logotyp tvn24

Wydarzenia roku 2017 - Polska

Lista tematów:

  • 1.
    To był rok 2017 w Polsce
  • 2.
    Sądny rok prawa i sprawiedliwości
  • 3.
    Nowy premier w starym rządzie
  • 4.
    Od rynku pracownika po uszczelniony budżet
  • 5.
    "Opcja atomowa" na własne życzenie
  • 6.
    Przekroczyli granicę, nie napotkali oporu
  • 7.
    Czarno-biały świat za miliony
  • 8.
    "Ameryka kocha Polaków"
  • 9.
    Jaki odkręca Bieruta
  • 10.
    Prezydent, minister, generałowie
  • 11.
    Głodem pokonać Radziwiłła
  • 12.
    W Brukseli i w puszczy
  • 13.
    Rekordowa Orkiestra
  • 14.
    Polskie kino jest kobietą
  • 15.
    Jedziemy do Rosji
  • 16.
    Zniszczył bajkę. Goni czas
  • 17.
    Gdy rozum śpi, szerzą się fake newsy
Wydarzenia w Polsce
Wydarzenia na świecie

ZobaczTo był rok 2017 w Polsce

Czytaj artykuł

Tytuł: podsumowanie-polska.jpg

ZobaczSądny rok prawa i sprawiedliwości

Czytaj artykuł

ZobaczNowy premier w starym rządzie

Czytaj artykuł

ZobaczOd rynku pracownika po uszczelniony budżet

Czytaj artykuł

Tytuł: Jaki był 2017 rok w gospodarce? Źródło: Shutterstock

Zobacz"Opcja atomowa" na własne życzenie

Czytaj artykuł

Tytuł: Walka na własne życzenie, czyli o relacjach Polski z Unią Europejską Źródło: P. Tracz/KPRM

ZobaczPrzekroczyli granicę, nie napotkali oporu

Czytaj artykuł

ZobaczCzarno-biały świat za miliony

Czytaj artykuł

Tytuł: Jeden z billboardów użytych w kampanii Polskiej Fundacji Narodowej Źródło: TVN 24

Zobacz"Ameryka kocha Polaków"

Czytaj artykuł

Tytuł: 2017-07-06T114540Z_1529054248_RC1C42D2A160_RTRMADP_3_USA-TRUMP-POLAND.jpg

ZobaczJaki odkręca Bieruta

Czytaj artykuł

ZobaczPrezydent, minister, generałowie

Czytaj artykuł

Tytuł: Konflikt prezydenta z szefem MON Źródło: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

ZobaczGłodem pokonać Radziwiłła

Czytaj artykuł

ZobaczW Brukseli i w puszczy

Czytaj artykuł

Podziel się

Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce, sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trwa spór o Puszczę Białowieską. Ministerstwo Środowiska tłumaczy wycinkę drzew koniecznością powstrzymania kornika drukarza. Innego zdania są ekolodzy, którzy cały rok organizowali protesty i blokowali ciężkie maszyny używane do wycinki.

Spór o sposób ochrony Puszczy Białowieskiej rozgorzał dwa lata temu, kiedy pod koniec 2015 roku leśnicy zaproponowali zmianę dotychczasowego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Zaproponowano pięciokrotnie większe pozyskanie drewna niż zakładał wcześniejszy plan na lata 2012-2021 z limitem ponad 60 tys. metrów sześciennych na 10 lat. Po Nowym Roku zaproponowano nowy limit, tym razem trzykrotnie większy od pierwotnego, a ewentualna wycinka miała się ograniczać do cięć sanitarnych.

Pod koniec marca 2016 roku minister środowiska Jan Szyszko zaakceptował większy limit cięć dla Nadleśnictwa Białowieża. Umożliwił on pozyskanie - do 2021 r. - maksymalnie do ok. 125 tys. metrów sześciennych drewna.

Ministerstwo tłumaczyło wówczas, że cięcia są niezbędne ze względu na gradację kornika drukarza, który atakując świerki, doprowadził do ich zamierania. To z kolei - zdaniem resortu - spowodowało zanikanie cennych siedlisk i obszarów Natura 2000.

