Wypłacali pieniądze, trafiały w inne ręce. Mężczyzna miał kraść dzięki "lepkiej pułapce"

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który montował nakładki na...
Foto: policja Łódź Video: policja dolnośląska Policjanci zatrzymali mężczyznę, który montował nakładki na...13.12| Pochodził do bankomatu, montował tzw. pułapkę klejową i czekał aż pojawi się ktoś kto chce wypłacić gotówkę - twierdzą policjanci, którzy zatrzymali obywatela Rumunii. Mężczyznę podejrzewają o to, że w ten sposób zdobywał pieniądze należące do niczego nieświadomych klientów banków. zobacz więcej wideo »Wybuch bankomatu w Bydgoszczy. Policja szuka sprawców
Foto: policja Łódź Video: tvn24 Wybuch bankomatu w Bydgoszczy. Policja szuka sprawców30.11| Nieznani sprawcy wysadzili bankomat w nocy z piątku na sobotę w Bydgoszczy. Tej nocy, na terenie tego samego ktoś uszkodził także inny bankomat, jednak do samego włamania w końcu nie doszło. Policjanci szukają sprawców zdarzeń. zobacz więcej wideo »Grupa włamująca się do bankomatów rozbita
Foto: policja Łódź Video: policja dolnośląska Grupa włamująca się do bankomatów rozbita05.04| Policjanci z Dolnego Śląska rozbili gang, który okradał bankomaty. Na koncie grupy była między innymi nieudana próba kradzieży przy użyciu ciągnika. Trzy osoby zostały zatrzymane. zobacz więcej wideo »
Bankomat wydał pieniądze, ale klient banku nie miał prawa tego zauważyć. Banknoty zostały bowiem przyklejone do listwy z klejem, którą pozostawili złodzieje. Na tym polega przestępcza metoda nazywana "lepką pułapką". Policja publikuje wizerunek mężczyzny, który właśnie w ten sposób miał polować w Łodzi na cudze pieniądze.
Z perspektywy użytkownika wygląda to tak: po włożeniu karty do bankomatu, wpisaniu PIN-u i zażądania wypłaty urządzenie informuje o pomyślnie wykonanej operacji. Na ekranie pojawia się napis "odbierz pieniądze". Użytkownik może zabrać nawet potwierdzenie wypłaty.
Problem w tym, że klient banku nie będzie mógł odebrać swoich pieniędzy, bo będą one już przylepione do listwy zakrywającej podajnik.
- Z jednej strony jest klej, do którego pieniądze się przyklejają - mówi młodszy inspektor Joanna Kącka z łódzkiej policji.
Bankomaty są tak zaprogramowane, że nieodebrane pieniądze są ponownie wciągane do urządzenia. Ale w przypadku pułapki klejowej jest to niemożliwe.
- Pieniądze finalnie zostają na listwie, a użytkownik bankomatu może być przekonany, że urządzenie po prostu się popsuło - mówi Kącka.
Do urządzenia, na którym zainstalowana jest lepka pułapka, po chwili może podejść złodziej i zabrać łup.
Poszukiwany
Właśnie w taki sposób - jak informują łódzcy policjanci - usiłował kraść mężczyzna, który został nagrany przez kamerę bankomatu przy ulicy Zakładowej w Łodzi.
- Mężczyzna został nagrany 22 października zeszłego roku. To mężczyzna w wieku około 30-35 lat, w chwili zdarzenia miał kaptur na głowie - mówi Kącka.
Policja publikuje teraz wizerunek mężczyzny i prosi osoby mogące pomóc w zatrzymaniu mężczyzny o kontakt z VI Komisariatem Policji. Informacje można przekazywać telefonicznie pod numerem alarmowym 112.
Sprawdzaj i kontaktuj się z operatorem
Policja apeluje, żeby zawsze sprawdzać, czy bankomat wygląda tak, jak powinien. Jeżeli - z jakiegoś powodu - urządzenie nie wypłaci pieniędzy, należy skontaktować się z jego operatorem (numer telefonu jest podany na każdym urządzeniu).
- Przestępcy korzystają z tego, że część użytkowników zbyt łatwo tłumaczy problemy awarią techniczną - podkreśla Joanna Kącka.