tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Od zawsze tędy przechodzili. Teraz "przejście tylko dla kolejarzy"

Od zawsze tędy przechodzili. 
Teraz "przejście tylko dla kolejarzy"
Foto: TVN24 Łódź | Video: TVN24 Łódź Po remoncie przejście tylko dla wybranych

Pokonanie torów kolejowych w Zgierzu (woj. łódzkie) jest albo ryzykowne (bo można dostać mandat) albo uciążliwe (bo trzeba nadrabiać dwa kilometry do kładki). Na przejściu, z którego od lat korzystali okoliczni mieszkańcy pojawiły się niedawno barierki i informacja: przejście służbowe. Urzędnicy mówią o bezpieczeństwie, zgierzanie o absurdzie.

Z jednej strony stacji Zgierz Północ jest duże osiedle z wielkiej płyty, z drugiej - domków jednorodzinnych. W linii prostej dzieli je 300 metrów. Ale w praktyce trzeba iść wzdłuż torów do najbliższej kładki i tam przejść na drugą stronę torów. A to prawie dwa kilometry.

Jest też krótsza, chociaż bardziej ryzykowna opcja. I nie chodzi tu wcale o ryzyko wpadnięcia pod pociąg, tylko o ewentualny mandat. Bo na wprost drogi pomiędzy osiedlami jest nowoczesne przejście. Ale dla kolejarzy, nie dla zwykłych mieszkańców. Przypomina zresztą o tym tabliczka: "przejście służbowe". 

- Przez lata tu chodziliśmy i było dobrze. Teraz postawili nam ładne barierki chroniące przed przypadkowym wpadnięciem pod pociąg i... zabronili tutaj chodzić - denerwuje się przed kamerą TVN24 jeden z mieszkańców.

PKP: nic się nie zmieniło

Joanna Kubiak z biura prasowego PKP PLK mówi w rozmowie z tvn24.pl, że w Zgierzu nic się nie zmieniło.

- Tam nigdy nie było oficjalnego przejścia. Zawsze można było tam przechodzić tylko służbowo - opowiada.

Służbowe od (nie)dawna przejście cieszy się dużą popularnością wśród "zwykłych" ludzi.  Mieszkańcy tłumaczą, że chodzą tędy z przyzwyczajenia. Będą jednak musieli zmienić nawyki, bo w okolicy przejścia pojawiają się coraz częściej pracownicy Służby Ochrony Kolei, którzy wystawiają mandaty - od 20 do 500 złotych.

- Nie wiem, po co miałby tu ktoś z kolei się kręcić. I na czym polega ich przewaga nad zwykłymi ludźmi. Że co, lepiej widzą nadjeżdżający pociąg?! - denerwują się mieszkańcy.

Wyjaśnienie zagadki przejścia jest jednak inne. I nie dotyczy bezpośrednio tego, co dzieje się na torach, tylko na otaczających je nasypach kolejowych.

- Przejście otoczone jest nasypami kolejowymi. Od strony bloków są schody, ale od strony domków trzeba korzystać ze stromej, wydeptanej ścieżki - tłumaczy Robert Chocholski, sekretarz miasta Zgierz.

Źródło: TVN24 Łódź Mieszkańcy oburzeni: "kolejarz lepiej widzi pociąg?!"

Jeszcze trochę?

Jak mówią nam mieszkańcy, wcześniej "stroma i wydeptana ścieżka" nie była wystarczającym powodem do wlepiania mieszkańcom mandatów. Co się zatem zmieniło? Zrobiono tu remont.

- Znaki postawiła kolej, która stwierdziła, że dopóki nie będzie można bezpiecznie zejść z nasypu, przejście będzie tylko służbowe - dodaje Chojnacki.

Sekretarz zapewnia, że schody od strony osiedla domków jednorodzinnych pojawią się jeszcze w tym roku.

- Zarezerwowaliśmy już na to pieniądze - podkreśla nasz rozmówca.

Zanim jednak pojawią się schody, mieszkańcy będą nie tylko wyglądać jadącego pociągu, ale też funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei z bloczkiem mandatów.

-  Nie ma patrolów przydzielanych tylko w to miejsce. Mandaty stawiamy "przy okazji", kiedy przejeżdżamy w pobliżu - mówi inspektor Marek Sarna z komendy regionalnej SOK w Łodzi.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dyżurny_ruchu
dyżurny_ruchu

Zarządca infrastruktury kolejowej nie jest instytucją mająca dbać o komfort życia mieszkańców.Od tego jest gmina,miasto,powiat.Co do samej kładki,proszę sobie wyobrazić co się wydarzy gdy np. baran z osłem zostaną potrąceni przez tabor kolejowy?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje