tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Majówka najtragiczniejsza od lat. Już ponad 40 ofiar

zobacz więcej wideo »
Majówka najtragiczniejsza od lat. Już ponad 40 ofiar
 • Tragiczna majówkaTragiczna majówka
 • 63-latek nie żyje63-latek nie żyje
 • Wypadek miał miejsce na trasie z Pucka do WładysławowaWypadek miał miejsce na trasie z Pucka do Władysławowa
 • Zderzyły się aż cztery samochodyZderzyły się aż cztery samochody
Foto: TVN24 Łódź | Video: TVN24 Łódź Tragiczna majówka

Od piątku do wtorku na polskich drogach doszło do 414 wypadków. Ofiar jest więcej niż w analogicznym okresie 2017 i 2016 roku. - Mamy piękną pogodę, więcej osób wyjechało. To niestety widać w statystykach - komentuje policja.

Zebraliśmy dane Komendy Głównej Policji z pięciu ostatnich dni, czyli od początku długiego weekendu. Porównaliśmy je ze statystykami z dwóch poprzednich lat (pod uwagę braliśmy analogiczny okres pięciu dób). Okazuje się, że ten rok jest rekordowo tragiczny.

Do północy z wtorku na środę zginęło już 40 osób. Dla porównania, rok temu zginęło 27 osób a w 2016 były 33 ofiary.

Niestety, tegoroczna statystyka będzie się jeszcze pogarszała. Policja już otrzymała kolejne zgłoszenia o śmiertelnych wypadkach, takich jak ten pod Kutnem, kiedy motocyklista uderzył w ciągnik zaparkowany na poboczu drogi.

"Upiorna ironia"

Pierwsze pięć dni majówki było też najgorsze od lat, jeżeli chodzi o liczbę rannych. W zdarzeniach ucierpiało 534 osób, czyli o 122 więcej niż rok temu i 47 więcej niż w 2016.

- Mamy coraz więcej dobrych dróg. Dodatkowo w tym roku nie można narzekać na pogodę. Dlatego możemy mówić o upiornej ironii - komentuje sierż. sztab. Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki.

Skąd pogorszenie się bezpieczeństwa na drogach? Zdaniem Jadwigi Czyż nie bez znaczenia jest fakt, że ładna aura skłoniła więcej osób do wyjechania z miasta.

- Niestety do tego nakłada się mylne przekonanie kierowców, że sucha nawierzchnia i dobra widoczność zapewni nam bezpieczeństwo. Pojawia się brawura, która doprowadza do tragedii - mówi policjantka.

Pięć pierwszych dni majówki na drogach

Liczba wypadkówZabiciRanni
Majówka 2018 (od 27.04 do 1.05)41440534
Majówka 2017 (od 28.04. do 2.05)32227412
Majówka 2016 (od 29.04 do 3.05)29333487

"Nieświadoma nietrzeźwość"

Od 27 kwietnia w całym kraju trwa policyjna akcja "Bezpieczny weekend". Policjanci kontrolują samochody na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach wjazdowych do miejscowości turystycznych. Kontrolują stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. I - niestety - często mają dużo pracy.

Bo od piątku zatrzymano 1413 nietrzeźwych kierowców. Jak czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji, wielu zatrzymanych piło alkohol dzień wcześniej. Wsiedli za kierownicę bez świadomości, że jeszcze nie wytrzeźwieli.

Policja określa to zjawisko problemem "nieświadomej nietrzeźwości kierującego".

"Nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację" - przypomina policja w komunikacie wydanym na początku weekendu majowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje