logotyp tvn24

MAGAZYN TVN24

Lista tematów

  • 1
    Daniel Gryt 500 zł na dziecko. Tak to się robi w Europie
  • 2
    Maciej Kucharczyk Ostatnia wyprawa dżentelmenów. Zdjęcia wydobyte z lodu po 100 latach
  • 3
    Rafał Kazimierczak Angie Kerber budzi drzemiącego giganta
  • 4
    Adam Sobolewski ABC. Sen o potędze krajów trzech mórz
  • 5
    Ewelina Woźnica Gajos nie myśli o zejściu ze sceny. "Nie umiałbym robić niczego innego"
  • 6
    Jacek Stawiski Dramat dla Polaków na Wyspach i cios dla całej Europy. Taki będzie Brexit
  • 7
    Grzegorz Kuczyński Kradzież stulecia i Vlad Wszechmogący. Jak pod flagą UE zrujnować państwo
  • 8
    Bartosz Żurawicz Z "polskiego Kuwejtu" jeżdżą do Hiszpanii za 300 zł
  • 9
    Katarzyna Guzik "Będę cię chronił lepiej niż własne oczy". Namiętność, która zgubiła gangstera
  • 10
    Filip Czekała Tej, bździągwy i szczuny! Witajcie w Pyrlandii
  • 11
    Marcin Iwankiewicz To z nimi na Euro zagramy "o wszystko"
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Daniel Gryt

500 zł na dziecko. Tak to się robi w Europie

Zobacz

Tytuł: weekedn0-500-nowe.jpg Źródło: Shutterstock

Maciej Kucharczyk

ZobaczOstatnia wyprawa dżentelmenów. Zdjęcia wydobyte z lodu po 100 latach

Czytaj artykuł

Tytuł: Ostatnia wyprawa dżentelmenów Źródło: Royal Geographical Society

Rafał Kazimierczak

ZobaczAngie Kerber budzi drzemiącego giganta

Czytaj artykuł

Adam Sobolewski

ZobaczABC. Sen o potędze krajów trzech mórz

Czytaj artykuł

Ewelina Woźnica

ZobaczGajos nie myśli o zejściu ze sceny. "Nie umiałbym robić niczego innego"

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-gajos-1.jpg Źródło: tvn24

Jacek Stawiski

ZobaczDramat dla Polaków na Wyspach i cios dla całej Europy. Taki będzie Brexit

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-londyn2.jpg Źródło: Shutterstock

Grzegorz Kuczyński

ZobaczKradzież stulecia i Vlad Wszechmogący. Jak pod flagą UE zrujnować państwo

Czytaj artykuł

Tytuł: Weekend-Plahotniuc4-ok.jpg Źródło: Saeima / Flickr (CC BY SA 2.0)

Bartosz Żurawicz

ZobaczZ "polskiego Kuwejtu" jeżdżą do Hiszpanii za 300 zł

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-belchatow.jpg Źródło: Shutterstock

Podziel się

Wycieczka do Włoch za półdarmo? Proszę bardzo. Darmowe wizyty na basenie? Nie ma problemu. Naukowe stypendia nawet dla średniaków? Też są. Tak się żyje w Kleszczowie, najbogatszej gminie w kraju, zwanej często "polskim Kuwejtem". Ten arabski kwitnie dzięki ropie, ten polski – dzięki złożom węgla brunatnego. Tyle że niedługo ich zabraknie.

Na razie pieniądze w Kleszczowie są. Widać to nawet na ulicach – po drogach jeździ się jak po stole. Jest czysto.

Ulice "polskiego Kuwejtu" różnią się od "zwykłej" polskiej gminy nie tylko tym. Na dachu prawie każdego domu (i budynku gospodarczego) pobłyskują panele fotowoltaiczne. W wielu domach ciepło dostarczają pompy ciepła, żeby mieszkańcy nie brudzili się węglem. Te inwestycje w większości sfinansowała gmina.

Jak się żyje w Kleszczowie?
Jak się żyje w Kleszczowie? / Wideo: TVN24 Łódź

"Polska, nie utopia"

W garażach jednak "Kuwejtu" nie ma. Kleszczowianie mają "normalne" samochody. Ubierają się "normalnie". Bo tam, gdzie pieniędzy nie wydaje gmina, dobrobyt już tak nie rzuca się w oczy.

– Ja mam najniższą krajową. Wielu ludzi tak tu pracuje. Co z tego, że jest gdzie pracować, skoro kokosów się tu nie robi? Tu ciągle jest Polska, nie utopia – mówi Krzysztof.

Tyle że nawet na najniższej krajowej żyje się tu nieźle.

Becikowe? 4 tys. złotych. Szczepionki? Za darmo. Opieka stomatologiczna? Dokłada się gmina. Stypendium naukowe dla studentów? Nawet dla przeciętniaków ze średnią 3,5... Co więcej, stypendium jest podwójne: płaci je i gmina, i Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów.

Jak ktoś nie ma z kim zostawić dziecka (żłobek i przedszkole powstaną dopiero za kilka lat), może skorzystać z pomocy opiekunek. Zajmują się dziećmi na godziny. Za każdą rodzic musi zapłacić symboliczną złotówkę, resztę oczywiście dorzuca gmina.

Aż żal ruszać się z domu, wyjeżdżać z miasta. Chyba że jest się uczniem i ma się perspektywę pojechania za 300 złotych na dwa tygodnie do Hiszpanii czy Francji. Bo gmina dopłaca także do wycieczek szkolnych.

Przyszłość Kleszczowa

Jedziemy dalej.

Wchodzimy do gmachu Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. Kopalnia i elektrownia Bełchatów to – jak mówią władze gminy – ich przeszłość i teraźniejszość. Fundacja to przyszłość.

Gdybyśmy wcześniej nie objechali Kleszczowa, moglibyśmy pomyśleć, że siedziba fundacji znajduje się w reprezentacyjnej części miejscowości. Naprzeciwko jej pięknego gmachu niedawno wybudowano nowoczesny aquapark. Mieszkańcy mogą tu za darmo pływać przez osiem godzin w miesiącu. Uczniowie – bez ograniczeń. Obok imponujący kompleks sportowy, trochę dalej – urocze osiedle bloków wielorodzinnych. I wszędzie te drogi, ścieżki rowerowe...

Staramy się odkręcać to wszystko

Michał Mazur

Fundacja ma jedno zadanie: zapewnić dobrobyt gminie po tym, jak w kopalni skończy się węgiel. Powołana przez samorządowców blisko 25 lat temu, ma pozyskiwać inwestorów, którzy będą dawać miejsca pracy (i płacić podatki) w momencie, kiedy elektrownia i kopalnia przestaną działać. Zegar tyka – zostało kilkanaście lat.

– Tak naprawdę już udało nam się ściągnąć na tyle dużo inwestorów, że nie powinniśmy się niepokoić o przyszłość. Teraz nie chcemy iść w jakość, tylko w ilość. Żeby ludzie więcej zarabiali – mówi Michał Mazur, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. Kieruje nią od zeszłego roku.

Odkręcić aferę

To w budynku Fundacji przez lata podpisywano umowy, które miały sprawić, że gmina straciła co najmniej 9 mln złotych. Sprawę pod lupę wzięła NIK.

– Staramy się odkręcać to wszystko – mówi prezes zarządu fundacji.

Odkręcać, czyli odzyskiwać grunty, które już dawno powinny wrócić do gminy. Bo warunek był prosty: inwestor kupował ziemię za bezcen, ale miał określony czas na stworzenie miejsc pracy. Jeżeli tego nie robił, fundacja mogła odkupić ziemię w tej samej cenie od inwestora, który nie wywiązał się z zadania.

Tylko co druga sprzedana w tym systemie działka stała się miejscem pracy. Problem w tym, że tereny z tej drugiej połowy nie wróciły do gminy w terminie.

– Odzyskaliśmy ostatnio jedną działkę. Sporo pracy jeszcze przed nami, żeby odkręcić tę aferę – tłumaczy Mazur.

Szukanie dziury w całym

Wychodzimy z fundacji.

Gdy o sprawę gruntów pytamy "zwykłych" mieszkańców, ich oceny są niejednoznaczne.

– A gdzie indziej to nie kradną? Mam wrażenie, że wszyscy szukają dziury w całym, bo tu są pieniądze. A jak są pieniądze, to jest i zawiść ludzka – macha ręką Irek, którego spotykamy na schludnym parkingu przed nowoczesnymi blokami komunalnymi należącymi do gminy.

Socjolog Marcin Kotras nie jest zdziwiony taką postawą.

– Ludzie odczuwają coś w rodzaju wdzięczności. W gminie nie ma bezrobocia, a ludzie korzystają z jej bogactwa. Nie mają powodu, żeby ulegać frustracji. Spokojnie czekają na wyniki śledztwa – komentuje.

Rozlokowanie stref przemysłowych w gminie Kleszczów / Źródło: http://www.fundacja-kleszczow.pl/

Blizna

Domy na północy miejscowości znajdują się zaledwie 300 m od gigantycznej dziury w ziemi. Ma ona 3 km szerokości i 7,5 km długości. Dobrze widać ją nawet na zdjęciach satelitarnych, na których wygląda jak szara blizna. Gdyby nie pracujące w dole maszyny, można by było ją wykorzystać jako scenerię do filmu o tym, jak przemysł niszczy krajobraz.

Elektrownia to nasza przeszłość i teraźniejszość. Węgiel jednak niedługo się skończy, więc musimy przygotować swoją przyszłość

Jerzy Strachocki, rzecznik gminy Kleszczów

Za swoją kłopotliwą obecność elektrownia i kopalnia płacą łącznie co roku prawie 138 mln złotych podatku do budżetu gminy Kleszczów. Czynią z niej w ten sposób "polski Kuwejt", bo na jednego mieszkańca przypada ponad 48 tys. złotych, czyli blisko 100 razy więcej niż w najbiedniejszej gminie w kraju, Łukowicy (woj. małopolskie).

– Elektrownia to nasza przeszłość i teraźniejszość. Węgiel jednak niedługo się skończy, więc musimy przygotować swoją przyszłość – mówi nam Jerzy Strachocki, rzecznik gminy Kleszczów.

Biznes ma wypełnić cztery strefy przemysłowe wyznaczone na terenie gminy – w Rogowcu, Kleszczowie, Żłobnicy i Bogumiłowie.

Gmina nie rezygnuje też z pozyskiwania środków europejskich przy realizacji poszczególnych inwestycji.

Lider rankingów

Tegoroczny budżet gminy zakłada 39 mln złotych deficytu. To jednak nie oznacza, że gmina pod koniec roku będzie pod kreską. – Kilkukrotnie już planowaliśmy deficyt, ale pod koniec roku i tak mieliśmy ok. 4,5 mln złotych nadwyżki – tłumaczy Kazimierz Hudzik, sekretarz gminy.

Kleszczów jest liderem wszystkich rankingów bogactwa gmin. W drugiej na liście Krynicy Morskiej na mieszkańca przypada o 1/3 mniej. Na podium znajduje się też (według zestawienia z 2014 r.) Nowe Warpno. Kleszczów "napędza" węgiel, a dwie inne gminy z podium – zalewy. Pieniądze do ich budżetów płyną dzięki ustawie, która każe skarbowi państwa płacić podatek od leżących na ich terenie zalewów: Wiślanego i Szczecińskiego.

Kominy jeszcze dymią

Odjeżdżamy. Na horyzoncie przez długi czas widoczne są kominy elektrowni. Są jak punkt orientacyjny; podobnie jak wieżowce w wielkich miastach. Elektrownia i znajdująca się obok kopalnia są jak ekscentryczny, bogaty wujek z Ameryki. Ma on swoje wady, ale daje piękne prezenty.

