Miliardy dla byłego najeźdźcy. Kuwejt obiecuje pomoc dla Iraku


Władze Kuwejtu zadeklarowały w środę, że przeznaczą dwa miliardy dolarów na odbudowę Iraku, zniszczonego po trzyletniej wojnie z dżihadystycznym tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Połowę sumy będą stanowiły pożyczki, a drugą połowę bezpośrednie inwestycje w liczne projekty.

- Jestem szczęśliwy mogąc ogłosić, iż Kuwejt będzie zaangażowany w pomoc irackim braciom - oświadczył emir Kuwejtu, Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah w trzecim i ostatnim dniu międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Iraku.

Suma zadeklarowanej pomocy na odbudowę zniszczonego Iraku wynosi 30 mld dolarów - podały w środę władze Kuwejtu, organizatora międzynarodowej konferencji w tej sprawie.

Wesprzeć byłego najeźdźcę

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że jest to "zawrotna suma" zważywszy, że w 1990 roku Irak pod rządami Saddama Husajna dokonał inwazji na ten niewielki, ale bogaty w ropę naftową kraj. Oferta emira pokazuje głębokie zainteresowanie Kuwejtu, aby Irak stał się stabilnym i spokojnym krajem po wojnie z IS.

- Irak nie może rozpocząć misji odbudowy bez wsparcia z zewnątrz. Dlatego zebraliśmy się tutaj dzisiaj wszyscy z całego świata, aby stanąć po stronie Iraku - podkreślił Sabah. Jak sprecyzowano, jeden miliard przeznaczony ma zostać na pożyczki, a drugi na bezpośrednie inwestycje w Iraku.

Pomoc dla Iraku zapowiedziały już także inne państwa. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu zapowiedział w środę, że Turcja zamierza przeznaczyć na jego odbudowę pięć miliardów dolarów. Szef saudyjskiego MSZ Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir poinformował, że Arabia Saudyjska przekaże 1,5 miliarda, zaś kolejny miliard został obiecany przez Katar. Ponadto organizacje pozarządowe obiecały Irakowi 330 mln dolarów pomocy.

Zadeklarowana suma środków jest znacznie niższa niż 88,2 mld USD oczekiwane przez Bagdad, na co zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahim al-Dżafari. Sekretarz generalny ONZ Antonio Gueterres nazwał konferencję "ogromnym sukcesem".

Z państw europejskich Wielka Brytania zobowiązała się przeznaczyć do 1 mld dol. w kredytach eksportowych, a Niemcy obiecały 500 mln dolarów pomocy. Unia Europejska obiecała 400 mln dolarów. Japonia zadeklarowała w tym roku przekazać Irakowi 100 mln USD przez agencje ONZ i organizacje międzynarodowe.

Wcześniej w środę podano, że Turcja zamierza udzielić Irakowi 5 mld dol. kredytów, Kuwejt przeznaczy 2 mld dolarów (1 mld dol. w pożyczkach i 1 mld dol. w bezpośrednich inwestycjach), Arabia Saudyjska - 1,5 mld dol., Katar - 1 mld dol., Zjednoczone Emiraty Arabskie - 500 mln dol. Szef MSZ ZEA zadeklarował później na Twitterze dodatkowe 5,5 mld dolarów prywatnych inwestycji, ale nie jest jasne, czy jest to nowa obietnica.

Oprócz pomocy rządowej Fundusz Arabski z siedzibą w Kuwejcie zadeklarował 1,5 mld dolarów pomocy na odbudowę infrastruktury Iraku, a Islamski Bank Rozwoju - 500 mln dolarów.

AP: USA niezainteresowane odbudową

Jednak rząd Iraku oświadczył, że potrzeby są wiele większe. W poniedziałek, w pierwszym dniu konferencji w Kuwejcie iracki minister ds. planowania Salman Ali Hasan al-Dżumajli poinformował, że rząd potrzebuje 88,2 mld dolarów, by odbudować kraj po wojnie z IS.

Wśród najbardziej zniszczonych obszarów w Iraku jest miasto Mosul na północy kraju, które irackie siły, wspierane przez szyicką milicję i koalicję pod wodzą USA, odbiły z rąk IS w lipcu 2017 roku. Zwycięstwo było jednak kosztowne - w wyniku nalotów koalicji i zamachów ekstremistów zniszczone zostały budynki rządowe i tysiące domów - podaje AP.

Iraccy eksperci szacują, że 17 mld dolarów potrzeba na odbudowę samych domów. Według ONZ tylko w Mosulu trzeba odbudować 40 tysięcy budynków.

W wyniku wojny z IS w Iraku ponad pięć milionów osób zostało zmuszonych do ucieczki i straciło dach nad głową. Jedynie połowa z nich powróciła do rodzinnych miast.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zdaje się nie być zainteresowana bezpośrednimi inwestycjami w odbudowę Iraku - zauważa Associated Press. Same Stany Zjednoczone przez ostatnie dziewięć lat wydały 60 mld dolarów na ten kraj. Około 25 mld dolarów poszło na iracką armię, która rozpadła się w wyniku ofensywy IS w 2014 roku.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: