tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"PiS-owi udało się połączyć klasę ludową i średnią"

zobacz więcej wideo »
"PiS-owi udało się połączyć klasę ludową i średnią"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prof. Ireneusz Krzemiński i dr hab. Maciej Gdula w "Tak jest" w TVN24

To są ludzie zbierani we wspólnotę, która różni się od byłych elit. Wyraźnie wyznacza granice dla solidarności wobec patologii i uchodźców - tak dr hab. Maciej Gdula, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego opisuje wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem gościa "Tak jest" w TVN24 obecnie mamy do czynienia w Polsce z "neoautorytaryzmem".

Maciej Gdula wraz ze współpracownikami podjął próbę wyjaśnienia fenomenu wysokiego poparcia dla PiS. W tym celu naukowiec ze swoim zespołem udał się do jednej z mazowieckich miejscowości, gdzie rozmawiali z jej mieszkańcami na temat preferencji politycznych i ich sytuacji życiowej.

Wyniki badań pokazują, że partię rządzącą popierają nie tylko ludzie sfrustrowani pozycją społeczną i beneficjenci programu Rodzina 500 plus. Ankietowanym podoba się m.in. walka partii Jarosława Kaczyńskiego z elitami, które reprezentowała - ich zdaniem - Platforma Obywatelska. Gdula określił styl rządzenia PiS mianem "neoautorytaryzmu".

"Wiedzą, że to Kaczyński rządzi"

- To dobre pojęcie, żeby opisać proces zbierania się różnych osób pod egidą PiS w niechęci do elit i częściowo do patologii - wskazywał gość "Tak jest".

Socjolog zauważył również, jakie zdanie na temat prezesa PiS mają jego wyborcy. - Ludzie, zwłaszcza to dotyczy klasy średniej, bardzo mocno popierają wszystkie ruchy Kaczyńskiego. To było dla mnie ciekawe i w pewnym sensie szokujące. Tam jest całkowite carte blanche na jego działania - podkreślił Gdula.

Zdaniem socjologa powodem takiego stanu rzeczy może być brak autorytetów w sferze publicznej. Ich miejsce zajęli politycy.- Kaczyński mówi bardzo rzadko, jak coś powie, to jest istotne. Ludzie też się domyślają, co on myśli i robi. Wiedzą, że to on rządzi - wyjaśnił Gdula.

Wśród głównej grupy popierającej PiS zespół socjologa wskazał tzw. klasę ludową, czyli w większości pracowników fizycznych oraz rolników.

- Dla nich rzeczywiście ważne jest to, że PiS dba o to, aby państwo wykonywało swoje funkcje, także jeżeli chodzi o pomaganie rodzinom - ocenił socjolog.

Naukowiec nie przeceniał jednak znaczenia programu Rodzina 500 plus, który - jego zdaniem - wprowadziłby również rząd inny niż PiS-owski. Jednak w ocenie Gduli wpływ na tak duże poparcie dla partii rządzącej ma przychylność dla niego ze strony klasy średniej.

- To, co ją łączy z klasą ludową, jest niechęć do elit - mówił gość "Tak jest". Cytując wyniki prowadzonych przez sobie badań, socjolog podkreślił, że Kaczyński przez jego sympatyków nie jest traktowany jako człowiek elit.

W ocenie naukowca zmiana władzy będzie możliwa. - Ale nie wtedy, gdy politycy PiS stracą zaufanie jako przedstawiciele elit, tylko w sytuacji, kiedy pojawi się coś nowego, propozycja i lider - wskazywał Gdula.

Dodał, że szczególnie istotne w takim scenariuszu będzie przekonanie niedecydowanych do ponownego zaangażowania się w życie polityczne.

Oglądaj
Dr hab. Maciej Gdula o zmianie rządów PiS-u
Wideo: tvn24 Dr hab. Maciej Gdula o zmianie rządów PiS-u

Rola Kościoła

Socjolog z UW powołując się na ostatnie badania elektoratu PiS umniejszał rolę Kościoła w umacnianiu się pozycji partii rządzącej.

- W dużej części wywiadów, które przeprowadzaliśmy, ludzie mówili, że "nie chodzą do kościoła". To nie jest tak, że PiS buduje swoje poparcie na wierze - dodał Gdula.

Nie zgodził się z nim prof. Ireneusz Krzemiński, również socjolog z UW. W jego ocenie czynnikiem wpływającym na wysokie poparcie PiS są rosnące aspiracje klasy średniej, element narodowy oraz właśnie wpływ Kościoła.

- To niezwykle ważne spoiwo, bo daje moralną pewność, że "nasi" są w porządku - dodał profesor.

Jego zdaniem elektorat PiS z różnych warstw jednoczy też pojęcie wspólnego wroga. - PiS udało się skonstruować taki obraz rządów Tuska, żeby wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek pretensje (do PO - red.) mogli się zjednoczyć - wyjaśnił.

Zdaniem Krzemińskiego na obecnej scenie politycznej nie ma miejsca dla opozycji.

Oglądaj
Prof. Ireneusz Krzemiński o klasie średniej popierającej PiS
Wideo: tvn24 Prof. Ireneusz Krzemiński o klasie średniej popierającej PiS

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Handlują krwią przy łóżkach pacjentów. Kryzys rujnuje służbę zdrowia w Wenezueli

Handlują krwią przy łóżkach pacjentów. Kryzys rujnuje służbę zdrowia w Wenezueli

Ochrona zdrowia, której dostępność dla najuboższych była jednym z głównych haseł "rewolucji boliwariańskiej" zainicjowanej 20 lat temu przez prezydenta Hugo Chaveza, stała się kolejną ofiarą kryzysu gospodarczego w Wenezueli. Powstał tam czarny rynek krwi. czytaj dalej »

Kubki z farbą i palnik gazowy. Tak powstają nietypowe obrazy

Każdy obraz jest wyjątkowy, ale wszystkie mają charakterystyczny wspólny wzór. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Drażliwa rozmowa" z Trumpem i odwołana wizyta prezydenta Meksyku

"Drażliwa rozmowa" z Trumpem i odwołana wizyta prezydenta Meksyku

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto odłożył swoją pierwszą wizytę w Białym Domu - informuje agencja Reutera, powołując się na wysokich rangą amerykańskich urzędników. Decyzję taką podjął po "drażliwej rozmowie telefonicznej" z prezydentem USA Donaldem Trumpem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Obroniony karny na wagę punktu. Bramkarz bohaterem Śląska

Obroniony karny na wagę punktu. Bramkarz bohaterem Śląska

Jakub Słowik bohaterem Śląska w debiucie trenera Tadeusza Pawłowskiego. Bramkarz wrocławian obronił rzut karny w końcówce meczu z Górnikiem Zabrze i to jemu koledzy zawdzięczają remis 1:1. W innym niedzielnym meczu - między Piastem Gliwice i Wisłą Kraków też podział punktów, tyle że tam padł wynik 0:0. czytaj dalej »

To prawdopodobnie najsłodsza ryba świata

Zaobserwowano ją nieopodal Meksyku podczas podwodnej eksploracji. Niewiele o niej wiadomo, ale pewne jest jedno - wygląda jak z kreskówki. Zobacz TOTERAZ

Pokaz podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu (Fot. Sergei Ilnitsky/PAP/EPA) czytaj dalej »