tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Przyczyną śmierci "ściśnięcie szyi". Londyn otwiera śledztwo w sprawie zabójstwa Rosjanina

Brytyjska policja poinformowała w piątek o wszczęciu śledztwa w sprawie zabójstwa Nikołaja Głuszkowa, współpracownika zmarłego w 2013 roku rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego. W poniedziałek Głuszkow został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Londynie.

"Wszczęto śledztwo w sprawie zabójstwa 68-letniego rosyjskiego biznesmena Nikołaja Głuszkowa" - napisała w oświadczeniu londyńska policja, dodając, że przyczyną zgonu było "ściśnięcie szyi".

Bez związku z atakiem na Skripala

Według policji nic na tym etapie nie sugeruje związku pomiędzy śmiercią Głuszkowa a usiłowaniem zabójstwa za pomocą trucizny byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córki, do którego doszło 4 marca w Salisbury w Wielkiej Brytanii.

Ciało Głuszkowa znaleźli jego bliscy w poniedziałek wieczorem w jego domu w Londynie, gdzie mieszkał w ostatnich latach.

Głuszkow był w przeszłości wicedyrektorem linii Aerofłot, współpracował też z holdingiem LogoVAZ. W Rosji zarzucano mu pranie pieniędzy i oszustwa. Spędził pięć lat w więzieniu i został zwolniony w 2004 roku. W Wielkiej Brytanii przed laty udzielono mu azylu politycznego.

"Borys został zamordowany"

Przez kilka miesięcy Głuszkow prowadził własne dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego, który w marcu 2013 roku został znaleziony martwy z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu w Ascot w Wielkiej Brytanii.

W rozmowie z "Guardianem" Głuszkow podkreślał, że jest sceptyczny wobec samobójstwa Bieriezowskiego. - Jestem pewien, że Borys został zamordowany. Mam całkiem inne informacje od tych, które są publikowane w mediach - mówił.

Ataki na rosyjskich emigrantów?

Według Głuszkowa, znaczna liczba rosyjskich emigrantów, w tym Bieriezowski, czy jego bliski przyjaciel, były agent KGB Aleksandr Litwinienko, zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. - Borysa powieszono. Albo zrobił to sam, albo z czyjąś pomocą. Ale nie wierzę, że było to samobójstwo - mówił. - Dochodzi do zbyt wielu zgonów rosyjskich emigrantów - oceniał.

Brytyjski koroner zastosował w 2014 roku tzw. otwarty werdykt, co oznacza, że zgromadzone dowody nie były wystarczające do jednoznacznego orzeczenia o przyczynie śmierci Bieriezowskiego. Oznacza to, że sprawa może być ponownie otwarta, gdy na jaw wyjdą nowe dowody.

W piątek Komitet Śledczy Rosji poinformował, że wszczął dochodzenie w sprawie próby zabójstwa córki Skripala - Julii. Poinformowano jednocześnie o wszczęciu śledztwa w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem jest strajk części personelu pokładowego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, Włoszech i Niemczech. czytaj dalej »

Gdy używasz za dużo telefonu, twój pies jest smutny

Im mniej uwagi poświęcasz psu, np. patrząc w telefon, tym smutniejszy się staje. Złe samopoczucie zwierzaka może doprowadzić do niesłuchania komend, a nawet psiej depresji. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Jak roje pszczół utrzymują kształt? Za wszystko odpowiada tzw. inteligencja stadna

Pszczoły potrafią stworzyć rój, który utrzymuje kształt i nie da się w łatwy sposób rozproszyć. Naukowcy sprawdzili, jak to możliwe. Zobacz TOTERAZ

Próba ustanowienia rekordu świata w przeprowadzeniu najliczniejszej lekcji kaligrafii, Hongkong. (Jerome Favre/PAP/EPA) czytaj dalej »