Magazyn TVN24

Maciej Kucharczyk

Gwardia Narodowa na straży Polski jeszcze w tym roku. Jak będzie wyglądała?

Zobacz

Tomasz Leżoń

Zobacz"Wielka trójka" trzęsie światem

Grzegorz Kuczyński

Zobacz"Torpeda Dnia Ostatniego". Czy należy bać się gróźb Putina?

Patrycja Król

Zobacz100 dolarów za cukier, 300 dolarów za mleko. "Nigdy w życiu nie widziałem miasta, w którym wszyscy byli głodni"

Tomasz Setta

ZobaczOstry krytyk Polski z ambicjami na miarę kanclerza

Podziel się

Socjaldemokrata, zwolennik silnej i bardziej demokratycznej Unii, niemiecki eurodeputowany nieprzerwanie od ponad 20 lat. Niedoszły piłkarz – a z zawodu księgarz – dziś jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Drugi raz z rzędu, czego dotąd nie udało się osiągnąć żadnemu z jego poprzedników. Znany z ostrych komentarzy, kierowanych ostatnio pod adresem nowego polskiego rządu, teraz ma apetyt na trzecią kadencję. Choć są też tacy, którzy po jego powrocie do Niemiec chętnie widzieliby Martina Schulza w roli następcy Angeli Merkel.​

 

Mój dziadek walczył w I wojnie światowej. 20 lat później mój ojciec opuścił dom, by walczyć w wojnie wywołanej przez hitlerowski reżim, przez którą świat stanął w płomieniach. (…) Przeżyliśmy wojnę i głód. Otworzyliśmy granice. Zakazaliśmy rasizmu i ksenofobii. Dziś żyjemy w wolnej, otwartej Europie. Europie, która może być dumna ze swej kulturowej różnorodności

17.01.2012 r., inauguracyjne przemówienie M. Schulza w roli szefa PE

Droga do funkcji szefa europarlamentu, którym po raz pierwszy został w styczniu 2012 r., nie była prosta. W młodości Schulz uczęszczał do prywatnej katolickiej szkoły Heilig-Geist-Gymnasium (Gimnazjum im. Ducha Św.) w Würseln, którą po 10 latach nauki – w wieku 18 lat – opuścił bez zdania matury. W kolejnych latach trudnił się księgarstwem, dorabiając się nawet własnej księgarni.

Jako nastolatek marzył o tym, by zostać profesjonalnym piłkarzem. Z lokalną drużyną Rhenania 05 zdobył nawet wicemistrzostwo juniorów RFN. Karierę sportową przerwała jednak poważna kontuzja, która w rezultacie doprowadziła go do problemów z alkoholem. Ostatecznie, dzięki pomocy brata, pokonał nałóg w wieku 25 lat.

Swoją przygodę z polityką rozpoczął, mając zaledwie 19 lat, wstąpił wtedy do młodzieżówki socjaldemokratycznej SPD pod nazwą "Jusos". Konsekwentnie pnąc się po szczeblach partyjnej kariery, w wieku 30 lat został najmłodszym w całym landzie burmistrzem swojego rodzinnego Würseln przy granicy z Belgią i Holandią, a w 1994 r. po raz pierwszy wybrano go deputowanym do Parlamentu Europejskiego.

Prowokator na bakier z prawicą

Schulz w roli szefa europarlamentu zdołał skutecznie już co najmniej kilka razy podgrzać polityczną atmosferę nad Wisłą. Tylko w ostatnich tygodniach w rozmowie z niemieckimi mediami mówił najpierw o "zamachu stanu" w Polsce, a później o "demokracji w stylu Putina". Za pierwsze z tych słów premier Beata Szydło publicznie domagała się jego przeprosin. Bezskutecznie.

Szydło: oczekuję przeprosin od szefa Parlamentu Europejskiego
Szydło: oczekuję przeprosin od szefa Parlamentu Europejskiego / Wideo: tvn24

 

Polski rząd uważa swoje zwycięstwo wyborcze za mandat do podporządkowania dobra państwa interesom zwycięskiej partii, jej przekazowi i ludziom. To demokracja prowadzona w stylu Putina i niebezpieczna putinizacja europejskiej polityki

Martin Schulz dla "FAS", 10.01.2016 r.

Druga z wypowiedzi zdziwiła natomiast nawet mocno krytyczną wobec rządu polską opozycję, a także jego kolegę z lewej strony sceny politycznej, Leszka Millera.

– Używając słów klasyka, mógłbym powiedzieć: Martinie, nie idź tą drogą, bo to jest droga donikąd – mówił kilka dni temu w TVN24 były premier i lider SLD. Schulz został przy swoim i powtórzył, jeszcze przed wtorkową debatą o Polsce w PE, a już po śniadaniu z premier Szydło, że podtrzymuje opinię o "putinizacji" europejskiej polityki.

– Nie wycofuję się ze swojej wypowiedzi. Naszym największym zmartwieniem jest to, aby jedno z najważniejszych państw UE pozostało wewnątrz Unii, a nie stawiało się na jej peryferiach – tłumaczył dziennikarzom w Strasburgu.

W trakcie samej debaty jednak ograniczył się już tylko do moderowania dyskusji z udziałem polskiej premier.

Schulz otwiera debatę o Polsce w europarlamencie. "To zupełnie nowy instrument"
Schulz otwiera debatę o Polsce w europarlamencie. "To zupełnie nowy instrument" / Wideo: EBS

Na wiele więcej mógł sobie pozwolić, kiedy był jeszcze zwykłym europosłem – jak np. w 2003 r., kiedy skrytykował ówczesnego premiera Włoch Silvia Berluconiego, obejmującego wtedy przewodnictwo w Radzie Europejskiej. Berlusconi nie pozostał zresztą dłużny, oferując mu rolę filmowego kapo i wywołując przy tym niemały skandal.

Podobnie było w 2006 r., kiedy krytykował ówczesny rząd Jarosława Kaczyńskiego. – Premier Kaczyński kieruje najbardziej eurosceptycznym rządem w Europie z udziałem populistów i radykalnej prawicy. Taki człowiek nigdy nie będzie partnerem dla europejskich socjalistów. Jego rząd reprezentuje to wszystko, z czym walczymy – mówił Schulz w czasie, gdy Kaczyński w roli premiera składał oficjalną wizytę w Brukseli. Niemiec od zawsze był bowiem na bakier z prawicą, zwłaszcza skrajną.

– Krytykowanie jakiejś partii nie oznacza krytykowania narodu. Nie mam obowiązku zgadzać się z poglądami danej partii politycznej, które są całkowicie sprzeczne z moimi – tłumaczył kilka dni temu podczas konferencji prasowej, pytany o swoje ostatnie słowa wobec obecnego rządu Beaty Szydło. Wtedy też przypomniał dziennikarzom, że jego żona pochodzi z Polski. Na co dzień jednak pilnie strzeże swojego życia prywatnego – oprócz narodowości małżonki wiadomo tylko, że mają dwoje dorosłych dzieci.

Schulz podczas śniadania z polską premier w dniu debaty o Polsce w PE / Źródło: KPRM

Kontrowersyjny i ambitny

– Schulz to kontrowersyjny polityk, który nie owija w bawełnę. Dlatego byłem zdziwiony, kiedy został szefem PE. Widocznie poza kamerami potrafi być bardziej koncyliacyjny niż przed nimi – ocenia w rozmowie z tvn24.pl prof. Klaus Bachmann, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autor wielu książek o tematyce europejskiej i relacjach polsko-niemieckich, z pochodzenia Niemiec.

Bachmann zaznacza, że charakterystyczny dla Schulza ostry język wynika przede wszystkim z jego osobowości, choć Niemiec potrafi dzięki niemu osiągnąć także doraźne cele polityczne. Przykładem takiej skuteczności mogą być ostatnie wypowiedzi pod adresem naszego kraju. – Polski rząd zaczął się bronić i tłumaczyć ze swoich działań – wyjaśnia prof. Bachmann.

Swoją przygodę z polityką zaczął już w wieku 19 lat / Źródło: Flickr (CC BY-SA 2.0) / SPÖ Presse und Kommunikation

 

Powiedziałem sobie, że kiedy zostanę przewodniczącym PE, będę starał się sprawić, by instytucja ta była bardziej słyszalna i widzialna

Martin Schulz

– To jest polityk z krwi i kości – mówi w rozmowie z tvn24.pl dr Agnieszka Łada, niemcoznawca z Instytutu Spraw Publicznych. Potwierdza, że opinie Niemca na temat Polski nie są czymś wyjątkowym. – Schulz jest znany z bardzo ostrych i nie zawsze dyplomatycznych wypowiedzi, czasem aroganckich – mówi dr Łada. Jak tłumaczy, jest to po części związane także z jego ambicjami, by pełnionej obecnie funkcji szefa Parlamentu Europejskiego nadać większe niż do tej pory znaczenie.

On sam wspominał o tym w wielu wywiadach.

– Powiedziałem sobie, że kiedy zostanę przewodniczącym PE, będę starał się sprawić, by instytucja ta była bardziej słyszalna i widzialna – mówił w jednej z rozmów Schulz. Silniejszy europarlament to także silniejsza pozycja jej przewodniczącego. Niemiecki polityk od samego początku miał ambicję, by status szefa PE był co najmniej równy statusowi szefa Komisji lub Rady Europejskiej. W porównaniu z tymi instytucjami Parlament formalnie wciąż ma jednak ograniczone znaczenie – dość powiedzieć, że jest prawdopodobnie jedynym parlamentem na kontynencie, który nie ma inicjatywy ustawodawczej.

Europarlament ma jednak tę przewagę, że jego decyzje zapadają na oczach wszystkich zainteresowanych, inaczej niż w przypadku unijnych szczytów, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami. I ten właśnie atut, jako zwolennik demokratyzacji instytucji UE, Schulz zamierza najbardziej eksponować – np. przy okazji otwartych debat z unijnymi przywódcami.

– Musimy zapraszać liderów najważniejszych państw w Europie, by uzasadniali przed eurodeputowanymi to, co myślą, co robią, a co jest związane z milionami obywateli – przekonywał w wywiadach Schulz.

Martin Schulz kieruje PE - z krótką przerwą - od 2012 r. / Źródło: Parlament Europejski

Jednym z europejskich liderów, który chętnie przyjął od Schulza zaproszenie do udziału w debacie na forum PE, był Viktor Orban. Węgierski premier mówił tam w maju zeszłego roku m.in. o potrzebie przywrócenia kary śmierci, zniesienie której było jednym z warunków przystąpienia Węgier do UE.
– Sami będziemy rozstrzygać o tym, o czym jest nam wolno mówić – przekonywał Orban, oceniając, że traktaty unijne "nie są prawem boskim". W odpowiedzi na to Schulz odparł, że owszem, traktaty nie są boskim prawem, ale istnieje takie przykazanie, jak "Nie zabijaj". I zebrał za to spore brawa.

Schulz jest bowiem zwolennikiem silnej, jeszcze ściślejszej Unii, a to wymaga przynajmniej poszanowania już istniejących zapisów unijnych traktatów. Ich zmienianiu i rozluźnianiu osobiście jest niechętny, czemu dał wyraz m.in. w związku z zapowiedziami brytyjskiego premiera Davida Camerona o referendum w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. – Nie można być w relacji z samym sobą. UE i Wielka Brytania to jedno. Wielka Brytania należy do UE – przekonywał Schulz w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji.

Martin Schulz w programie "Świat" wspomina o Polsce
Martin Schulz w programie "Świat" wspomina o Polsce

Polityczna przyszłość

Polityczna przyszłość Schulza w Strasburgu stanie wkrótce pod wielkim znakiem zapytania. Jego druga kadencja w fotelu przewodniczącego PE kończy się w grudniu tego roku. Po tym czasie – zgodnie z niepisaną umową pomiędzy dwoma największymi frakcjami w europarlamencie, czyli chadekami i socjalistami – jego miejsce powinien zająć polityk z chadecji. Gdyby tak się stało, zachwiano by jednak równowagę przy podziale czterech najważniejszych stanowisk UE pomiędzy wspomniane frakcje.

W unijnym kwartecie: szef Rady Europejskiej, szef Komisji Europejskiej, szef europarlamentu oraz szef unijnej dyplomacji socjalistów reprezentowałaby wtedy jedynie Frederica Mogherini, która pełni ostatnią z tych funkcji. Dlatego w kuluarach europarlamentu rozważanym na poważnie rozwiązaniem jest pozostawienie Schulza w roli przewodniczącego PE.

Innym wariantem byłaby sytuacja, w której Schulz zastąpiłby Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Kadencja Polaka kończy się w lipcu przyszłego roku i wciąż nie jest pewne, czy zostanie ona przedłużona o kolejne 2,5 roku. Choć niemiecki polityk nigdy nie był ani szefem rządu, ani nawet ministrem spraw zagranicznych (czego dotąd oczekiwano w przypadku tej funkcji), to od podszewki zna unijne instytucje i ich zawiłości. Mało kto zasiada w Parlamencie Europejskim już od ponad 20 lat, czym może się dziś pochwalić Schulz. W dodatku – oprócz niemieckiego – biegle posługuje się angielskim, francuskim i niderlandzkim, a według tygodnika "Der Spiegel" mówi także po włosku i hiszpańsku.

Schulz zasiada w Parlamencie Europejskim już od ponad 20 lat / Źródło: The European Parliament

Kierunek Berlin?

Przed Schulzem są jednak jeszcze polityczne możliwości inne niż Strasburg i Bruksela. – Nie wykluczałabym jego powrotu do Niemiec, gdyby nie powiodły się jego europejskie plany – mówi dr Łada. Jednak jej zdaniem Schulz zaangażuje się w tamtejszą politykę krajową tylko wtedy, kiedy będzie miał szansę na zdobycie takiego stanowiska, które odpowiadałoby jego ambicjom. Dr Łada zwraca przy tym uwagę, że ostatnie mocne wypowiedzi pod adresem Polski są motywowane właśnie tym, by zbudować jego polityczną pozycję nie tyle w Europie, co w samych Niemczech.

Według niemieckiego dziennika "Die Welt" część działaczy jego lewicowej partii SPD liczy na to, że Schulz zostanie ich kandydatem na kanclerza w wyborach do Bundestagu jesienią przyszłego roku. Niemal idealnie sprzyjałby temu kalendarz – jego kadencja stanowisku szefa PE kończy się na przełomie lat 2016 i 2017, a prace nad listami wyborczymi ruszają chwilę później, w lutym. W dodatku rola lidera wyborczego wyścigu wciąż nie jest w SPD przesądzona.

Prof. Bachmann nie wróży jednak Schulzowi sukcesu w pojedynku o urząd kanclerza. – SPD jest ciągle małą partią. Nie ma też na razie szans na wielką lewicową koalicję w Niemczech, a dopiero to mogłaby być szansa na powierzenie politykowi SPD funkcji kanclerza – tłumaczy. Natomiast po powrocie do Niemiec widzi dla niego miejsce w rządzie. – Albo na emeryturze. Dla takiego polityka innej możliwości nie ma – dodaje.

Komentarze (19)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Szorstki44

"karolina_nowak: Brawo PIS wreszcie Polacy rzadza Polska. Brawo PIS !"

"Brawo PIS" - rating obniżony - złotówka poleciała w dół, wiarygodność w świecie pod znakiem zapytania, zażalenie już w Komisji Weneckiej, banki już podnoszą opłaty za konta a w hipermarketach zapłacimy zaraz więcej za towary "na - dziecko 500+"
....... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   karolina_nowak

   Niemcy powinni zajmowac sie sprawami wlasnego kraju a nie probowac rzadzic cala Europa. To po prostu ochyda !

   Brawo PIS wreszcie Polacy rzadza Polska. Brawo PIS !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Szorstki44
     • karolina_nowak:
     • Niemcy powinni zajmowac sie sprawami wlasnego kraju a nie probowac rzadzic cala Europa. To po prostu ochyda !

