tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Usłyszał wyrok i wyparował. Prokuratura do sądu: trzeba obniżyć mu karę

Adam Kamiński to były policjant i jednocześnie jeden z autorów planu spektakularnej kradzieży 8 milionów złotych. Uciekł, kiedy sąd pierwszej instancji skazał go na 6 lat i dwa miesiące więzienia. Prokuratura złożyła apelację, w której chce niższego wyroku dla ściganego listem gończym mężczyzny.

Jest poszukiwany od lipca tego roku. Powinien być już w celi, w której - według sądu pierwszej instancji - miał zostać przez sześć lat i dwa miesiące. Za wymyślenie, razem z dwoma przyjaciółmi, spektakularnej kradzieży, do której doszło w 2015 roku w Swarzędzu pod Poznaniem. Wtedy to konwojent zatrudniony na fałszywe dane odjechał bankowozem wypchanym gotówką.

Kamiński był pierwszym z całej grupy przygotowującej skok, który wpadł w ręce wymiaru sprawiedliwości. Na początku milczał, potem zaczął "sypać". W zamian za cenne informacje (śledczy podkreślają m.in., że bez wiedzy od Kamińskiego nigdy nie doszłoby do zatrzymania fałszywego konwojenta) miał on być potraktowany łagodniej w czasie procesu.

Został wypuszczony z aresztu, a w czasie procesu prokurator Łukasz Biela zawnioskował o nadzwyczajne złagodzenie kary. Tyle, że z tego planu niewiele wyszło, bo Sąd Okręgowy w Łodzi stwierdził, że pobłażanie Kamińskiemu jest nieporozumieniem.

- Na współpracę zdecydował się dopiero pod naciskiem zgromadzonych na niego dowodów. Nie była to spontaniczna decyzja - argumentował sędzia, kiedy uzasadniał nieprawomocny wyrok.

Tych słów nie słyszał Kamiński. Nie przyszedł na ogłoszenie wyroku i tylko dlatego nie trafił za kratki (sędzia nakazał natychmiast aresztować skazanych).

Prokuratura łagodniejsza od sądu

Do łódzkiego sądu wpłynęła właśnie apelacja. Zajmujący się sprawą prokurator Łukasz Biela wnosi o radykalne złagodzenie kary dla ściganego.

- Prokuratura wnosi o zmniejszenie dla niego wyroku. Z ponad sześciu lat pozbawienia wolności do roku - tłumaczy Paweł Urbaniak z Sądu Okręgowego w Łodzi.

Dlaczego ucieczka Kamińskiego nie zmieniła tego, że może on liczyć na wsparcie prokuratury? Zapytaliśmy o to prokuratura Łukasza Bielę.

- Apelacja tyczy się tego, co działo się w czasie śledztwa, procesu oraz wyroku. Nie zaś tego, co działo się po jego ogłoszeniu - informuje prokurator w rozmowie z tvn24.pl.

W czasie procesu prokurator wielokrotnie wskazywał, że Kamiński zasługuje na łagodniejszy wyrok od wspólników, bo nie tylko udzielał cennych w śledztwie informacji, ale też nie ukrywał się i pojawiał na każde wezwanie wymiaru sprawiedliwości.

To się jednak zmieniło. Ale stanowisko prokuratury jest ciągle takie samo. Dlaczego?

- Nie chcę w swojej ocenie skupiać się tylko na jego zachowaniu już po wyroku. Bez niego nie byłoby na ławie oskarżonych wszystkich sprawców. Dzięki wynikom śledztwa do społeczeństwa popłynął jasny komunikat: nawet przestępstwo bliskie doskonałości skończy się karą - uzasadnia Biela.

Dodaje, że Adam Kamiński miał prawo "czuć się zawiedziony" wyrokiem sądu.

- Spodziewał się, że zostanie nagrodzony za swoją postawę, a stało się inaczej. Oczywiście to, co zrobił po procesie, jest negatywne - dodaje prokurator.

Działanie "kuriozalne i dziwne"

Stanowisko prokuratury oburza Jarosława Kura, szefa okradzionej firmy ochroniarskiej Servo. O treści apelacji dowiedział się od tvn24.pl.

- Jestem zszokowany i zbulwersowany. Prokuratura od samego początku sprawy podejmuje kuriozalnie i dziwne kroki. Pierwsze słyszę, żeby śledczy wstawiali się za poszukiwanym listem gończym przestępcą - mówi Kur.

Podkreśla, że oskarżyciel publiczny chce łagodzenia kary, mimo, że ze skradzionych ośmiu milionów złotych, udało się uzyskać ok. 250 tysięcy.

- Prokuratorzy zapomnieli, że ta kradzież jest dramatem dla firmy, w której pracują setki osób. Zamiast ścigać winnych, śledczy udają obrońców. To po prostu niedorzeczne - zaznacza.

Chcą, żeby wyszedł z celi

W prokuratorskiej apelacji znajduje się też punkt dotyczący Dariusza D. Mężczyzny, który pomagał przy kradzieży. Między innymi w kluczowym momencie wspólnie z fałszywym konwojentem przerzucał worki ze skradzioną gotówką.

Śledczy chcą, aby sąd drugiej instancji zmniejszył mu karę - z sześciu lat więzienia do trzech. I to w dodatku z warunkowym zawieszeniem w jej wykonaniu na trzy lata próby.

Do sądu w Łodzi trafiła też apelacja jednego z "architektów" skoku - Marka K. Z trójki przyjaciół planujących skok tylko on jest dziś za kratkami. Bo trzeci z rzekomych pomysłodawców - wiceprezes okradzionej firmy ochroniarskiej Grzegorz Łuczak też się ukrywa. W czwartek informowaliśmy, że jest on gotowy wrócić do kraju w zamian za wydanie listu żelaznego.

Superskok

Do kradzieży 8 mln złotych doszło 10 lipca 2015 roku w Swarzędzu pod Poznaniem. Krzysztof W., zatrudniony jako ochroniarz na podstawie fałszywych dokumentów miał dyżur. Razem z dwoma innymi konwojentami rozwoził pieniądze do bankomatów. Kiedy dwaj koledzy weszli do banku, W. odjechał bankowozem. Włączył zagłuszacz sygnału GPS i pojechał do lasu, gdzie czekali na niego wspólnicy.

Jeden z nich (Dariusz D.) pomagał przerzucać gotówkę do czekającego już samochodu. Bankowóz został potem wyczyszczony chlorem i porzucony w lesie. Policja przez kilka miesięcy nie wiedziała, kto może stać za tą spektakularną kradzieżą. Zagadka zaczęła się wyjaśniać po zatrzymaniu Adama K. Wpadł po tym, jak poprosił żonę i teścia o wpłacenie części łupu na bankowe konto.

/Czytaj o wyrokach w sprawie superskoku/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje