tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wojewoda zmienił plac Zwycięstwa na plac Kaczyńskiego. Łódzcy radni przywrócili starą nazwę

zobacz więcej wideo »
Wojewoda zmienił plac Zwycięstwa na plac Kaczyńskiego. Łódzcy radni przywrócili starą nazwę
 • Samorządom będzie trudniej przywracać nazwy ulicSamorządom będzie trudniej przywracać nazwy ulic
 • Radni skarżą decyzję wojewody o dekomunizacji ulic w WarszawieRadni skarżą decyzję wojewody o dekomunizacji ulic w Warszawie
 • Dekomunizacja stolicyDekomunizacja stolicy
 • Dekomunizacja 50 ulic. Będzie m.in. Aleja Lecha KaczyńskiegoDekomunizacja 50 ulic. Będzie m.in. Aleja Lecha Kaczyńskiego
Foto: TVN24 Łódź | Video: Fakty TVN Tablice na placu Zwycięstwa

Plac Zwycięstwa - decyzją wojewody łódzkiego – od 1 stycznia stał się placem Lecha Kaczyńskiego. To decyzja wojewody, który działała w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Tyle, że łódzcy radni właśnie przywrócili starą nazwę.

- Nie chcemy w Łodzi kultu Lecha Kaczyńskiego - mówiła Urszula Niziołek-Janiak, łódzka radna.

Ona, podobnie jak samorządowcy Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zagłosowała za zmianą nazwy placu Lecha Kaczyńskiego w Łodzi.

Tragicznie zmarły prezydent RP był patronem placu od 1 stycznia. Został nim po decyzji wojewody związanego z PiS, Zbigniewa Raua.

Radni PO i SLD chcieli jak najszybciej zmienić nową nazwę. Koniecznie przed 6 stycznia. Wtedy bowiem wchodzi w życie nowelizacja ustawy o dekomunizacji, która zablokuje samorządom możliwość zmiany nazw patronów ulic i placów, które zyskały nowych patronów w ramach dekomunizacji. Od soboty będzie to możliwe tylko za zgodą Urzędu Wojewódzkiego oraz IPN.

Jedna nazwa, dwa różne zwycięstwa

Znajdujący się w centrum miasta plac Zwycięstwa musiał być zdekomunizowany, bo jak ocenił Instytut Pamięci Narodowej, nazwa została ustanowiona w 1945 roku i odnosi się do zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Dlatego też - w uzasadnieniu uchwały - radni PO i SLD zaznaczyli, że nowy-stary plac co prawda będzie nazywał się tak samo, ale upamiętniać będzie zwycięstwo Polski nad Bolszewikami z 1920 roku.

- Ostatecznie nie trzeba będzie zmieniać tabliczek i generować kosztów - dodawała radna Niziołek-Janiak.

Działania rządzącej koalicji nie podobają się samorządowcom PiS.

- To haniebna debata, za którą stoi Hanna Zdanowska. To działania polityczne, które mają uderzyć w pamięć Lecha Kaczyńskiego - komentował Sebastian Bulak, radny tej partii.

Prawicowi samorządowcy robili wszystko, żeby uniemożliwić przegłosowanie uchwały zmieniającej nazwę placu. Ostatecznie zostali jednak przegłosowani. Za nową-starą nazwą zagłosowało 25 radnych, 12 było przeciwko.

Długa droga

Uchwała trafi teraz do... wojewody. Tego samego, który wcześniej zmienił nazwę placu. Ma on 14 dni na jej opublikowanie w Dzienniku Uchwał Województwa Łódzkiego. Nowa nazwa będzie obowiązywać po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały.

Jednocześnie wojewoda ma 30 dni na analizę formalno-prawną przedstawionego mu dokumentu. W tym czasie może sprawdzać, czy są postawy do uchylenia prawa.

Tyle kwestie prawne. Na placu, o który toczy się spór cały czas wiszą stare tabliczki - informujące, że jest to plac Zwycięstwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Po co w ogole funkcja wojewody? Trzeba usunac takie stanowisko. Samorzad jest wybierany lokalnie i nie trzeba jeszcze funkcjonariusza nad nimi ale obok.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje