tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Wstrząsający zarzut". Sędziowie piszą do premiera

zobacz więcej wideo »
"Wstrząsający zarzut". Sędziowie piszą do premiera
Foto: PAP/Tomasz Gzell | Video: Marta Gordziewicz / tvn24 Wypowiedź Mateusza Morawieckiego wywołała oburzenie wśród sędziów

"Zwracamy się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie jego słów" - napisało w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego 13 sędziów, wśród nich między innymi profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego i były przewodniczący Trybunału Stanu. To reakcja na słowa szefa rządu, który mówił o działającej w jednym z krakowskich sądów "zorganizowanej grupie przestępczej". Jak dodali autorzy listu, ich apel "wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych".

13 czerwca w tygodniku "Gazeta Polska" ukazał się wywiad z Mateuszem Morawieckim. Na pytanie o "pełzający bunt władzy sądowniczej" z uzasadnieniem, że "w Krakowie sędziowie wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości", premier odpowiedział:

"W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza".

Premier nie sprecyzował jednak, o który sąd mu chodziło. W Krakowie jest ich siedem.

Próba sił w krakowskim sądzie

Można przypuszczać, że najprawdopodobniej chodzi o krakowski sąd okręgowy, w którym funkcję prezesa pełni - powołana przez Zbigniewa Ziobrę - Dagmara Pawełczyk-Woicka. Bezpośrednio po jej nominacji sześcioro członków kolegium sądu zrezygnowało z zasiadania w nim.

Obecnie trwa próba sił między nową prezes a sędziami. Po tym, jak w maju Pawełczyk-Woicka odwołała zgromadzenie sędziów, ci zebrali się na korytarzu i podjęli między innymi uchwałę wzywającą prezes do rezygnacji. Zarzucili jej niewystarczające kwalifikacje do pełnienia powierzonego stanowiska i sprzeniewierzanie się niezawisłości sędziowskiej.

Z kolei Pawełczyk-Woicka zarzuca sędziom sądu, którym kieruje, że podejmując takie uchwały, sprzeniewierzają się ślubowaniu sędziowskiemu.

"Sformułowanie tak wstrząsającego zarzutu"

W środę "sędziowie warszawscy, działacze 'Solidarności' sędziowskiej w latach 1980-1981, a także w stanie wojennym" wystosowali do premiera list otwarty. Zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie słów o "zorganizowanej grupie przestępczej", które ukazały się na łamach tygodnika.

Oglądaj
List otwarty sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród autorów profesor Strzembosz
Wideo: tvn24 List otwarty sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród autorów profesor Strzembosz

"Gdyby stwierdzenie to rozumieć dosłownie, należałoby oczekiwać, że Minister Sprawiedliwości wyda niezwłocznie polecenie wszczęcia postępowania karnego w oparciu o materiał, który pozwolił Panu Premierowi na sformułowanie tak wstrząsającego zarzutu" - czytamy w liście.

"Rozumiemy, że Pan Premier używając takich słów nie miał na myśli uchwały Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie dotyczącej Prezesa tego Sądu oraz rezygnacji większości członków kolegium przy Prezesie z zajmowanych stanowisk" - dodali autorzy.

Przypomnieli też o "wypracowanym w czasach pierwszej 'Solidarności'" modelu trójpodziału władz, który - jak napisali - "opierał się między innymi na zagwarantowaniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów poprzez zapewnienie określonej roli w tym zakresie zgromadzeniom ogólnym sędziów i kolegiom, w tym opiniowanie kandydatów na prezesów".

Zdaniem autorów listu "przepisy nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, pozwalające ministrowi sprawiedliwości na powoływanie prezesów wbrew opinii sędziów są nie tylko rażąco sprzeczne z ideą niezależności sądów, ale wręcz naśladują stan prawny z okresu PRL".

"Konieczność obrony dobrego imienia sędziów polskich"

"Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych. Działanie takie obniża autorytet sądownictwa i prowadzi do jego upolitycznienia i uzależnienia od władzy wykonawczej" - podsumowali sędziowie.

Pod listem podpisało się 13 sędziów: profesor Adam Strzembosz, Hanna Bajer, Elwira Bielecka, Antoni Cyran, Kazimiera Machcewicz, Maria Minkiewicz, Ryszard Nowak, Elżbieta Puzyna-Nowak, Grażyna Ruiz, Barbara Sierpińska, Agnieszka Swędrowska, Magdalena Zbikowska i Elżbieta Ziołkowska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
rycho42

Przewaznie tak bywa, ze zlodziej uciekajc woła ! Łapaj złodzieja, ta sytuacja jest podobna.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mozdzyn
   mozdzyn

   Ważny fakt: po absolutnie każdej rozprawie sądowej jedna strona sporu wychodzi z rozprawy w poczuciu niezadowolenia z pracy sędziego. Tego faktu nie zmieni żadna reforma, będzie tak zawsze. Różnica sprowadza się wyłącznie do tego, że o ile teraz sędzie rozstrzyga w oparciu o przepisy prawa i własne poczucie sprawiedliwości, a po reformie rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     antoni_bojar

     Nie jestem jakimś specjalistą od Sądownictwa Polskiego, ale jako zwykły obywatel widzę, że większości Sędziów w naszym kraju brak przyzwoitości. W mediach słyszę i widzę, jak wydawane są wyroki, które urągają elementarnemu poczuciu sprawiedliwości. Nie jestem działaczem ani zwolennikiem PiS ale zauważam, że rządy tego ugrupowania rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        19
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       lastanetaarion
       lastanetaarion

       Jakiego "poczucia sprawiedliwości" - sędziowie wydają wyroki na podstawie przepisów i dowodów - jeżeli ma się coś do działania sędziów, to powinno się z nimi przeprowadzić konsultacje, żeby zmienić przepisy, które im uniemożliwiają działanie zgodnie z twoim "poczuciem sprawiedliwości". No ale lepiej zrobić remanent w sądach i rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         10
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andre_valenducq

         Prawda w oczy kole ???

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            17
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           MUNDIAL 2018
           Faza grupowa
           Faza grupowa
           Faza grupowa

           Król zwierząt z RPA rządzi też w internecie

           Niby nic niezwykłego - lew w swoim naturalnym środowisku. A jednak obejrzały go już ponad 4 miliony ludzi. Zobacz TOTERAZ.

           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

           TVN Meteo

           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

           Wybrany prezydent zapowiada zmianę układu z rebeliantami

           Wybrany prezydent zapowiada zmianę układu z rebeliantami

           Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 roku. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe. zobacz więcej »

           INFORMACJE SPORTOWE »

           Bez prądu, komputera i pieniędzy. Do superzabawy wystarczą patyczki i sznurek

           Gracze ciągną nitkę raz mocniej, raz lżej i w ten sposób sterują ludzikiem. Zobacz TOTERAZ.

           Uczestnik biegu Brutalfutas w Nyaregyhaza, Węgry (Fot. PETER KOMKA/PAP/EPA) czytaj dalej »