tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Mamy łatkę wariatów i dawców organów. A równie często jesteśmy ofiarami, co sprawcami"

zobacz więcej wideo »
"Mamy łatkę wariatów i dawców organów. A równie często jesteśmy ofiarami, co sprawcami"
 • Motocykliści: nie róbcie z nas warzywMotocykliści: nie róbcie z nas warzyw
 • Wideo opublikowano "ku przestrodze"Wideo opublikowano "ku przestrodze"
 • O bezpieczeństwie motocyklistówO bezpieczeństwie motocyklistów
Foto: TVN24 Łódź | Video: TVN24 Łódź Jak niebezpieczna jest jazda motocyklem?

Statystycznie co cztery godziny dochodzi do wypadku, w którym cierpi motocyklista. - Jazda motocyklem to zastrzyk adrenaliny. Nie chodzi o przyspieszenie, tylko ryzyko, że kierowcy będą chcieli cię zabić - mówią nam motocykliści. Czy na jednośladzie faktycznie łatwo o wypadek? Sprawdziliśmy.

- W tamtym roku wypadek miało trzech znajomych. Jeden popełnił błąd. Inni mieli przewalone przez kierowców, dla których byli niewidzialni - opowiada Jarek, motocyklista z Łodzi. Spotkanie z nim umówiła nam łódzka drogówka. Chodziło o to, żeby pokazać, jak łatwo o wypadek na motocyklu.

Wkładamy kask, wsiadamy.

- W swojej karierze "glebowałem" dwa razy. Za każdym razem drogę zajeżdżał mi inny kierowca. To jest największa masakra - tłumaczy Jarek.

Ma rację. W zeszłym roku motocykliści ucierpieli w 1024 wypadkach spowodowanych przez kierowców. Większość (766) to wymuszenia pierwszeństwa.

- Jesteśmy, cholera, niewidzialni dla niektórych. Tak jak teraz. Chcę zmienić pas... migamy i.... nic. Jakby nas tu nie było - mówi Jarek i pokazuje samochód, który ani myśli wpuścić nas na swój pas.

Trąb i módl się

Wjeżdżamy w al. Rydza Śmigłego - to jedna z głównych arterii łączących północ z południem miasta. Jedziemy buspasem - bo w Łodzi można.

- Po lewej mamy sznur pojazdów. Wszystko fajnie, ale pamiętasz co mówiłem o naszej niewidzialności? Musisz być gotowy, że ktoś zaraz wyjedzie ci przed kierownicę - tłumaczy kierowca.

Jak to wygląda w praktyce? Jakiś czas temu dostaliśmy nagranie z tego miejsca. Motocyklista jedzie (jak my) buspasem. Nagle samochód zjeżdża na pas nagrywającego. Skończyło się na nerwach i delikatnym uszkodzeniu motocykla.

- Dochodzi do absurdalnych sytuacji. Mamy łatkę wariatów i "dawców organów". A równie często jesteśmy ofiarami, co sprawcami - podkreśla Jarek.

Co na to statystki? Do 57,5% ubiegłorocznych wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg - najczęściej kierowcy samochodów osobowych.

Źródło: policja.pl Policyjne statystyki za 2016 rok

Skręt - drugi z zabójców

Jedziemy dalej. Z Ronda Solidarności skręcamy w Wojska Polskiego. Główna arteria, którą co rusz przecinają niewielkie drogi osiedlowe. Jarek przestaje mówić. Skupia się. W końcu zatrzymujemy się na światłach.

- Jedenastu chłopaków zginęło w tamtym roku przez kierowców, którzy wjechali na główną drogę przed motocykl - opowiada.

A co na to statystyki? Do jedenastu zabitych trzeba dodać 83 rannych przez kierowców, którzy wyjechali z podporządkowanej na główną drogę - tuż przed motocykl.

Nie bez winy

Mijamy Wojska Polskiego. Potem Zgierską przejeżdżamy do Pojezierskiej, a stamtąd na południe - al. Włókniarzy. Tutaj do dyspozycji kierowców są miejscami nawet cztery pasy ruchu. Obok nas w pewnym momencie przejeżdża inny motocykl. Na tyle szybko, że nawet nie mogliśmy mu się przyjrzeć.

A prędkość to najczęstszy grzech motocyklistów. To ona ich najczęściej zabija. W zeszłym roku tak zginęło 90 osób. Pół tysiąca było rannych.

- Jest dużo chłopaków, którzy psują nam reputację. Wsiadają i gnają. Szkoda - mówi Jarek.

Na drugim miejscu wśród grzechów jest nieprawidłowe wyprzedzanie.

- Jak poniesie fantazja ułańska, to jadą na złamanie karku. Dosłownie. Niektórzy wyprzedzają tam, gdzie nikt normalny by o tym nie pomyślał. Często się za nich wstydzimy. Bo motocykliści czują ze sobą więź. Jesteśmy jedną rodziną - kończy.

Podjeżdżamy pod redakcję. Tam rozmawiamy z mł. asp. Marzanną Boratyńska. To ona umówiła nas z Jarkiem.

- Chcemy za pośrednictwem mediów pokazać, że koegzystencja między kierowcami i motocyklistami jest możliwa. Wystarczy zrozumieć swoje punkty widzenia - komentuje policjantka.

Źródło: policja.pl Policyjne statystyki za miniony rok

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lobo_tomia
lobo_tomia

"Obok nas w pewnym momencie przejeżdża inny motocykl. Na tyle szybko, że nawet nie mogliśmy mu się przyjrzeć (http://www.tvn24.pl)" no właśnie - i przez to samochody wymuszają pierwszeństwo, bo was zwyczajnie nei widać!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje