tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys w Libanie

Wyjechał do Rijadu, złożył dymisję. "Atak na suwerenność Libanu"

Liban zamierza poprosić kraje arabskie o pomoc w ściągnięciu z Arabii Saudyjskiej premiera Saada al-Haririego. W sobotę już po wyjeździe podał się do dymisji. Libańskie władze uważają, że jest przetrzymywany przez Rijad.

Ku ogólnemu zdziwieniu Hariri ogłosił w sobotę swoją dymisję w saudyjskiej telewizji, oskarżając współrządzący Hezbollah oraz wspierający go Iran, wrogów Arabii Saudyjskiej o sianie chaosu w regionie. W przemówieniu transmitowanym przez saudyjską telewizję dodał, że obawia się o swoje życie.

Niespodziewana dymisja wywołała w kraju kryzys polityczny i wypchnęła Liban na front regionalnej walki pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską.

W Libanie sposób ogłoszenia dymisji podsycił spekulacje, że decyzję wymusiła na Haririm, swoim wieloletnim sojuszniku, Arabia Saudyjska, aby zaszkodzić Iranowi.

- Kiedy przyjechał do Arabii Saudyjskiej został poproszony o zostanie i nakazano mu zrezygnować. Kazano mu przeczytać tekst swojej rezygnacji i od tego czasu znajduje się w areszcie domowym - powiedział agencji Reutera wysoki rangą urzędnik libański, który jest bliskim współpracownikiem Haririego.

Arabia Saudyjska i doradcy Haririego dementują te doniesienia. Jednak - jak zwraca uwagę agencja Reutera - polityk nie zaprzeczył, jakoby odebrano mu swobodę przemieszczania się. Na początku tygodnia wyjechał wprawdzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale potem wrócił do Arabii Saudyjskiej.

Tajemnicze zniknięcie

Prezydent Libanu Michel Aoun powiedział, że skłania się ku dyplomatycznemu podejściu do "odkrycia tajemnicy wokół rezygnacji Haririego" - podała libańska telewizja al-Manar, która wspiera Hezbollah.

- Liban zamierza poprosić państwa zachodnie i arabskie o wywarcie presji na Saudyjczyków, by wypuścili premiera Saada al-Haririego - powiedział wysoki rangą przedstawiciel libańskiego rządu.

- Trzymanie Haririego w Rijadzie i ograniczanie jego wolności jest atakiem na libańską niepodległość. Będziemy współpracować z (innymi) państwami, by wrócił do Bejrutu - dodał.

Jeszcze premier?

Władze Arabii Saudyjskiej oskarżyły Hezbollah, który wchodzi w skład rząd Haririego, o "uprowadzenie" libańskiego systemu politycznego.

Informator powiedział agencji Reutera, że Hariri nadal jest premierem. Niektóre źródła twierdzą, że prezydent Aoun nie otrzymał rezygnacji. Prezydent oświadczył, że chce, by premier wrócił do kraju i wyjaśnił powody swojej rezygnacji, zanim podejmie ostateczną decyzję.

Do rezygnacji Haririego, który jest biznesmenem z dużymi inwestycjami w Arabii Saudyjskiej, doszło w czasie fali aresztowań saudyjskich książąt i biznesmenów, oskarżanych o korupcję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys w Libanie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem jest strajk części personelu pokładowego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, Włoszech i Niemczech. czytaj dalej »

Gdy używasz za dużo telefonu, twój pies jest smutny

Im mniej uwagi poświęcasz psu, np. patrząc w telefon, tym smutniejszy się staje. Złe samopoczucie zwierzaka może doprowadzić do niesłuchania komend, a nawet psiej depresji. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Jak roje pszczół utrzymują kształt? Za wszystko odpowiada tzw. inteligencja stadna

Pszczoły potrafią stworzyć rój, który utrzymuje kształt i nie da się w łatwy sposób rozproszyć. Naukowcy sprawdzili, jak to możliwe. Zobacz TOTERAZ

Próba ustanowienia rekordu świata w przeprowadzeniu najliczniejszej lekcji kaligrafii, Hongkong. (Jerome Favre/PAP/EPA) czytaj dalej »