tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zażywają "małpi pył", skaczą z dachów, atakują. "Epidemia" agresji w brytyjskim mieście

Zażywają "małpi pył", skaczą z dachów, atakują.
"Epidemia" agresji w brytyjskim mieście
Foto: ENEX | Video: ENEX "Małpi pył" powoduje utratę kontaktu z rzeczywistością

Telewizja Sky News opublikowała reportaż pokazujący plagę - jak to określają policjanci - psychotycznych zachowań mieszkańców Stoke-on-Trent. Ćwierćmilionowe miasto i jego policja na co dzień zmagają się z wpływem tzw. małpiego pyłu - syntetycznego narkotyku, który można kupić nawet za dwa funty. Jego zażycie powoduje utratę kontaktu z rzeczywistością.

Jak pisze Sky News, które opublikowało zdjęcia z policyjnych interwencji w Stoke leżącym w hrabstwie Staffordshire, izby przyjęć w szpitalach właściwie codziennie witają kolejnych mieszkańców miasta, którzy "odjechali" po zażyciu "małpiego pyłu" (ang. monkey dust).

W Stoke i jego okolicach systematycznie wzrasta liczba osób zażywających narkotyk. Można go kupić nawet za dwa funty (tj. ok. 10 zł - red.) - podaje portal brytyjskiej telewizji.

Popadają w paranoję, stają się agresywni

Na jednym z nagrań z kamer na policyjnych kurtkach widać np. mężczyznę stojącego na szczycie dachu, kilka metrów nad ziemią. Mężczyzna wymachuje rękami, potem z niego skacze i - co wydaje się niebywałe - wstaje z ziemi, by szarpać się z policjantami.

Inne zdjęcia pokazują mężczyznę z poważnym złamaniem ręki, który - jak pisze portal Sky News - zdaje się nie rozumieć tego, co mu się stało, bo wciąż walczy z ratownikami próbującymi rękę ratować. "Wydaje się, że ranny nie czuje jakiegokolwiek bólu" - stwierdza Sky News.

Rich Frost - jeden z policjantów często stykający się z osobami zażywającymi nieznane substancje - mówi w rozmowie z telewizją, że "próba powstrzymania takich osób (po tym, jak zażyły narkotyk - red.) to jak zetknięcie się z kimś, kto myśli, że jest Hulkiem (bohaterem komiksów i filmów Marvela - red.), ich siła jest niebywała".

"Małpi pył", określany też jako MDPV, "blokuje odczuwanie bólu, prowadzi do halucynacji i powoduje poważne stany paranoiczne" - pisze Sky News. Ci, którzy go zażyją, często sądzą, że są ścigani, wspinają się na budynki, uliczne lampy lub rzucają się na przechodniów.

Dziennikarze Sky News rozmawiali też z jedną z bezdomnych, 30-letnią Cherry, która powiedziała im, że przed przeprowadzką do Stoke nigdy nie słyszała o "małpim pyle". Teraz - jak mówi - "90 procent ludzi, których zna, na tym jest". - Oni tracą głowy - dodaje.

Sky News cytuje szokującą opinię jednego z ratowników medycznych, który wypełnił ankietę po jednym z dyżurów. "Jeździłem ulicami Stoke dwie noce temu i to było coś, co przypominało sceny z żywych trupów (ogólne określenie dla filmów o zombie - red.). To nie staje się problemem. To już jest epidemią" - napisał mężczyzna.

Od kwietnia w północnej części hrabstwa Staffordshire służby zanotowały 178 incydentów, w których pojawiło się odniesienie do "małpiego pyłu". Oznacza to co najmniej jedną interwencję dziennie tej wiosny i tego lata w Stoke i okolicach.

Jeden z zatrzymanych próbował podpalić udzielającego mu pomocy ratownika - kończy swój reportaż Sky News.

Stoke-on-Trent

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Ekstremalna ślizgawka po stromej ścianie

Atrakcja z Nowej Zelandii. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Groteskowe żądania LOT-u". Związkowcy nie zapłacą prawie dwóch milionów złotych

"Groteskowe żądania LOT-u". Związkowcy nie zapłacą prawie dwóch milionów złotych

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT domaga się ponad 1,75 miliona złotych od trzech związków zawodowych działających w spółce. Ma to być rekompensata za straty, jakie przewoźnik poniósł w związku z zapowiedziami strajku, do którego ostatecznie nie doszło. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Nie zgodził się najwyższy przywódca, rozejm odrzucony. Talibowie porwali zakładników

Nie zgodził się najwyższy przywódca, rozejm odrzucony. Talibowie porwali zakładników

Afgańscy talibowie odrzucili w poniedziałek złożoną w niedzielę przez prezydenta Aszrafa Ghaniego propozycję trzymiesięcznego rozejmu, który rozpocząłby się wraz z muzułmańskim Świętem Ofiarowania (Id al-Adha). Również w poniedziałek talibowie zatrzymali w prowincji Kunduz na północy Afganistanu trzy autobusy, uprowadzając prawie 200 jadących nimi pasażerów. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Afgański chłopiec czeka na klientów na dzień przed największym muzułmańskim świętem Id al-Adha. (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »