logotyp Mercedes

logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Lista tematów

  • 1
    Tomasz Wiśniowski Zwycięstwo albo wpie**ol. Trumny, policzkowanie, gra w ciągłym strachu
  • 2
    Bartosz Żurawicz Kaja nie była "pierwszej kategorii", miała więc grób w wersalce
  • 3
    Jakub Dymek Opozycja potrzebuje czegoś więcej, niż środek do wybielania zębów
  • 4
    Maciej Kucharczyk Życie pierwsze: bogaty emeryt. Życie drugie: zbrodniarz
  • 5
    Jacek Tacik Polowanie na kata. Żył spokojnie w USA, mroczną przeszłość skrywał
  • 6
    Patrycja Król "Plan 6718". W Mieście Zła dzieci sprzedają seks, dorośli go kupują
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Tomasz Wiśniowski

Zwycięstwo albo wpie**ol. Trumny, policzkowanie, gra w ciągłym strachu

Zobacz

Bartosz Żurawicz

Zobacz Kaja nie była "pierwszej kategorii", miała więc grób w wersalce

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn-poszukiwania-1.jpg

Jakub Dymek

ZobaczOpozycja potrzebuje czegoś więcej, niż środek do wybielania zębów

Czytaj artykuł

Maciej Kucharczyk

ZobaczŻycie pierwsze: bogaty emeryt. Życie drugie: zbrodniarz

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn okladka-4.jpg

Jacek Tacik

ZobaczPolowanie na kata. Żył spokojnie w USA, mroczną przeszłość skrywał

Czytaj artykuł

Podziel się

Żołnierz pociągnął beznamiętnie za spust. Kula przebiła serce trzyletniemu Józkowi Dąbskiemu. Jego matka już nie żyła. Był 23 lipca 1944 roku. Tej nocy zabito prawie pięćdziesiąt osób, strzelali członkowie Ukraińskiego Legionu Samoobrony. Rozkaz pacyfikacji dwóch wiosek na Lubelszczyźnie miał wydać człowiek, który potem kilkadziesiąt lat przeżył spokojnie w USA, a mroczną przeszłość skrywał przed światem. Na jego trop wpadł przypadkiem historyk amator z Londynu, temat podjęli dziennikarze AP, a teraz o jego ekstradycję i postawienie przed sądem walczy Instytut Pamięci Narodowej.

Michael Karkoć ma 98 lat. Od prawie siedemdziesięciu mieszka w ukraińskiej dzielnicy Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Sąsiedzi dowiedzieli się o jego przeszłości dopiero w 2013 roku, gdy dziennikarze agencji AP opublikowali pierwszy z serii tekstów o nim. Nie zgodził się na rozmowę. Zdążył jedynie wydusić z siebie, zanim zatrzasnął drzwi przed reporterem, że "nie jest w stanie tego wytłumaczyć".

Lipiec '44, Lubelszczyzna

Kolumna wozów wjechała do Władysławina (woj. lubelskie) 22 lipca 1944 roku. Na jej czele znajdowało się czarne auto z niemieckim dowódcą legionu SS-Hauptsturmfuehrerem Siegfriedem Assmussem, który najprawdopodobniej nie wiedział, że w wiosce stacjonowali partyzanci sowieccy. Doszło do wymiany ognia. Assmuss zginął.

Michael Karkoc - reportaż
Michael Karkoc - reportaż / Wideo: tvn24

Wacław Kwieciński miał wtedy 17 lat. Zapamiętał każdy szczegół ze strzelaniny. Strzały, krzyki i krew. A później odwet, zemstę, ale nie na Sowietach, którzy zdążyli się ewakuować, tylko na polskich mieszkańcach dwóch wiosek: Władysławina i sąsiadującego z nim Chłaniowa. – Budziliśmy wszystkich po kolei. Kto uciekł, ten ocalał – wspomina. Niektórzy zostali. Chcieli pilnować dobytku. Zginęli.

Uroczystości z okazji utworzenia oddziału SS-Galicja we Lwowie w kwietniu 1943 r. / Źródło: Domena publiczma, Wikipedia

Karkoć miał wtedy 25 lat. Dowodził jednostką służącego Niemcom Ukraińskiego Legionu Samoobrony. To on, zdaniem śledczych IPN-u, miał wydać rozkaz pacyfikacji wiosek. Nie ma jednak dowodu na jego bezpośredni udział w mordzie. – Możemy za to udowodnić, że polecił podległym mu żołnierzom dokonanie pacyfikacji. I to wystarczy, żeby go skazać - mówi dziś prokurator Dariusz Antoniak, śledczy z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który od czterech lat zajmuje się sprawą Karkocia.


88d31a69-8786-4f4a-8adb-4862a024037f.jpg

Ekstradycja do Polski

Prokuratura w Lublinie zwróciła się już do Amerykanów z wnioskiem o ekstradycję Karkocia. I zdaniem prokuratora Antoniaka jest duża szansa, że Ukrainiec stanie w końcu przed polskim sądem: - Jeżeli nam odmówią, to tylko ze względu na jego stan zdrowia. Jestem jednak w stałym kontakcie z Departamentem Sprawiedliwości USA i mam wrażenie, że chcą nam pomóc. Ale o tym zdecyduje amerykański sąd.

Karkoć, ubiegając się o pozwolenie na wyjazd do USA w 1949 roku, zataił, że działał w SS i Ukraińskim Legionie Samoobrony. Zdaniem doktora Marcina Majewskiego z IPN-u to dostateczny powód, żeby wydalić go z kraju i oddać w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Michael Karkoć nie zgodził się na rozmowę z nami. Za to jego syn, Andriy, który urodził się już po pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina, przekonuje, że jego ojciec jest niewinny i że nie było go 23 lipca 1944 roku na Lubelszczyźnie: - To wszystko jest spiskiem KGB i Putina, żeby skłócić nasze narody. Dziennikarze z AP dali się zmanipulować. Podalibyśmy ich do sądu, gdyby tylko mój ojciec był w lepszej kondycji. Nie rozumiem, dlaczego IPN popełnia tak wielki błąd?

Historyk amator, farmaceuta dr Ankier

Zanim David Rising, dziennikarz agencji AP, napisał pierwszy tekst o Karkociu w 2013 roku i zanim prokurator Antoniak otrzymał zadanie zebrania dowodów przeciwko niemu, nikt lub prawie nikt nie wiedział o jego wojennej przeszłości. Był – jak powiedzieli sąsiedzi reporterom AP – uprzejmym, starszym panem, który udzielał się w lokalnej społeczności i kościele. Czuł się bezpiecznie. Na tyle, że w 1995 roku wydał po ukraińsku książkę – pamiętnik, w której opisał wybiórczo swoją przeszłość. Trafiła ona kilka lat później w ręce Stephena Ankiera.

Z wykształcenia farmaceuta. Z powołania – jak sam o sobie mówi – badacz Holocaustu i tropiciel nazistów. Ankier urodził się w Londynie w czasie II wojny światowej. Jego rodzice – polscy Żydzi wyemigrowali do Wielkiej Brytanii w 1936 roku.

- Żyłem w wyjątkowych i smutnych czasach, w których zwykli ludzie dokonywali niezwykłych czynów. Chciałem zrozumieć okres, w którym dorastałem. Kiedy byłem trochę starszy, dużo czytałem i oglądałem filmy dokumentalne. W telewizji leciał program o Oskarze Schindlerze, który uratował około tysiąc dwieście Żydów przed zagładą. Wśród nich – Chaskiela Ankiera. To musiał być mój krewny. Znalazłem jego córkę w Izraelu. Chciałem spotkać się z Chaskielem, ale – jak usłyszałem – rozmowa o Holocauście sprawiała mu za dużo cierpienia. Zrezygnowałem.

Stephen Ankier, historyk amator

W 1961 roku był w Izraelu. Na własne oczy śledził proces Adolfa Eichmanna, głównego koordynatora i wykonawcy planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, który zakończył się wyrokiem skazującym – egzekucją. Ankier zapamiętał "łysiejącego mężczyznę w okularach, w średnim wieku z przytępionym wzrokiem".

Nie czuł litości. Raczej złość i rozczarowanie, bo Eichmann przez szesnaście lat od zakończenia wojny żył na wolności. Inni, którzy odpowiadali za masowe mordy, też unikali kary.

- Dzisiejsza i przyszła reputacja ludzkości zależy od tego, czy postawimy jasną granicę między tym, co było, a tym, co jest teraz. Innymi słowy: czy będziemy w stanie odszukać i skazać wszystkich, którzy dopuścili się ludobójstwa. Chcę, żeby mnie jasno zrozumiano: to nie jest rewanż. To tylko sprawiedliwość. Poszukuję tych, którzy muszą stanąć przed sądem i zapłacić za swoje zbrodnie - tłumaczy.

Polowanie na kata

Na trop Michaela, a dokładnie Mychajły Karkocia Ankier wpadł na przełomie 2012 i 2013 roku. Zajmował się wtedy grupą niemal ośmiu tysięcy osób należących do kolaboracyjnej ukraińskiej formacji - 14. Dywizji Waffen-SS Galizien, która dotarła po wojnie do Anglii z obozu jenieckiego we włoskim Rimini. Wśród nich byli członkowie Ukraińskiego Legionu Samoobrony.

Brytyjskie media opisały w 2003 roku historię Mychaiły Światomyra Fostuna, jednego z członków 14. Dywizji Waffen-SS Galizien. Mieszkał niedaleko Ankiera. W Londynie.
Dziennikarze ujawnili, że przeszedł dodatkowo szkolenie pod okiem SS na strażnika obozów w obozie pracy w Trawnikach. Brał też udział w likwidacji białostockiego getta. Zginął w 2004 roku w wypadku samochodowym pod Londynem. Ankier nie zdążył się z nim spotkać. Ale był już bliżej Karkocia, o którego istnieniu jeszcze wtedy nie mógł wiedzieć.

Niemcy witani przez mieszkańców Zachodniej Ukrainy w 1941 r. / Źródło: domena publiczna / Wikipedia

- Fostun był dla mnie łącznikiem między obozem szkoleniowym SS w Trawnikach a 14. Dywizją Waffen-SS Galizien. Kolejne nazwiska – tym razem ujawnione przez Narodowe Archiwum w Kijowie – łączyły Galizien z  Ukraińskim Legionem Samoobrony. Pętla się zaciskała. W 2007 roku otrzymałem anonimowy list od mężczyzny, który – jak zapewniał – miał dostęp do członków ULS. Przesłał mi listę z kolejnymi nazwiskami, które posuwały do przodu moje prywatne śledztwo.

Na przełomie 2012 i 2013 roku Ankier dowiedział się o książce Karkocia, w której autor przyznał się do współzałożenia Ukraińskiego Legionu Samoobrony i do dowodzenia jego drugą kompanią. I co najważniejsze – wyjawił swój pseudonim: "Wolf", który ułatwił później śledczym z IPN-u kompletowanie dowodów przeciwko niemu.

- Musiałem się dowiedzieć, czy Karkoć żyje. A później – gdzie się ukrywa. W marcu 2013 roku przygotowałem sześciostronicowy dokument – efekt mojej pracy, w którym zawarłem szczegółowe informacje na temat jego życia, z fotografiami, a także dużo faktów dotyczących samego Legionu.

Ankier doszedł do ściany. Potrzebował pomocy. Odszukał w notesie numer do dziennikarza agencji AP – Davida Risinga, z którym pracował już wcześniej przy tropieniu byłych strażników z Auschwitz. Zadzwonił. Ruszyło dziennikarskie śledztwo, w które byli zaangażowani korespondenci i współpracownicy AP na Ukrainie, w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Dziennikarskie śledztwo

Pierwszy tekst powstał w czerwcu 2013: "Dowódca nazistowskiej jednostki żyje w USA". Temat podchwyciły inne media. Zdjęcia Karkocia trafiły na okładki światowych gazet, były powielane na portalach internetowych.

Sprawą zajęła się niemiecka prokuratura w Ludwigsburgu. Ankier pomagał w zgromadzeniu materiału śledczego. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie. Rodzina Karkocia przedstawiła raport lekarski, z którego wynikało, że jego stan zdrowia jest zbyt poważny, żeby mógł być przesłuchiwany. Polscy śledczy nie dali mu wiary. I domagają się niezależnego badania.

Kara po latach

Oskar Groening ma 96 lat. Jest młodszy od Karkocia zaledwie o dwa lata. I najprawdopodobniej trafi na cztery lata do więzienia. Jest winny pomocnictwa w zamordowaniu co najmniej 300 tysięcy osób (w latach 1942-44 był strażnikiem w obozie Auschwitz-Birkenau). Wyrok zapadł w 2015 roku w Niemczech. W sierpniu 2017 roku prokuratura odrzuciła wniosek obrony o odsunięcie kary.

Biegły lekarz uznał, że Groening jest zdolny do odbycia kary. Musi mieć jedynie zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną i pielęgnacyjną.

Tak jak w przypadku Karkocia, także w przypadku Groeninga nie ma dowodów świadczących o jego bezpośredniej winie. Do niedawna strażnicy obozów koncentracyjnych pozostawali bezkarni. Nikt nie potrafił udowodnić im zarzucanych czynów. Przełomowy okazał się proces w 2011 roku Johna Demjanjuka czy raczej Iwana Demianiuka, ukraińskiego strażnika w obozie w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zamordowaniu ponad 28 tysięcy więźniów, pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów. Skazany na pięć lat, zmarł jednak rok później. I nie w więzieniu, a w domu opieki. Odszedł z piętnem nazistowskiego mordercy, a sam wyrok stworzył nową sytuację prawną.

Groening odzyska wolność w wieku stu lat. Dla Karkocia - 25 lat więzienia, które mu grożą – to praktycznie kara dożywocia.

Autor jest dziennikarzem "Czarno na Białym"

 

Czarno na białym »

OglądajCzarno na białym
Konsekwencje dyscyplinarne i służbowe dla sędziów / Wideo: tvn24
  • Konsekwencje dyscyplinarne i służbowe dla sędziówKonsekwencje dyscyplinarne i służbowe dla sędziów
    Video: tvn24 Konsekwencje dyscyplinarne i służbowe dla sędziów13.12 | Usunięcie z urzędu sędziego, który podważa legalność nowej Krajowej Rady Sądownictwa albo zakaz podejmowania uchwał, tu cytat: "wyrażających wrogość wobec innych władz". To tylko dwa, z wielu budzących ogromne kontrowersje, zapisów projektu ustawy mającej dyscyplinować sędziów. Krytycy tych rozwiązań mówią o końcu trójpodziału władzy, łamaniu kręgosłupów sędziom i wypowiedzeniu wojny sądom. Twórcy projektu zapewniają jednak, że jest on "łagodny". Czy rzeczywiście? Dariusz Kubik przeanalizował najważniejsze zapisy projektu ustawy nazywanej represyjną i pokaże jakie mogą być jej konsekwencje.zobacz więcej wideo »
  • Zarzuty o polityczne motywacje prezes PrzyłębskiejZarzuty o polityczne motywacje prezes Przyłębskiej
    Video: tvn24 Zarzuty o polityczne motywacje prezes Przyłębskiej12.12 | Manipulowanie składami sędziowskimi, czy zakaz wyrażania własnego zdania w orzeczeniu, o czym niedawno mówiliśmy to nie wszystko. Jest też namawianie sędziów do spotkań z politykami, organizowanie takich spotkań w konspiracji oraz działania, które można nazwać "polityką haków i plotek", tak twierdzi w oficjalnym piśmie Jarosław Wyrembak, to nie jedno, a wiele pism, do których dotarł Tomasz Marzec, a którymi zajęła się ostatnio senacka komisja.zobacz więcej wideo »
  • Niebezpieczny precedens i rola Trybunału KonstytucyjnegoNiebezpieczny precedens i rola Trybunału Konstytucyjnego
    Video: tvn24 Niebezpieczny precedens i rola Trybunału Konstytucyjnego12.12 | Pokażemy wniosek, którego Trybunał nie rozpatrzył - wniosek, który zmierzał do zaostrzenia prawa do aborcji. Nie wchodząc w sam wniosek, ani nie oceniając jego intencji, czy racji - na tym przykładzie pokażemy niebezpieczny precedens, który może być symbolem roli, jaką dziś odgrywa Trybunał Konstytucyjny i o tym teraz Piotr Świerczekzobacz więcej wideo »
  • Zawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego Mariana BanasiaZawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego...
    Video: tvn24 Zawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego...09.12 | Pytamy o dymisję, czyli polityczną odpowiedzialność za całą aferę ministra Mariusza Kamińskiego. Bo to właśnie jego służby powinny były prześwietlić majątek Banasia, jaki i jego kontakty ze światem przestępczym, i to za każdym razem, gdy w ostatnich latach awansował on na różne ważne stanowiska państwowe i gdy za każdym razem przedłużano mu certyfikat dostępu do kluczowych tajemnic państwowych o szczegółach Piotr Świerczek.zobacz więcej wideo »
  • Zawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego Mariana BanasiaZawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego...
    Video: tvn24 Zawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego...09.12 | Pytamy o dymisję, czyli polityczną odpowiedzialność za całą aferę ministra Mariusza Kamińskiego. Bo to właśnie jego służby powinny były prześwietlić majątek Banasia, jaki i jego kontakty ze światem przestępczym, i to za każdym razem, gdy w ostatnich latach awansował on na różne ważne stanowiska państwowe i gdy za każdym razem przedłużano mu certyfikat dostępu do kluczowych tajemnic państwowych o szczegółach Piotr Świerczek.zobacz więcej wideo »
  • Mariusz Kamiński i jego służby które mogą wszystkoMariusz Kamiński i jego służby które mogą wszystko
    Video: tvn24 Mariusz Kamiński i jego służby które mogą wszystko09.12 | Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał, a mimo to podległe mu służby nie zapobiegły budzącej tyle kontrowersji nominacji na jedno najważniejszych stanowisk w państwie. Czy minister Kamiński powinien podać się do dymisji o tym Tomasz Marzec.zobacz więcej wideo »
  • Milczący człowiek z PiS. Próba sił z Kaczyńskim  Milczący człowiek z PiS. Próba sił z Kaczyńskim
    Video: tvn24 Milczący człowiek z PiS. Próba sił z Kaczyńskim 09.12 | To pierwsza afera, która pokazuje bezradność władzy wobec problemu, jaki sama sobie stworzyła. Marian Banaś w kilka zaledwie tygodni z kryształowego człowieka stał się wrogiem, który ma przeciw sobie całą machinę państwa, a i tak nie podaje się do dymisji. Dlaczego ta afera jest inna niż pozostałe i może być dla rządzących największym kłopotem od czasu przejęcia przez nich władzy o tym Dariusz Kubik.zobacz więcej wideo »
  • Czarna dziura prawna. Dzikie zwierzęta w prywatnych domach Czarna dziura prawna. Dzikie zwierzęta w prywatnych domach
    Video: tvn24 Czarna dziura prawna. Dzikie zwierzęta w prywatnych domach 06.12 | Dzikie zwierzęta budzą zachwyt i podziw. Zdjęcie ze słoniem, czy tygrysem to wymarzona pamiątka z wakacji lub sposób na kreowanie wizerunku. Własne pupile rodem z Afryki czy Azji mają najbogatsi i najpotężniejsi ludzie świata, ale moda na dzikość dotarła także do Polski i jak się okazuje zwykły Kowalski, niczym szejk, może mieć w domu lwa czy tygrysa. Wystarczy nagiąć przepisy i wykorzystać słabość państwa. O egzotycznych zwierzętach pod polską strzechą w reportażu Juliusza Kaszyńskiego.zobacz więcej wideo »
  • Droga tygrysów do Rosji. Pytania o zadania polskich służbDroga tygrysów do Rosji. Pytania o zadania polskich służb
    Video: tvn24 Droga tygrysów do Rosji. Pytania o zadania polskich służb06.12 | Część zwierząt trafiła już do azylu w Hiszpanii, a sprawą i losem tygrysów wiezionych z Włoch do Rosji interesowały się media na całym świecie. U nas kluczowe w tej sprawie pytania, między innymi o wspomniany cel podróży zwierząt, bo Rosja to wersja oficjalna, ale nie potwierdzona ostatecznie. A Łukasz Karusta pyta nie tylko o to. W tym materiale padną także pytania czy był to przemyt, czy prawidłowo wystawiono dokumenty i wreszcie, czy polskie służby wywiązały się w tej sprawie ze swoich zadań.zobacz więcej wideo »
  • Problemy poznańskiego zoo. Jak wygląda walka o dzikie zwierzęta Problemy poznańskiego zoo. Jak wygląda walka o dzikie zwierzęta
    Video: tvn24 Problemy poznańskiego zoo. Jak wygląda walka o dzikie...06.12 | Poruszająca historia dziesięciu tygrysów, którym w Poznańskim zoo ratowano życie. Artur Zakrzewski rozmawiał z dyrektorką ogrodu zoologicznego o emocjach, odpowiedzialności i kulisach bardzo trudnego, specjalistycznego leczenia zwierząt. I co zastanawiające o poważnych problemach, które ma z tego powodu, że zwierzętom pomaga.zobacz więcej wideo »
  • Paweł Juszczyszyn. Sędzia pod okiem władzyPaweł Juszczyszyn. Sędzia pod okiem władzy
    Video: tvn24 Paweł Juszczyszyn. Sędzia pod okiem władzy05.12 | Głośna w ostatnich dniach historia sędziego z Olsztyna - Pawła Juszczyszyna, którego decyzja w pewnej apelacyjnej sprawie cywilnej nie spodobała się ministrowi Ziobrze. Gdy Juszczyszyn oświadczył, że sędziowie nie mogą bać się polityków. zaczęły się jego problemy. W zaledwie kilka dni cofnięta delegacja, zawieszenie w orzekaniu i postępowanie dyscyplinarne. O szczegółach Jacek Smaruj.zobacz więcej wideo »
  • Pierwsza sędzia prawomocnie skazana przez nową Izbę DyscyplinarnąPierwsza sędzia prawomocnie skazana przez nową Izbę Dyscyplinarną
    Video: tvn24 Pierwsza sędzia prawomocnie skazana przez nową Izbę...05.12 | Sędzia z Gorzowa Wielkopolskiego Alina Czubieniak to pierwsza sędzia prawomocnie skazana przez nową Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Skazana za orzeczenie, a konkretnie za decyzję o uchyleniu aresztu dla upośledzonego umysłowo podejrzanego, któremu nie wyznaczono obrońcy. Postępowanie wobec sędzi, co do pracy której przez 35 lat nie było żadnych zastrzeżeń i wątpliwości, wszczęto po interwencji ministerstwa sprawiedliwości. Artur Warcholińskizobacz więcej wideo »
  • Waldemar Żurek. Sędzia niewygodny dla władzyWaldemar Żurek. Sędzia niewygodny dla władzy
    Video: tvn24 Waldemar Żurek. Sędzia niewygodny dla władzy05.12 | Sędzia niewygodny dla władzy, bo od początku wskazujący, że wprowadzane przez tę władzę zmiany w wymiarze sprawiedliwości godzą w niezależność sądów . Za to, że ma odwagę głośno o tym mówić, Waldemar Żurek, płaci coraz wyższą cenę. Ma już - jak twierdzi - 13 adwokatów, by zajmowali się sprawami, jakie toczą się wobec niego, bo znalazł się pod lupą rzecznika dyscyplinarnego, skarbówki, prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które - jak pokaże Marta Gordziewicz - bardzo skrupulatnie badało m.in. losy traktora, jaki sędzia sprzedał drwalowi.zobacz więcej wideo »
  • Klimaty ministra. Nowa twarz rządu i jedno z największych wyzwańKlimaty ministra. Nowa twarz rządu i jedno z największych wyzwań
    Video: tvn24 Klimaty ministra. Nowa twarz rządu i jedno z największych...02.12 | Nowe ministerstwo, nowa twarz rządu i jedno z największych wyzwań dla świata. Czy dla polskiego rządu również? Powołanie ministra klimatu może o tym świadczyć, choć dotychczasowa polityka Prawa i Sprawiedliwości raczej temu przeczy, więc Dariusz Kubik pyta ministra Michała Kurtykę o konkrety: m.in. o budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce, o problemy z rządowym programem wymiany kopciuchów i o to, czy będzie przekonywał rząd do jak najszybszego odejścia od węgla jako głównego źródła energii.zobacz więcej wideo »
  • Perspektywa zielonej rewolucji. Czy Polska może zrezygnować z węgla?Perspektywa zielonej rewolucji. Czy Polska może zrezygnować z...
    Video: tvn24 Perspektywa zielonej rewolucji. Czy Polska może zrezygnować...03.12 | We wtorkowym "Czarno na białym" pojawią się wyjątkowe zdjęcia z jednej z zamykanych kopalni, a także pytania o to, czy Polska może zrezygnować z węgla. Zdaniem ekologów zielona rewolucja jest możliwa, ale rządowy plan ograniczania zużycia węgla w Polsce przewiduje coś innego. Na "Czarno na białym" zapraszamy o 20.30 do TVN24.zobacz więcej wideo »
  • Człowiek premiera. Historia pewnej znajomościCzłowiek premiera. Historia pewnej znajomości
    Video: tvn24 Człowiek premiera. Historia pewnej znajomości02.12 | Lojalność - ta partyjna to na pewno nie był klucz innej nominacji w rządzie. Być może najbardziej zaskakującej. Polak urodzony w Anglii, liberał, który całe życie przepracował w bankach. "Bankster", jak sam o sobie mówi nowy minister finansów. Tadeusz Kościński to zaufany człowiek premiera Morawieckiego - człowiek, którego nominacja nie podoba się części prawicy. Dlaczego to właśnie on stanął na czele jednego z najważniejszych ministerstw? O tym Arkadiusz Wierzuk.zobacz więcej wideo »
  • Imperium Jacka Sasina. Olbrzymia władza i jeden człowiekImperium Jacka Sasina. Olbrzymia władza i jeden człowiek
    Video: tvn24 Imperium Jacka Sasina. Olbrzymia władza i jeden człowiek02.12 | Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Kiedyś zarządzał miejską spółką w podwarszawskich Ząbkach, teraz ma pod sobą kilkaset państwowych przedsiębiorstw wartych miliardy złotych. Gigantyczny majątek, który w ostatnich latach stał się polem partyjnej bitwy o wpływy, teraz znów jest w rękach jednego ministra. Tak PiS wraca do tego, co sam zmienił, a dlaczego i co w tej sytuacji oznacza nominacja Sasina, o tym Cyprian Jopek.zobacz więcej wideo »
  • Jacek Sasin, Tadeusz Kościński i Michał Kurtyka. Kim są nowi ministrowie? Jacek Sasin, Tadeusz Kościński i Michał Kurtyka. Kim są nowi...
    Video: tvn24 Jacek Sasin, Tadeusz Kościński i Michał Kurtyka. Kim są nowi...02.12 | W poniedziałek w "Czarno na białym" pojawią się sylwetki nowych ministrów - ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i ministra klimatu Michała Kurtyki. Pojawią się między innymi pytania o warte miliardy spółki Skarbu Państwa, powierzone w ręce jednego człowieka oraz odejście od węgla jako głównego źródła energii. Na "Czarno na białym" zapraszamy o 20.25 do TVN24. zobacz więcej wideo »
  • Z dziada pradziada. Niechlubne tradycje w góralskiej rodzinieZ dziada pradziada. Niechlubne tradycje w góralskiej rodzinie
    Video: tvn24 Z dziada pradziada. Niechlubne tradycje w góralskiej rodzinie28.11 | Zakopane - jedyne w Polsce miasto, które nie wdrożyło ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, czym niektórzy miejscowi radni nawet się szczycą, choć to wcale nie znaczy, że problemu nie ma. Wręcz przeciwnie, to problem z długą tradycją, jak opowiadają bohaterowie reportażu Mai Wójcikowskiej, która po prawie roku wróciła na Podhale, żeby sprawdzić, czy choć coś się w tym czasie zmieniło.zobacz więcej wideo »
  • "Zabiłam człowieka". Rozmowy z kobietami, które przeżyły piekło"Zabiłam człowieka". Rozmowy z kobietami, które przeżyły piekło
    Video: tvn24 "Zabiłam człowieka". Rozmowy z kobietami, które przeżyły piekło28.11 | Przemoc, która doprowadziła do zbrodni. Historie dwóch kobiet maltretowanych przez mężów, przez 20 i 30 lat poniżane i bite, zabiły w końcu swoich oprawców. Jak do tego doszło opowiedziały Monice Gawrońskiej Mróz.zobacz więcej wideo »

Podziel się

Komentarze (2)

Najnowsze | Najwyżej oceniane | Najstarsze
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bol
Bol 10 October 2017

może jego nazwiskiem nazwą ulicę we Lwowie

  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
      1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
        0
      • podziel się
      • zgłoś naruszenie
      odpowiedzcytuj
      zamknij
      • Udostępnij komentarz w:
      • ikona twitter
      • ikona facebook
      • ikona google plus
      • kopiuj link
      pająk9876
      pająk9876 07 October 2017

      Nareszcie!

      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
          3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
            1
          • podziel się
          • zgłoś naruszenie
          odpowiedzcytuj
          zamknij
          • Udostępnij komentarz w:
          • ikona twitter
          • ikona facebook
          • ikona google plus
          • kopiuj link
          Zasady forum
          Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
          Zwiń

          Patrycja Król

          Zobacz"Plan 6718". W Mieście Zła dzieci sprzedają seks, dorośli go kupują

          Czytaj artykuł

          Redaktor prowadząca

          Aleksandra Majda

           

          Autorzy

          Patrycja Król, Tomasz Wiśniowski, Maciej Kucharczyk, Jakub Dymek, Jacek Tacik, Bartosz Żurawicz

           

          Redaktorzy

          Iga Piotrowska, Aleksandra Majda

           

          Wideo

          ENEX, TVN24, Reuters

          Poprzedni weekend 30-01.10.2017
          2 tygodnie temu 23-24.09.2017
          3 tygodnie temu 16-17.09.2017
          4 tygodnie temu 09-10.09.2017
          5 tygodni temu 02-03.09.2017
          Zobacz wszystkie