Podziel się

Komentarze (7)

Najnowsze | Najwyżej oceniane | Najstarsze
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Gama 06 February 2016

Mając tyle forsy inwestować i jeszcze raz inwestować. W co nie wiem. Fabryka dywanów, fabryka trumien, fabryka jakichkolwiek innych luksusowych, bardzo luksusowych artykułów. Barachło dla biedoty pozostawmy Chinom. Chińczycy też muszą żyć. Chociaż mamy tyle lasów nie można proponować luksusowych mebli bo... nasi leśnicy robiący biznes rozwiń

  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
      1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
        0
      • podziel się
      • zgłoś naruszenie
      odpowiedzcytuj
      zamknij
      • Udostępnij komentarz w:
      • ikona twitter
      • ikona facebook
      • ikona google plus
      • kopiuj link
      graffiti50
      graffiti50 06 February 2016

      jak ja miałbym deficyt w firmie to w następnym roku miałbym kontrolę US,to dlaczego nie rządzą w naszym kraju tak ile mają w portfelu kasy tyle wydają

      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
          0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
            0
          • podziel się
          • zgłoś naruszenie
          odpowiedzcytuj
          zamknij
          • Udostępnij komentarz w:
          • ikona twitter
          • ikona facebook
          • ikona google plus
          • kopiuj link
          stefan_zeriow
          stefan_zeriow 06 February 2016

          Dobrze, że ktoś na tym korzysta. Są gminy w Polsce, gdzie ludzie klepią biedę, ale kopalni nie wpuszczą. Tak, to się dzieje w gminie Gubin w Lubuskiem. Pod nią znajdują się wielkie złoża węgla, ale nie pozwolimy na kopalnie, bo nie. Każde spotkanie w tej sprawie kończyło się pyskówkami i rozróbą, bo po co merytorycznie rozmawiać rozwiń

          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
              1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                0
              • podziel się
              • zgłoś naruszenie
              odpowiedzcytuj
              zamknij
              • Udostępnij komentarz w:
              • ikona twitter
              • ikona facebook
              • ikona google plus
              • kopiuj link
              graffiti50
              graffiti50 06 February 2016
              • stefan_zeriow:
              • Dobrze, że ktoś na tym korzysta. Są gminy w Polsce, gdzie ludzie klepią biedę, ale kopalni nie wpuszczą. Tak, to się dzieje w gminie Gubin w Lubuskiem. Pod nią znajdują się wielkie złoża węgla, ale nie pozwolimy na kopalnie, bo nie. Każde spotkanie w tej sprawie kończyło się pyskówkami i rozróbą, bo po co merytorycznie rozmawiać
              • rozwiń

              ja chałupa się rozleci bo kopalnia pod twoim domem to będą jeszcze biedniejsi

              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                  0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                    3
                  • podziel się
                  • zgłoś naruszenie
                  cytuj
                  zamknij
                  • Udostępnij komentarz w:
                  • ikona twitter
                  • ikona facebook
                  • ikona google plus
                  • kopiuj link
                  jacek8811 06 February 2016

                  Podobnie sytuacja wygląda z gazem łupkowym. Wmawiają nam że nieekonomiczny, że duże skażenie terenu, odsyłają potencjalnych inwestorów z kwitkiem, a USA wydobywają i jakoś nikomu to nie przeszkadza, mają pieniądze na potężną armię, badania, nowe technologie czy pomoc socjalną dla ludzi. A my w Polsce jak to na wsi, kłótnie, łapówki rozwiń

                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                      0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                        0
                      • podziel się
                      • zgłoś naruszenie
                      cytuj
                      zamknij
                      • Udostępnij komentarz w:
                      • ikona twitter
                      • ikona facebook
                      • ikona google plus
                      • kopiuj link
                      stefan_zeriow
                      stefan_zeriow 07 February 2016
                      • stefan_zeriow:
                      • Dobrze, że ktoś na tym korzysta. Są gminy w Polsce, gdzie ludzie klepią biedę, ale kopalni nie wpuszczą. Tak, to się dzieje w gminie Gubin w Lubuskiem. Pod nią znajdują się wielkie złoża węgla, ale nie pozwolimy na kopalnie, bo nie. Każde spotkanie w tej sprawie kończyło się pyskówkami i rozróbą, bo po co merytorycznie rozmawiać
                      • rozwiń

                      Tak jasne, a teraz to się może nie rozlatują? Jak rozleci się od szkód górniczych, to dostaną chociaż odszkodowanie i i tak lepiej na tym wyjdą niż obecnie.

                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                          0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                            0
                          • podziel się
                          • zgłoś naruszenie
                          cytuj
                          zamknij
                          • Udostępnij komentarz w:
                          • ikona twitter
                          • ikona facebook
                          • ikona google plus
                          • kopiuj link
                          stanislaw_zelazo 06 February 2016

                          A w Bogatyni która ma na swoim terenie kopalnie Turów i elektrownie Turów jadą na pożyczkach.Cena wody najdroższa chyba na całym dolnym śląsku .Wszystko zależy od umiejętności zarządzających .

                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                              1
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                0
                              • podziel się
                              • zgłoś naruszenie
                              odpowiedzcytuj
                              zamknij
                              • Udostępnij komentarz w:
                              • ikona twitter
                              • ikona facebook
                              • ikona google plus
                              • kopiuj link
                              Zasady forum
                              Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                              Zwiń

                              Katarzyna Guzik

                              Zobacz"Będę cię chronił lepiej niż własne oczy". Namiętność, która zgubiła gangstera

                              Czytaj artykuł

                              Tytuł: magazyn-castillo2.jpg

                              Filip Czekała

                              ZobaczTej, bździągwy i szczuny! Witajcie w Pyrlandii

                              Czytaj artykuł

                              Tytuł: Weekend-poznan.jpg / Autor: Milosz1 / Źródło: Flickr (CC BY 2.0)

                              Marcin Iwankiewicz

                              ZobaczTo z nimi na Euro zagramy "o wszystko"

                              Czytaj artykuł

                              REDAKTOR PROWADZĄCY
                              Błażej Górski

                              AUTORZY
                              Daniel Gryt, Rafał Kazimierczak, Maciej Kucharczyk, Grzegorz Kuczyński, Bartosz Żurawicz, Marcin Iwankiewicz, Katarzyna Guzik, Adam Sobolewski, Ewelina Woźnica, Filip Czekała, Jacek Stawiski

                              REDAKTORZY
                              Iga Piotrowska, Grzegorz Popławski, Maciej Tomaszewski, Tomasz Wiśniowski

                              FOTOEDYCJA
                              Jacek Barczyński, Mateusz Gołąb, Krystiana Konieczna, Daria Ołdak, Michał Sadowski

                              WIDEO
                              TVN24, TVN24 BiŚ, ENEX, Reuters, Robert Mirek Hoffman/Kontakt 24, Royal Geographical Society

                              FOTO
                              Jacek Turczyk/PAP, Beata Zawrzel/REPORTER, Shutterstock, Saeima / Flickr (CC BY-SA 2.0), archiwum prywatne Renaty Mauer-Różańskiej, Lynn Bo Bo/PAP/EPA, Royal Geographical Society, Milosz1 / Flickr (CC BY 2.0), Dominik Kulaszewicz / 40. Festiwal Filmowy w Gdyni, Mateusz Ochocki / KFP / 40. Festiwal Filmowy w Gdyni, Pixathlon/Reporter, Adhemar Sburlati/Broadimage/Bulls, TVN24

                              Poprzedni weekend 30-31.01.2016
                              2 tygodnie temu 23-24.01.2016
                              3 tygodnie temu 16-17.01.2016
                              4 tygodnie temu 09-10.01.2016
                              6 tygodni temu 25-27.12.2015
                              Zobacz wszystkie