Skarga do Komisji Europejskiej

Na reakcję ekologów nie trzeba było długo czekać. Aktywiści Greenpeace rozpoczęli protest na dachu Ministerstwa Środowiska. Następnie wraz z sześcioma innymi organizacjami (m.in. ClientEarth) złożyli skargę do Komisji Europejskiej na działania resortu w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy domagają się m.in. rozszerzenia parku narodowego na całą puszczę (Białowieski Park Narodowy zajmuje około 1/6 puszczy po polskiej stronie).

Komisja Europejska już w czerwcu 2016 roku żądała od Polski "usunięcia uchybienia" oraz przestrzegania na wspomnianych obszarach przepisów w zakresie konserwacji i ochrony.

Mimo to Ministerstwo Środowiska zapewniało, że działa zgodnie z prawem polskim i unijnym. Od tego czasu trwała jedynie wymiana korespondencji między resortem a Komisją Europejską w tej sprawie.

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie ws. Puszczy Białowieskiej
Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie ws. Puszczy Białowieskiej / Wideo: TVN 24

Drugi etap procedury przeciwko Polsce

Komisja Europejska pod koniec kwietnia 2017 roku ponownie wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanego na szeroką skalę wyrębu w Puszczy Białowieskiej. Poinformowała wówczas, że przechodzi do drugiego etapu prowadzonej od ubiegłego roku procedury przeciwko Polsce w związku z decyzją o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej.

Komisja skierowała do polskich władz wezwanie, domagając się przestrzegania unijnych przepisów z dyrektywy ptasiej i siedliskowej. Warszawa dostała krótszy niż zazwyczaj czas na odpowiedź. Wynosił miesiąc, a nie - jak zwykle - dwa. Komisja początkowo zagroziła skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zarzuca Ministerstwu Środowiska, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, naruszyło art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000.

Resort środowiska w odpowiedzi zapewniał, że działania prowadzone w Puszczy Białowieskiej wynikają z prawa europejskiego i krajowego - w tym między innymi z przepisów dyrektyw siedliskowej i ptasiej - które mają na celu powstrzymanie utraty siedlisk i gatunków cennych dla Unii Europejskiej.

Skargi kasacyjne RPO

W maju Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji ministra środowiska umożliwiającej zwiększenie cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. W październiku jednak NSA oddalił skargę Adama Bodnara.

W połowie marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił pierwszą skargę RPO na tę decyzję ministra. WSA uzasadnił wówczas, że nie jest uprawniony do rozpoznania sprawy. Decyzja dotyczy bowiem wykonywania przez Lasy Państwowe uprawnień właścicielskich do lasów.

Sąd odrzuca skargę Rzecznika Praw Obywatelskich
Sąd odrzuca skargę Rzecznika Praw Obywatelskich / Wideo: tvn24

Blokady wycinek w Puszczy Białowieskiej

W ciągu roku grupy ekologów systematycznie organizowały blokady wycinek drzew w Puszczy Białowieskiej. Blokowali między innymi ciężkie maszyny używane do wycinki i starali się doprowadzić do zaprzestania prac wycinkowych.

Jeden z większych protestów miał miejsce 8 czerwca w Czerlonce Leśnej (gmina Hajnówka). Został zorganizowany przez aktywistów Greenpeace i Fundację Dzika Polska. Polegał na blokowaniu przez aktywistów harwesterów - ciężkich maszyn używanych do wycinki drzew. W ocenie policji doszło tam do naruszenia spokoju i porządku.

Hajnowska policja skierowała wtedy do sądu wnioski o ukaranie 17 osób, obwinionych w związku z blokowaniem ciężkiego sprzętu do wycinki w Puszczy Białowieskiej.

W trakcie procesu ekologów wśród zeznających świadków pojawili się przedstawiciele Lasów Państwowych. Jeden z leśników poinformował wówczas, że wycinka była prowadzona w trzeciej strefie UNESCO, gdzie nie można tego robić. Ostatecznie sąd w Hajnówce w listopadzie uznał w środę grupę aktywistów za winnych zakłócenia spokoju i porządku publicznego. Jednocześnie sąd odstąpił od wymierzenia im kary.

Sprawa trafia do Trybunału Sprawiedliwości UE

Komisja Europejska podjęła w lipcu decyzję o skierowaniu przeciwko Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by ten podjął decyzję o zatrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Pod koniec lipca rzeczniczka Trybunału Holly Gallagher informowała, że Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Dodała, że jest to środek tymczasowy. Nakaz trwał do 4 sierpnia - do tego dnia Trybunał czekał na odpowiedź Polski na zarzuty Komisji Europejskiej wobec wycinki.

Komisja wyjaśniała, że środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach. - Zmuszają one państwo członkowskie do powstrzymania się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem orzeczenia. Komisja uważa, że pilność tej sytuacji wymaga takich wyjątkowych środków. Wycinka trwa w Puszczy Białowieskiej, a w momencie naszej rozmowy dokonywane są tam nieodwracalne zniszczenia przy użyciu ciężkich maszyn - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w praktyce oznaczała nie tylko zawieszenie wykonywania decyzji ministra środowiska Jana Szyszki z marca 2016 roku dopuszczającą zwiększenie wycinki na terenie Nadleśnictwa Białowieża - przypominali wówczas ekolodzy - ale także zakaz usuwania starych, martwych drzew na terenie całej Puszczy.

Resort środowiska zapowiedział jednak, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Szyszko cały czas podkreślał, że Ministerstwo Środowiska i podległe mu Lasy Państwowe "na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi".

W Puszczy Białowieskiej trwa wycinka / Źródło: tvn24

TVN24 informowała kilka dni później, że wycinka w Puszczy Białowieskiej, mimo zakazu, wciąż trwa. Informację tę potwierdzał również nadleśniczy z nadleśnictwa Hajnówka.

Po tych doniesieniach Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, iż wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to Komisja weźmie to pod uwagę w procedurze praworządności.

Na terenie wycinki doszło wówczas również do spektakularnej akcji w wykonaniu grupy ekologów. Aktywiści wskoczyli na maskę pracującego harwestera, próbując go zatrzymać, co się im w końcu udało. Kamery TVN24 zarejestrowały ich pogoń za harwesterem i konfrontację z pracownikami nadleśnictwa.

Ekolodzy blokują wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej
Ekolodzy blokują wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej / Wideo: tvn24

Ministerstwo Środowisko wydało na początku sierpnia komunikat, w którym stwierdziło, że "prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Polska przesłała odpowiedź do Trybunału 4 sierpnia. Argumentuje w niej, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 miliarda złotych.

7 sierpnia Komisja Europejska zareagowała na doniesienia medialne mówiące o tym, że wycinka drzew mimo wszystko trwa. Komisja napisała i wysłała w związku z tym dwa listy. Jeden trafił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a drugi do polskiego rządu.

W piśmie do polskiego rządu apelowano o respektowanie decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W piśmie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Komisja prosiła o to, aby potraktować sprawę jako pilną. Taka rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zaznaczała Komisja - mogłaby trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jej zdaniem to stanowczo za długo.

KTO ZARABIA NA WYCINCE DRZEW W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ ?

W tym czasie cały czas przeciwko działaniom resortu środowiska cały czas protestowali ekolodzy. W Puszczy Białowieskiej blokowali ciężki sprzęt wykorzystywany do usuwania drzew, a także drogi, którymi są transportowane pnie.

Blokada w Puszczy. Straż leśna użyła siły
Blokada w Puszczy. Straż leśna użyła siły / Wideo: tvn24

Dziennikarze wyproszeni z miejsca akcji. Relacja reporterki
Dziennikarze wyproszeni z miejsca akcji. Relacja reporterki / Wideo: tvn24

Wysłuchanie stron w Trybunale Sprawiedliwości UE

11 września przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie stron - Komisji Europejskiej i przedstawicieli Polski - w sprawie postanowienia o zakazie wycinki.

Komisja zarzucała polskim władzom, że nie respektują postanowienia Trybunału z końca lipca i wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia w sprawie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska Jan Szyszko złożył z kolei wniosek o uchylenie postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej, a także o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na Polskę w tej sprawie.

Minister Szyszko po posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE
Minister Szyszko po posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE / Wideo: tvn24

Co ważne, wysłuchanie w Luksemburgu dotyczyło wyłącznie nakazu zaprzestania wycinki, a nie całego postępowania wobec Polski w sprawie Puszczy.

Komisja Europejska dostarczyła również dowody wskazujące na to, że Polska nie zastosowała się do środków nakazanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Dowodem były obrazy satelitarne i zdjęcia.

- Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału w sprawie zakazu wycinki - tłumaczyła przed Trybunałem Sprawiedliwości UE pełnomocniczka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy, które Komisja Europejska otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Resort środowiska twierdził z kolei, że dodatkowe materiały, jakie Komisja Europejska przesłała Polsce w sprawie nałożenia kar za wycinkę w Puszczy Białowieskiej, nie mają wartości dowodowej. Zdaniem resortu, nie wiadomo, gdzie i kiedy zrobiono zdjęcia, na które powołuje się KE.

W połowie września Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oficjalny wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej za brak wykonania lipcowej decyzji Trybunału nakazującej wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja nie precyzowała, jakiego typu lub w jakiej wysokości miałyby być nałożone na Polskę kary.

Kolejne wysłuchanie w sprawie Puszczy Białowieskiej odbyło się ponad miesiąc później - 17 października. Minister Jan Szyszko przed Trybunałem składał wyjaśnienia w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Swoje argumenty zaprezentowała także Komisja Europejska.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej »

OglądajWycinka w Puszczy Białowieskiej
Dziennikarka TVN24: jest satysfakcja, aczkolwiek to sytuacja bardzo trudna / Wideo: tvn24
  • Dziennikarka TVN24: jest satysfakcja, aczkolwiek to sytuacja bardzo trudnaDziennikarka TVN24: jest satysfakcja, aczkolwiek to sytuacja...
    Video: tvn24 Dziennikarka TVN24: jest satysfakcja, aczkolwiek to sytuacja...30.05 | Pięcioro obwinionych, w tym czworo aktywistów, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej oraz reporterka TVN24 Marta Abramczyk relacjonująca ubiegłoroczne protesty zostali uniewinnieni w procesie w Sądzie Rejonowym w Hajnówce. Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem, toczą się kolejne sprawy. zobacz więcej wideo »
  • "Czegoś takiego nie powinno być. Sprawy cały czas się toczą""Czegoś takiego nie powinno być. Sprawy cały czas się toczą"
    Video: tvn24 "Czegoś takiego nie powinno być. Sprawy cały czas się toczą"30.05 | Pięcioro obwinionych, w tym czworo aktywistów, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej oraz reporterka TVN24 Marta Abramczyk relacjonująca ubiegłoroczne protesty zostali uniewinnieni w procesie w Sądzie Rejonowym w Hajnówce. Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem, toczą się kolejne sprawy. zobacz więcej wideo »
  • Wyrok jest nieprawomocnyWyrok jest nieprawomocny
    Video: tvn24 Wyrok jest nieprawomocny30.05 | Pięcioro obwinionych, w tym czworo aktywistów, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej oraz reporterka TVN24 Marta Abramczyk relacjonująca ubiegłoroczne protesty zostali uniewinnieni w procesie w Sądzie Rejonowym w Hajnówce. Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem, toczą się kolejne sprawy. zobacz więcej wideo »
  • Kolejny proces po proteście w Puszczy. Aktywiści i dziennikarka TVN24 uniewinnieniKolejny proces po proteście w Puszczy. Aktywiści i...
    Video: tvn24 Kolejny proces po proteście w Puszczy. Aktywiści i...Pięcioro obwinionych, w tym czworo aktywistów, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej oraz reporterka TVN24 Marta Abramczyk relacjonująca ubiegłoroczne protesty zostali uniewinnieni w procesie w Sądzie Rejonowym w Hajnówce. Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem, toczą się kolejne sprawy. zobacz więcej wideo »
  • Wycofanie oskarżeń wobec aktywistów broniących Puszczy przed wycinką to "na razie zapowiedź"Wycofanie oskarżeń wobec aktywistów broniących Puszczy przed...
    Video: tvn24 Wycofanie oskarżeń wobec aktywistów broniących Puszczy przed...18. 05 | - Wczoraj, dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Konieczny postawił warunek, że: my wycofamy sprawy, przestaniemy składać wnioski o ukaranie jeśli wy wycofacie sprawy przeciwko strażnikom leśnym - powiedział reporterowi TVN24 Adam Bohdan z organizacji "Dzika Polska". Aktywista nawiązał do czwartkowej wypowiedzi ministra środowiska, który ogłosił, że Lasy Państwowe wycofają akty oskarżenia wobec ekologów, broniących Puszczy Białowieskiej przed wycinką.zobacz więcej wideo »
  • "Nasz protest nie był wybrykiem""Nasz protest nie był wybrykiem"
    Video: tvn24 "Nasz protest nie był wybrykiem"11.05 | Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska komentuje wyrok uniewinniający obrońców Puszczy Białowieskiej.zobacz więcej wideo »
  • Sąd uniewinnił obrońców Puszczy BiałowieskiejSąd uniewinnił obrońców Puszczy Białowieskiej
    Video: tvn24 Sąd uniewinnił obrońców Puszczy Białowieskiej11.05 | Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek grupę aktywistów ekologicznych - uczestników protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej, zorganizowanego w czerwcu 2017 roku. Policja obwiniała ich o zakłócenie spokoju i porządku publicznego.zobacz więcej wideo »
  • Prokuratorzy muszą wszcząć postępowanie w sprawie wycinki w PuszczyProkuratorzy muszą wszcząć postępowanie w sprawie wycinki w...
    Video: tvn24 Prokuratorzy muszą wszcząć postępowanie w sprawie wycinki w...27.04 | Warszawski Sąd Rejonowy uznał, że prokuratorzy z Białegostoku mają zbadać doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra środowiska i wszcząć postępowanie w tej sprawie. Zawiadomienie dotyczy wycinki w Puszczy Białowieskiej i ewentualnego przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez Jana Szyszkę. Wcześniej prokurator odmówił wszczęcia postępowania.zobacz więcej wideo »
  • Prokurator odmawia, sąd nakazuje. Będzie postępowanie w sprawie SzyszkiProkurator odmawia, sąd nakazuje. Będzie postępowanie w...
    Video: tvn24 Prokurator odmawia, sąd nakazuje. Będzie postępowanie w...27.04 | Warszawski Sąd Rejonowy uznał, że prokuratorzy z Białegostoku mają zbadać doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra środowiska i wszcząć postępowanie w tej sprawie. Zawiadomienie dotyczy wycinki w Puszczy Białowieskiej i ewentualnego przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez Jana Szyszkę. Wcześniej prokurator odmówił wszczęcia postępowania.zobacz więcej wideo »
  • Unijny Trybunał: wycinka Puszczy złamaniem prawa. "Rząd PiS ośmieszył się"Unijny Trybunał: wycinka Puszczy złamaniem prawa. "Rząd PiS...
    Video: Fakty TVN Unijny Trybunał: wycinka Puszczy złamaniem prawa. "Rząd PiS...Trzeba było czekać wiele miesięcy, by Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że wycinka Puszczy Białowieskiej to łamanie unijnego prawa i żeby polski rząd tę decyzję uznał. Jan Szyszko, który ciął i mówił, że wszystko jest w porządku, ministrem już nie jest.zobacz więcej wideo »
  • Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska złamała unijne prawo przy wycinceTrybunał Sprawiedliwości UE: Polska złamała unijne prawo przy...
    Video: tvn24 Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska złamała unijne prawo...17.04 | Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska naruszyła unijne przepisy, nakazując zwiększoną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Władze naszego kraju poniosą koszty postępowania sądowego. Wyrok jest ostateczny.zobacz więcej wideo »
  • Rzecznik TSUE o wyroku ws. wycinki w Puszczy BiałowieskiejRzecznik TSUE o wyroku ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej
    Video: tvn24 Rzecznik TSUE o wyroku ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej17.04 | Ireneusz Kolowca, rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE, informuje na temat wyroku w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej.zobacz więcej wideo »
  • Ekolodzy komentują wyrok ws. wycinki w Puszczy BiałowieskiejEkolodzy komentują wyrok ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej
    Video: tvn24 Ekolodzy komentują wyrok ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej17.04 | Ekolodzy komentowali wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE na temat wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.zobacz więcej wideo »
  • Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił wyrok w sprawwie wycinki w Puszczy BiałowieskiejTrybunał Sprawiedliwości UE ogłosił wyrok w sprawwie wycinki w...
    Video: tvn24 Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił wyrok w sprawwie wycinki...17.04 | Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska naruszyła unijne przepisy, nakazując zwiększoną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Władze naszego kraju poniosą koszty postępowania sądowego. Wyrok jest ostateczny.zobacz więcej wideo »
  • Opinia rzecznika generalnego w sprawie Puszczy BiałowieskiejOpinia rzecznika generalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej
    Video: tvn24 Opinia rzecznika generalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej20.02 | Decyzje polskich władz dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo Unii Europejskiej - oznajmił we wtorek Yves Bot, rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Relacja Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukselizobacz więcej wideo »
  • Kowalczyk o dymisji Szyszki: zabrakło dialogu z Brukselą, dostałem zadanie łagodzenia sporówKowalczyk o dymisji Szyszki: zabrakło dialogu z Brukselą,...
    Video: Radio Zet Kowalczyk o dymisji Szyszki: zabrakło dialogu z Brukselą,...13.02 | Minister środowiska Jan Szyszko musiał odejść ze względu na podejście do Unii Europejskiej - powiedział w Radiu Zet Henryk Kowalczyk, który zastąpił Szyszkę w resorcie. Dodał, że dostał zadanie załagodzenia sporu z Brukselą.zobacz więcej wideo »
  • Szyszko: Polska respektuje prawo Unii EuropejskiejSzyszko: Polska respektuje prawo Unii Europejskiej
    Video: tvn24 Szyszko: Polska respektuje prawo Unii Europejskiej12.12| We wtorek odbyła się rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE, podczas której rozpatrywano czy Komisja Europejska ma rację w kwestii nieprzestrzegania przez Polskę prawa Unii Europejskiej w zakresie ochrony obszaru Natura 2000 - Puszcza Białowieska. - Jest całkowicie odwrotna sytuacja, Polska w 100 procentach respektuje prawo Unii Europejskiej - twierdzi minister środowiska Jan Szyszko.zobacz więcej wideo »
  • Szyszko "jest wybitnym specjalistą od problemów przyrodniczych"Szyszko "jest wybitnym specjalistą od problemów przyrodniczych"
    Video: tvn24 Szyszko "jest wybitnym specjalistą od problemów przyrodniczych"6.12| Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, że minister środowiska Jan Szyszko w sprawie Puszczy Białowieskiej walczy o polskie interesy. - Wierzę, że ma głęboką rację – zaznaczył.zobacz więcej wideo »
  • Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią....
    Video: Fakty TVN Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią....Kornik z Puszczy Białowieskiej został tematem międzynarodowej konferencji. Naukowcy z całej Europy przyjechali zobaczyć z bliska owada i efekty polityki ministra środowiska Jana Szyszki. Niemcy przyznali, że też mieli problem z kornikiem i poradzili sobie bez wycinki lasów.zobacz więcej wideo »
  • "Ochrona Puszczy Białowieskiej to kwestia racji stanu""Ochrona Puszczy Białowieskiej to kwestia racji stanu"
    Video: tvn24 "Ochrona Puszczy Białowieskiej to kwestia racji stanu"22.11|Sąd w Hajnówce uznał w środę grupę aktywistów, którzy w czerwcu blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, za winnych zakłócenia spokoju i porządku publicznego. Jednocześnie odstąpił od wymierzenia im kary. Wyrok jest nieprawomocny. zobacz więcej wideo »

