczną.

Merkel zapowiedziała podjęcie rozmów o utworzeniu nowego rządu nie tylko z FDP i Zielonymi, lecz także z SPD. Moim celem jest "dobry i stabilny rząd" - zaznaczyła. Socjaldemokraci zapowiedzieli jednak przejście do opozycji.

Merkel odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy wobec słabego wyniku wyborczego zasługuje nadal na tytuł "filaru stabilności w Europie", jak nazywały ją media po brexicie i zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Merkel poinformowała, że zaproponowała szefowi klubu parlamentarnego CDU/CSU Volkerowi Kauderowi zachowanie tej funkcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Mugabe nie będzie ambasadorem dobrej woli. Światowa Organizacja Zdrowia zmienia zdanie

Mugabe nie będzie ambasadorem dobrej woli. Światowa Organizacja Zdrowia zmienia zdanie

WHO wycofała się z decyzji o mianowaniu Roberta Mugabego, prezydenta Zimbabwe i polityka ocenianego jako dyktatora, ambasadorem dobrej woli do spraw walki z chorobami niezakaźnymi. Stało się to po protestach środowisk walczących o prawa człowieka. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wynajmują sportowe protezy, spełniają marzenia niepełnosprawnych

W Japonii powstała "biblioteka sportowych protez". Zobacz TOTERAZ.

Kibice na meczu FC Köln - Werder Brema. Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA. czytaj dalej »