Magazyn TVN24

Adam Sobolewski

Doktor Dragan w końcu wysiadł z autobusu. Drugie życie zbrodniarza

Zobacz

Maciej Kucharczyk

ZobaczStrach ma wielkie oczy, ale liczby nie kłamią: gorzej już było

Podziel się

Zamachy w Brukseli w całej swojej tragedii nie są niestety niczym nowym i niezwykłym. 31 ich ofiar dołącza do długiej listy tysięcy zabitych w atakach terrorystycznych w Europie. Statystycznie żyjemy jednak w bezpiecznych czasach. W latach 70. czy 80. terroryści zabijali znacznie więcej Europejczyków. Dlaczego więc teraz Europa drży w posadach?

Zdjęcia z miejsca eksplozji, nagranie uciekającego w panice tłumu, ujęcia krwawiących rannych, relacje świadków, ciała ofiar leżące na posadzce – wszystko to można zobaczyć niemal na żywo. Wszystko to wywołuje zrozumiały szok i strach. Pojawiają się poczucie zagrożenia i coraz bardziej radykalne pomysły na walkę z terrorystami.

Czy jednak rzeczywiście Europa właśnie teraz stanęła twarzą w twarz z wielkim zagrożeniem godzącym w jej podstawy?

Niedające pocieszenia liczby

Ze statystyki wynika, że nie. Żyjemy w relatywnie spokojnych czasach. 40 lat temu, w 1976 r., terroryści zabili w Europie 324 osoby, rok później – 190 osób, w kolejnym roku – 225, w następnym – 301. Statystyka wyglądała równie krwawo przez następnych kilkanaście lat. W najgorszym 1988 r. zginęło 435 osób, z czego aż 270 było ofiarami wysadzenia samolotu B747 nad brytyjskim Lockerbie.

Łącznie w latach 1970–1990 w państwach ówczesnej Europy Zachodniej w zamachach zginęło 5 tys. osób. Natomiast od 2000 r., wliczając w to ofiary ostatnich zamachów w Belgii, zginęło około 640 osób.

– Fale terroru przetaczają się przez Europę od ponad wieku. Zmieniają się tylko sprawcy i ideologie – mówi w rozmowie z tvn24.pl dr Kacper Rękawek, ekspert ds. terroryzmu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zabijali anarchiści, komuniści, nacjonaliści, faszyści, lewacy, separatyści i agenci obcych wywiadów. Wszyscy walczyli o swoje interesy przy pomocy zamachów.


84bb9273-a75e-4ea7-ba22-1c43edcfa93a.png

Mniej niebezpieczni, ale straszniejsi

Ci terroryści praktycznie zniknęli wraz z końcem zimnej wojny. Obecnie nastał czas nowej fali zamachów pod sztandarami fanatyków islamskich. Madryt, Londyn, Paryż a teraz Bruksela.

– Ten terror ma oparcie religijne – tłumaczy dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśla, że nadejście tej nowej fali było nieuchronne. Europa Zachodnia ze swoją ideą społeczeństwa otwartego, demokratycznego, zawsze będzie spotykać się ze swoją antytezą, w tym wypadku radykałami głoszącymi skrajnie konserwatywne idee wywiedzione z islamu. – Niestety, idealnego stanu spokoju nie można się spodziewać nigdy – mówi dr Fyderek.

Choć fanatycy islamscy zabijają mniej ludzi niż terroryści z lat 70. i 80., to za sprawą kilku różnic są postrzegani jako poważne zagrożenie dla Europy. Jak mówi dr Rękawek, nowością jest to, że dla dżihadystów celem jest cały kontynent wraz ze wszystkimi mieszkańcami. Wcześniej większość organizacji terrorystycznych atakowała określone kraje, przedstawicieli władz czy grupy społeczne, bo miała konkretne cele polityczne. IRA zabijała Brytyjczyków, Palestyńczycy – Żydów i obywateli wspierających ich państw, lewacy – przedstawicieli władz oraz bogaczy. Była w tym jakaś reguła. Teraz jej nie ma.

– Trochę podobnie działali anarchiści w XIX i na początku XX wieku. Też atakowali wszystko i wszystkich. Tamto zagrożenie pochodziło jednak z wewnątrz, a to w dużym stopniu jest zasilane z zewnątrz, spoza Europy – mówi dr Rękawek. Fanatycy islamscy są czymś obcym kulturowo dla naszego kontynentu. Choć większość sprawców obecnych zamachów jest obywatelami UE, to ich ideologia pochodzi już zza granic zjednoczonej Europy. Przez obcość powoduje większą niechęć i obawy wśród Europejczyków.

 

Jeden z licznych zamachów IRA. Londyn 1975 rok
Jeden z licznych zamachów IRA. Londyn 1975 rok / Wideo: Reuters Archive

Terror żywi się strachem

Poczucie zagrożenia ze strony fanatyków islamskich wzmacnia dodatkowo to, jak dużo wiemy na temat ich działań. Z zasady celem terrorystów jest zasianie strachu i tym sposobem zmuszanie do ugięcia się przed ich żądaniami. Fanatycy z tzw. Państwa Islamskiego chcą, aby Europa przyjęła ich system wartości oraz rządów opartych o religię muzułmańską. Ponieważ nie są w stanie przekonać Europejczyków do tego dobrowolnie czy w otwartej walce, uciekają się do zamachów.

– Terror od wieków był bronią słabszych – mówi Fyderek. Skuteczny jest wtedy, kiedy zasieje strach wśród swoich ofiar. Im bardziej boimy się fanatyków z tzw. Państwa Islamskiego, tym są oni groźniejsi, bo zwiększa się szansa, że zmienimy nasze zasady i styl życia na bliższy ich wartościom. Ograniczymy demokrację, wolności obywatelskie i prawa człowieka w imię walki z terrorem, w praktyce zbliżając się do modelu świata wyznawanego przez dżihadystów.

– Terrorem rządzi nasza percepcja – stwierdza Rękawek i porównuje terroryzm do teatru. – Teraz daliśmy mu nową scenę - dodaje. Tą nową sceną, na której terroryści mogą działać skuteczniej niż kiedyś, są nowe media i ciągle zmieniający się świat. – Informacja masowa, telewizyjne relacje na żywo – to było najważniejsze w spopularyzowaniu terroru – ocenia dr Fyderek.

Porwanie pociągu i uczniów w Holandii w 1977. Po trzech tygodniach do akcji ruszyło wojsko
Porwanie pociągu i uczniów w Holandii w 1977. Po trzech tygodniach do akcji ruszyło wojsko / Wideo: Reuters Archive

Nadmiar wiedzy szkodzi

W latach 70. i 80. o zamachu w Brukseli przeciętny Polak dowiedziałby się z krótkiej wzmianki w cenzurowanym dzienniku telewizyjnym, suchej informacji w radiu albo artykułu w gazecie opatrzonego jednym czarno-białym zdjęciem. Nie wywołałoby to w nim wielkiego poczucia zagrożenia. Większe obawy mogłaby spowodować informacja o wielkich manewrach NATO i podwyższonym ryzyku wybuchu III wojny światowej.

Dzisiaj media są jednak diametralnie inne. Informacja o zamachu pojawia się niemal natychmiast w telewizji, radiu i internecie. Następuje zalew doniesień korespondentów, relacji świadków, nagrań i zdjęć przedstawiających sam zamach lub chwile tuż po nim. Można się poczuć niemal jak na miejscu zdarzenia, co rodzi silne emocje i strach. Każdy może sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji.

Dodatkowo terroryści mogą korzystać z dobrodziejstw internetu i sieci społecznościowych, choć zdaniem dr. Fydereka ma on mniejsze znaczenie w popularyzacji zamachów niż tradycyjne media informacyjne. – Media społecznościowe ułatwiły terrorystom taktykę – przekonuje ekspert i tłumaczy, że chodzi tu o łatwą komunikację, rozsiewanie propagandy i radykalizowanie potencjalnych kandydatów na terrorystów.