100 tysięcy euro dziennie za naruszenie nakazu Trybunału

W konsekwencji 20 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że Polska musi natychmiast zaprzestać działań aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. W razie naruszenia nakazu zasądzona zostanie kara w wysokości 100 tysięcy euro dziennie.

Trybunał podkreślał, że takie konsekwencje mogą stanowić poważną i nieodwracalną szkodę dla interesów Unii i wspólnego dziedzictwa. Szkoda, która wystąpi w wyniku wycinki i usunięcia tych drzew, nie będzie bowiem mogła zostać później naprawiona w sytuacji, gdyby zostały stwierdzone uchybienia, które Komisja zarzuca Polsce. W konsekwencji Trybunał orzekł, że pilny charakter środków tymczasowych wnioskowanych przez Komisję jest wykazany.

ZOBACZ CAŁĄ TREŚĆ KOMUNIKATU TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UE

Patrole fundacji Greenpeace i Dzika Polska po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej monitorowały Puszczę Białowieską, aby sprawdzić, czy polski resort środowiska przestrzega zakazu.

CZYTAJ: CO WIDZI MINISTER SZYSZKO, A CO NAPISAŁ TRYBUNAŁ

Rozprawa przed Trybunałem

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2017 roku dwukrotnie odbyło się wysłuchanie stron - Polski i Komisji Europejskiej - w sprawie Puszczy Białowieskiej. Dotyczyło one jednak zastosowania środka tymczasowego - na wniosek Komisji Europejskiej - o zaprzestanie wycinki w puszczy.

12 grudnia odbyła się już rozprawa przed Trybunałem Stanu Unii Europejskiej co do istoty sporu w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Komisja cały czas zarzuca Ministerstwu Środowiska, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej naruszyło art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000. Chodzi m.in. o to, że zgodnie z art. 6 dyrektywy siedliskowej polskie władze, chcąc zgodzić się na większą wycinkę, powinny dokonać odpowiedniej oceny skutków takich działań na środowisko.

Według Komisji Europejskiej i ekologów Polska tego nie zrobiła.

W trakcie rozprawy w Luksemburgu pełnomocniczka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann przekonywała, że Puszcza nie jest obszarem gospodarczym, lecz dziedzictwem naturalnym. Powiedziała, że zwiększone występowanie kornika jest naturalnym zjawiskiem, które w Puszczy Białowieskiej obserwuje się cyklicznie w ciągu ostatnich 100 lat. Wskazywała, że według naukowców występowanie korników nie jest zagrożeniem dla lasów naturalnych.

Minister Szyszko uważa z kolei, że Puszcza Białowieska wymaga działań ochronnych. Chodzi m.in. o usuwanie zaatakowanych przez korniki drzew, bo w przeciwnym razie mogą z niej zniknąć niektóre gatunki. Zwrócił się też do Trybunału, aby oddalił pozew Komisji Europejskiej. A tuż po rozprawie minister środowiska ocenił, że "Polska w 100 procentach reprezentuje prawo Unii Europejskiej".

Szyszko: Polska respektuje prawo Unii Europejskiej
Szyszko: Polska respektuje prawo Unii Europejskiej / Wideo: tvn24

Trybunał zdecydował, że opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego.

Morawiecki: Polska będzie respektować ostateczny wyrok

W grudniu w Polsce nastąpiła także zmiana premiera. Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki. Nowy premier zadeklarował podczas swojego expose 12 grudnia, że Polska będzie respektować ostateczny wyrok Trybunału po wyczerpaniu całej ścieżki obowiązującej w procesie wydawania decyzji.

Szef rządu wyraził ufność, że w trakcie obecnej fazy dyskusji z Trybunałem "różne głosy eksperckie mogą jeszcze różnych ludzi przekonać". - Jednak dla nas spójność prawa europejskiego i jego stosowanie, kompetencje ujęte w traktacie, w ramach tzw. acquis communautaire (dorobku prawnego Unii), są wartością bardzo istotną i oczywiście będziemy przestrzegać wyroku ETS po wyczerpaniu tej całej ścieżki, która obowiązuje w procesie wydawania decyzji - powiedział.

Spór o Puszczę. Nowy premier staje po stronie Szyszki
Spór o Puszczę. Nowy premier staje po stronie Szyszki / Wideo: tvn24

Lasy Państwowe poinformowały, że od początku 2017 roku z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tysiące drzew. Z danych udostępnionych przez Lasy wynika też, że pozyskanie drewna w trzech nadleśnictwach puszczańskich w 2016 roku było prawie dwukrotnie niższe.

Ostatecznego rozwiązania sporu między Komisją Europejską a Polską o sposób ochrony Puszczy można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy.

Karolina Bielińska

Podziel się

Komentarze (0)

Najnowsze | Najwyżej oceniane | Najstarsze
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zwiń

ZobaczRekordowa Orkiestra

Czytaj artykuł

ZobaczPolskie kino jest kobietą

Czytaj artykuł

Tytuł: "Polskie kino jest kobietą"

ZobaczJedziemy do Rosji

Czytaj artykuł

ZobaczZniszczył bajkę. Goni czas

Czytaj artykuł

Tytuł: Kubica walczy o powrót do F1 Źródło: Twitter/Williams Racing

ZobaczGdy rozum śpi, szerzą się fake newsy

Czytaj artykuł

Tytuł: podsumowanie-roku-fake-news.jpg Źródło: Shutterstock