Magazyn TVN24

Jacek Stawiski

Polska - Niemcy: zamrożenie stosunków czy strategiczne partnerstwo?

Zobacz

Katarzyna Guzik

ZobaczTimmermans. Prawa ręka Junckera i komisarz od zadań specjalnych

Tamara Barriga

ZobaczO bajkach tylko dla dorosłych. (Nie znacie to przeczytajcie)

Bartosz Żurawicz

ZobaczŁukasz zginął śmiercią niemożliwą

Podziel się

Gdy umierał, nie wiedział, że to pocisk przeszył mu serce. Nie wiedział o tym też myśliwy, który potknął się i przypadkiem wystrzelił w lesie ponad 300 m dalej. Do czasu. Wieczorem przyszli policjanci i powiedzieli: zabił pan człowieka. To właściwie nie miało prawa się zdarzyć.

Zadecydowały centymetry i ułamki sekundy. Pocisk przeszył serce 21-letniego Łukasza. Chłopak umarł, zanim się zorientował, co tak naprawdę się stało.

Gdyby wcześniej usłyszał, że coś takiego jest w ogóle możliwe, pewnie by nie uwierzył. Tak jak długo nie mogli uwierzyć w to, co się stało, prokuratorzy i rodzina zmarłego.

– Nic nie będzie jak wcześniej. Bo niby jak ma być? – mówi Monika, jedna z czterech sióstr Łukasza. Płacze.

Na kredensie w rodzinnym domu w Radzyniu pod Łęczycą (woj. łódzkie) stoi zdjęcie 21-latka, przepasane kirem.

– On kipiał optymizmem. To był facet, który kochał życie i wierzył we własne szczęście – Monika kręci głową z niedowierzaniem. Inna z sióstr w tym momencie nie wytrzymuje – wstaje z kanapy i wychodzi z pokoju, w którym rozmawiamy.

Bo Łukasz zginął śmiercią niemal niemożliwą.

Siostra zabitego Łukasza: nic już nie jest takie samo
Siostra zabitego Łukasza: nic już nie jest takie samo / Wideo: TVN24 Łódź

Złe miejsce, zły czas

To była upalna niedziela, 3 sierpnia 2014 r. Łukasz niemal cały dzień spędził nad jeziorem. Dobrze się bawił. Na wieczór umówił się ze znajomymi. Zabrali go z domu i pojechali kilka kilometrów dalej. Zatrzymali się na leśnym parkingu pod Radzyniem.

– To takie nasze miejsce spotkań. Ten leśny parking dobrze nam się kojarzył. Mama opowiadała, że tam poznała się z tatą – opowiada siostra zmarłego 21-latka.

– W zasadzie już stamtąd odjeżdżaliśmy. Kolega odpalił silnik, włączył światła – mówi Mikołaj, najlepszy przyjaciel Łukasza. Razem siedzieli z tyłu samochodu. On z lewej, Łukasz z prawej.

"Poczekajcie chwilę" – powiedział Łukasz i poszedł jeszcze za potrzebą. Nie było go kilkanaście sekund. "Jedziemy" – powiedział, gdy wrócił na miejsce. W tym momencie padł strzał.

– Usłyszałem huk, samochodem zatrzęsło. Ktoś krzyknął, że do nas strzelają – wspomina Mikołaj.

Kierowca ruszył. Siedzący obok niego kolega powiedział, że coś go raniło w szyję. Jak się później okazało, był to fragment pocisku, który przebił serce Łukasza.

Mikołaj zobaczył, że jego najlepszy przyjaciel "odpływa".

– Podwieźli mi syna do domu. Żył jeszcze, ale kontaktu z nim już nie było – mówi ojciec Łukasza.

Niedługo potem przed domem 21-latka pojawiła się karetka. Potem karawan.

Z akt śledztwa: Pocisk przedostał się przez klapę bagażnika, kanapę, powodując następnie u pokrzywdzonego ranę przestrzałową. W dalszej kolejności przebił zagłówek, i spowodował delikatnie zranienie szyi młodego mężczyzny – pasażera, który siedział na przednim siedzeniu.

"Zabił pan człowieka"

Pocisk, który zabił Łukasza, przeleciał ponad 300 m przez las. Wystrzelił go 61-letni myśliwy. Z rodziną Łukasza mieszka prawie po sąsiedzku. Zgadza się na rozmowę, ale nie na nagranie przed kamerą.

– Jak pan do mnie zadzwonił, to całą noc nie spałem – przyznaje 61-latek na powitanie. – Ja jestem byłym wojskowym. Wie pan, całe życie z bronią. Uczyłem, jak jej używać, żeby nikomu nie stała się krzywda – opowiada.

Tamtego wieczoru polował na dzika. Wypełnił dokumenty w kole łowieckim, wziął sztucer i poszedł do lasu. Szedł po lesie z nabitą, gotową do strzału bronią. Złamał prawo, bo jego sztucer mógł być naładowany tylko podczas strzelania z ambony.

– Chodziłem, szukałem. Wiedziałem, że zaraz mogę wypatrzeć dzika. Rozglądałem się na boki... – mówi myśliwy i nagle milknie.

Kiedy wraca do opowieści, tłumaczy, że potknął się o gałąź w lesie. Broń zaczęła opadać. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ten trwający kilka sekund moment będzie wielokrotnie opowiadał prokuratorom. A powołany przez nich biegły nie uwierzy, że trzymał broń zawieszoną przez ramię.

– Instynktownie ją złapałem, palec ześlizgnął się na spust. Broń wystrzeliła – mówi.

Myśliwy wiedział, że pocisk poleciał w stronę parkingu.

– Pobiegłem tam co sił. Zobaczyłem, że na parkingu nikogo nie ma. Kamień spadł mi z serca – kręci głową.

Wtedy 61-latek nie wiedział, że samochód ze śmiertelnie rannym Łukaszem zdążył już odjechać.

– Późnym wieczorem zapukała do drzwi policja. "Zabił pan człowieka" powiedzieli. Nogi się pode mną ugięły – wspomina.

Z akt śledztwa: Biegły za wiarygodne uznał, iż strzał padł z odległości ponad 300 metrów od parkingu. Jego zdaniem jednak wersja, że doszło do oddania niekontrolowanego strzału z broni palnej zawieszonej na ramieniu – przy potknięciu się o leżące drzewo – nie jest możliwa do przyjęcia. W chwili wystrzału położenie lufy sztucera było bowiem w przybliżeniu poziome, wylot znajdował się na wysokości od 1 metra do około 178 cm od podłoża i skierowany był wzdłuż duktu leśnego. Materiał dowodowy nie pozwala stwierdzić, jakie było ułożenie broni myśliwskiej wobec ciała osoby oddającej strzał.

Łukasz miał 21 lat / Źródło: TVN24 Łódź

"Jakbym zabił własnego syna, a nawet go nie znałem"

Dziś myśliwy jest już nieprawomocnie skazany przez łęczycki sąd pierwszej instancji za nieumyślne spowodowanie śmierci Łukasza na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. 61-latek ma też zapłacić 10 tys. złotych rodzinie 21-latka.

– Sąd, wyrok... to przecież nic. Ja się wyroku nie bałem, tylko spojrzenia rodzinie tego chłopaka w oczy – tłumaczy myśliwy.

Tuż po tragedii został zatrzymany przez policję. To było łatwe. Funkcjonariusze znaleźli na parkingu pocisk, sprawdzili "księgę wejść i wyjść" do lasu.

Kiedy wyszedł na wolność po przesłuchaniu, nie miał odwagi pójść do domu Łukasza, chociaż miał do niego ledwie kilkaset metrów. Z rodziną 21-latka spotkał się w kościele po kilku dniach.

Po kazaniu podszedł do rodziny. – Uściskaliśmy się. Zaczęliśmy płakać. Ja przecież Łukasza prawie nie znałem, a czuję się, jakbym zabił swojego syna. Myślę o nim codziennie. I o tym dniu, i o tym, jak trzymałem ręce – przekonuje.

– Wtedy w kościele ksiądz mówił z ambony o przebaczaniu. Chociaż ja sam sobie przecież nie umiem wybaczyć – dodaje.

Do lasu chodzi bez broni. Po 20 latach przestał polować.

Z akt śledztwa: Nie ulega wątpliwości, że myśliwy postąpił wbrew przepisom Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. 60-latek poruszał się nocą po lesie, w terenie nierównym, z przeszkodami. Miał wtedy załadowaną dwoma pociskami, gotową do oddania strzału, broń myśliwską. Tym samym nie zachował należytej ostrożności i wymogów bezpieczeństwa, czym w konsekwencji nieumyślnie doprowadził do śmierci 21-latka.

Dominikanin: świat składa się ze zdarzeń niewiarygodnych

Dominikanin, ojciec Paweł Gużyński nie wydaje się zdziwiony historią śmierci Łukasza, która nam wydała się tak nieprawdopodobna.

– Świat składa się ze zdarzeń, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt niewiarygodne, żeby istniały. One jednak po prostu się dzieją, tak zaplanował to Bóg – wyjaśnia.

I dodaje, że z perspektywy człowieka plan Boga może być niezrozumiały i tragicznie okrutny. W innej, większej perspektywie może być jednak inaczej.

Fizyk: takie rzeczy się nie dzieją

Co jednak, jeżeli ktoś nie wierzy w "boski plan"? Zostaje niedowierzanie.

– Gdyby nie to, że to się wydarzyło, to bym nie uwierzył – komentuje dr Tomasz Rożek, fizyk i publicysta naukowy.

I wylicza: pocisk przeleciał ponad 300 m. – Nie dotknął po drodze żadnego listka czy źdźbła trawy. Nawet taka przeszkoda pomogłaby wytrącić nieco energii z pocisku i nie dopuścić do tragedii. Koszmarne zrządzenie losu – komentuje.

Ekspert wyjaśnia, że nawet nie sposób wyliczyć, jak niskie jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiej tragedii jak ta z Grabowa.

– To skrajnie nieprawdopodobne, nawet nie ma narzędzi do wyliczenia tego. Coś takiego może się wydarzyć raz na 10 lat. Albo na 100. Do niedawna powiedziałbym nawet, że coś takiego w ogóle nie może się zdarzyć – komentuje.

Zdarzyło się w pod Radzyniem w gminie Grabów w województwie łódzkim.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem – czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Komentarze (27)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kojotuswyjus

Do pana "kp2015" pisze pan bzdury. Amunicja JHP lub JSP to amunicja półpłaszczowa potocznie zwana "dum-dum", popularna wśród myśliwych i stosowana przez policje wielu krajów w tym Polski (9mm. jhp Parabellum). Amunicja ta zabroniona jest przez konwencje genewską tylko podczas działań wojennych.Nawiasem mówiąc to tłumaczy obrażenia szyi rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Koll11

   no i fizyk (nauka ) sie mylil a dominikanin hmmmcos w tym moze byc.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kamil_derkacz
     kamil_derkacz

     Serdeczne współczucia dla rodziny zmarłego chłopaka.... Nie wierzcie w te głupoty co ten kler opowiada, to był najzwyklejszy w świecie pech, a nie boski plan. Właśnie dzięki takim słowom odchodzę od wiary katolickiej. Pozdrawiam gorąco...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Nalle Puh
       Nalle Puh

       Co to za chore zajecie zabijac zwierzeta dla przyjemnosci.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jolanta_kazanowska

         niech dadzą jeszcze krótką broń dla myśliwych, której nie będą umieli zabezpieczyć przed wystrzałem

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           PL2016
           PL2016

           A myśliwskie lobby nakłoniło posłów żeby mogli oprócz broni długiej nosić również broń krótką, ciekawe do czego im? Oraz żeby nie musieli robić okresowych badań, stwierdzających czy nadal mogą posługiwać się bronią - skandal. A ten myśliwy niezłą szopkę odstawił, a wymiar sprawiedliwości mu uwierzył w tą jego bajeczkę rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             RJ07

             Szczere kondolencje, sam mam syna i córkę.
             Myśliwy.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               tomasz_mazurek

               No i Adminie zbanowałeś mnie. Poczytaj jakie bzdury wypisują tutaj ludzie. breneka się rozpada, uwagi Zuzy o balistyce pocisku itd. Napisałem to zgodnie z wiedzą jaką posiada prawie każdy myśliwy. Nie trzeba Kurskiego. A doktor fizyki niech się leczy. Szkoda tylko jego studentów.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 obcy1

                 Polskie sadownictwo to zenada. Kto puszcza mordercow na wolnosc nie powinien zajmowac stanowisk spolecznych. Byly wojskowy ktory potyka sie o galazdz i karabin sam strzela to najglupsze alibi jakie slyszalem.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   dedi1972

                   marek kowalski- mylisz pojęcia, myśliwy posiadający sztucer nie musi być selekcjonerem. Na dzika idzie się na zasiadkę, siedzi się na ambonie i poluje się również w nocy. Mógłbyś wymienić markę i typ broni z 3) punktu?

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                     Zwiń

                     Robert Zieliński

                     ZobaczInwigilacja, o której boicie się dowiedzieć

                     Maciej Kucharczyk

                     ZobaczRosjanie grają o najwyższą stawkę. Wielki kontrakt trzeszczy w szwach

                     Aleksandra Gałka

                     ZobaczCzas to pieniądz. Wolny czas to fortuna

                     Maciej Kucharczyk

                     ZobaczBomby termojądrowe wśród hiszpańskich pomidorów

                     Tatiana Serwetnyk

                     ZobaczZ pałką na sąsiada. Ukraińska wojna o cerkwie i dusze

                     Rafał Kazimierczak

                     ZobaczOto materiał na gwiazdę. Od pół wieku nie było takiego talentu

                     Poprzedni weekend
                     3 tygodnie temu
                     4 tygodnie temu
                     5 tygodni temu
                     6 tygodni temu
                     Zobacz wszystkie