Magazyn TVN24

Maciej Michałek

SCS staje się faktem. Ten system zmieni wszystko

Zobacz

Jakub Loska

ZobaczDom z horroru i zmowa milczenia. "Nosiłabym dziecko swojego ojca"

Maciej Duda, Łukasz Ruciński

Zobacz Łowczyni szpiegów odchodzi z wojska

Maciej Kucharczyk

ZobaczWycieczka po skansenie z lat 60. Tymi zdjęciami MON się nie chwali

Podziel się

Minister Macierewicz zapewnia, że "buduje wojsko nowoczesne". Pozuje na tle świetnie prezentujących się ludzi z nowym wyposażeniem. Poszczególne jednostki wojskowe publikują jednak nagrania i zdjęcia ze swoich ćwiczeń, na których widać, jak naprawdę wygląda szara codzienność. Prezentujemy te materiały.

Prawda jest taka, że większość polskiego wojska nadal wykorzystuje sprzęt, który pamięta głęboki PRL. Młody człowiek wstępujący teraz do służby, ma szansę obsługiwać uzbrojenie, które obsługiwał jego ojciec podczas zasadniczej służby wojskowej w latach 70. i 80.

Ponieważ wojsko to nie praca, ale służba, to nie ma nic do powiedzenia. Tym co dostanie będzie musiało bronić ojczyzny.

Malutki problem

A dostać może na przykład pocisk 9M14 Malutka, który był hitem technologicznym w wojskach Układu Warszawskiego lat 60. - pierwszy masowo produkowany kierowany pocisk przeciwpancerny, zdolny demolować czołgi NATO na dystansie nawet trzech kilometrów. Miał jednak wiele wad wynikających z jeszcze dość prymitywnej technologii. Szybko stał się przestarzały. W latach 70. produkowano już znacznie lepsze pociski 9K111 Fagot.

Prawie pół wieku później polscy żołnierze nadal trenują wykorzystanie malutkich. Co więcej, dla wielu oddziałów to nadal główny pocisk przeciwpancerny, choć przeciwpancerny jest tylko formalnie. Dzisiaj w Europie właściwie nie ma już czołgów, dla których byłby zagrożeniem. Nada się tylko na lżej opancerzone cele. Choć naprowadzanie pocisku jest trudne i statystyczne szanse na trafienie rzędu 20-30 procent. Archaiczny system sterowania jest zmorą żołnierzy.

Malutka szykowana do załadowania na wyrzutnię / Źródło: 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej

Ironią jest więc to, że malutkie stanowią główne uzbrojenie między innymi 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, stacjonującego w Suwałkach. Teoretycznie to bardzo ważny strategicznie obszar, tak zwany "przesmyk suwalski", którego zajęcie pozwoliłoby połączyć Białoruś z Obwodem Kaliningradzkim oraz odciąć drogę do państw bałtyckich.

- Nikt rozsądny nie uzna tego pocisku za coś użytecznego na polu walki w XXI wieku - mówi Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Dodaje, że utrzymywanie malutkich w służbie może mieć sens tylko z dwóch powodów: taniej je wystrzelić na ćwiczeniach niż utylizować i można utrzymać etaty, czyli nie likwidować jednostki z nadzieją, że kiedyś dostanie nowszy sprzęt.

Odpalenie pocisku Malutka z BRDM-2. To samo można by zobaczyć na zdjęciach z lat 60. / Źródło: 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej

Zwiad w staruszku

Równie stare są widoczne na zdjęciach pojazdy, z których odpalane są pociski. To BRDM-2, kolejny hit wojsk Układu Warszawskiego z lat 60. Lekko opancerzony pływający wóz terenowy, przeznaczony do rozpoznania. Polski przemysł zmodernizował je w ograniczonym stopniu, ale w większości to nadal staruszki z lat 60. i 70. Niektóre służą jako mobilne wyrzutnie malutkich, ale większość to wyposażenie jednostek rozpoznawczych.

Wszystkie posiadane jeszcze przez polskie wojsko BRDM-2 zostały w jakimś stopniu zmodernizowane, ale nadal mocno odstają od współczesnych standardów. Na dodatek ze względu na wiek i zużycie notorycznie się psują. Żołnierze śmieją się, że trzeba w nich wozić zapas części zamiennych, bo na pewno coś się rozsypie w drodze.

