tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o nazwę kraju

"Mamy tylko jedną nazwę – Macedonia". Protest przeciw porozumieniu z Grecją

Około 1,5 tysiąca osób protestowało w nocy ze środy na czwartek przed parlamentem w Skopje przeciwko porozumieniu z Grecją w sprawie uznania Macedonii pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Demonstrujący domagali się dymisji premiera Zorana Zaewa.

Protestujący wykrzykiwali hasła: "Macedonia, Macedonia" i "Mamy tylko jedną nazwę – Macedonia", a także hasła przeciwko premierowi Zaewowi, który we wtorek ogłosił, że udało mu się osiągnąć porozumienie z premierem Grecji w kwestii nowej nazwy dawnej republiki jugosłowiańskiej.

Protesty przed budynkiem parlamentu

Bałkańskie media informują, że w budynek parlamentu rzucono koktajlem Mołotowa, który jednak nie eksplodował. W stronę ochrony ciskano butelki, a nawet granat ogłuszający. W proteście uczestniczyło wielu kibiców miejscowego klubu Vardar, którzy palili race.

Manifestację zorganizowało kilka ugrupowań politycznych. Z jej powodu policja zablokowała centrum miasta oraz wysłała ochronę przed budynek parlamentu.

Według Straszy Olumczewa, szefa organizacji Wszechmacedońska Rada Narodowa–Makedonijum, demonstracja została zorganizowana spontanicznie. Jak stwierdził Olumczew, decyzje w kwestiach tak ważnych, jak zmiana nazwy państwa należą do samego narodu i nikogo więcej.

Wszechmacedońska Rada Narodowa–Makedonijum powstała na początku 2018 roku. Jej celem jest - jak czytamy w programie – "obrona narodowych macedońskich interesów".

Konflikt o nazwę państwa między Skopje i Atenami trwa już 27 lat. Grecja stoi na stanowisku, że nazwa Macedonia implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Z tego powodu strona grecka zablokowała proces integracji Macedonii z Unią Europejską i NATO. We wtorek poinformowano, że Zaew i grecki premier Aleksis Cipras zgodzili się na nową nazwę – Republika Macedonii Północnej, co zakłada usunięcie greckiego sprzeciwu wobec integracji Macedonii z UE i NATO.

Źródło: tvn24.pl Macedonia jest niepodległa od 1991 roku

Sprzeciw prezydenta

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oznajmił w środę, że nie podpisze porozumienia o nowej nazwie kraju. Iwanow, który jako prezydent ma wsparcie opozycyjnej nacjonalistycznej partii WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej), jest zdania, że zmiana nazwy kraju stanowi naruszenie konstytucji, a w porozumieniu jest zbyt wiele ustępstw na rzecz Grecji.

W jego ocenie ewentualne przyszłe członkostwo Macedonii w Unii Europejskiej i NATO nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem do podpisania "tak złego porozumienia".

Rząd socjaldemokratycznego premiera Zaewa poinformował, że z przykrością przyjmuje słowa Iwanowa, który nie widzi zalet umowy. Porozumienie ma być podpisane przez ministrów spraw zagranicznych jeszcze podczas tego weekendu. Następnie głosować będzie nad nim parlament Macedonii. Jeśli zatwierdzi porozumienie, kolejnym etapem będzie podpisanie go przez prezydenta.

Jeśli prezydent odmówi złożenia podpisu, porozumienie wróci do parlamentu. Jeśli zostanie zaaprobowana przez kwalifikowaną większość, Iwanow będzie musiał je podpisać. Jesienią ma się odbyć w Macedonii referendum w sprawie zmiany konstytucji, która ma uwzględniać nową nazwę kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o nazwę kraju

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Wszyscy będziemy starzy. ONZ bije na alarm

Prognozy są bardzo niepokojące. W 2060 roku średnia wieku w Polsce wyniesie 52 lata. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dwa bratanki na zakupach. Węgierskie rezerwy złota wzrosły dziesięciokrotnie

Dwa bratanki na zakupach. Węgierskie rezerwy złota wzrosły dziesięciokrotnie

Węgierski bank centralny (MNB) dziesięciokrotnie zwiększył w ostatnim czasie rezerwy złota. Jak podano w środowym komunikacie, to jeden z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, który może odgrywać rolę stabilizującą i działać jako linia obrony na przykład w niesprzyjających warunkach rynkowych. Węgierski bank kupił złoto po raz pierwszy od 1986 roku. W ostatnich miesiącach złote rezerwy powiększyła także Polska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Trump: byłoby źle, gdyby saudyjscy przywódcy wiedzieli o sprawie Chaszodżdżiego

Trump: byłoby źle, gdyby saudyjscy przywódcy wiedzieli o sprawie Chaszodżdżiego

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że rozmawiał z saudyjskim następcą tronu Muhammadem ibn Salmanem na temat zaginięcia dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego i książę zapewnił go, że "nie wiedział, co się zdarzyło w ich konsulacie w Turcji". Nieco później w wywiadzie dla telewizji Fox oświadczył, że gdyby saudyjski król Salman lub książę ibn Salman widzieli, co spotkało saudyjskiego dziennikarza, "to byłoby źle". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Te zdjęcia się nie ruszają. Niesamowite iluzje optyczne

Zbiór najciekawszych i najbardziej zaskakujących obrazków, które oszukują nasz mózg! Zobacz TOTERAZ.

Pakistańskie służby niszczą tony skonfiskowanych narkotyków. (Bilawal Arbab/PAP/EPA) czytaj dalej »