tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"PiS-owi udało się połączyć klasę ludową i średnią"

zobacz więcej wideo »
"PiS-owi udało się połączyć klasę ludową i średnią"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prof. Ireneusz Krzemiński i dr hab. Maciej Gdula w "Tak jest" w TVN24

To są ludzie zbierani we wspólnotę, która różni się od byłych elit. Wyraźnie wyznacza granice dla solidarności wobec patologii i uchodźców - tak dr hab. Maciej Gdula, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego opisuje wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem gościa "Tak jest" w TVN24 obecnie mamy do czynienia w Polsce z "neoautorytaryzmem".

Maciej Gdula wraz ze współpracownikami podjął próbę wyjaśnienia fenomenu wysokiego poparcia dla PiS. W tym celu naukowiec ze swoim zespołem udał się do jednej z mazowieckich miejscowości, gdzie rozmawiali z jej mieszkańcami na temat preferencji politycznych i ich sytuacji życiowej.

Wyniki badań pokazują, że partię rządzącą popierają nie tylko ludzie sfrustrowani pozycją społeczną i beneficjenci programu Rodzina 500 plus. Ankietowanym podoba się m.in. walka partii Jarosława Kaczyńskiego z elitami, które reprezentowała - ich zdaniem - Platforma Obywatelska. Gdula określił styl rządzenia PiS mianem "neoautorytaryzmu".

"Wiedzą, że to Kaczyński rządzi"

- To dobre pojęcie, żeby opisać proces zbierania się różnych osób pod egidą PiS w niechęci do elit i częściowo do patologii - wskazywał gość "Tak jest".

Socjolog zauważył również, jakie zdanie na temat prezesa PiS mają jego wyborcy. - Ludzie, zwłaszcza to dotyczy klasy średniej, bardzo mocno popierają wszystkie ruchy Kaczyńskiego. To było dla mnie ciekawe i w pewnym sensie szokujące. Tam jest całkowite carte blanche na jego działania - podkreślił Gdula.

Zdaniem socjologa powodem takiego stanu rzeczy może być brak autorytetów w sferze publicznej. Ich miejsce zajęli politycy.- Kaczyński mówi bardzo rzadko, jak coś powie, to jest istotne. Ludzie też się domyślają, co on myśli i robi. Wiedzą, że to on rządzi - wyjaśnił Gdula.

Wśród głównej grupy popierającej PiS zespół socjologa wskazał tzw. klasę ludową, czyli w większości pracowników fizycznych oraz rolników.

- Dla nich rzeczywiście ważne jest to, że PiS dba o to, aby państwo wykonywało swoje funkcje, także jeżeli chodzi o pomaganie rodzinom - ocenił socjolog.

Naukowiec nie przeceniał jednak znaczenia programu Rodzina 500 plus, który - jego zdaniem - wprowadziłby również rząd inny niż PiS-owski. Jednak w ocenie Gduli wpływ na tak duże poparcie dla partii rządzącej ma przychylność dla niego ze strony klasy średniej.

- To, co ją łączy z klasą ludową, jest niechęć do elit - mówił gość "Tak jest". Cytując wyniki prowadzonych przez sobie badań, socjolog podkreślił, że Kaczyński przez jego sympatyków nie jest traktowany jako człowiek elit.

W ocenie naukowca zmiana władzy będzie możliwa. - Ale nie wtedy, gdy politycy PiS stracą zaufanie jako przedstawiciele elit, tylko w sytuacji, kiedy pojawi się coś nowego, propozycja i lider - wskazywał Gdula.

Dodał, że szczególnie istotne w takim scenariuszu będzie przekonanie niedecydowanych do ponownego zaangażowania się w życie polityczne.

Oglądaj
Dr hab. Maciej Gdula o zmianie rządów PiS-u
Wideo: tvn24 Dr hab. Maciej Gdula o zmianie rządów PiS-u

Rola Kościoła

Socjolog z UW powołując się na ostatnie badania elektoratu PiS umniejszał rolę Kościoła w umacnianiu się pozycji partii rządzącej.

- W dużej części wywiadów, które przeprowadzaliśmy, ludzie mówili, że "nie chodzą do kościoła". To nie jest tak, że PiS buduje swoje poparcie na wierze - dodał Gdula.

Nie zgodził się z nim prof. Ireneusz Krzemiński, również socjolog z UW. W jego ocenie czynnikiem wpływającym na wysokie poparcie PiS są rosnące aspiracje klasy średniej, element narodowy oraz właśnie wpływ Kościoła.

- To niezwykle ważne spoiwo, bo daje moralną pewność, że "nasi" są w porządku - dodał profesor.

Jego zdaniem elektorat PiS z różnych warstw jednoczy też pojęcie wspólnego wroga. - PiS udało się skonstruować taki obraz rządów Tuska, żeby wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek pretensje (do PO - red.) mogli się zjednoczyć - wyjaśnił.

Zdaniem Krzemińskiego na obecnej scenie politycznej nie ma miejsca dla opozycji.

Oglądaj
Prof. Ireneusz Krzemiński o klasie średniej popierającej PiS
Wideo: tvn24 Prof. Ireneusz Krzemiński o klasie średniej popierającej PiS

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »