logotyp tvn24

MAGAZYN TVN24

Lista tematów

  • 1
    Bartosz Żurawicz Hetmani, Beduini, pustynni łowcy. O potędze polskich arabów
  • 2
    Katarzyna Guzik Syn esesmana i pisarz z ambicjami. Kim są Mossack i Fonseca?
  • 3
    Grzegorz Kuczyński Trzęsienie ziemi w służbach. Putin wykupił polisę na życie
  • 4
    Bartosz Żurawicz "Tanio sprzedam drogie złoto". Rynek zalewają fałszywki
  • 5
    Jacek Stawiski Putin umiera na progu Starbucksa, Rosjanie budzą uśpione wirusy. Ćwiczenia z początku III wojny
  • 6
    Tatiana Serwetnyk "Ukraińskie marzenie się skończy". Przez "króla czekolady" może stracić cały kraj
  • 7
    Marek Szymaniak Fala uchodźców to dopiero początek. Czekają nas wojny klimatyczne
  • 8
    Joanna Gałązka Miało być pięć milionów turystów. Jest wojna
  • 9
    Aleksandra Gałka Kraj milionerów w drewnianych chatkach. "Bare bra"
  • 10
    Jakub Loska List św. Pawła wart miliardy. Następcy Jordana wiara się opłaciła
  • 11
    Małgorzata Mielcarek #dogrywka. Mecz bez końcowego gwizdka
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Bartosz Żurawicz

Hetmani, Beduini, pustynni łowcy. O potędze polskich arabów

Zobacz

Katarzyna Guzik

ZobaczSyn esesmana i pisarz z ambicjami. Kim są Mossack i Fonseca?

Czytaj artykuł

Grzegorz Kuczyński

ZobaczTrzęsienie ziemi w służbach. Putin wykupił polisę na życie

Czytaj artykuł

Bartosz Żurawicz

Zobacz"Tanio sprzedam drogie złoto". Rynek zalewają fałszywki

Czytaj artykuł

Tytuł: złoto / Autor: shutterstock.com

Jacek Stawiski

ZobaczPutin umiera na progu Starbucksa, Rosjanie budzą uśpione wirusy. Ćwiczenia z początku III wojny

Czytaj artykuł

Tytuł: Wojna przyszłości. Kiedy wybuchnie? Źródło: Shutterstock

Tatiana Serwetnyk

Zobacz"Ukraińskie marzenie się skończy". Przez "króla czekolady" może stracić cały kraj

Czytaj artykuł

Marek Szymaniak

ZobaczFala uchodźców to dopiero początek. Czekają nas wojny klimatyczne

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn-ocieplenie.jpg Źródło: Shutterstock

Joanna Gałązka

ZobaczMiało być pięć milionów turystów. Jest wojna

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn TURCJA GALERIA11.jpg

Aleksandra Gałka

ZobaczKraj milionerów w drewnianych chatkach. "Bare bra"

Czytaj artykuł

Tytuł: Magazyn-na-weekend-Cover-Norwegia.jpg

Podziel się

Oficjalna strona internetowa norweskiego banku centralnego wyświetla licznik podobny do tego, który zainstalował nam w centrum Warszawy Leszek Balcerowicz. Określa on jednak nie dług, lecz wartość funduszu, w którym Norwegowie odkładają majątek ze sprzedaży ropy. Niedawno przekroczyła ona 7 bln koron (ok. 3,5 bln złotych). Gdyby sumę rozdzielić pośród wszystkich mieszkańców Norwegii, każdy z nich otrzymałby status milionera. Pośród nich jest coraz więcej Polaków.

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze przed 1970 r. Norwegia była krajem ciężko harujących rybaków i rolników. W latach 1825-1910 wyemigrowało stamtąd "za chlebem", głównie do USA, blisko milion ludzi, czyli połowa ówczesnej populacji.

Krótka historia o bilionach

O możliwościach wydobycia ropy z szelfu kontynentalnego po raz pierwszy zaczęto mówić w latach 50. XX wieku. Jednak nawet sam Norweski Instytut Geologiczny był sceptyczny. "Szanse odkrycia złóż ropy naftowej lub gazu ziemnego na szelfie kontynentalnym mogą być przecenione" – napisał w liście do MSZ w Oslo.

Po latach poszukiwań, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem 1969 r., kraj otrzymał prezent, z którego korzystają do dziś kolejne pokolenia. Amerykańska firma wydobywcza Phillips Petroleum (dziś ConocoPhillips) poinformowała rząd norweski o dotarciu do Ekofisk – jednego z największych pokładów ropy, jakie kiedykolwiek znaleziono. 

W dwa lata później rozpoczęto wydobycie, a w kraju zapanowała euforia.



9fa80cd5-6ca4-4619-8aa4-a54e9719526e.png


Czujność zachowali jednak ekonomiści, którzy dobrze pamiętali przypadki "zachłyśnięcia się" dobrobytem. Dobrze ilustrowała to Holandia, w której 10 lat wcześniej odkryto złoża gazu ziemnego. Nieumiejętne gospodarowanie masowo napływającym kapitałem spowodowało, że waluta bardzo się umocniła, a eksport osłabł. Przypadek ten opisał ekonomista Joseph E. Stiglitz, laureat Nagrody Nobla, nazywając go "chorobą holenderską".

Norwegowie tej choroby uniknęli. Kiedy w kasie państwa zaczęto rejestrować trwałe nadwyżki ze sprzedaży ropy, w 1990 r. powołano specjalny fundusz, który dziś zwany jest Norweskim Państwowym Funduszem Emerytalnym (Oljefondet). Fundusz inwestuje na rynkach zagranicznych, dzięki czemu ogromne wpływy ze sprzedaży ropy nie prowadzą do umocnienia waluty i załamania eksportu.

Oljefondet działa jak poduszka dla całego państwa i jego obywateli. Po pierwsze zabezpiecza budżet przed łagodnymi, krótkotrwałymi zmianami w dochodach z ropy i gazu, a po drugie zachowuje bogactwo dla przyszłych pokoleń i pozwala radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie starzejące się społeczeństwo.

Kropla ropy staje się monetą

Zarządcą  i inwestorem majątku jest norweskie ministerstwo finansów. 60 proc. majątku idzie w akcje, 35 proc. w obligacje, a 5 proc. w nieruchomości. Całość inwestowana jest za granicą, w tym w polskie firmy (m.in. PKN Orlen, Agora, Grupa Lotos, PGNiG). Ponadto fundusz jest akcjonariuszem olbrzymich koncernów transnarodowych: Nestle, Apple, a nawet Playboya. Fundusz inwestuje również w nieruchomości, ale takie w najdroższych lokalizacjach metropolii: na Regents Street w Londynie, Polach Elizejskich w Paryżu czy w drapacze chmur w ścisłym centrum Nowego Jorku i Waszyngtonu. Zwrot z inwestycji funduszu wynosi średnio ok. 5 proc.

Gdybyśmy chcieli plastycznie zobrazować politykę norweskiego rządu, można byłoby sporządzić grafikę – każda kropla ropy zamieniana jest w koronę, którą potem się pomnaża. Choć rządy zmieniały się na przestrzeni lat, każdy z nich działał według tej samej metody – konsekwentnej transformacji bogactwa surowcowego w kapitałowe.



516d790a-bb31-421d-91b9-f16d81b9a59f.png


Polak w naftowym eldorado

W rankingu dobrobytu wydanym przez ONZ Human Development Report Norwegia pozostaje na szczycie 12. rok z rzędu (Polska plasuje się na 36. miejscu). Od lat do Norwegii napływają przybysze z całego świata, chcąc współdzielić dorobek kraju. Wśród nich tysiące obywateli znad Wisły – najliczniejsza po Norwegach grupa narodowa.



b9f9e1db-3d48-420d-8531-88461f3299f0.png


Z danych norweskiego urzędu statystycznego Statistisk Sentralbyra (SSB) wynika, że w 2015 r. do Norwegii przybyło 4,8 tys. Polaków, co i tak stanowi najmniejszy procentowy wzrost od 2005 r. Wyliczenia na 1 stycznia 2016 r. wskazują, że w Norwegii znajduje się łącznie 95 724 polskich imigrantów. W Norwegii urodziło się ponad 10 tys. ich dzieci. Czyni to ich najliczniejszą grupą pośród imigrantów – Polacy to 14 proc. wszystkich obcokrajowców.


0e5a14bd-ca4e-4455-9ce7-c844918d3529.png

 

Co powoduje, że Polacy tak chętnie tam wyruszają? – Nie jesteśmy aż tak różni – podkreśla Karsten Klepsvik, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. – Na wiele sposobów jesteśmy tacy sami. Dlatego Polakom tak łatwo osiąść w Norwegii, a Norwegom w Polsce. Nie czuję się tutaj jak "obcy" i sądzę, że Polacy czują się równie dobrze w moim kraju – dodaje.

Kraje dzieli niewielka odległość, uruchamiane są nowe połączenia lotnicze. Ambasador zwraca uwagę na to, że choć Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co oznacza swobodny przepływ kapitału, usług, towarów i ludzi.

Wreszcie najważniejszy czynnik – finansowy. Do tej pory znalezienie pracy było bardzo łatwe. Choć Norwegia przeżywa teraz trudniejsze chwile, a redukcje dotykają nawet jej obywateli, to kraj dalej oczekuje na specjalistów.


f21f228d-09d5-4f43-8cd6-efee41543325.png

"Tylko na rok"

Beata i Tomasz Szewczykowie pobrali się w 2007 r. Nigdy nie myśleli poważnie o emigracji zarobkowej. W kilka tygodni po ślubie Tomasz, mistrz Polski w zapasach klasycznych, otrzymał propozycję trenowania młodzieży w małym miasteczku w środkowej Norwegii.

Kilkanaście rozmów, kilka prostych kalkulacji, trochę rozterek. Decyzja o wyjeździe. Pobyt na obczyźnie miał trwać najwyżej rok. Dziś Szewczykowie mają już troje urodzonych w Norwegii dzieci i na razie nie myślą o powrocie do Polski. Kupili dom i niedługo skończą spłatę kredytu. Zgodnie twierdzą, że żyje się tam łatwiej.

– Nie narzekają tak jak my. Na pytanie: co u ciebie? odpowiadają zazwyczaj: bare bra ("tylko dobrze"). Co odpowie typowy Polak? "Staaaara bieda" – ubolewa Beata Szewczyk.

Beata i Tomasz Szewczykowie do Norwegii wyemigrowali w 2009 roku. Tam na świat przyszło troje ich dzieci / Źródło: Bartłomiej Fąka


Co może być źródłem optymizmu w kraju, w którym słońce potrafi pojawić się tylko na godzinę dziennie?

– Jesteśmy bogatym krajem. Mamy zaawansowany system opiekuńczy – potwierdza ambasador Klepsvik. – Jednak to, co jest bardzo istotne, to fakt, że jesteśmy bardzo równym społeczeństwem. Nie mieliśmy szlachty czy arystokracji. Nie ma wielkiej przepaści między bogatymi a biednymi. Ba, nie mamy prawie biednych ludzi – zapewnia.

Ta równość pojawia się w wielu świadczonych przez państwo usługach. – Edukacja jest za darmo, służba zdrowia jest za darmo. Mamy bardzo zaawansowany system opieki nad seniorami, szeroko dostępne przedszkola. Kobiety mogą rozwijać karierę i rodzić dzieci – uważa ambasador.

Karsten Klepsvik pozytywnie odniósł się także do wprowadzanego w Polsce programu Rodzina 500 plus.

– Jestem pod wrażeniem tego programu i zaskakuje mnie to, że ludzie tak bardzo go krytykują. To jest właśnie to, co mamy od 50 lat w Norwegii. U nas program odniósł wielki sukces – ocenia ambasador. – Poczekajmy i zobaczmy, jakie będą skutki – dodaje.

Senior w kamperze

Mimo powierzchownego optymizmu wielu Norwegów zmaga się z depresją czy alkoholizmem. O swoją starość jednak martwić się nie muszą.

45-letni Roger Gjengstoe ma już wizję swojej emerytury: kamper, podróżowanie i wędkowanie. To styl życia wielu norweskich emerytów. – Większość Norwegów ma niejako dwie emerytury. Pierwsza z nich – publiczna – zależy od tego, ile zdołaliśmy zarobić przez ostatnich 30 lat. Druga część oparta jest na indywidualnych oszczędnościach – relacjonuje Roger. – Jeśli dalej będę pracował w dotychczasowym miejscu, będę miał naprawdę dobrą emeryturę – dodaje.

Gjengstoe od 10 lat pracuje na platformie wiertniczej – to jedno z najbardziej wymagających zajęć w tym kraju. Praca na otwartym morzu, ekstremalne warunki pogodowe, wreszcie kilkutygodniowa rozłąka z rodziną. Roger wraz ze swoją żoną Torill Aarsten wychowuje czworo dzieci. To standard w Norwegii. Choć dochodzą nas informacje o problemach demograficznych w

Jeśli Polacy pracują i na stałe mieszkają w Norwegii, to mają prawo do emerytury – nie ma tu mowy o "obywatelstwie drugiej kategorii"

Joanna Irzabek, skandynawistka, redaktor naczelna MojaNorwegia.pl

Skandynawii, rodziny coraz częściej decydują się na posiadanie większej liczby dzieci.

Na jaką emeryturę liczyć mogą nasi rodacy?

– Jeśli Polacy pracują i na stałe mieszkają w Norwegii, to mają prawo do emerytury – nie ma tu mowy o "obywatelstwie drugiej kategorii" – przekonuje Joanna Irzabek, skandynawistka i redaktor naczelna MojaNorwegia.pl.


Wielu naszych rodaków zastanawia się, ile będzie wynosić ich emerytura.

– Jaką emeryturę dostaną, to zależy od kilku czynników, m.in. od wysokości zarobków, długości członkostwa w odpowiedniku norweskiego ZUS-u, ilości lat odprowadzania składek – tłumaczy skandynawistka. – Ale prawo do podstawowej emerytury mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w norweskim ZUS, niezależnie od tego, czy pracują, czy nie. Jeśli pracują, to są też obowiązkowo ubezpieczeni w II filarze – dodaje.

Irzabek zaznacza, że każdy płatnik monitoruje swoje konto i obserwuje, ile i jak szybko odkłada. 

– Polacy wiedzą więc, że wracając za wcześnie do Polski, nie mogą spodziewać się pod tym względem zbyt wiele ani w kraju, ani w Norwegii. Emerytury są zatem ważną częścią długofalowych planów emigracyjnych – tłumaczy skandynawistka.

Emerytura w Norwegii? Wysoka tak jak podatki
Emerytura w Norwegii? Wysoka tak jak podatki / Wideo: TVN24 BiS

Redaktor naczelna MojaNorwegia.pl podkreśla, że do portalu zgłasza się coraz więcej osób z pytaniami o prowadzenie własnej działalności w Norwegii.

– Polacy, którzy od lat tam mieszkają, coraz częściej zakładają małe firmy budowlane, transportowe, sklepy, zakłady fryzjerskie – i zatrudniają w nich Polaków – opowiada Irzabek.

Wysokie koszty emigracji

Truizmem jest wspominanie o tym, że decyzja o emigracji jest trudna.

"Na początek bagażnik konserw, namiot i po 20000 nok (korona norweska – red.) na głowę w kieszeni żeby prace może znaleźć" – pisze na forum portalu MojaNorwegia.pl użytkownik BDSM (pisownia oryginalna).

Zanim emigrant poczuje, że "jest u siebie", upływa sporo czasu. Portal MojaNorwegia.pl funkcjonuje już od siedmiu lat. Jest społecznościową platformą dla Polaków na obczyźnie. Krótka analiza tematów poruszanych na internetowym forum pokazuje przekrój problemów, z jakimi zmagają się emigranci: wspólny spacer/rozmowa; czy lepiej dom kupić, czy wynająć?; separacja w Norwegii, rozwód w Polsce; tacierzyńskie; zasiłek po utracie pracy; co zawrzeć w norweskim CV; czy warto wyjechać do pracy w ciemno?

Dodatkowo, wskutek kryzysu na rynku ropy naftowej oraz napływu uchodźców, pojawiają się głosy, że tłuste lata w Norwegii już się skończyły. W 2015 r. deportowano blisko 6,5 tys. imigrantów – 14 proc. z nich stanowili Polacy. Coraz częściej mówi się o ograniczeniu zasiłków dla imigrantów – w dużej mierze wysyłanych poza Norwegię.


Kryzys na rynku ropy naftowej ma charakter światowy i po kolei dotyka gospodarek państw, które opierają się na wydobyciu tego surowca. Z Rosji docierają informacje o przejawach bankructwa, skrajnej biedy, a nawet wyprzedawaniu majątków oligarchów. Załamanie nie ominęło wcale Norwegów – ponad 40 tys. z nich, zwłaszcza pracujących w branży paliwowej, straciło pracę. Nie ma jednak doniesień o manifestacjach, protestach czy niezadowoleniu obywateli.

– Norwegowie potrafią zarządzać kryzysem – mówi Joanna Irzabek. – Państwo pomaga w takich sytuacjach w przekwalifikowaniu się, szukaniu pracy gdzie indziej – podkreśla.

Pracodawca w przypadku stagnacji i przestoju w produkcji może wysłać pracownika na tzw. "permittering", czyli tzw. przestojowe. Można się ubiegać o specjalne świadczenia na ten czas.

Ambasador Klepsvik wskazuje na dobre strony załamania koniunktury na rynku ropy.
– Jednym ze skutków jest osłabienie korony norweskiej, co powoduje, że eksport funkcjonuje bardzo dobrze – mówi Karsten Klepsvik. – Nasze tradycyjne sektory jak turystyka czy rybołówstwo przynoszą duże dochody – przekonuje.

Ambasador podkreśla, że sektor naftowy w Norwegii jest szeroko rozwinięty. Nawet podczas przestojów w wydobyciu pozostaje wiele prac do wykonania. W każdej chwili, by ratować gospodarkę, można sięgnąć także po środki z Oljefondet. Jak informował niedawno Bloomberg, rząd norweski ma zamiar wypłacić w tym roku 10 mld dolarów z funduszu.

Nie oznacza to, że obywatele norwescy nie powinni zaciskać pasa. – Ludzie o dużych potrzebach muszą być bardzo ostrożni – przestrzega ambasador Klepsvik.

Skromni bogacze

Norwegia nie jest jedynym krajem tak hojnie wyposażonym w surowiec. Próżno tam jednak szukać drapaczy chmur sięgających nieba, pokrytych złotem pałaców czy 7-gwiazdkowych, luksusowych hoteli znanych z krajów Zatoki Perskiej.

Nawet jeśli Norwegowie nie są aż tak religijni, przekaz brzmi: rób, co do ciebie należy, pracuj ciężko, a będziesz wynagrodzony. Nie powinieneś chwalić się swoim majątkiem, ale okazywać skromność. Nawet jeśli zarabiasz dużo pieniędzy, nie każdy musi o tym wiedzieć. Tak było przez setki lat


Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce

 

– Standard życia jest rzeczywiście wysoki. Większość Norwegów może pozwolić sobie na wakacje, spełnianie codziennych potrzeb – mówi Karsten Klepsvik. – Jednak wcale nie żyją w luksusie. To ludzie, którzy bardzo ciężko pracują, wstają codziennie rano, odbierają swoje dzieci ze szkoły – opisuje ambasador.


Potwierdza to mieszkająca w Norwegii od dziewięciu lat Beata Szewczyk. Standard życia jej rodziny jest podobny do tego, który prowadzą sąsiedzi – rdzenni Norwegowie. Nawet jeśli są zamożniejsi, nie zauważa się ostentacyjnie prezentowanych oznak dostatku. Skromne, drewniane domy w skandynawskim stylu, zwyczajne podwórka z krótko przystrzyżoną trawą.


– Częściowo jest to związane z naszą etyką: jesteśmy protestantami – tłumaczy ambasador Klepsvik. – Nawet jeśli Norwegowie nie są aż tak religijni, przekaz brzmi: rób, co do ciebie należy, pracuj ciężko, a będziesz wynagrodzony. Nie powinieneś chwalić się swoim majątkiem, ale okazywać skromność. Nawet jeśli zarabiasz dużo pieniędzy, nie każdy musi o tym wiedzieć. Tak było przez setki lat – zaznacza.

Uchodźcy przybywają do Norwegii. A ta tnie pomoc i sięga po rezerwy z ropy
Uchodźcy przybywają do Norwegii. A ta tnie pomoc i sięga po rezerwy z ropy / Wideo: TVN24 BiS

Podziel się

Komentarze (14)

Najnowsze | Najwyżej oceniane | Najstarsze
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
johnny75 13 April 2016

Tam mógłbym żyć , uczciwie pracować i bronić tego kraju tak jak broni się ojczyzny a Polska to... tylko kraj gdzie się urodziłem i z którego nie mogę uciec.

  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
      0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
        0
      • podziel się
      • zgłoś naruszenie
      odpowiedzcytuj
      zamknij
      • Udostępnij komentarz w:
      • ikona twitter
      • ikona facebook
      • ikona google plus
      • kopiuj link
      KP2015
      KP2015 13 April 2016

      Co Polaków ciągnie do Norwegii. Kasa i socjal, z którego można korzystać bardzo się nie narobiwszy.

      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
          0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
            0
          • podziel się
          • zgłoś naruszenie
          odpowiedzcytuj
          zamknij
          • Udostępnij komentarz w:
          • ikona twitter
          • ikona facebook
          • ikona google plus
          • kopiuj link
          jan_nowak0eus 10 April 2016

          I co, i ich bankowcy nie płaczą, że pieniądze powinny pracować a nie leżeć bezczynnie? No proszę, a jednak się da, ciekawe tylko, kto tu z kogo robi jelenia, czy nasi banksterzy z nas, czy ich z nich.

          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
              0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                3
              • podziel się
              • zgłoś naruszenie
              odpowiedzcytuj
              zamknij
              • Udostępnij komentarz w:
              • ikona twitter
              • ikona facebook
              • ikona google plus
              • kopiuj link
              qku 10 April 2016

              Gdybyś przeczytałartykuł, wiedziałbyś, że ich pieniądze pracują - są np inwestowane w Orlen

              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                  0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                    0
                  • podziel się
                  • zgłoś naruszenie
                  cytuj
                  zamknij
                  • Udostępnij komentarz w:
                  • ikona twitter
                  • ikona facebook
                  • ikona google plus
                  • kopiuj link
                  greg67 10 April 2016

                  Tu widać różnicę między Polską a Norwegią.Tam ludzie ciężko pracują i nie obnoszą się ze swoją zamożnością.Tak postępują zwykli ludzie ,pastorzy,politycy.U nas politycy czy z PO czy PISu robią wszystko dla siebie a księża nawołują do ubóstwa sami opływają w bogactwo.My jesteśmy dzikim krajem wschodnim i do takiego myślenia rozwiń

                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                      1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                        0
                      • podziel się
                      • zgłoś naruszenie
                      odpowiedzcytuj
                      zamknij
                      • Udostępnij komentarz w:
                      • ikona twitter
                      • ikona facebook
                      • ikona google plus
                      • kopiuj link
                      Piotru70
                      Piotru70 13 April 2016

                      Ciemnogrodem wschodnim z zachodnią korupcją.

                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                          0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                            0
                          • podziel się
                          • zgłoś naruszenie
                          cytuj
                          zamknij
                          • Udostępnij komentarz w:
                          • ikona twitter
                          • ikona facebook
                          • ikona google plus
                          • kopiuj link
                          REALISTA 10 April 2016

                          I tu doskonale widać różnicę w mentalności między ludźmi zachodu a południa islamskiego. Norwegia, jak było prosperity na ropę, odkładała a szejkowie z Arabii Saudyjskiej kupowali złote klamki, sedesy samochody ( też złote) a teraz musieli pożyczać na rynkach międzynarodowych, bo związku ze spadkiem cen ropy zrobiła im się dziura rozwiń

                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                              2
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                0
                              • podziel się
                              • zgłoś naruszenie
                              odpowiedzcytuj
                              zamknij
                              • Udostępnij komentarz w:
                              • ikona twitter
                              • ikona facebook
                              • ikona google plus
                              • kopiuj link
                              gadda33
                              gadda33 10 April 2016

                              Jak się ropa stanie niemodna, to zaczna pasek sprzedawać :) Oni nie sa tacy głupi, na jakich wygladają. Zbytnio bym się o nich nie martwił.

                              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                  0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                    2
                                  • podziel się
                                  • zgłoś naruszenie
                                  cytuj
                                  zamknij
                                  • Udostępnij komentarz w:
                                  • ikona twitter
                                  • ikona facebook
                                  • ikona google plus
                                  • kopiuj link
                                  Schift
                                  Schift 10 April 2016

                                  Norwegia oszczędza, będąc bogatą. My rozdajemy, będąc biednymi.

                                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                      5
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                        0
                                      • podziel się
                                      • zgłoś naruszenie
                                      odpowiedzcytuj
                                      zamknij
                                      • Udostępnij komentarz w:
                                      • ikona twitter
                                      • ikona facebook
                                      • ikona google plus
                                      • kopiuj link
                                      gadda33
                                      gadda33 10 April 2016

                                      Szkoda, że nie napisaliście ile zarabiają Polacy, a ile Norwegowie na identycznych stanowiskach :))
                                      Szybko zapał by ostygł do wyjazdu ! My jesteśmy białymi Murzynami do ciężkiej roboty w kraju bardzo bogatym. To taka nowa wersja niewolnictwa....legalnego, cywilizowanego i w białych rękawiczkach.

                                      *** 2 lata pracowałem w Oslo rozwiń

                                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                          1
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                            2
                                          • podziel się
                                          • zgłoś naruszenie
                                          odpowiedzcytuj
                                          zamknij
                                          • Udostępnij komentarz w:
                                          • ikona twitter
                                          • ikona facebook
                                          • ikona google plus
                                          • kopiuj link
                                          Piotru70
                                          Piotru70 10 April 2016

                                          Winą obarczaj EU. Bo to ostatnie rządy doprowadził do tego że w Norwegii jest tak dużo Polaków i są gotowi pracowac za tak naprawdę gówniane pieniądze które dla nich są z kosmosu, i są w stanie utrzymać dwa domy, jeden w PL, drugi w Norwegii. Wiem co mówię.

                                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                              0
                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                1
                                              • podziel się
                                              • zgłoś naruszenie
                                              cytuj
                                              zamknij
                                              • Udostępnij komentarz w:
                                              • ikona twitter
                                              • ikona facebook
                                              • ikona google plus
                                              • kopiuj link
                                              jan_nowak0eus 10 April 2016
                                              • gadda33:
                                              • Szkoda, że nie napisaliście ile zarabiają Polacy, a ile Norwegowie na identycznych stanowiskach :))
                                                Szybko zapał by ostygł do wyjazdu ! My jesteśmy białymi Murzynami do ciężkiej roboty w kraju bardzo bogatym. To taka nowa wersja niewolnictwa....legalnego, cywilizowanego i w białych rękawiczkach.

                                                *** 2 lata pracowałem w Oslo
                                              • rozwiń

                                              Przecież my tak samo traktujemy np. Ukraińców.

                                              A po drugie, to jak kierowcy jadący przez Niemcy to muszą mieć stawkę Niemiecką, szkoda, że do reszty gospodarki UE nie wprowadzi takich wymogów.

                                              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                  1
                                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                    0
                                                  • podziel się
                                                  • zgłoś naruszenie
                                                  cytuj
                                                  zamknij
                                                  • Udostępnij komentarz w:
                                                  • ikona twitter
                                                  • ikona facebook
                                                  • ikona google plus
                                                  • kopiuj link
                                                  Adam1MA 13 April 2016
                                                  • gadda33:
                                                  • Szkoda, że nie napisaliście ile zarabiają Polacy, a ile Norwegowie na identycznych stanowiskach :))
                                                    Szybko zapał by ostygł do wyjazdu ! My jesteśmy białymi Murzynami do ciężkiej roboty w kraju bardzo bogatym. To taka nowa wersja niewolnictwa....legalnego, cywilizowanego i w białych rękawiczkach.

                                                    *** 2 lata pracowałem w Oslo
                                                  • rozwiń

                                                  Szkoda, że nie napisałeś czy znasz komunikatywnie język norweski w mowie oraz piśmie. Bo jeśli znasz tylko j angielski to sorki ale nie ma się co dziwić. W większości ogłoszeń o pracę które mnie interesują pracodawca wymaga znajomości J. Norweskiego w mowie oraz piśmie.
                                                  Dlatego też po pierwsze uczę się języka od ponad 2 lat rozwiń

                                                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                      0
                                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                        0
                                                      • podziel się
                                                      • zgłoś naruszenie
                                                      cytuj
                                                      zamknij
                                                      • Udostępnij komentarz w:
                                                      • ikona twitter
                                                      • ikona facebook
                                                      • ikona google plus
                                                      • kopiuj link
                                                      Jakobson 10 April 2016

                                                      Norwegia niestety ma swoje problemy w tym rosnace bezrobocie w branzy petrochemicznej, bankowej, pocztowej (ale tak chyba jest w wielu krajach). Sluzba zdrowia generalnie niestety jest platna. Bogatych ludzi jest sporo ale nie oszukujmy sie roznice spoleczne sa dosyc spore - wystarczy popatrzec na Oslo, ktore podzielone jest na bogatsza czesc zachodnia rozwiń

                                                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                          1
                                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
                                                            0
                                                          • podziel się
                                                          • zgłoś naruszenie
                                                          odpowiedzcytuj
                                                          zamknij
                                                          • Udostępnij komentarz w:
                                                          • ikona twitter
                                                          • ikona facebook
                                                          • ikona google plus
                                                          • kopiuj link
                                                          Zasady forum
                                                          Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                                                          Zwiń

                                                          Jakub Loska

                                                          Zobacz List św. Pawła wart miliardy. Następcy Jordana wiara się opłaciła

                                                          Czytaj artykuł

                                                          Małgorzata Mielcarek

                                                          Zobacz#dogrywka. Mecz bez końcowego gwizdka

                                                          Czytaj artykuł

                                                          Tytuł: Najdłużej pracujący trener Pogoni Szczecin opowiada swoją historię Źródło: tvn24

                                                          Redaktor prowadząca

                                                          Aleksandra Majda

                                                           

                                                          Autorzy

                                                          Bartosz Żurawicz, Katarzyna Guzik, Jacek Stawiski, Grzegorz Kuczyński, Tatiana Serwetnyk, Joanna Gałązka, Marek Szymaniak, Jakub Loska, Aleksandra Gałka, Małgorzata Mielcarek

                                                           

                                                          Redaktorzy

                                                          Maciej Tomaszewski, Tomasz Szymański, Aleksandra Majda, Daniel Gryt, Błażej Górski, Grzegorz Popławski

                                                           

                                                          Zdjęcia

                                                          Kuba Głębicki, president.gov.ua, Shutterstock, US Army CC BY Flickr, mil.ru, Osakabe Yasuo/af.mil, kremlin.ru, navy.mil, Ryu Seung-il/East News, Gary Rothstein/PAP/EPA, PAP/DPA, Newspix, Roman Pilipey/PAP/EPA, Arnulfo Franco/AP/East News, Wojciech Pacewicz/PAP, TVN24

                                                           

                                                          Wideo

                                                          Reuter, ENEX, TVN24

                                                          Poprzedni weekend 02-03.04.2016
                                                          2 tygodnie temu 26-28.03.2016
                                                          3 tygodnie temu 19-20.03.2016
                                                          4 tygodnie temu 12-13.03.2016
                                                          5 tygodni temu 05-06.03.2016
                                                          Zobacz wszystkie