tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Co punkt to pułapka, wojnę zamrozi na krótko. Analizujemy dokument miński

zobacz więcej wideo »
Co punkt to pułapka, wojnę zamrozi na krótko. Analizujemy dokument miński
 • Cała konferencja Władimira Putina po negocjacjachCała konferencja Władimira Putina po negocjacjach
 • Stanisław Ciosek był gościem programu "Wstajesz i wiesz" Stanisław Ciosek był gościem programu "Wstajesz i wiesz"
 • Donald Tusk rozmawiał z dziennikarzami przed rozpoczęciem szczytuDonald Tusk rozmawiał z dziennikarzami przed rozpoczęciem szczytu
 • Co dokładnie zawiera porozumienie z Mińska?Co dokładnie zawiera porozumienie z Mińska?
 • Nie ma pewności, że separatyści będą respektować jakiekolwiek porozumienieNie ma pewności, że separatyści będą respektować jakiekolwiek porozumienie
 • W oczekiwaniu na szczyt w MińskuW oczekiwaniu na szczyt w Mińsku
 • Rozmowy ostatniej szansy w MińskuRozmowy ostatniej szansy w Mińsku
 • Szczyt w Mińsku. Jak zareaguje Bruksela?Szczyt w Mińsku. Jak zareaguje Bruksela?
 • Rozmowy ostatniej szansy w Mińsku?Rozmowy ostatniej szansy w Mińsku?
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Władimir Putin w Mińsku nie skapitulował. Zgodził się tylko odłożyć dalszą ofensywę

Tego dokumentu nie podpisywali Putin z Poroszenką, ale to on jest najważniejszy. Uczestnicy Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". To rodzaj mapy drogowej mającej prowadzić do zakończenia konfliktu w Donbasie. Analizujemy jej poszczególne punkty.

W Mińsku podpisano dwa dokumenty: "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień" oraz "Deklarację wspierającą Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". Ta druga ma charakter ogólny, polityczny, wyraża raczej intencje przywódców, ale nie zawiera konkretnych rozwiązań.

DEKLARACJA MIŃSKA - czytaj całość

Deklarację podpisali prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Składając podpisy pod tym dokumentem, zaakceptowali na najwyższym szczeblu techniczne porozumienie - przygotowane i podpisane przez uczestników tzw. grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na Ukrainie.

Pod dokumentem o nazwie "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień" podpisali się: przedstawiciel Ukrainy Leonid Kuczma, przedstawiciel Rosji, ambasador w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini oraz Aleksandr Zacharczenko i Igor Płotnickij. Przy podpisach dwóch ostatnich nie ma żadnych funkcji - choć są liderami "republik ludowych". Powtórzono więc tu zabieg zastosowany już przy porozumieniu z września. Kijów po prostu nie chciał legitymizować "republik ludowych" nawet w ten sposób.

Analizujemy poszczególne punkty porozumienia.

Wstrzymanie ognia

"1. Niezwłoczne i całkowite przerwanie ognia w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy i jego bezwzględne przestrzeganie rozpoczynając od godz. 00.00 (czasu kijowskiego) 15 lutego 2015 roku."

Jak najszybsze przerwanie walk było jednym z najważniejszych postulatów podnoszonych chyba przez wszystkich zainteresowanych. Ciekawe, że rozejm ma być ogłoszony dopiero za kilka dni. To osłabia wymowę tego zapisu - po pierwsze, przez te parę dni może się jeszcze sporo zmienić na froncie na korzyść jednej lub drugiej strony, taki zapis wręcz zachęca do nasilenia walk w najbliższych godzinach. Po drugie - już poprzednie porozumienie z Mińska pokazało, że rebelianci i Rosjanie dość swobodnie interpretują pojęcie "przerwania ognia".

Strefa (częściowo) zdemilitaryzowana

"2. Wycofanie przez obie strony całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR "Tornado-S", "Uragan", "Smiercz" i systemów rakietowych "Toczka" ("Toczka U").

- dla wojsk ukraińskich: od faktycznej linii styczności;

- dla formacji zbrojnych oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy: od linii styczności zgodnie z Mińskim Memorandum z 19 września 2014 r.

Wycofanie wyżej wymienionego ciężkiego uzbrojenia powinno rozpocząć się nie później niż drugiego dnia po przerwaniu ognia i zakończyć w ciągu 14 dni. Temu procesowi będzie sprzyjać OBWE przy wsparciu Trójstronnej Grupy Kontaktowej."

Kwestia wycofania ciężkiej artylerii także była jedną z najważniejszych negocjowanych kwestii. A linia, od której miano by odsunąć ciężką broń, faktyczna linia demarkacyjna, była jednym z największych punktów spornych na linii Kijów-Moskwa. Putin w liście z 15 stycznia obstawał przy obecnej linii frontu (a więc akceptacja przez Ukrainę utraty terenów od września 2014), Poroszenko nie chciał rezygnować z linii wyznaczonej w protokole z 19 września. Ostatecznie wybrano rozwiązanie kompromisowe - z którym do Mińska przyjechali liderzy rebeliantów. Ale ten kompromis i tak oznacza pogorszenie militarnej sytuacji strony ukraińskiej, przewidując przy tym szerszą strefę zdemilitaryzowaną. Co gorsza, trudno będzie zweryfikować, czy taki odwrót faktycznie następuje. Dotychczasowa działalność OBWE w strefie konfliktu pokazuje, że nie jest w stanie nic zrobić. I jeszcze jedno: artyleria jest głównym atutem armii ukraińskiej, jej wyłączenie z konfliktu zwiększy przewagę przeciwnika.

Monitoring

"3. Zapewnić skuteczny monitoring i weryfikację reżimu przerwania ognia i wycofania ciężkiego uzbrojenia przez OBWE od pierwszego dnia wycofywania, z wykorzystaniem wszystkich niezbędnych środków technicznych, w tym satelitów, bezzałogowych statków latających, systemów radiolokacyjnych itp."

Co do możliwości OBWE - patrz punkt wyżej. Faktycznie więc nikt nie będzie w stanie sprawdzić, czy strona rebeliancko-rosyjska wypełnia postanowienia rozejmu. Tym bardziej że ma w rejonie konfliktu przygniatającą przewagę w "niezbędnych środkach technicznych". Także więc w tym przypadku należy się spodziewać powtórki z sytuacji po porozumieniu wrześniowym.

Specjalny status Donbasu

"4. Pierwszego dnia po wycofaniu rozpocząć dialog o trybie przeprowadzenia wyborów lokalnych zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i ustawą Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego", a także o przyszłym funkcjonowaniu tych rejonów na podstawie wymienionej ustawy.

Niezwłocznie, nie później niż po 30 dniach od daty podpisania niniejszego dokumentu, przyjąć uchwałę przez Radę Najwyższą Ukrainy ze wskazaniem terytorium, na którym obowiązuje specjalny reżim zgodnie z ustawą Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" w oparciu o linię ustanowioną w Mińskim Memorandum z 19 września 2014 r."

Kolejny punkt który jest powtórzeniem ustaleń z września 2014 i który również pozostanie na papierze. Trudno sobie wyobrazić lokalne wybory pod lufami rebeliantów i Rosjan. Kto miałby z kim prowadzić "dialog o trybie przeprowadzenia wyborów lokalnych", jeśli Kijów uznaje "republiki ludowe" za terrorystów? Wszystko to jest nierealne, zarówno z powodu całkowitego braku zaufania między stronami, jak i konieczności zmian legislacyjnych w Kijowie. Warto przypomnieć, że już na jesieni okupowana część Donbasu dostała od parlamentu Ukrainy specjalny status, ale z miejsca go odrzuciła, więc i Kijów potem cofnął ustawę.

Amnestia i wymiana zakładników

"5. Zapewnić ułaskawienie i amnestię poprzez wejście w życie ustawy zabraniającej ściganie i karanie osób w związku z wydarzeniami mającymi miejsce w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy."

Znów powtórka z wrześniowych ustaleń. Punkt tak ogólnikowy, że nie do zrealizowania.

"6. Zapewnić uwolnienie i wymianę wszystkich zakładników i osób bezprawnie przetrzymywanych na podstawie zasady "wszyscy za wszystkich". Proces ten powinien być zakończony najpóźniej piątego dnia po wycofaniu."

Ten punkt wydaje się być jednym z najłatwiejszych do zrealizowania. Ale i tu są dwie pułapki. Pierwsza: kogo uznać za "zakładnika"? Kim jest osoba "bezprawnie przetrzymywana"? Interpretacje obu stron mogą być różne. Poza tym brak mechanizmu kontrolnego na d tym, czy faktycznie wymieniono wszystkich, i nie wiadomo też, co z Ukraińcami więzionymi w Rosji.

Pieniądze

"7. Zapewnić bezpieczny dostęp, dostawę, przechowywanie i rozdzielanie pomocy humanitarnej potrzebującym na podstawie międzynarodowego mechanizmu.

8. Określenie modalności pełnego przywrócenia socjalno-ekonomicznych więzi, w tym przekazów socjalnych, takich jak wypłata emerytur i inne wypłaty (wpływy i dochody, terminowa opłata wszystkich rachunków komunalnych, wznowienie opodatkowania w ramach prawodawstwa Ukrainy). W tych celach Ukraina przywróci funkcjonowanie segmentu swojego systemu bankowego w rejonach dotkniętych konfliktem i być może będzie stworzony międzynarodowy mechanizm ułatwiający takie przekazy."

Realizacja obu punktów oznaczać będzie wzięcie przez Ukrainę na siebie większego ciężaru utrzymywania Donbasu. W sytuacji, gdy część regionu będzie pod faktyczną obcą okupacją, Kijów miałby wydawać na nią swoje środki. Takie rozwiązanie już na jesieni de facto zablokował rząd Jaceniuka. Nie wiadomo też, o co chodzi w kwestii "międzynarodowego mechanizmu" mającego regulować kwestie dostaw pomocy humanitarnej.

Granica

"9. Przywrócenie całkowitej kontroli nad granicą państwową przez rząd Ukrainy w całej strefie konfliktu, co powinno rozpocząć się pierwszego dnia po wyborach lokalnych i zakończyć po całkowitym uregulowaniu politycznym (wybory lokalne w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na podstawie ustawodawstwa Ukrainy i reformy konstytucyjnej) pod koniec 2015 roku pod warunkiem wypełnienia punktu 11 - poprzez konsultacje i po uzgodnieniu z przedstawicielami oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej."

Punkt absolutnie nierealny. Obwarowany mnóstwem warunków i mogący być z łatwością zablokowany przez rebeliantów i Moskwę. Po pierwsze, przywrócenie kontroli Kijowa nad granicą miałoby się rozpocząć po wyborach lokalnych w Donbasie. A nie wiadomo, czy i kiedy do nich w ogóle dojdzie, bo miałyby się odbyć dopiero po reformie konstytucyjnej całej Ukrainy - a taką reformę Kijów i Moskwa wyobrażają sobie zupełnie inaczej.

"10. Wycofanie wszystkich zagranicznych formacji zbrojnych, sprzętu wojskowego, a także najemników z terytorium Ukrainy pod obserwacją przez OBWE. Rozbrojenie wszystkich nielegalnych grup."

Tak samo realne jak punkt wyżej. Jest oczywiste, że wycofanie tych sił i ukraińska kontrola nad granicą oznaczałyby koniec "republik ludowych" i klęskę Rosji. Poza tym jest kwestia zdefiniowania "zagranicznych formacji zbrojnych i sprzętu". Wszak rebelianci i Moskwa powtarzają, że nie ma tam takowych. Co do obserwacji OBWE - patrz wyżej o skuteczności tej organizacji.

"Autonomia" Donbasu

"11. Przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie z wejściem w życie pod koniec 2015 roku nowej konstytucji przewidującej w charakterze kluczowego elementu decentralizację (z uwzględnieniem szczególnych cech oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego, uzgodnionych z przedstawicielami tych rejonów), a także przyjęcie stałego ustawodawstwa o szczególnym statusie oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego zgodnie z działaniami wskazanymi w przypisie do końca 2015 roku. (Patrz przypis)

Przypis:

Takie działania zgodnie z ustawą "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" zawierają w sobie co następuje:

- zwolnienie od ukarania, ścigania i dyskryminacji osoby związane z wydarzeniami mającymi miejsce w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;

- prawo na językowe samookreślenie;

- udział organów samorządu lokalnego w mianowaniu szefów organów prokuratury i sądów w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;

- możliwość zawierania przez centralne organy władzy wykonawczej z odpowiednimi organami samorządu lokalnego umowy dotyczącej ekonomicznego, socjalnego i kulturalnego rozwoju oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego;

- państwo udziela wsparcia socjalno-ekonomicznemu rozwojowi oddzielnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego;

- sprzyjanie przez centralne organa władzy współpracy transgranicznej oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego z regionami Federacji Rosyjskiej;

- stworzenie oddziałów milicji ludowej na podstawie decyzji lokalnych rad w celu utrzymywania porządku publicznego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;

- uprawnienia deputowanych lokalnych rad i osób zajmujących stanowiska, wybranych podczas przedterminowych wyborów rozpisanych przez Radę Najwyższą Ukrainy na podstawie tej ustawy, nie mogą być unieważnione przed terminem."

Realizacja tego punktu, brzmiącego w części zasadniczej dość obiecująco i umiarkowanie, po lekturze warunków zapisanych w przypisie oznaczać będzie ni mniej, ni więcej jak faktyczne przypieczętowanie przez Kijów utraty kontroli nad Donbasem. Formalnie w granicach Ukrainy, region ten byłby quasi-państewkiem kontrolowanym przez Rosję. Taki zresztą jest cel Moskwy: zdecentralizowana Ukraina z praktycznie rosyjskim Donbasem nie będzie w stanie ani integrować się z Europą, ani przeprowadzić skutecznych reform wewnętrznych, zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

Co oznaczają zapisy zawarte w przypisie do tego punktu? Bezkarność dla rebelianckich sprawców zbrodni, ich pozostanie u władzy, dyskryminację jęz. ukraińskiego i absolutny monopol rosyjskiego (rusyfikacja), wymiar sprawiedliwości kontrolowany przez rebeliantów, integrację z Rosją i dotowanie tego wszystkiego przez budżet Ukrainy.

Trójstronna Komisja

"12. Na podstawie ustawy Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" kwestie dotyczące wyborów lokalnych będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Wybory zostaną przeprowadzone z przestrzeganiem odpowiednich standardów OBWE i przy monitoringu ODIHR OBWE.

13. Zintensyfikować działalność Trójstronnej Grupy Kontaktowej, w tym poprzez stworzenie grup roboczych dla realizacji odpowiednich aspektów mińskich porozumień. Będą one odzwierciedlać skład Trójstronnej Grupy Kontaktowej."

Bez większego znaczenia, czysto techniczne ustalenia.

Wnioski

Porozumienie niewiele odbiegające od tego z września 2014. I równie trudne do realizacji. Większość zapisów nierealna lub tak ogólnikowa, że każda ze stron może je łatwo zablokować. Do tego brak w wielu przypadkach mechanizmów wykonawczych. Porozumienie wydaje się więc kolejnym tymczasowym rozwiązaniem, dającym wszystkim stronom konfliktu czas na zebranie sił do nowej fazy wojny.

Kryzys na Ukrainie »

Oglądaj
Kryzys na Ukrainie
 • We wschodniej Ukrainie trwa konfliktWe wschodniej Ukrainie trwa konflikt
 • Zastrzelono żonę rzekomego zamachowca na PutinaZastrzelono żonę rzekomego zamachowca na Putina
 • Parlamentarzysta ranny po wybuchu przed stacją TVParlamentarzysta ranny po wybuchu przed stacją TV
 • Samochód eksplodował w czasie jazdy w KijowieSamochód eksplodował w czasie jazdy w Kijowie
 • Na wschodzie bez zmianNa wschodzie bez zmian
 • Pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu okupowanego przez rebeliantów DonieckaPozycje wojsk ukraińskich w pobliżu okupowanego przez...
 • Rosyjskie media komentują konflikt w DonbasieRosyjskie media komentują konflikt w Donbasie
 • "Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku""Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"
 • Zdaniem ekspertów, posłowie zadeklarowali łącznie ponad 12 mld hrywienZdaniem ekspertów, posłowie zadeklarowali łącznie ponad 12 mld...
 • Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira PutinaDemonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putina
 • "Kreml mógł się przestraszyć własnej metody: zielonych ludzików""Kreml mógł się przestraszyć własnej metody: zielonych ludzików"
 • Czy młodzi chcą pomóc Ukrainie?Czy młodzi chcą pomóc Ukrainie?
 • Balcerowicz: Putin może się przeliczyćBalcerowicz: Putin może się przeliczyć
 • Zamieszki w Odessie z 2 maja 2014 rokuZamieszki w Odessie z 2 maja 2014 roku
 • Leszek Balcerowicz o doradzaniu w KijowieLeszek Balcerowicz o doradzaniu w Kijowie
 • Polityczny ferment na Ukrainie to to, na co czeka Władimir Putin - mówił Jan PiekłoPolityczny ferment na Ukrainie to to, na co czeka Władimir...
 • Jan Piekło o Ukrainie i Rosji w "Faktach z zagranicy"Jan Piekło o Ukrainie i Rosji w "Faktach z zagranicy"
 • Arsenij Jaceniuk - niechciany premier UkrainyArsenij Jaceniuk - niechciany premier Ukrainy
 • Władze w Kijowie oskarżają Rosję o wspieranie rebeliantów Władze w Kijowie oskarżają Rosję o wspieranie rebeliantów
 • Telefon z Kijowa? Balcerowicz: no commentTelefon z Kijowa? Balcerowicz: no comment
Wideo: Reuters TV We wschodniej Ukrainie trwa konflikt

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Porozumienie w Mińsku

Komentarze (52)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Planetar
Planetar

Niezły jest ... anektował sobie Krym, najechał czołgami kraj, jego wojskowi dowodzą z tylnego siedzenia bandami najemników, później oczyścił sobie teren specnazem z nieposłusznych i ustanowił dwa nowe państwa-miasta pod swoją kontrolą... i na koniec pod przymusem jeszcze większego zagrożenia przymusza wszystkich do przyjęcia porozumienia, rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lokispeed1
   lokispeed1

   "Mapa drogowa"??? Raczej droga do porazki. A modlmy sie aby nie byla droga do otwartej wojny.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     markiee

     Dziś byłby spokój gdyby rok temu jak tylko pojawiły się zielone ludziki na krymie natychmiast całkowicie wyizolować rosję z wyłączeniem swiftu włącznie. Putin tylko rozumie jak dostanie butem po mordzie to jest jedyny sposób na komunikacje z gościem. I tu nie ma pojęcia przewymiarowanej reakcji !! Dlaczego tacy mądrzy wielcy politycy rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       10
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       lokispeed1
       lokispeed1

       To juz sie skonczylo tragicznie dla Ukrainy. Zachod przchandlowal ja za pozorny spokoj.Cdn ...
       Przed II WS pewien polityk , bodajrze brytyjski lecz nie jestem pewien, powiedzial :" Europa miala wybor pomiedzy wojna I hanba. Wybrala hanbe a wojne I tak miec bedzie"

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Irin
         • markiee:
         • Dziś byłby spokój gdyby rok temu jak tylko pojawiły się zielone ludziki na krymie natychmiast całkowicie wyizolować rosję z wyłączeniem swiftu włącznie. Putin tylko rozumie jak dostanie butem po mordzie to jest jedyny sposób na komunikacje z gościem. I tu nie ma pojęcia przewymiarowanej reakcji !! Dlaczego tacy mądrzy wielcy politycy
         • rozwiń

         Z Kim rozmawiac! Z bandytami?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           markiee

           Poziom zrozumienia tego co się dzieje i kim naprawdę jest putin i jak się skończy polityka ustępstw przez najpotężniejszych polityków Europy jest przerażające

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             8
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             markiee

             Bardzo źle się stało. Za rok będzie negocjacja o wstrzymaniu ognia w Łotwie i Estonii bo art. 5 jak wiadomo z historii nie zadziała. A co dalej to nawet nie chcę myśleć

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               10
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               j1940

               Zawsze wiedziałem, że Rosja ma najlepszą dyplomację i nie wierzyłem w to co powiedział Poroszenko. Chciałbym widzieć tą dyskusję nad zmianą konstytucji w ukraińskim parlamencie!! To będzie fascynujące widowisko! Lider Prawego Sektora podniesie rękę, głosując za jej przyjęciem! Tego Dymytro Jarosz chyba nie przeżyje? Podobnie zresztą rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  11
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 LanaKo

                 Rosja ma najbardziej zakłamaną dyplomację na Świecie, ale Świat budzi się pomału i coraz lepiej rozumie różnicę pomiędzy prawdziwymi celami Rosji a tymi deklarowanymi. Przyjdzie czas że będziecie musieli zapłacić za to że wszystkich okłamujecie.
                 Rosja zostanie powstrzymana.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   5
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Gebelss
                   Gebelss

                   LanaKo nie przejmuj się i nie staraj się cokolwiek tłumaczyć typowi j1940 to nie szkodliwy orangutan co kałem rzuca w USA i zachód , jak tylko zobaczy korzystny artykuł na temat Rosji i Putina to 100% masturbacji z jego strony :)) poczekajmy do 15 lutego będzie miał tą swoją dyplomacje a mistrale dopiero pod koniec Marca , więc terroryści rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     wojtekhcki

                     I znowu my za to wszystko zapłacimy w duszy mam Ukraińską gospodarkę skoro Polska lerzy bez widoku na poprawę oddajmy im tuska i kopaczową to nawet ruskich im nie będzie potrzeba

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        7
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       LanaKo

                       Towarzyszu wojtek Polska już nie jest waszym wasalem więc nikogo i niczego nie będziemy wam oddawać, bo nie musimy.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         6
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Szukam Pracy
                         Szukam Pracy

                         Żenada i nic więcej.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           8
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           zinion

                           No to ruscy zrobili na Ukrainie taki sam rejon, jak kiedyś zrobili Abchazję w Gruzji, z którą to ostatnio podpisali dokument o udzieleniu sobie nawzajem pomocy wojskowej w sytuacji agresji ze strony innego państwa lub grupy państw. Za jakiś czas ruscy podpiszą taki sam dokument z tzw "Repuliką Doniecką i Ługańską" i wtedy Ukraina już rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             10
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             iosono

                             Ale w czym problem? Jak nie bedzie dotrzymana Umowa to cala Unia razem z USA beda przeciw Rosji i dostarczenie broni wraca na stol.A z Putin juz nikt nie bedzie siedzial razem przy stole

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               7
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               j1940

                               To raczej z twoim Poroszenką nie będą chcieli siadać!

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  8
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje

                                 Sprawdź, czym oddychasz

                                 Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                                 INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                                 Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

                                 Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

                                 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprosił Turcję za "incydent", jaki miał miejsce podczas ćwiczeń w Norwegii, w toku których, jak oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan, Turcja została określona jako "nieprzyjaciel". - Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny - odparł Erdogan. zobacz więcej »

                                 INFORMACJE SPORTOWE »

                                 Odpoczynek nad przepaścią

                                 W Bośni i Hercegowinie możesz poleżeć w hamaku zawieszonym między szczytami gór. Zobacz TOTERAZ.

                                 Prezydent Francji Emmanuel Macron wita w Paryżu premiera Libanu Saada Harirego. czytaj dalej »