tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zapadła się ziemia w centrum Warszawy

Na żywo

Marszałkowska otwarta w obu kierunkach. Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów

Właśnie pojawiły się
nowe informacje - pokaż
Marszałkowska otwarta w obu kierunkach. Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów

Na budowie II linii metra doszło do awarii, w wyniku której woda podmyła ulice w centrum Warszawy. Ewakuowano mieszkańców okolicznych budynków. Wiadomo już, że nie ma szans, by wrócili na noc do mieszkań.

Ulica Marszałkowska jest już przejezdna w obu kierunkach. Około godziny 16 przywrócono ruch w stronę pl. Bankowego, wcześniej w przeciwnym kierunku. Tramwaje wróciły na jedną z głównych arterii miasta po 19.

Źródło: TVN Warszawa Marszałkowska już otwarta

Sytuacja na miejscu awarii jest już opanowana. Wykonawca wciąż zmierza do ustabilizowania gruntu po osuwisku. Jak poinformował wcześniej rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński, w tym miejscu zakończyło się już wylewanie betonu. - Najprawdopodobniej jeszcze dziś w miejscu wypłukania gruntu rozpoczną się dodatkowe iniekcje wysokociśnieniowe - dodał.

Na miejscu zdarzenia pracują biegli z komisji, która ma ustalić przyczyny awarii. Analizy i wnioski będą znane za kilka dni.

Źródło: Kontakt 24 Ziemia osunęła się ok. godz. 6

Rzecznik stołecznej policji poinformował, że przy ewakuowanych budynkach wystawiono stałe, całodobowe posterunki policji i Straży Miejskiej. - Mieszkańcy nie muszą martwić się o swój dobytek - zapewnił asp. Mariusz Mrozek.

Źródło: Kontakt 24 Osunięcie nie spowodowało strat materialnych

Dla ewakuowanych z okolicznych bloków zarezerwowano hotele, nie ma szans, by wrócili na noc do mieszkań. Jak poinformował rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, spośród ewakuowanych z okolicznych bloków mieszkańców 16 osób poprosiło o możliwość przenocowania w hotelu. Ponad 20 weszło do swoich mieszkań po najpotrzebniejsze rzeczy.

Z kolei rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński powiedział, że firma zarezerwowała dla wszystkich ewakuowanych miejsca w stołecznych hotelach Metropol i MDM. - Poza noclegiem mieszkańcy mogą liczyć na vouchery na kolację i śniadanie - podał.

Witczyński dodał, że lokatorzy ewakuowanych budynków, którzy chcieliby wejść do swoich mieszkań po niezbędne rzeczy albo chcą skorzystać z zakwaterowania w hotelach, powinni zgłosić się do punktu zarządzania kryzysowego na pl. Dąbrowskiego. Tam czekają też kierowcy, którzy pomagają chętnym dostać się do hotelu.

- Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po wykonaniu badań, które potwierdzą, że wykonane czynności stabilizujące grunt dały odpowiednie efekty - podkreślił rzecznik budowy metra.

Źródło: Kontakt 24 Widok na osuwisko z najwyższych pięter wieżowca

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji asp. Mariusz Mrozek: Przejezdne są już ul. Kredytowa, pl. Dąbrowskiego i ul. Jasna. Wciąż zamknięte są ul. Rysia i Szkolna. Wcześniej przywrócono obustronny ruch kołowy na ul. Marszałkowskiej.

Wciąż wstrzymany jest natomiast ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, ruch tramwajowy zostanie przywrócony w piątek wieczorem, najpóźniej w sobotę rano.

Bez przeszkód kursuje metro.

- Geologia tym razem nie odegrała tu żadnej roli - stwierdził w TVN24 Mirosław Rutkowski, geolog, rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego. - Taka awaria mogła się zdarzyć w każdym miejscu w kraju, niezależnie od budowy geologicznej - dodał.

Oglądaj
"Geologia nie odegrała tu żadnej roli"
Wideo: tvn24 "Geologia nie odegrała tu żadnej roli"

- Jest to klasyczna awaria budowlana przy głębokim wykopie, kiedy naruszono jakiś element infrastruktury, w tym przypadku - wodociąg. Być może on sam się rozszczelnił - mówił geolog. Rutkowski porównał osuwisko do szkód górniczych na Górnym Śląsku. - To jest ten sam mechanizm - ocenił.

Awarię na budowie drugiej linii metra Rutkowski ocenił jako "średnią", "niegroźną". - Nie powinna ona spowodować opóźnień w budowie - powiedział.

Źródło: Mirosław Rutkowski Pofałdowane warstwy geologiczne na stacji metra Powiśle

Ulica Marszałkowska została już w całości przywrócona do ruchu kołowego. Wciąż jednak nie kursują tamtędy tramwaje.

Wcześniej zapowiadano, że ruch tramwajów ma zostać przywrócony w piątek wieczorem lub w sobotę rano.

Źródło: PAP/Tomasz Gzell Wciąż jednak trudno jest przejść w okolicy osuwiska

 

Kolejna już tragedia budowlana pokazuje, że nie mamy do czynienia z przypadkiem, ale wszystko wskazuje na to, że z brakiem profesjonalizmu, który skutkuje poważnymi szkodami w mieniu oraz zagrożeniem zdrowia i życia.

Solidarna Polska

Solidarna Polska składa wniosek do prokuratury "w związku z narażaniem bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy po kolejnej katastrofie budowlanej".

"To już drugi raz w krótkim okresie czasu dochodzi do poważnej katastrofy budowlanej 
w związku z budową II  linii metra w Warszawie. (...) Powyższe zdarzenie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam zamieszkałych. Co więcej spowodowało dodatkowe poważnie problemy komunikacyjne oraz pociągnie za sobą znaczne koszty i opóźnienie budowy. (...)

Kolejna już tragedia budowlana pokazuje, że nie mamy do czynienia z przypadkiem, ale wszystko wskazuje na to, że z brakiem profesjonalizmu, który skutkuje poważnymi szkodami w mieniu oraz zagrożeniem zdrowia i życia.

Śledztwo pozwoli też na szczegółową analizę, czy grożą nam kolejne niebezpieczeństwa wynikające z nieudolnie prowadzonej inwestycji przez prezydent Warszawy.

Solidarna Polska

Należy wyjaśnić, czy przyczyna tej katastrofy leży u podstaw wadliwie zaprojektowanej inwestycji, czy też wynika z nieprawidłowego wykonania projektu. (...) Katastrofy budowlane zdarzają się zarówno w górnictwie jak i budownictwie. Zadaniem prokuratury w takich wypadkach jest ustalenie czy i kto dopuścił się zaniedbań, które doprowadziły do takiego skutku. W związku z tym prowadzenie śledztwa jest uzasadnione. Śledztwo pozwoli  też na szczegółową analizę, czy grożą nam kolejne niebezpieczeństwa wynikające z nieudolnie prowadzonej inwestycji przez prezydent Warszawy."

Źródło: PAP/Tomasz Gzell Prace przy zabezpieczaniu osuwiska

Osunięcie nie spowodowało strat materialnych. Nikt też nie ucierpiał.

Ubytek ziemi uzupełniono mieszanką cementową, która "potrzebuje kilku godzin, żeby mogła związać i ustabilizować budynek" - poinformował wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Źródło: PAP/Tomasz Gzell Osunęło się ok. 400 m sześć. ziemi

Na razie nie przywrócono jeszcze ruchu na drugiej część jezdni ul. Marszałkowskiej. Obecnie korki tworzą się na ulicach Królewskiej, Grzybowskiej i Kruczej.

Rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński powiedział, że to, czy prace na budowie metra mogły doprowadzić do przerwania wodociągu i spowodować osuwisko, będzie wyjaśniane. - Na razie nie wiadomo, jakie były tego przyczyny - powiedział Witczyński.

Także wiceprezydent Warszawy mówił, że będzie wyjaśniane, czy osuwisko jest efektem awarii wodociągu, budowy geologicznej czy prac budowlanych na pobliskiej drugiej linii metra.

Mieszkań ewakuowanych osób pilnują policjanci i straż miejska. Mieszkańcy będą mogli do nich wejść w asyście służb.

Wcześniej z dwóch siedmiopiętrowych budynków - w tym jednego mieszkalnego - ewakuowano ok. 100 osób. Wiadomo już, że nie wrócą na noc do swoich mieszkań.

Osuwisko nie stanowi zagrożenia dla działania I linii metra - informował rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński. Wciąż nie wznowiono natomiast prac na budowie stacji Świętokrzyska. W okolicznych budynkach nadal odcięte są prąd, gaz i woda.

Geolodzy zaprzeczają, by przyczyny osuwiska miały związek z geologią, jak wskazywały wcześniej władze Warszawy.

Źródło: budowametra.pl Przekrój geologiczny budowy metra
Legenda

Ok. godz. 15 ruch ma wrócić także na drugą część jezdni. Z kolei tramwaje pojadą Marszałkowską w piątek wieczorem lub dopiero w sobotę.

Zachodnia jezdnia ul. Marszałkowskiej została otwarta.Jednak tylko dla samochodów.

Wiceprezydent miasta pytany czy może ono być efektem błędu ludzkiego, wiceprezydent przypomniał, że budowana w pobliżu stacja metra Świętokrzyska jest ogromnym placem budowy. - Ma wymiary kilkaset metrów długości, kilkadziesiąt metrów szerokości. Przy tak dużych placach budowy zmieniają się naprężenia i może dochodzić do podobnych zjawisk. Trudno mówić jednoznacznie czy jest to błąd. To będzie podlegało dalszym badaniom - powiedział.

Poinformował, że z prowadzonego monitoringu wynika, że jeden z budynków po osunięciu się ziemi odchylił się o kilka milimetrów. - Budynki z natury rzeczy pracują. Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku - powiedział.

Oglądaj
"To raczej nie ma nic wspólnego z geologią"
Wideo: tvn24 "To raczej nie ma nic wspólnego z geologią"

Wiceprezydent miasta potwierdził, że mieszkańcy ewakuowanych budynków nie wrócą na noc do domów, a służby pilnują ich dobytku w pozostawionych mieszkaniach.

Jak powiedział Wojciechowicz na konferencji prasowej po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego, dla ewakuowanych mieszkańców przygotowywane są miejsca w hotelach i miejskich placówkach. Zorganizowano także punkt informacyjny.

Oglądaj
Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów
Wideo: tvn24 Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów

Nie, to raczej nie ma nic wspólnego z geologią ani z rozpoznaniem geologicznym. Jakby nie brzmiało to paskudnie, to banalna awaria związana z naruszeniem infrastruktury - skomentował wydarzenia w centrum Warszawy Mirosław Rutkowski, rzecznik Państwowego instytutu Geologicznego. - To się zdarza bardzo często - dodał.

W piątek ok. 15 dla ruchu otwarta ma być jezdnia wschodnia ul. Marszałkowskiej. Tramwaje tą trasą pojadą dziś wieczorem bądź jutro - przekazał wiceprezydent podczas konferencji prasowej. Poinformował też, że wyrwa osuwiska ma ok. 400 m3.

- To jest wynik najprawdopodobniej warunków geologicznych, które mamy w Warszawie. To osunięcie nastąpiło nawet nie na samej stacji - powiedział o awarii w centrum Warszawie i Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Oglądaj
Wojciechowicz: To wynik warunków geologicznych
Wideo: tvn24 Wojciechowicz: To wynik warunków geologicznych

Roman Bugaj, rzecznik warszawskich wodociągów: - Nie mamy pełnych danych, skąd uszkodzenie. Instalacje zastępcze (do poszkodowanych budynków - red.) będą uruchamiane. Trwa analiza możliwości.

Wszystko wskazuje, że ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do swoich domów - informuje reporterka TVN24 z miejsca wypadku na budowie metra. Miasto zorganizuje dla nich noclegi w okolicznych hotelach.

Oglądaj
Ewakuowani nie wrócą do domów na noc
Wideo: tvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP Ewakuowani nie wrócą do domów na noc

Oglądaj
Straż pożarna: dziura powiększa się
Wideo: tvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP Straż pożarna: dziura powiększa się

Straż pożarna zapewnia, że w rejonie awarii nie ma niebezpieczeństwa wybuchu. Obecnie nie ma potrzeby ewakuacji kolejnych mieszkańców, jednak takiej ewentualność nie jest wykluczana w przyszłości.

Dziura powstała w wyniku uszkodzenia wodociągu powiększyła się z 12 do 20 metrów. Jej głębokość wynosi zaś dwa metry.

Zobacz objazdy w Warszawie

Oglądaj
Mapa utrudnień. Korki w rejonie awarii
Wideo: tvn24 Mapa utrudnień. Korki w rejonie awarii

Oglądaj
Geolog: Jak wypłynęła woda, to musiało się zapaść
Wideo: tvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP Geolog: Jak wypłynęła woda, to musiało się zapaść

Wokół zagrożonych budynków wstrzykiwane są mieszanki betonowe.

Wykonawca: konstrukcja stacji nie została uszkodzona.

Oglądaj
Wykonawca metra: Nie ma zagrożenia dla mieszkańców
Wideo: Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP | wideo: tvn24 Wykonawca metra: Nie ma zagrożenia dla mieszkańców

Oglądaj
Wciąż zabezpieczany jest teren wokół awarii
Wideo: tvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP Wciąż zabezpieczany jest teren wokół awarii

Rzecznik wykonawcy metra: Na razie nie wykluczamy winy naszej, ani innego czynnika.

Oglądaj
Ewakuowani mieszkańcy: Mieliśmy dwie minuty
Wideo: tvn24 Ewakuowani mieszkańcy: Mieliśmy dwie minuty

Na razie nie wykluczamy winy naszej, ani innego czynnika.

wykonawca metra

Według Witczyńskiego, na miejscu nadal może być wyczuwalny zapach gazu. - Wynika to z tego, że przerwane zostały instalacje gazowe, które były już zamknięte.

Z informacji służb wynika, że ok. godziny 7 rano, na ulicy powstała wyrwa ok. 10 metrów kwadratowych - podano na konferencji prasowej.

Konsorcjum nie podaje przyczyn awarii. Zapewnia jednak, że po wyjaśnieniu sprawy zostaną wyciągnięte  konsekwencje.

 

Rozpoczęły się prace stabilizujące podmycie. Wokół zagrożonych budynków wstrzykiwane są mieszanki betonowe dla zabezpieczenia.

Mateusz Witczyński.

- Ok. 4.00 znaleźliśmy przesączenia w okolicy budynków przy ulicy Szkolnej - powiedział rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński. - Woda przesączająca się z wodociągi zaczęła podmywać część ulicy.

Jak poinformował rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński, wodociągi i instalacje gazowe zostały natychmiast zamknięte. Obecnie nie ma żadnego zagrożenia.

Oglądaj
Zalewają osuwisko betonem
Wideo: tvn24 Zalewają osuwisko betonem

W piątek w nocy pękł wodociąg przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Ziemia w tym rejonie zaczęła się osuwać, w wyniku czego zapadła się część jezdni.

Zagrożonego rejonu ewakuowano ok. 100 osób.

Ruch w rejonie awarii - zarówno osobowy, jak i komunikacja miejska - został wstrzymany, a w jego terenie wprowadzono objazdy. Metro kursuje normalnie.

Wykonawca II linii metra - AGP Metro poinformował, że prowadzi prace zabezpieczające, a także analizy przyczyn zdarzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL


Podziel się...

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Zapadła się ziemia w centrum Warszawy

Komentarze (40)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dobbiaco
dobbiaco

Frapujące jest..szukanie różnic między "gliną piaszczystą "a"piaskiem gliniastym"..No i..co jest do cholery z tymi bankami?Więcej mamy banków,niż kiosków Ruchu!Pielęgniarki pisały,że "2 miliony polskich dzieci głoduje"-i ja m wierzę;pamiętam reklamę.."Pooodziel się posiłkiem"-bo..dziewczynka tylko dlatego lubi chodzić do szkoły-bo rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nico44

   czy to mial na mysli premier mowiac, ze cala europa nas podziwia?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dobbiaco
     dobbiaco

     Taaa;podziwia..Że on jeszcze wolny chodzi...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ZAK

       Ja bym tym fachowcom od siedmiu boleści nie zlecił budowy altanki na działce, niech pokarzą referencje.
       Zobaczcie ilu stoi z rękami w kieszeniach, to zgraja nierobów, oni nie mają nawet zielonego pojęcia o jakiejkolwiek budowie-partacze.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         116
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Pawełek

         Skoro tak dobrze idzie nam budowa metra to najwyższy czas na zabranie się do budowy elektrowni atomowej.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            116
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           rutkowski1PiS
           rutkowski1PiS

           Co ma do powiedzenia madame WGH ? .. powiadam wam .

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             zalamander

             Może lepiej by bylo, gdyby od razu prokuratura budowała metro?Tylko gdzie Solidarna Polska składałaby swoje głupie donosy. Skądinąd z kim ta partia jest solidarna?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                116
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Generator_Prawdotwórczy
               Generator_Prawdotwórczy

               Awaria? Rozmiarami zaczyna to przypominać katastrofę.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 dynia

                 awaria? wolne żarty i totalna manipulacja informacją publiczną...lepiej brzmi od ' katastrofa budowlana' ?
                 Zgodnie z Art. 73 ust.1 Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   barrakuda

                   Zapraszamy sztab kryzysowy na Śląsk, do Bytomia. Nauczymy was jak się... nie przejmować byle dziurą :) To co przytrafiło się wam my mamy średnio raz w tygodniu. Jak się zapadała dzielnica Karb nie było koło tego takiego szumu lecz cóż, Bytom to nie Warszawka, do nas TV nie dojedzie bo cóż to byłby za beznadziejny news, że zabytkowe rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     6
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      117
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     ojwe

                     przestańcie siać panikę,takie rzeczy zdarzają się na całym świecie a nie tylko w polskiej Warszawce!!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       3
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Bol

                       Jak zobaczyłem zdjęcia to myślałem, że to po przemarszu kiboli Legii.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         116
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Ten pies reanimuje policjanta

                         "Pies to jedyne stworzenie, które kocha ciebie bardziej od siebie samego." Zobacz TOTERAZ.

                         Prezydent: Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa

                         Polska w wielu dziedzinach potrzebuje zmiany i odbudowy. Wymaga tego między innymi system wymiaru sprawiedliwości, te zmiany są i będą realizowane mimo wszystkich oporów - mówił w poniedziałek w Malborku prezydent Andrzej Duda. zobacz więcej »
                         MUNDIAL 2018
                         Faza grupowa
                         Faza grupowa
                         Faza grupowa

                         Po meczu o wszystko, wszystko co pozostało to memy

                         Zebraliśmy najśmieszniejsze obrazki po meczu Polska – Kolumbia. Zobacz TOTERAZ.

                         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                         TVN Meteo

                         INFORMACJE BIZNESOWE »

                         Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

                         Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

                         Przejście od Polski, która importuje wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która takie technologie eksportuje, to marzenie naszej kolejnej dekady rozwoju gospodarczego - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni. czytaj dalej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Rosyjski kibic przed meczem (fot. Sergei Ilnitsky/EPA/PAP) czytaj dalej »