Brak proporcji i dystansu

To, że dżihadyści wzięli na cel wszystkich Europejczyków bez wyjątku, ich ideologia jest obca kulturowo, a przy tym mają dostępną "nową scenę" do prezentowania swoich makabrycznych metod walki, powoduje, iż obawia się ich dzisiaj cały kontynent. Tragiczne wydarzenia z lat 70. i 80. odeszły w niepamięć i w sposób naturalny koncentrujemy się na tych bieżących. Zwłaszcza że zamachy w Paryżu i Brukseli były wyjątkowo krwawe. Kosztowały życie niemal 200 osób. Ostatni raz terroryści islamscy zabili w Europie tyle niewinnych osób w latach 2004–2005 w Madrycie i Londynie, gdzie ofiarami bomb Al-Kaidy padło 240 osób.

W efekcie europejskie służby bezpieczeństwa są w stanie najwyższej gotowości i trwają intensywne poszukiwania kolejnych potencjalnych terrorystów. Tak zwane Państwo Islamskie pławi się natomiast w niesławie i zapowiada kolejne ataki, choć w Syrii i Iraku systematycznie kurczy się pod ciosami licznych wrogów. Pomimo tego jest powszechnie traktowane na Zachodzie jako bezpośrednie i poważne zagrożenie. – Nasze odczucia są teraz zniekształcone – mówi dr Rękawek i dodaje, że chodzi przy tym nie tylko o media, ale też o ogólny kryzys polityczno-społeczny, w którym jest pogrążona Europa. Strach przed migrantami z Bliskiego Wschodu tylko podsyca obawy związane z wywodzącymi się z tego samego regionu terrorystami islamskimi.

Statystyka wyraźnie wskazuje, że kilka razy bardziej prawdopodobna jest śmierć na polskiej drodze (2,9 tys. ofiar tylko w 2015 r.) niż w jakimkolwiek zamachu na obszarze Europy (640 ofiar od 2000 r., w tym 77 ofiar niezwiązanego z islamem Andersa Breivika).

– Zbytnio się koncentrujemy na terroryzmie, przez co proporcje wymykają się nam spod kontroli – mówi dr Fyderyk. Natomiast Rękawek zaznacza, że choć zagrożenie ze strony terroryzmu w Europie jest obecnie "duże", to jednak nie "katastrofalne".  – Nie przesadzajmy. Dżihadyści mają problem z utrzymaniem miast w Iraku, takich jak Ramadi, a zaraz Mosul, a co dopiero mówić o przepłynięciu Morza Śródziemnego i przeprowadzeniu inwazji na Europę – stwierdził.

Seria wybuchów w Brukseli »

OglądajSeria wybuchów w Brukseli
Jak doszło do zamachów w Brukseli / Wideo: TVN24 BiS
 • Jak doszło do zamachów w BrukseliJak doszło do zamachów w Brukseli
 • "Nagle zadzwonił z zagranicy i powiedział: Jestem z nimi, nie wracam""Nagle zadzwonił z zagranicy i powiedział: Jestem z nimi, nie...
 • Nowe zdjęcia "mężczyzny w kapeluszu"Nowe zdjęcia "mężczyzny w kapeluszu"
 • Incydent w Molenbeek zarejestrowała ekipa TVN24Incydent w Molenbeek zarejestrowała ekipa TVN24
 • Zamachowiec miał plany siedziby premieraZamachowiec miał plany siedziby premiera
 • Podejrzany o zamachy w Burkseli wyszedł na wolnośćPodejrzany o zamachy w Burkseli wyszedł na wolność
 • Kim jest "mężczyzna w kapeluszu". Nowy film z monitoringuKim jest "mężczyzna w kapeluszu". Nowy film z monitoringu
 • Mają mężczyznę w kapeluszu? Zarzuty w związku z zamachamiMają mężczyznę w kapeluszu? Zarzuty w związku z zamachami
 • "Od śmierci dzieliła mnie minuta". Świadek zamachu w rozmowie z TVN24"Od śmierci dzieliła mnie minuta". Świadek zamachu w rozmowie...
 • Polka ranna w zamachu. Zawaliła się na nią ścianaPolka ranna w zamachu. Zawaliła się na nią ściana
 • Tak przebiegały zamachy w BrukseliTak przebiegały zamachy w Brukseli
 • Policja ustaliła nazwiska zamachowcówPolicja ustaliła nazwiska zamachowców
 • Moment, w którym wybuchła bomba. Zdjęcia z monitoringuMoment, w którym wybuchła bomba. Zdjęcia z monitoringu
 • Tak wygląda terminal brukselskiego lotniska po wybuchachTak wygląda terminal brukselskiego lotniska po wybuchach
 • Ucieczka tunelem metraUcieczka tunelem metra
 • Akcja ratunkowa na ulicach BrukseliAkcja ratunkowa na ulicach Brukseli
 • Korespondent TVN24 w Brukseli o wybuchach w metrzeKorespondent TVN24 w Brukseli o wybuchach w metrze
 • Dym, krzyki i panika. Chwile po wybuchu na lotniskuDym, krzyki i panika. Chwile po wybuchu na lotnisku

