Lasy to nie rolnictwo, ale architektura to kultura. Premier obdziela ministrów pracą


Premier przejmie osobisty nadzór nad mieszkalnictwem i strategicznymi spółkami finansowymi Skarbu Państwa. Ministerstwo Środowiska nie będzie już walczyć ze smogiem, bo zajmie się tym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z kolei minister rozwoju apeluje o cierpliwość, bo nie wie jeszcze, jaki rozwój znajdzie się pod jego nadzorem.

Po rekonstrukcji rządu cały czas nie wiadomo, a przynajmniej nie wiadomo w pełni, jak będzie wyglądał podział zadań i obowiązków pomiędzy ministrami. To, który minister czym będzie się zajmował, jest o tyle istotne, że w rządzie Mateusza Morawieckiego pojawiły się ministerstwa, których nie było za czasów premierostwa Beaty Szydło.

Nowe resorty i nowe nazwy starych ministerstw

Nową funkcję, której nie było w poprzednim gabinecie, objęła sama Beata Szydło. Została wicepremierem, nie będąc jednocześnie ministrem. W jej rządzie takiej funkcji wicepremiera bez teki nie było.

Część ministerstw gabinetu Morawieckiego zmieniła nazwy. Ministerstwo Finansów i Rozwoju skróciło się do Ministerstwa Finansów. Słowo rozwój znalazło się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Nowym resortem powołanym przez premiera Morawieckiego jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wcześniejsze Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa stało się tylko Ministerstwem Infrastruktury. Budownictwo przeszło pod osobisty nadzór premiera.

O tym, że podział kompetencji między ministrami rządu Morawieckiego wciąż jeszcze się uciera, świadczą chociażby dzisiejsze wypowiedzi ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego i ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

Kwieciński zaapelował do dziennikarzy o cierpliwość. Mówił na konferencji prasowej, że podziałem kompetencji zajmuje się w czwartek Komitet Stały rady Ministrów, a w najbliższy wtorek zajmie się nim rząd na plenarnym posiedzeniu.

Kowalczyk zaś w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówił o kilku rozwiązaniach - takich jak powołanie pełnomocnika rządu do walki ze smogiem - w czasie przyszłym. O tym, kto zostanie ministrem, nie chciał mówić w ogóle. O innych zaś sprawach, np. skróceniu procedur decyzji środowiskowych, mówił w trybie warunkowym.

Niektóre nowe zadania dla ministrów czy utrzymanie starych są już jednak znane na postawie ich publicznych wypowiedzi bądź jawnych rządowych dokumentów. Podsumowujemy więc, co obecnie w tej kwestii jest wiadomo.

Co wiadomo na dziś w sprawie podziału zadań między ministrów
Co wiadomo na dziś w sprawie podziału zadań między ministrówCo wiadomo na dziś w sprawie podziału zadań między ministrów

Polityka mieszkaniowa pod nadzór premiera

- Bezpośredni nadzór nad rządowym programem Mieszkanie Plus przejmuje premier Morawiecki. Wszystkie sprawy trafią więc pod nadzór kancelarii premiera - obwieścił w czwartek minister inwestycji i rozwoju.

Jerzy Kwieciński o osobistym nadzorem premiera nad polityką mieszkaniową
Jerzy Kwieciński o osobistym nadzorem premiera nad polityką mieszkaniowątvn24

Wypowiedź ministra tłumaczy więc, po co rząd pracuje nad projektem zmiany ustawy o działach administracji rządowej. Premier na podstawie obowiązujących przepisów nie może podzielić między siebie a ministrów spraw budownictwa i polityki mieszkaniowej, tak jak by chciał.

A chciałby - jak wynika z uzasadnienia do projektu - osobiście nadzorować politykę mieszkaniową państwa, którego okrętem flagowym jest program Mieszkanie Plus. Sama polityka mieszkaniowa to dość wąski wycinek tego, czym administracja rządowa zajmuje się w dziedzinie budownictwa i architektury. Resztą - niezajętą przez premiera - zajmie się więc minister... kultury i dziedzictwa narodowego. Z uzasadnienia projektu wynika, że nadzór nad planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, ładem urbanistycznym, estetyką architektury logicznie wpisuje się w zadania ministra kultury.

"Potrzebna jest intensyfikacja działań ukierunkowanych na dbałość o estetykę przestrzeni publicznej w ścisłej koordynacji z pozostałą polityką kulturalną Państwa" - napisano w uzasadnieniu projektu zmiany ustawy o działach administracji rządowej.

Ze smogiem będzie walczyć minister przedsiębiorczości i technologii

W debacie publicznej o smogu traktuje się ten problem jako zanieczyszczenie środowiska. I do tej pory za czystość powietrza odpowiadało właśnie Ministerstwo Środowiska. Obecnie za rządowy program "Czyste powietrze" ma odpowiadać resort przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Jak uzasadnia minister, to dlatego, że czystość powietrza zależy w dużej mierze od technologii stosowanej do ogrzewania siedzib ludzkich.

Jadwiga Emilewicz będzie koordynować walkę rządu ze smogiem
Jadwiga Emilewicz będzie koordynować walkę rządu ze smogiemtvn24

- Pierwsze rozporządzenie o kotłach powstało w Ministerstwie Rozwoju (w poprzednim rządzie - przyp. red.). Od 1 czerwca nie będzie można sprzedawać pieców kopciuchów. Dziś na Komitecie Stałym Rady Ministrów ma być umawiana ustawa o jakości paliw stałych, wyrzucająca z rynku odpad węglowy - tłumaczyła Emilewicz na konferencji prasowej.

Dodała, że Ministerstwo Środowiska będzie współpracować w walce ze smogiem, podobnie jak Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (programy osłonowe wynikające z wyeliminowania z rynku najtańszych i najgorszych paliw) oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej (edukacja ekologiczna).

Jakie zadanie przejmie minister przedsiębiorczości i technologii

Jadwiga Emilewicz poinformowała również, że jej ministerstwo będzie zajmować się "szeroko rozumianą polityką gospodarczą, która została zapisana w "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

- Przedsiębiorczość, a zatem kolejny pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw, "Konstytucja dla biznesu" jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. W najbliższym czasie, mamy nadzieję, opuści ona Sejm i zyska podpis prezydenta. Jest to fundamentalne rozwiązanie, zmieniające 180 aktów prawnych, które zbuduje nowe relacje między przedsiębiorcami, a administracją w Polsce - zapowiada nowa minister.

Co oznacza rozwój? Minister prosi o cierpliwość

Jadwiga Emilewicz tłumaczy czym będzie zajmował się jej resort
Jadwiga Emilewicz tłumaczy czym będzie zajmował się jej resorttvn24

Na znacznie większym poziomie ogólności mówił o swoich przyszłych zadaniach Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Informował, że jego resort "pozostanie ministerstwem, które będzie koordynowało politykę rozwojową".

Kwieciński: nasze ministerstwo będzie kontynuowało politykę rozwoju
Kwieciński: nasze ministerstwo będzie kontynuowało politykę rozwojutvn24

Wprowadzanie w życie "Strategii odpowiedzialnego rozwoju" ma być głównym zadaniem Kwiecińskiego. Zadanie to - jak zapowiada minister - ma być realizowane w ścisłej współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Oba ministerstwa znajdują się w jednym kompleksie budynków, a zespoły urzędników delegowane do konkretnych zadań mają pracować na rzecz obu resortów.

Kwieciński poinformował również, że jego resort będzie sprawował nadzór nad funduszami europejskimi wykorzystywanymi przez Polskę, choć też we współpracy z ministerstwami, które zajmują się dziedzinami, na które są wydawane dofinansowania UE, np. w sprawie dróg - z ministrem infrastruktury.

W planach ministra Kwiecińskiego jest pobudzenie inwestycji w Polsce zarówno w sektorze publicznym, jak i wśród prywatnych firm.

Jakie inne obszary rzeczywistości związane z szeroko rozumianym rozwojem przejdą pod nadzór Jerzego Kwiecińskiego? Tu minister uchylił się od odpowiedzi.

- Proszę o chwilę cierpliwości. Dziś na Komitecie Stałym Rady Ministrów zostanie rozpatrzona propozycja zmian w ustawie o działach administracji rządowej. W najbliższy wtorek podział zadań będzie przedmiotem obrad rządu i wtedy przekażemy szczegółowe informacje - zapowiadał Kwieciński.

Spółki finansowe nadal pod nadzorem Morawieckiego

Z informacji podanych przez Jerzego Kwiecińskiego wynika, że Mateusz Morawiecki, który w imieniu Skarbu Państwa sprawował nadzór właścicielski nad częścią państwowych spółek, zachowa tę kompetencje również jako premier. Mają być to spółki strategiczne, ale tylko z sektora finansowego, takie jak PKO Bank Polski czy Giełda Papierów Wartościowych. Spółki energetyczne mają pozostać pod nadzorem ministra energii. O spółkach sektora zbrojeniowego nie było mowy na czwartkowej konferencji Kwiecińskiego.

Była za to mowa o spółkach z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, państwowych instytutach badawczych i specjalnych strefach ekonomicznych. Nadzór nad nimi będzie sprawować minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Wody oddzielone od lasów

Pewne światło na to, jak będzie wyglądać podział kompetencji w sprawie lasów, rzek, jezior i środowiska naturalnego, rzuca wywiad, jakiego udzielił Polskiej Agencji Prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zdementował nieoficjalne doniesienia, jakoby Lasy Państwowe miały przejść pod nadzór ministra rolnictwa. Potwierdził natomiast, że gospodarką wodną nie będzie zajmować się już jego resort, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jednak z tego samego wywiadu Kowalczyka wynika, że narodowy i wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (sic!) pozostaną pod nadzorem Ministerstwa Środowiska. W opinii Kowalczyka takie rozwiązanie nie będzie rodzić sporów kompetencyjnych.

O to, czy jest znany lub kiedy należy się spodziewać informacji o całościowym i komplementarnym podziale zadań między ministrów, zapytaliśmy w czwartek przed południem Centrum Informacyjne Rządu. Do końca dnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autor: jp/AG / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl