tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki"

"Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki"
Foto: Tomasz Gzell / PAP | Video: tvn24 Obraz "Macierzyństwo" sprzedano za ponad cztery miliony złotych

4 miliony 366 tysięcy złotych uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. - To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

- Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego "Macierzyństwo". Cena wywoławcza wynosiła 800 tysięcy. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło - 4, 366 miliona złotych sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki - podkreślił Koszutski.

Rekordowo wysokie ceny obrazów

- Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego" sprzedano za niecałe cztery miliony złotych – dodał.

Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: "Grupa dzieci z koszykiem owoców" Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 miliona złotych, "Kobiecy akt siedzący" Mojżesza Kislinga - 826 tysięcy złotych. "Portret Antoniego Serafińskiego" namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tysiąca złotych.

Żona i syn Wyspiańskiego

"Macierzyństwo" - obraz z 1904 roku przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło - może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Chłopiec z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy.

- Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej - powiedział przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze. - Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne, tu zawsze są chętni do licytacji. Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny - dodał.

Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Dziesięć godzin burzliwej debaty. Kolejne projekty zmian w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przeszły

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka po dziesięciogodzinnej debacie poparła w piątek w nocy przyjęcie projektu PiS nowelizującego ustawy o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze. Komisja zarekomendowała kilkadziesiąt poprawek do projektu. Drugie czytanie odbędzie się w piątek o 9. rano. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

"Proszę poszukać swojej przesyłki na drzewie". Nietypowa wiadomość od kuriera

To nie żart i co więcej... nie pierwsza taka sytuacja. Jak zareagował doręczyciel? Zobacz TOTERAZ.

Jak zabezpieczyć swój dom przed… dziećmi?

Spinka do włosów i kilka zabawek uchroniły rodziców od bałaganu w łazience. Urocze wideo nagrane przez mamę. Zobacz TOTERAZ.

Helikopter walczący z ogniem zrzuca wodę nad płonącymi lasami w Ljusdal, Szwecja. (Fot. Maja Suslin/PAP/EPA) czytaj dalej »