tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mały Karol, wielki wojownik. Chłopiec jest po pierwszej operacji

zobacz więcej wideo »
Mały Karol, wielki wojownik. Chłopiec jest po pierwszej operacji
Video: tvn24 Karol jest już w domu, przed nim kolejna operacja

Mały Karol, wielki wojownik. Cierpi z powodu potwornej wady kręgosłupa, ale walczy. Właśnie przeszedł dwunastogodzinną operację ze oceanem. Wie, że będzie ciąg dalszy, jest już w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Chłopiec cierpi na Zespół Bealsa, jego kręgosłup niszczy narządy wewnętrzne, w tym tchawicę. Karol musiał oddychać przez rurkę, nie mógł mówić. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych pomogli chłopcu. Amerykanie naprawili wadliwie działającą tchawicę i naczynia krwionośne.

- Słyszeliśmy od wielu lekarzy, że z tym naczyniem krwionośnym nic nie można zrobić, bo jest blisko serca, prowadzi krew do mózgu, jest to bardzo niebezpieczne - opowiada Mariusz Stadnik, tata Karola.

- Amerykanie finalnie ten odcinek naczynia krwionośnego wycięli i poprowadzili zupełnie inaczej krew. Coś, co z żoną nazywamy wykonaniem planu nie na poziomie 100 procent, tylko na poziomie 150 procent - dodaje.

Teraz Karol czeka na kolejną operację, tym razem kręgosłupa. Przeprowadzą ją lekarze w Polsce.

"Ratować jego życie"

- Implanty, które stosujemy, są dokładnie takie same, jak w krajach zachodnich - tłumaczy doktor Marcin Tyrakowski, specjalista od ortopedii dziecięcej. - Myślę, że nasze umiejętności również pozwalają, żeby takie leczenie prowadzić. Zdalnie, za pomocą pilota możemy również takie implanty rozsuwać, jakby naśladując naturalne wzrastanie kręgosłupa - podkreśla.

- Leczenie deformacji kręgosłupa jest tak naprawdę leczeniem całego tułowia pacjenta, czyli długofalowo tym, co ma ratować jego życie" - dodaje doktor Tyrakowski.

- Żeby mógł chodzić do szkoły, znaleźć sobie pracę i po prostu ułożyć sobie życie, taki jest nasz cel, walczymy o maksimum - zaznacza tata Karola.

Ewa Stadnik, mama chłopca, nie kryje radości z udanej operacji Karola i jak podkreśla, najważniejsze jest zachowanie nadziei. - Ja bym chciała powiedzieć wszystkim rodzicom, żeby nigdy nie odpuszczali, że nawet jak jedna osoba na świecie daje im jakąkolwiek nadzieję, żeby w to wierzyli, żeby do tego dążyli - podsumowuje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Z tego, co mi wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Saudyjski dziennikarz został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »