Magazyn TVN24

Piotr Kraśko

Nikt nie będzie się na nas mścił. Będzie gorzej

Zobacz

Justyna Kobus

Zobacz"Nie dzwonić. Umarłam"

Paweł Kowal

ZobaczWariant atomowy. Miał wysadzić Tuska, wysadził rząd

Sylwia Majcher

ZobaczKości, podroby, głąby. Na salonach je się odpadki

Jakub Loska

ZobaczPopulista odizolowany od ludzi. „Antymuzułmański polakożerca" na celowniku zamachowców

Maciej Kucharczyk

ZobaczBogaci tego świata szykują się na apokalipsę

Podziel się

Najbogatsi tego świata chcą przetrwać apokalipsę. W cenie są stare silosy rakietowe czy rozległe bazy wykute w górach, które zamieniane są na luksusowe schronienia dla garstki wybranych. Jedno ma powstać nawet blisko Polski. Ci mniej zamożni takich możliwości nie mają, pozostaje więc nadzieja i przygotowanie się we własnym zakresie. O ile uznamy, że to ma sens.

Można się bać wojny jądrowej, upadku asteroidy, zmian klimatu, zabójczego wirusa, ataku zombie, wojny domowej czy po prostu rozpadu państw i społeczeństw po katastrofalnym kryzysie gospodarczym. Wariantów apokalipsy jest bardzo dużo. Większość ludzi nie zaprząta sobie tym głowy. Jest jednak pokaźna grupa osób, które chcą być gotowe na najgorsze.

Przygotowania na najgorsze

W ostatnich latach głośno stało się o ruchu tzw. "prepersów". To osoby szykujące się na apokalipsę we własnym zakresie lub wspólnie z grupą podobnie myślących osób. Przygotowania mogą mieć różna formę. Od zaopatrzenia się w dobrą apteczkę, wypełnienie piwnicy konserwami i nauczenia się podstaw technik przetrwania, po kupno działki na odludziu i przygotowanie tam specjalnie przygotowanego schronienia. W Polsce są aktywne całe stowarzyszenia takich osób, które pomagają sobie, dzielą się radami i ostrzeżeniami.

To wszystko jednak drobna skala. Najbogatsi tego świata przeznaczają znacznie większe sumy na zapewnienie sobie i swoim bliskim bezpieczeństwa. Stało się to ostatnio modne, zwłaszcza wobec problemów gospodarczych, nagłośnienia procesu zmian klimatycznych i rozchwiania sceny politycznej w państwach Zachodu, gdzie do głosu coraz częściej dochodzi radykalizm i populizm.

Modę na przygotowania do apokalipsy widać po rosnącej liczbie specjalnych schronów, w których kilka klaustrofobicznych pokoi może kosztować miliony dolarów. Za tę cenę są ukryte głęboko pod ziemią, za metrami wzmocnionego betonu, dysponują własnym źródłem wody, jedzenia i zasilania, a nad wszystkim czuwa uzbrojona ochrona. Jedno z największych i najbardziej luksusowych schronień tego rodzaju ma powstać 200 kilometrów od polskiej granicy.

Prezentacja schronu ukrytego w starym silosie rakietowym
Prezentacja schronu ukrytego w starym silosie rakietowym / Wideo: Survival Condo Project

Zamiast amunicji mają być apartamenty

Niemiecka wioska Rothenstein pozornie jest typową, senną mieściną, jakich wiele w Turyngii. Równe i czyste dwu-, trzypiętrowe domy z czerwonymi dachami. Wokół pola wciśnięte pomiędzy lesiste wzgórza. Obraz spokoju niemieckiej prowincji.

Pod jednym z okolicznych wzgórz kryje się jednak niespodzianka. I to wielka. Jeszcze podczas II wojny światowej tamtejszą kopalnię pośpiesznie przekształcono w podziemną fabrykę części do Wunderwaffe Hitlera - myśliwców odrzutowych Me 262. Rozległy kompleks tuneli i hal wykopanych w skalistym wzgórzu po wojnie przejęło wojsko radzieckie, a potem NRD. Zaadoptowano je do składowania amunicji i rozbudowano. Kompleks otrzymał nazwę KL-22.

Bundeswehra po zjednoczeniu Niemiec takiego obiektu już nie potrzebowała, zwłaszcza że uznano przechowywanie tysięcy ton amunicji w odległości mniej niż kilometr od miasteczka oraz ważnej drogi za zbyt niebezpieczne. W latach 90. kompleks KL-22 został opuszczony przez wojsko, choć nadal był utrzymywany.

Kilkanaście lat później wielka podziemna budowla znalazła nabywcę. Był nim Robert Vicinio, amerykański przedsiębiorca z wizją zapewniania ludziom schronienia na czas apokalipsy. Oczywiście tym, których na to stać.

Kryjówki głęboko pod ziemią albo bardzo daleko

Były KL-22 jest teraz europejską wizytówką jego firmy Vivos. Tam, gdzie niegdyś leżały tysiące ton amunicji i materiałów wybuchowych, teraz mają być luksusowe apartamenty po kilkaset metrów kwadratowych, z kilkoma sypialniami i rozlicznymi wygodami. Jest sala kinowa, duża kuchnia i salon z fałszywymi oknami, którymi są ekrany wyświetlające ulubione widoki właściciela. Widok na góry, morze, Nowy Jork - co się tylko zamarzy, aby na chwilę zapomnieć, że się jest pod kilkudziesięcioma metrami skał. Dodatkowo mieszkańcy kompleksu mają do dyspozycji basen pod "otwartym" niebem, bar, salę konferencyjną i wiele innych udogodnień, które czynią z podziemnych tuneli coś w rodzaju kurortu wypoczynkowego. Gdyby apokalipsa przyszła w takiej formie, przed którą nie trzeba kryć się za ważącymi 20 ton drzwiami zdolnymi wytrzymać podmuch eksplozji termojądrowej, mieszkańcy kompleksu mają do dyspozycji rozległy teren położony nad nim, otoczony solidnym murem i wieżami strażniczymi.

Przynajmniej tak wszystko wygląda w folderach reklamowych i na wizualizacjach. Nie jest jasne, czy niemiecki bunkier został już wykończony, czy czeka na pieniądze potencjalnych klientów, które sfinansują prace. Firma nie podaje, ile ma kosztować możliwość przetrwania końca cywilizacji w takich warunkach. Twierdzi jedynie,  że do kupienia apartamentów w kompleksie zaproszono wybrane, najbogatsze rodziny świata. Cały obiekt ma być warty około miliarda dolarów, więc ceny jednego z 34 planowanych apartamentów muszą oscylować wokół dziesiątek milionów.

Ta sama firma oferuje również miejsca w już ukończonym schronie w stanie Indiana, gdzie apokalipsę może przetrwać 80 osób. Proponuje również bardziej przystępnie cenowo miejsca w starym składzie amunicji US Army w stanie Dakota Południowa, gdzie stoi 500 starych schronów. Firma twierdzi, że może to być "największa wspólnota przetrwania", choć na razie istnieje głównie na papierze.

Podobnych przedsięwzięć pojawia się coraz więcej. W starym silosie w stanie Kansas, gdzie niegdyś stała gotowa do odpalenia rakieta międzykontynentalna Atlas V, teraz jest kilkanaście apartamentów, w których można przeżyć w izolacji co najmniej rok. Jego właściciel Larry Hall kupił go w 2008 roku za kilkadziesiąt tysięcy dolarów i przebudował kosztem 20 milionów. Jak twierdzi w rozmowie z magazynem "New Yorker", wszystkie 12 apartamentów w nim umieszczonych już sprzedał. Większe za 3 miliony dolarów, a mniejsze za połowę tej sumy. Biznes ma być na tyle intratny, że jego firma Survival Condos kupiła już kolejny silos, który niegdyś należał do tej samej jednostki uzbrojonej w pociski Atlas i też go przebudowuje.

Przekrój przez schron w silosie / Źródło: Survival Condo Project


W Teksasie, na obrzeżach Dallas, ruszyła natomiast budowa całego osiedla dla tych, którzy martwią się apokalipsą. Można by je przyrównać do luksusowego ośrodka wypoczynkowego z własnym polem golfowym i jeziorem, tylko wille mają być wykonane ze zbrojonego betonu i częściowo schowane pod ziemią. Całość projektu ma pochłonąć 300 milionów dolarów. Na razie postawiono ozdobną bramę, zbudowano drogę i pełną przepychu fontannę, która ma być centralnym punktem kompleksu.

Magazyn "New Yorker" twierdzi, że wśród najbogatszych biznesmenów z Nowego Jorku czy Krzemowej Doliny dużą popularnością cieszy się też Nowa Zelandia. To opcja dla tych, którzy nie mają zamiaru spędzać długiego czasu pod ziemią. Oddalona od większości centrów współczesnego świata, położona właściwie na uboczu Nowa Zelandia wydaje się odpowiednim miejscem, gdzie można w spokoju przeczekać apokalipsę w postaci wielkich wojen między mocarstwami, załamania się porządku światowego czy globalnej pandemii. Dodatkowo w pakiecie do odosobnienia jest też piękna przyroda.

Czy nie lepiej naprawiać świat?

Jeden czy drugi wariant polisy ubezpieczeniowej na czas apokalipsy ma być bardzo popularny. Zdaniem jednego z rozmówców magazynu co najmniej połowa miliarderów z Krzemowej Doliny już w coś takiego zainwestowała. Pytanie brzmi, ile będą warte w obliczu prawdziwej katastrofy. Stara wojskowa maksyma mówi, że żaden plan nie wytrzymuje pierwszego spotkania z rzeczywistością tudzież z wrogiem.

Podstawową wątpliwością jest to, czy uda się szybko dostać do bunkra czy na Nową Zelandię. W swoich folderach reklamowych twórcy bunkrów czy sprzedawcy ekskluzywnych miejsc odosobnienia na końcu świata zazwyczaj zachwalają, że są blisko lotniska czy lądowiska, na których mogą lądować prywatne samoloty czy śmigłowce bogaczy. Pytanie, kto będzie te maszyny pilotował i obsługiwał je na ziemi. Piloci i technicy mogą nie być do tego skłonni, bo w obliczu apokalipsy raczej zainteresują się swoimi rodzinami. Zatrudniać tylko singli? Kupić im też miejsce w schronie?

Podobną kwestią jest to, jak zapewnić ochronę bunkrom czy ukrytym willom. Firmy pokazują na swoich zdjęciach uzbrojonych po zęby ochroniarzy stojących przed opancerzonymi wrotami. Powstaje jednak wątpliwość podobna jak wcześniej. Czy ich samych oraz ich rodziny też umieścimy w bunkrach? Jak powstrzymać ich od przejęcia kontroli nad tymi, których mają ochraniać, kiedy będą jedynymi uzbrojonymi ludźmi w bunkrze odciętym od świata  pogrążonego w chaosie?

Podobne wątpliwości można mnożyć. Dlatego niektórzy z bogaczy, którzy rozmawiali z magazynem "New Yorker", odcinają się od pomysłu ucieczki przed apokalipsą. Ich zdaniem to błędne podejście, bo trzeba pracować nad tym, aby jej nie było. To znaczy zmniejszać przepaść między bogatą elitą a coraz bardziej sfrustrowanymi masami, dbać o edukację i ochronę zdrowia. Pracować nad zmniejszeniem napięć międzynarodowych. Zrobić wszystko, aby świat się nie zawalił.

Szare masy bez ochrony

Co pozostaje tym, którzy jednak chcieliby mieć polisę na wypadek apokalipsy, a nie dysponują milionami dolarów? Można stać się prepersem i szykować się na nią w swoim zakresie i na mniejszą skalę. Można też założyć, że szanse jej nadejścia są tak nikłe, że nie warto poświęcać na przygotowania do niej czasu i pieniędzy. Nie ma natomiast co liczyć na rządy, bo te już dawno uznały, że zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom na wypadek najgorszego nie jest możliwe. Zabezpieczenia są czynione jedynie na wypadek katastrof o ograniczonym rozmiarze, a nie globalnych kataklizmów.

Państwa doszły do takich wniosków już w latach 60. O ile dekadę wcześniej inwestowano znaczne środki w budowę systemu obrony cywilnej mającego zapewnić bezpieczeństwo na wypadek III wojny światowej, o tyle w kolejnej uznano, że nie jest to praktycznie i ekonomicznie wykonalne. Siła broni jądrowej mocarstw rosła tak gwałtownie, że do zapewnienia ochrony przed nią potrzeba by bardzo odpornych bunkrów, które i tak byłby mało użyteczne, bo skutki wojny na pełną skalę uczyniłyby Ziemię nieprzyjazną ludziom na wieki.

Po okresie gwałtownej rozbudowy obrony cywilnej w latach 50. zostały głównie stare bunkry, które teraz służą za ciekawostki, muzea albo schronienia dla bogatych. Pozostały także bardzo ciekawe filmy instruktażowe. W ich tworzeniu przodowali Amerykanie. Powstawały proste produkcje z poradami, co robić w wypadku eksplozji jądrowej, jak przygotować dom na wypadek wojny, a nawet specjalne wersje porad w wersji rysunkowej dla dzieci. Tworzono również długie filmy pełnometrażowe, które pokazywały, jak ma wyglądać reakcja na pojawienie się nad USA bombowców z czerwonymi gwiazdami. Niektóre produkcje rozmachem nie ustępowały filmom katastroficznym z Hollywood.

Dzisiaj można je oglądać jako ciekawostki z ery, kiedy całe społeczeństwa żyły w realnym strachu przed apokalipsą, która mogła w każdej chwili spaść z nieba.

Komentarze (19)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
gustawuciekinier
gustawuciekinier

GDY WODA WEDRZE SIE NA CALA KULE ZIEMSKA SZLAK WSZYSTKO TRAFI NA CZLE BETONOWY GROB WYKOPANY ZA ZYCIA

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Piotru70
   Piotru70

   Schrony są na wypadek wojny nuklearnej i skażenia, w wyjątkowych okolicznościach do innych katastrof ale nikt nie mói że koniecznie ma chronić przed tsunami i osunięciem się kontynentu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     KazioP

     Problem polega na tym ,ze ci ktorzy to buduja i to kupuja to glaby ktorzy oszukali ludzi lub ci co sprzedaja buty i marchewke .... ci ludzie nie sa w stanie sami nic zrobic bo sa glabami co maja kase. Niestety za kase nie da sie kupic mardosci i zaradnosci potrzebnej do przetrwania. Wiec jak zostana sami to zostanie im tylko zdechnac z glodu jak sie rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       awa953

       Dla nas hekatomba, rzeź i bomba atomowa a dla miliarderów, którzy nas na co dzień okradają silosy betonowe.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         persyflaż
         persyflaż

         To jednak Enver Hodża miał rację z tymi bunkrami dla każdej rodziny :)

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           qolfa
           qolfa

           Buduja to ci, ktorzy sie boja. Bedziecie sie mogli bac Jakis czas dluzej. Odwagi!

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             axtercnaa

             Można wkopać trumnę w trawnik szanse są o 0,00000000000001 promila mniejsze ale oszczędność kosztów ogromna.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               makumba_mbazubazu

               (...) trzeba pracować nad tym, aby jej nie było (apokalipsy - przyp.). To znaczy zmniejszać przepaść między bogatą elitą a coraz bardziej sfrustrowanymi masami, dbać o edukację i ochronę zdrowia. Pracować nad zmniejszeniem napięć międzynarodowych. Zrobić wszystko, aby świat się nie zawalił (...)

               Ot i cała kwintesencja.
               Nasz rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 persyflaż
                 persyflaż

                 "Wystarczy dłuższy (powyżej 2 tygodni) brak zasilania energią elektryczną na znacznym obszarze" - wystarczy 6 godzin bez prądu w takich krajach jak Holandia, Niemcy, UK czy USA itp. żeby w tych krajach zaczęły się dziać "rzeczy straszne". Te kraje są "na prąd". Nawet wojsko w tych krajach jest na prąd. Nic nie kupisz bez prądu ( pieniądze rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   marassralas
                   marassralas

                   Wystarczy, by każdy posiadacz konta w banku w tej samej chwili poszedł do bankomatu/swojego banku i chciał wypłacić swoje pieniądze, by rozpoczął się wielki kryzys.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Bog1948

                     to jakas paranoja,jakbym slyszal "kaczynskiego"lub "maciarewicza"!!!!!!!!!!!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       4
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       lastanetaarion
                       lastanetaarion

                       O ile ci bogaci by w tym bunkrze przetrwali, to ich dzieci, albo ich wnuki, albo wnuki ich wnuków w końcu musiałyby wyjść, bo takie bunkry nie są w stanie utrzymać populacji w nieskończoność...

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         mb5851

                         "Koniec" dla Wszystkich , trwał będzie sekundy. Najlepsza opcja przetrwania , całej Cywilizacji , to ZAPRZESTANIE konfliktów, zbrojeń i rozkręcanie "szczucia" Narodów i Społeczeństw przeciwko sobie. Noo.. ,ale to nie przynosi korzyści finansowych "elytom". Wojny to "ich" interes. My "szaraczki", zmuszeni jesteśmy "im" w tym "pomagać". Tak rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                           Zwiń

                           Tomasz Wiśniowski

                           ZobaczStefan już klnie po polsku. Stolarz i gitarzysta, wybraniec Małysza

                           Poprzedni weekend
                           2 tygodnie temu
                           3 tygodnie temu
                           4 tygodnie temu
                           5 tygodni temu
                           Zobacz wszystkie