      Brawo PIS wreszcie Polacy rzadza Polska. Brawo PIS !
     • rozwiń

     Szorstki44 0 sekund temu

     karolina_nowak:
     Niemcy powinni zajmowac sie sprawami wlasnego kraju a nie probowac rzadzic cala Europa. To po prostu ochyda !

     Brawo PIS wreszcie Polacy rzadza Polska. Brawo PIS !
     rozwiń

     Brawo PIS brawo - złotówka poleciała w dół, rating obniżony, wiarygodność w świecie się chwieje, rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Peterski60
       Peterski60

       Panie setta, proszę się zwrócić do prezesa za artykuł w tonie propagandy PiS. Pan Schulz nie jest krytykiem Polski tylko PiS, a to jest wielka różnica.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         reflektor
         reflektor

         buractwem od niego bije a jego arogancki style i błedne oceny rządów jedynie przysparzają mu a przez to i unii wrogów . Ambicje , ktorych tu mowa nie sa jego przepustka do buractwa ,ale niemcy juz nie jednego buraka mieli na czele wiec nawet jego namaszczenia na naczelnego buraka niemiec mnie nie zdziwi . jak dla mnie temu gosciowi brakuje klasy rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            2
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           arkitekt

           JeryQ. Ty jestes z opcji narodowo burackiej.
           Jak nie masz argumentow to zaczynasz zygac klamliwymi insynuscjami.
           Gratuluje tacy jak ty zabili mi dziadka ktory dostal Virtuti za 1920.
           Bylo to w 1949.
           Wymyslili pare klamstw, tak jak ty.
           Opcja narodowo buracka to dawne ludojady z SB i tyjestes taki sam.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             tomek_postepski

             Chcialem zapytac czy podobny protest podnosil sie w momencie kiedy ABW wchodzila do redakcji Wprost?Kiedy sila zabierali dokumenty , kiedy podsluchiwano dziennikarzy. Czy wtedy podnosily sie glosy o wolnosci dziennikarskiej o wolnosci slowa? Gdzie wtedy byli Ci wszyscy Kodowcy ktorzy dzisiaj krzycza na wyscigi o wolnosci i lamaniu slowa! Poki co w rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               bez pustych objetnic

               wielki europejczyk i wspanialy czlowiek. Polityk a zarazem nie " bajerujacy " Polskosc ma w domu i martwi jego jak i innych ewidentne lamanie prawa polskiego a co najmniej europejskiego ktorego Polska jest czlonkiem.
               Nie zapomnijmy ze my wszyscy jestesmy europejczykami i nas tez prawo unijne obowiazuje !!!!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 iosono

                 W niemczech nie ma szans.Nikt go tam nie lubi bo jest tak samo arogancki i krytyczny do niemiec jak do innych krajow

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    5
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Schift
                   Schift

                   Nie wiem dlaczego w naszym kraju zachodnią socjaldemokrację utożsamia się z "lewactwem" (ventarius), komunizmem, itp. Socjaldemokraci wspierali aktywnie naszą "Solidarność" w latach 70-tych i 80-tych, gdyż jej program był ideowo a przede wszystkim społecznie zbieżny z programami socjaldemokracji. To duża część działaczy "Solidarności" rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     6
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     solo1

                     Nie krytyk Polski, lecz krytyk rządów PIS, a to subtelna różnica.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       10
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                       Zwiń

                       Marek Szymaniak

                       ZobaczIle kosztuje nas tanie mięso? Gotujemy sobie farmagedon

                       Filip Czekała

                       ZobaczJak się urodził, prześwietlili mu rodzinę dwa pokolenia wstecz. "Półmilionowy"

                       Ewelina Woźnica

                       Zobacz"Hollywoodzkie produkcje o Holocauście były frustrujące"

                       Tomasz Wiśniowski

                       ZobaczNasz Karol Wielki. Człowiek z armatą w ręku

                       Marcin Iwankiewicz

                       Zobacz"C'mon" więcej już nie zabrzmi. Odszedł ostatni wielki Australijczyk

                       Poprzedni weekend
                       2 tygodnie temu
                       4 tygodnie temu
                       5 tygodni temu
                       6 tygodni temu
                       Zobacz wszystkie