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Piotru70
Piotru70

Nieprawda. Terroryści nie zawsze byli. Na filipinach jak amerykanie złapali terrorystów to John Pershing pseudonim Black Jack, amerykański generał nakazał przywiązać terrorystów (muzułmanów oczywiście) do pali, zarżnął przed nimi świnię, naboje na ich oczach namoczono we krwi, zastrzelono tymi nabojami wszystkich prócz jednego, ostatniego rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Sparrovsky
   Sparrovsky

   Terror pojawia się zawsze tam, gdzie próbuje się zrobić tygiel kulturowy. W zasadzie to dziwię się, że do kategorii terroryzmu nie zaliczono wielu wydarzeń zapoczątkowujących wojnę w b. Jugosławii. Anyway... W którą stronę by nie patrzeć, zaprezentowane statystyki są zafałszowane.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     waz_plisken
     waz_plisken

     Tłumaczenie dziesięciu zabitym że kiedyś było gorzej bo zabito 11. Karkołomne zadanie (wolałbym napisać debilne)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        3
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Piotru70
       Piotru70

       Hahahahaha, wychodzi na to ze Oni zabijają nas przez cały czas a my ciągle to tolerujemy. Ale Europa jest głupia i naiwna. Masakra...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
         Zwiń

         Patrycja Król

         ZobaczTo opowieść o nadziei, choć niby tylko o kocie

         Adam Sobolewski

         ZobaczNikt nie odważył się rozdzielić trumien. Historia miłości ze zdjęcia

         Patrycja Król

         ZobaczStrzelanina, pogrzeb, pizza. Tak wpadł "terrorysta nr 1"

         Tomasz Wiśniowski

         ZobaczFrancja się boi i zbroi na Euro

         Marcin Iwankiewicz

         ZobaczO krok od sensacji. W grobowcu Tutanchamona leży piękna Nefertiti?

         Marcin Iwankiewicz

         Zobacz28 lat bezprawia. Spod ręki "speców" wychodzą kalecy

         Wywiad Anity Werner

         ZobaczDrauzio Varella: Więzienie jest piekłem. Tworzą je sami osadzeni

         Tomasz Leżoń

         ZobaczMiliony zbili na naiwności. Poznaj oszustów wszech czasów

         Tamara Barriga

         Zobacz"Starsi szli z łopatami, dzieci z łyżkami". Każdy chciał zdobyć kawałek skarbu

         Katarzyna Guzik

         ZobaczSkandal stulecia zaczął się od myjni samochodowej

         Tomasz Wiśniowski

         ZobaczKiedyś śmiercionośna pułapka, dziś niezniszczalna strzała

         Ewelina Woźnica

         Zobacz Głos pokolenia? "Jestem dzieckiem, nie mogę być głosem kogokolwiek"

         Poprzedni weekend
         2 tygodnie temu
         3 tygodnie temu
         4 tygodnie temu
         5 tygodni temu
         Zobacz wszystkie