- Główna wada tych wozów to brak jakiegokolwiek sprzętu rozpoznawczego, choć to pojazdy teoretycznie rozpoznawcze. Żołnierze opierają się na własnych oczach i lornetce. Sam wóz to dla nich środek transportu, nic więcej - mówi Cielma. Dodaje, że jak na pojazd, który powinien być na linii frontu albo wręcz przed nią, ma też poważną wadę w postaci braku jakichkolwiek systemów ostrzegawczych. Żołnierze nie dowiedzą się nawet, że zostali podświetleni laserem i w ich kierunku leci rakieta.

Widoczne na nagraniu BRDM-2 to sprzęt 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, czyli kolejnej jednostki umieszczonej w teoretycznie newralgicznym "przesmyku suwalskim".

Wozy rozpoznawcze BRDM-2 w akcji
Wozy rozpoznawcze BRDM-2 w akcji / Wideo: 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy

Filar wojska rodem z lat 60.

Kolejny obrazek zapaści sprzętowej polskiego wojska to również hit radzieckiego przemysłu zbrojeniowego z lat 60., czyli BWP-1: Bojowy Wóz Piechoty 1. Kiedy się pojawił, był rewolucją. Pierwszy pojazd, który jednocześnie jest opancerzony i ochroni przewożoną ośmioosobową drużynę piechoty, jest stosunkowo silnie uzbrojony i jeszcze może pływać. BWP-1 zapoczątkował całą nową klasę wojskowych pojazdów, nazywanych obecnie bojowymi wozami piechoty.

Problem w tym, że było to w latach 60. Szybko na jaw wyszły liczne brak w rewolucyjnym pojeździe. Już w latach 70. rozpoczęto w ZSRR masową produkcję ulepszonego BWP-2. Polskie wojsko nie miało jednak szczęścia i przez kryzys gospodarczy lat 80. zostało z BWP-1. Potem przyszła transformacja i brak pomysłu na wojsko. Efekt taki, że BWP-1 to do dzisiaj filar polskich brygad zmechanizowanych. Poza nietypowym działem kalibru 73 mm, które sami Rosjanie w latach 60. uznali za błąd, uzbrojeniem BWP-1 są wspomniane już rakiety Malutka.

BWP-1 na poligonie. Teoretycznie to pododdział najsilniejszej 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Pojazd jest starszy od obsługujących go żołnierzy / Źródło: MON


Polskie wojsko ma na stanie około tysiąca takich pojazdów. To podstawowy środek transportu żołnierzy w rejonie walki. Na nagraniu widać żołnierzy z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, jak strzelają z BWP-1 pociskami Malutka.

- To jest standard lat 60. Nigdy ich nie modernizowano, cześć tylko dostała lepszą noktowizję, ale tylko część - mówi Cielma. Dodaje, że mają kompletnie archaiczne radiostacje i wewnętrzne wyposażenie. Żołnierze są w środku ściśnięci jak sardynki i siedzą na drewnianych ławkach. - Jedyna zaleta taka, że są lekkie, a co za tym idzie sprawnie poruszają się w terenie - dodaje.

Transporter BWP-1 strzelający rakietą Malutka
Transporter BWP-1 strzelający rakietą Malutka / Wideo: MON

Standard na Afrykę

BWP-1 tworzono po to, aby jechały za nacierającymi czołgami i wiozły piechotę. W latach 70. w armiach Układu Warszawskiego tymi czołgami były między innymi wówczas nowoczesne T-72. Dobrze uzbrojone, opancerzone, niewielkie i zwrotne, a do tego stosunkowo tanie i proste w utrzymaniu. Bardzo udana konstrukcja i nie przez przypadek najliczniej produkowany czołg swojej generacji.

Było tak jednak 40 lat temu. W Polsce duet T-27 i BWP-1 funkcjonuje do dzisiaj. Co czwarty polski czołg w linii to właśnie taka maszyna, a kilkaset kolejnych stojących w magazynach to praktycznie jedyny zapas na wypadek wojny, kiedy trzeba będzie uzupełniać straty.

Te T-72, które nadal wykorzystuje polskie wojsko, wyprodukowano w większości w latach 80. Już wówczas trudno je było nazwać nowoczesnymi, a dzisiaj... - Można to ująć w ten sposób. Najgorsze czołgi służące obecnie w rosyjskim wojsku są lepsze niż nasze T-72. To standard radziecki z wczesnych lat 80. - mówi Cielma. - Teraz to nadają się na wojny w Afryce - mówił tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Dodatkowo poważnym problemem jest brak skutecznej amunicji przeciwpancernej do nich. Ostatnie większe partie takowej zakupiono jeszcze w PRL i dzisiaj jest absolutnie nieskuteczna wobec każdego rosyjskiego czołgu. Pisaliśmy o tym wcześniej w Magazynie TVN24. - Chyba nie może być nic gorszego dla żołnierzy, jeśli na polu walki uda im się znaleźć w korzystnej sytuacji, trafią przeciwnika i nic mu nie zrobią - mówi Cielma.

Polskie czołgi T-72 na poligonie
Polskie czołgi T-72 na poligonie / Wideo: 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana/Youtube

Katiusza wiecznie żywa

Do pełnego przeglądu radzieckich hitów z lat 60. brakuje jeszcze artylerii. Tutaj polskie wojsko może pokazać wyrzutnie rakiet niekierowanych BM-21 Grad i ich czechosłowacką odmianę RM-70. To bardzo prosty sprzęt, który choć nadal groźny i skuteczny, to mocno odstaje od współczesnych standardów. Co do zasady, to są to legendarne radzieckie katiusze po liftingu. Prosta wyrzutnia złożona z 40 rur, która może w kilkadziesiąt sekund wystrzelić salwę tyluż pocisków na dystans 20 kilometrów. Spadając, na powierzchni kilku hektarów urządzają piekło.

Choć potencjalnie zabójcze, to BM-21 i RM-70 są tylko umownie celne. Cały proces celowania wygląda tak samo, jak w latach 60. i jego efektywność jest identyczna. Powstała zmodernizowana wersja gradów o nazwie Langusta, która ma już nowoczesny system wspierający celowanie. Jednak nadal w wojsku więcej jest tych pierwszych, prymitywnych.

Ustawianie wyrzutni BM-21 przed odpaleniem / Źródło: MON


- Dużym problemem tego sprzętu jest zasięg. To maksymalnie 20 kilometrów. Zdecydowanie za mało jak na współczesne potrzeby - mówi Cielma. Dodaje, że BM-21 są też zmorą służb zaopatrzeniowych, bo wyrzutnia jest zamontowana na starej radzieckiej ciężarówce Ural.

Widoczne na zdjęciach wyrzutnie należą do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. Jak mówi Cielma, służący w nim żołnierze mogą mieć mocne "rozdwojenie jaźni". Obok zabytkowych gradów w tej samej jednostce są bowiem ich nowsze wersje WR-40 Langusta oraz dopiero co dostarczone nowoczesne armatohaubice Krab.

Salwa gradów. Widok jak z lat 60., choć nadal niebezpieczny / Źródło: MON

Ma być lepiej, ale kiedy?

Taki sprzęt, jak ten widoczny na powyższych zdjęciach i nagraniach, nadal stanowi większość wyposażenia polskich Wojsk Lądowych. Choć może trudno to dostrzec w oficjalnych relacjach, to dla polskiego żołnierza czymś normalnym jest wyposażenie z czasów PRL. Sprzęt, na którym spokojnie mógł służyć jego ojciec.
Oczywiście trwają różne programy zbrojeniowe, które mają ten stary sprzęt zastąpić nowszym.

Na przykład BWP-1 ma zastąpić transporter Borsuk. Według obecnych planów do 2019 roku ma być gotowy prototyp, a w 2021 ruszyć ma produkcja seryjna. Nawet jeśli tak się stanie, co nie jest pewne, to wymienienie tysiąca BWP-1 zajmie wiele lat. Ostatnie prawie na pewno będą wozić polskich żołnierzy około 2030 roku. Może wsiądzie do niego nawet trzecie pokolenie.

Nowy polski BWP Borsuk
Nowy polski BWP Borsuk / Wideo: Michał Herod/TVN 24

Podobnie jest z BRDM-2. Mają je zastąpić pojazdy Kleszcz. Program ich stworzenia jest jednak dramatycznie opóźniony. Teoretycznie prototyp ma być gotowy w 2019 roku. Jednak gotowy miał być też w 2016 roku, ale nadal go nie ma, co nie nastraja optymistycznie.

Następca rakiet Malutka teoretycznie jest - to produkowane na licencji izraelskiej pociski Spike. Problem w tym, że jest ich bardzo mało jak na potrzeby wojska. Średnio każdy batalion, liczący kilkuset żołnierzy, ma 4-6 wyrzutni. Tymczasem w wojsku amerykańskim, kompanie, czyli szczebel niżej niż batalion, mają średnio dwa razy więcej wyrzutni porównywalnych rakiet. Innym problemem jest to, że pomimo produkowania pocisków Spike od kilkunastu lat, nadal nie udało się ich zamontować na żadnym pojeździe. Najnowocześniejszą mobilną wyrzutnią rakiet przeciwpancernych w polskim wojsku pozostają BRDM-2 z malutkimi.

Wysepki nowoczesności

Podobne przykłady można mnożyć. Teoretycznie trwa mnóstwo programów zbrojeniowych i cały widoczny na tych zdjęciach sprzęt powinien niedługo doczekać się wymiany. Realnie nastąpi to jednak jeszcze za wiele lat. Zwłaszcza że obecne kierownictwo MON chce zwiększać liczebność wojska do 200 tysięcy ludzi, podczas gdy państwo polskie już teraz nie jest w stanie dać odpowiednich narzędzi 100 tysiącom, aby na polu walki walczyli z potencjalnym przeciwnikiem jak równy z równym.

Nowoczesne Rosomaki pięknie prezentują się na zdjęciach. Jednak stanowią uzbrojenie dwóch brygad, podczas gdy BWP-1 są w ośmiu / Źródło: MON


- Nie wiem, jak to nazwać. Brak rozwagi? Brak odpowiedzialności? Kiedyś można było zakładać, że jakoś to będzie, bo u Rosjan przecież jeszcze gorzej. Jednak tam od jakiejś dekady naprawdę coś drgnęło i szybko zmienia się na lepsze - mówi Cielma. Dodaje, że takie jednostki, jak dywizjon artylerii przeciwpancernej z malutkimi to "wydmuszki", bez większej przydatności na polu walki.

- W polskim wojsku nowoczesność to są wysepki. Kamienie rzucone w rzekę. Nie zatrzymają jej - dodaje.

Komentarze (29)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Jaki Naród Taki Kraj

No tak bo poprzednicy tacy wspaniali i dobroduszni że chcieli kupować wszędzie tylko nie w Polsce. A Macierewicz może i ma swoje fanaberia ale przynajmniej pieniądze zostają w Polsce a nie pakowane w zagraniczne koncerny.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    7
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lastanetaarion
   lastanetaarion

   Jak się nie ma technologii, a ta którą się posiada jest przestarzała, to trudno, żeby nie kupować za granicą nowoczesnego sprzętu...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     7
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Tyberios
     Tyberios

     To jest jakaś alternatywna rzeczywistość o jakiej piszesz?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       RumpelStiltzkin
       RumpelStiltzkin

       Tak, to wszystko prawda.....mam jednak jedno, małe pytanie: co PO i PSL zrobiły przez 8 lat rządów, aby usprawnić i unowocześnić armię? Wspomnę tutaj o Gawronie i NSR, które jak wiadomo powszechnie, były niewypałem.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          4
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jerzy_wrzesinskid8zk

         Likwidacja armii trwa od 1989r. To solidarność wszystko likwiduje i tak będzie.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           johnny75

           To oczywiście wina PiSu.... Zaniedbania z kilkudziesięciu lat które trzeba nadrabiać. Amerykanie też nie wszystko mają najnowocześniejsze.Dobrze że podobno pieniądze na to są.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Angry bull
             Angry bull

             Armię w takim stanie PIS dostał w "spadku" po poprzednikach,trzeba wielu lat i mnóstwo pieniędzy żeby ją odbudować.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               2
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                14
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Kaowiec84
               Kaowiec84

               Napisz lepiej odrazu ze wina Tuska. Swoja droga szkoda ze twoj idol Macierewicz zamiast faktycznie odbudowywac armie (ktora bardzo tego potrzebuje) to tylko duzo o tym gada i tworzy jakies idiotyczne organizacje dookola tej armii a sama armia lezy coraz wiekszym odlogiem. Zaczyna to wygladac jak komsja smolenska, z tygodnia na tydzien coraz bardziej rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 12
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Tyberios
                 Tyberios

                 Była w takim "Strasznym stanie" że już po paru miesiącach urzędowania Macierewicz oznajmił że jest sprawna, gotowa i profesjonalna. Nie masz pojęcia o stanie sił zbrojnych, klepiesz ogólniki partyjne. Najwyższy czas może wyhodować sobie kręgosłup.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   11
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   dociekliwy

                   jest dobrze kapelani z przeciwpancernymi różańcami załatwią wszystko a jak jeszcze rydzyk wspomoże to ho ho.....

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     10
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Kaowiec84
                     Kaowiec84

                     Co tam faktyczny stan uzbrojenia. Antek sie pojawi na tle nowoczesnego sprzetu potem jest to walkowane w TVPiS, a skoro telewizja pokazuje to wierny wyborca wierzy.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       13
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Tyberios
                       Tyberios

                       Polewka jest z tego w wojsku, ludzie Maciarenki pierw ustawiają odpowiednie tło a dopiero potem wołają swojego idola by sobie na tym tle robił fotki. Nawet dobierali odpowiednio rosłych żołnierzy, byle nie za rosłych. Antoni nie lubi jak ktoś jest od niego wyższy, umniejsza to jego ego więc muszą być na równi albo niżsi. I ja sobie rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         11
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Kaowiec84
                         Kaowiec84

                         Masakra....

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           8
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           nero21

                           nawet " kim " wie .......że trzeba dostarczyć wojnę na teren przeciwnika i dlatego ma rakiety......a my mamy armię.......... z różańcem na granicy

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             8
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Lastaner

                             Ja mam pytanie: czemu po 8 latach wspaniałych rządów wspaniałej Platformy ten sprzęt nadal jest w wojsku? Minister Macierewicz działa od 2 lat i jak na tak krótki okres czasu to zrobiono już mnóstwo.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               3
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                13
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Kaowiec84
                               Kaowiec84

                               Zrobiono mnostwo czyli wlasciwie co? Oczywiscie poza wirtualnymi zakupami uzbrojenia i cofaniu naszej obronnosci do etapu pospolitego ruszenia.

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 8
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  2
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 tokmada
                                 tokmada

                                 Znaczy się co masz na myśli pisząc "mnóstwo"? Mnóstwo czczych obietnic? Owszem. Mnóstwo intryg? Owszem. Mnóstwo odchodzących dowódców? Owszem. Mnóstwo pomówień? Owszem. Mnóstwo domysłów (misio)? Owszem. Mnóstwo upokorzeń wojska? Owszem. Co jeszcze "mnóstwo"?

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   8
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    1
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   VaII Govrylo
                                   VaII Govrylo

                                   Wymień jedną rzecz z tego mnóstwa.....no śmiało.

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     9
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Pistolet

                                     Nie kpij. Kupił 5 samolotów pasażerskich dla siebie i ziomów oraz 100 niemieckich limuzyn?

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       10
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Ferrus

                                       Od 2007r. rządziło PO, był czas na duże zmiany (8 lat); teraz PiS robi głównie pokazówki, ale coś chociaż kupuje/planuje... a od 2008r. (Gruzja) wiadomo że nasi wschodni przyjaciele nie są już tacy pokojowo nastawieni. Kiedy wreszcie ktoś się obudzi że jesteśmy w d... [czyt. dużym niedoczasie]

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         4
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          7
                                         • zgłoś naruszenie
                                         zamknij
                                         tokmada
                                         tokmada

                                         Fakt, za antka MON kupuje - kupił ...tysiąc pluszowych misiów :)))))))))))))) Żadna inna armia nie może się poszczycić taką bronią, a broń to straszliwa: zrzucenie tysiąca pluszowych misiów na tereny wroga wywołają zamęt w jego szeregach, bo żołnierze nieprzyjaciela porzucą broń i zaczną walczyć pomiędzy sobą o te zrzucone misie... rozwiń

                                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                           7
                                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                            0
                                           • zgłoś naruszenie
                                           zamknij
                                           Tyberios
                                           Tyberios

                                           I te duże zmiany zachodziły, jednak jest to proces długotrwały i skomplikowany. To co teraz MON kupuje to może to robić tylko i wyłącznie dlatego że poprzednicy wykładali spore fundusze na opracowanie tych systemów. Kraby, MSBS, Kormoran II ect. to wszytko nie spadło nagle z nieba. Przez lata pracowano nad tymi programami, czasami sprawnie, rozwiń

                                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                             6
                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                              0
                                             • zgłoś naruszenie
                                             zamknij
                                             Więcej komentarzy - rozwiń
                                             Zasady forum
                                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                                             Zwiń

                                             Igor Sokołowski

                                             ZobaczKoń trojański Putina, czyli "Paris Hilton" na Kremlu

                                             Tomasz-Marcin Wrona

                                             ZobaczMonarcha też człowiek, może się zakochać. Najsłynniejsze królewskie love story

                                             Poprzedni weekend
                                             2 tygodnie temu
                                             3 tygodnie temu
                                             4 tygodnie temu
                                             5 tygodni temu
                                             Zobacz wszystkie