tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trasa Górna w Łodzi jest gotowa. Krajowa 1 "dłuższa" o 4,5 kilometra

Trasa Górna w Łodzi jest gotowa. 
Krajowa 1 "dłuższa" o 4,5 kilometra
Foto: TVN24 Łódź Trasa ma wyprowadzić część tranzytu z Łodzi

Kosztowała ponad 400 mln złotych, ma 4,5 km długości i jest jedną z kluczowych łódzkich inwestycji drogowych. W niedzielę wieczorem pierwsi kierowcy pojadą Trasą Górną, która ma wyprowadzić większość ruchu tranzytowego z południowej części miasta.

Trasa Górna to w ostatnich latach najważniejsza inwestycja drogowa w Łodzi. Jej budowa trwała ponad dwa lata i kosztowała 482 mln zł. - Droga zostanie oddana do użytku w niedzielę wieczorem - poinformował rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, Wojciech Kubik.

Licząca 4,5 km trasa połączyła al. Jana Pawła II z ul. Rzgowską, tworząc nowy odcinek krajowej "jedynki". W ramach inwestycji powstało sześć nowych obiektów mostowych - cztery wiadukty drogowe, jeden kolejowy oraz most nad rzeką Olechówką. Na trasie powstało też pierwsze w Łodzi trzypoziomowe skrzyżowanie z ul. Rzgowską.

Zbudowano również nowe chodniki, drogi rowerowe, 533 słupy oświetleniowe i 6400 m barier z ekranami akustycznymi. Powstała także nowa pętla autobusowa przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Trasą Górną pojedzie nowy autobus linii 93, łączący dworce kolejowe – Łódź Chojny i Kaliska.

Wyprowadzi część tranzytu z miasta

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Grzegorz Nita przekonuje, że trasa skróci przebieg drogi krajowej przez miasto i wyprowadzi znaczną część ruchu ciężkich pojazdów z południowej części centrum.

- Ruch tranzytowy, który odbywał się przez ulicę Pabianicką, Rondo Lotników Lwowskich, ul. Paderewskiego i Rzgowską do granic miasta przejmie w całości Trasa Górna. Na pewno nie wyeliminuje to całkowicie TIR-ów z tego obszaru, ale zdecydowanie ograniczy ich liczbę. Również dla mieszkańców przedostanie się do centrum miasta tą trasą będzie zdecydowanie szybsze - powiedział Nita.

Jego zdaniem ważny jest też dalszy przebieg tej trasy, nad którym trwają prace koncepcyjne, i przedłużenie jej w przyszłości do węzła Romanów na budowanej autostradzie A1.

Powstała w cztery lata

Wykonawcą inwestycji były Mosty-Łódź. Umowę podpisano w sierpniu 2010 r., a budowa ruszyła na początku 2012 r. Trasa pierwotnie miała zostać oddana na wiosnę tego roku, a opóźnienie spowodowały początkowe problemy z pozyskaniem części terenów pod budowę oraz długa ubiegłoroczna zima. Ponad połowa środków na inwestycję pochodziła z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz RPO Województwa Łódzkiego.

Oglądaj
Zobacz, jak ma wyglądać Trasa Górna
Wideo: Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi Zobacz, jak ma wyglądać Trasa Górna
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje