tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

MAEA: Iran nadal wywiązuje się z umowy atomowej

MAEA: Iran nadal wywiązuje się z umowy atomowej
Foto: Twitter / IAEA / Paolo Contri USA wycofały się z porozumienia atomowego z Iranem

Iran nadal wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w pierwszym kwartalnym raporcie opublikowanym od wycofania się z tej umowy Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z postanowieniami obowiązującej od 2015 roku umowy Iran nie przekroczył limitu 300 kilogramów produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuował prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu - wskazała MAEA w raporcie.

Podpisując porozumienie, Iran zgodził się wykorzystywać energię jądrową tylko do celów cywilnych.

Szef MAEA Yukiya Amano skrytykował Teheran za zwłokę w zapewnieniu inspektorom Agencji dodatkowego dostępu do kolejnych miejsc, które powinny być objęte jej nadzorem. Zastrzegł przy tym, że wszystkie wizyty przebiegały bez zakłóceń.

Ponadto - przekazał Amano - władze irańskie wyjaśniły, że w przypadku dwóch okrętów o napędzie atomowym, które Iran zapowiedział w styczniu, chodzi o jednostki cywilne, a nie wojskowe.

Źródło: Twitter / IAEA / Paolo Contri Elektrownia atomowa Buszehr w Iranie

Pierwszy raport od wycofania się USA

To pierwszy kwartalny raport MAEA od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump 8 maja ogłosił, że wycofuje swój kraj z porozumienia z Iranem.

Mimo zapewnień MAEA, że Iran stosuje się do warunków tego układu, Trump wielokrotnie twierdził, że to nieprawda. Jako oficjalny powód wyjścia USA z umowy władze w Waszyngtonie wskazały, że przewiduje ona ograniczenie we wzbogacaniu uranu przez Teheran tylko do 2025 roku. Inne części porozumienia, w tym zaostrzone kontrole międzynarodowych inspektorów w irańskich instalacjach nuklearnych, obejmują okres do 2040 roku.

Po wyjściu z porozumienia USA ponownie nałożyły na Iran sankcje. Pozostali sygnatariusze umowy - Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i Rosja - deklarują, że chcą uratować to porozumienie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Finał sporu o podatkową amnestię we Włoszech. "Rodzi się przyjazne państwo"

Finał sporu o podatkową amnestię we Włoszech. "Rodzi się przyjazne państwo"

Po kilku dniach sporów rządząca we Włoszech koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd porozumiała się w sprawie planowanej w przyszłorocznym budżecie częściowej amnestii podatkowej. O umowie poinformowali premier Giuseppe Conte i liderzy obu ugrupowań. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Hat-trick Hamiltona. Pole position i rekord toru

Hat-trick Hamiltona. Pole position i rekord toru

Wiele wskazuje na to, że już w ten weekend Lewis Hamilton obroni tytuł. Kierowca Mercedesa GP potwierdził, że na amerykańskim torze czuje się znakomicie. W nocy trzeci raz z rzędu wygrał kwalifikacje przed wyścigiem o Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »