tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Lekarka skazana za śmierć noworodka. "Duża skala niedbalstwa"

Lekarka skazana za śmierć noworodka. "Duża skala niedbalstwa"
Foto: TVN24 Łódź | Video: TVN24 Łódź Skazana lekarka nie chciała komentować wyroku

Teresa W., 69-letnia lekarka, została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci noworodka. Sąd w Łodzi skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Oprócz tego, kobieta nie może przez trzy lata wykonywać zawodu i musi zapłacić nawiązkę dla matki zmarłego dziecka.

Wyrok został odczytany w piątek w Sądzie Rejonowym w Łodzi.

- Skazana wykazała się dużym niedbalstwem przy pełnieniu obowiązków. Oprócz tego, chciała wszystkich obarczyć winą, tylko nie siebie - uzasadniał wyrok sędzia Jan Kłosowski z Sądu Rejonowego w Łodzi.

Teresa W. będzie musiała zapłacić 30 tys. złotych Barbarze Zajcewej, matce zmarłego dziecka. Na skazaną spadną też wszystkie koszty sądowe.

Lekarka nie chciała komentować wyroku. Szybko opuściła gmach sądu. Na razie nie wiadomo, czy jej obrońca wniesie apelację do wyroku.

"Teraz już pyta pacjentki"

Sędzia Jan Kłosowski podczas uzasadnienia dodał, że Teresa W. wygłosiła deklarację, że "od momentu zeszłorocznego dramatu dokładnie wypytuje o wszystko pacjentki".

- Pozwala to na zadanie pytania: jak w takim wypadku skazana leczyła pacjentów wcześniej? - mówił sędzia.

Podczas wyroku sędzia odniósł się też do wywiadu, który Teresa W. udzieliła Piotrowi Borowskiemu, reporterowi TVN24. - Skazana przed kamerami przyznała, że nie zapoznała się z historią leczenia pacjentki. Później jednak zmieniała te zeznania - przypominał sędzia Kłosowski.

Rodzina: wyrok sprawiedliwy

- Mam pretensję do lekarki, ale też do siebie, że za bardzo jej zaufałam - komentowała po wyroku Barbara Zajcewa, matka zmarłego noworodka.

Mam pretensję do lekarki, ale też do siebie, że za bardzo jej zaufałam.

Barbara Zajcewa, matka zmarłego dziecka

Kobieta podkreśliła, że "żaden wyrok nie cofnie życia jej dziecku", ale wysokość kary jest "zgodna z jej oczekiwaniami".

Śmierć noworodka

Do śmierci noworodka doszło w marcu 2012 roku. Wtedy do szpitala Rydygiera w Łodzi zgłosiła się pacjentka w 29 tygodniu ciąży z bólem brzucha. Lekarka - zdaniem prokuratury - postawiła błędną diagnozę, stwierdzając, że ból brzucha wynika z problemów żołądkowych i odesłała pacjentkę do domu. W nocy u tej samej pacjentki pojawiło się krwawienie. Wezwane na miejsce pogotowie odwiozło kobietę do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, tam odbył się poród przez cesarskie cięcie.

Lekarze próbowali ratować dziecko przy użyciu specjalistycznej aparatury, ale nie przyniosło to rezultatu. Dziecko zmarło tego samego dnia w szpitalu.

Jak ustalono w czasie śledztwa - dziecko urodziło się niedotlenione, co było konsekwencją odklejenia się łożyska. Kluczowe dowody w tej sprawie to wyniki sądowo-lekarskiej sekcji zwłok i opinie biegłych w tym zakresie, zeznania lekarzy oraz opinia z Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku.

Ustalono, że dziecko w okresie płodowym rozwijało się prawidłowo. Z opinii biegłych wynika, że gdyby urodziło się bez cech niedotlenienia okołoporodowego, miałoby szanse przeżycia. Zdaniem śledczych, lekarka odpowiada za niedokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i w konsekwencji złą ocenę sytuacji.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jaaa111

Brawo dostała po kieszeni to się zastanowi nad swoim postępowaniem - zwykle odszkodowanie płaci szpital.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   precz z unią i tuskiem

   kara w zawieszeniu to brak kary

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje