tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Zauważyłeś? Nie? To popatrz jeszcze raz". Kieszonkowcy od kuchni

zobacz więcej wideo »
"Zauważyłeś? Nie? To popatrz jeszcze raz". Kieszonkowcy od kuchni
 • Nowa akcja w łódzkim MPKNowa akcja w łódzkim MPK
 • Kradzież "na wysiadanie"Kradzież "na wysiadanie"
 • Kradzież "na rozrywkę"Kradzież "na rozrywkę"
 • Kradzież "na bagaż"Kradzież "na bagaż"
 • Kradzież "na tłok"Kradzież "na tłok"
Foto: MPK ŁÓDŹ | Video: TVN24 Łódź Tak działają kieszonkowcy

"Na wyjście", "na tłok" czy "na bagaż". Tak najczęściej kradną kieszonkowcy. Kulisy ich "pracy" - ku przestrodze - pokazuje na specjalnie przygotowanych filmach łódzki przewoźnik miejski.

Nagrania przygotowane przez MPK Łódź składają się z dwóch części. Pierwsza przedstawia rzut na autobus z perspektywy monitoringu zainstalowanego w autobusie. W zatłoczonym wnętrzu widać głowy pasażerów i... niewiele więcej. Po kilku sekundach wyświetlają się napisy:

"Zauważyłeś?"

"Nie?"

"Obejrzyj jeszcze raz"

Tym razem to samo zdarzenie oglądamy z perspektywy złodzieja. Widać na nim, jak pochłonięty ekranem telefonu pasażer nie orientuje się, że ktoś rozpina mu plecak i wyciąga portfel (który zresztą szybko przechodzi z rąk do rąk poszczególnych członków szajki).

- Przygotowaliśmy kilka różnych nagrań. Na każdym widać inny typ kradzieży - mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK i pomysłodawca projektu.

W rolę statystów wcielili się członkowie koła teatralnego seniorów w Łodzi. Innych pasażerów i kieszonkowców odgrywają łódzcy licealiści.

- Nad przebiegiem poszczególnych "kradzieży" dbali funkcjonariusze policji, którzy na co dzień zajmują się namierzaniem tzw. kieszonkowców - tłumaczy Grochala.

Przygotowane filmy będą wyświetlane w pojazdach MPK Łódź. Widać na nich cztery najczęściej stosowane techniki:

"Na wyjście" - czyli zabranie portfela osobie, która wychodzi z autobusu. Portfel wyjmowany jest podczas mijania się w ciasnym wejściu.

"Na bagaż" - złodziej korzysta z tego, że załadowany torbami cel nie jest w stanie kontrolować wszystkich swoich rzeczy.

"Na rozrywkę" - zdaniem policji najczęstszy ostatnio typ kradzieży - polegający na ograbieniu człowieka pochłoniętego swoim smartfonem.

"Na tłok" - kieszonkowcy robią sztuczny tłok wokół celu i wyjmują mu cenne przedmioty.

Oglądaj
Kradzież "na wysiadanie"
Wideo: MPK ŁÓDŹ Kradzież "na wysiadanie"

Okradnij mnie

Pomysł z filmami to kolejny sposób na to, żeby utrudnić życie złodziejom. Zaczęło się kilka lat temu od akcji organizowanej razem z policją (z komórki, która uczestniczyła przy pracach nad filmami).

- Zorganizowaliśmy akcję, podczas której policjanci wkładali nieuważnym pasażerom ulotki ostrzegające o kieszonkowcach - mówi Grochala.

Potem MPK zaprosiło do współpracy łódzkich aktorów teatralnych, którzy w wagonach odgrywali scenki - pokazujące prawdziwe metody działania kieszonkowców.

Oglądaj
Kradzież "na bagaż"
Wideo: MPK ŁÓDŹ Kradzież "na bagaż"

- W międzyczasie nagraliśmy komunikaty ostrzegające o złodziejach. Puszczaliśmy je w miejscach, gdzie najczęściej dochodziło do kradzieży - wyjaśnia rzecznik MPK. Ten obszar miasta to - jak mówią policjanci - "złoty szlak".

- To okolice centrów handlowych i targów. Tam, gdzie kręcą się ludzie z pieniędzmi w portfelu i gdzie jest na tyle duży ruch, że można wtopić się w tłum - opowiada nam jeden z łódzkich policjantów, który zajmuje się doliniarzami, jak określa się złodziei kieszonkowych.

Nasz rozmówca lubi obserwować reakcje ludzi na komunikaty o kieszonkowcach. - Momentalnie poprawiają się. Przysuwają do siebie torby, uważniej obserwują innych pasażerów. Szkoda, że trzeba im o takich rzeczach przypominać - mówi.

Oglądaj
Kradzież "na rozrywkę"
Wideo: MPK ŁÓDŹ Kradzież "na rozrywkę"

Stara gwardia

Funkcjonariusz dodaje, że większość aktywnych obecnie w Łodzi kieszonkowców to doświadczeni profesjonaliści.

- Żółtodzioby szybko wpadają. Wielu z nich się zraża i więcej nie kradnie. Prawdziwym problemem są "wyjadacze", którzy ewentualny pobyt w więzieniu mają wkalkulowany w ryzyko zawodowe - mówi rozmówca tvn24.pl.

Dodaje, że przestępcy obecnie starają się nie kraść dokumentów. Bo to jest przestępstwo ścigane z urzędu. A na przykład kradzież do 400 złotych z portfela to wciąż tylko wykroczenie.

Oglądaj
Kradzież "na tłok"
Wideo: MPK Łódź Kradzież "na tłok"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Yaspi

W Islamie nie ma tego problemu. Tam złodzieje nie mają rączek :) I bardzo mi się to podoba.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje