Mariusz Kamiński ułaskawiony

Mariusz Kamiński ułaskawiony

"On jest jego pięścią. Kaczyński nie pozwoli go ściąć"

Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał. - Mariusz Kamiński jest jedną z najpotężniejszych osób w państwie. Jarosław Kaczyński nie pozwoli go ściąć - uważa publicysta Jacek Nizinkiewicz. Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl, przypomina, że Mariusz Kamiński został co prawda nieprawomocnie, ale skazany za "bardzo poważne nadużycie swojej władzy". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Sędzia Tuleya: wychodzi na to, że prezydent może robić wszystko

Żeby darować winę, to najpierw trzeba ją stwierdzić. Wyrok był nieprawomocny, czyli pan prezydent tak naprawdę zastosował prawo łaski wobec osoby niewinnej - powiedział we wtorek Igor Tuleya w TVN24. W "Faktach po Faktach" sędzia skomentował w ten sposób akt łaski wydany w listopadzie 2015 roku przez Andrzeja Dudę wobec między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Prezydencki minister: z satysfakcją przyjmujemy orzeczenie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny w związku ze sprawą koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego orzekł we wtorek głosami sędziów wybranych przez PiS, że prezydent może skorzystać z prawa łaski także wobec osoby, która nie została prawomocnie skazana. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Kancelaria Prezydenta "z satysfakcją" przyjmuje orzeczenie Trybunału.

"PiS-owska atrapa". Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w związku ze sprawą koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego orzekł we wtorek głosami sędziów wybranych przez Prawo i Sprawiedliwość, że prezydent może skorzystać z prawa łaski także wobec osoby, która nie została jeszcze prawomocnie skazana. Wywołało to szereg komentarzy politycznych. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek przekonywała, że "prezydent ma takie uprawnienia i z tych uprawnień konstytucyjnych korzysta". Z kolei Marcin Kierwiński z PO ocenił, że wtorkowy wyrok wydała "PiS-owska atrapa Trybunału Konstytucyjnego".

Jeden z sędziów Trybunału się wyłamał. "Postępowanie należało umorzyć w całości"

Trybunał Konstytucyjny w związku ze sprawą koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego orzekł we wtorek głosami sędziów wybranych przez Prawo i Sprawiedliwość, że prezydent może skorzystać z prawa łaski także wobec osoby, która nie została jeszcze prawomocnie skazana. Inny z sędziów rozpoznających sprawę, Leon Kieres, wyraził odrębne zdanie. Uzasadniał, że "skazanie musi być prawomocne, bo dopiero wtedy aktualizuje się niezbędny przedmiot, substrat prawa łaski".

Trybunał Konstytucyjny: prezydent mógł ułaskawić Kamińskiego

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie, którą przed rokiem skierował tam prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chodzi o ułaskawienie byłych szefów CBA - w tym koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego - przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowy Trybunał, powołany przez Prawo i Sprawiedliwość orzekł, że prezydent może dokonać ułaskawienia, nawet gdy osoba nie została jeszcze prawomocnie skazana.

Tajny kalendarz koordynatora. Kamiński nie poda, z kim się spotykał w Trybunale

Z którymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego spotkał się i o czym z nimi rozmawiał Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych? To tajemnica. "Z racji pełnionej funkcji informacje o spotkaniach ministra (…) nie podlegają upublicznieniu" – stwierdził Maciej Wąsik, zastępca Kamińskiego. Trybunał zajmuje się sprawą ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta.